6
Fotogalerie

Ricoh Theta S – sférické fotky na jeden stisk spouště

Sférické fotografie jsou stále populárnější a svůj podíl na tom mají mimo jiné i mobilní telefony, které tuto funkci před několika lety jako první nabídly. Dá se ale taková fotka pořídit i digitálním fotoaparátem?

Odpověď je jednoduchá, jde to. Tím fotoaparátem však nebude klasický kompakt nebo digitální zrcadlovka – u nich by pořízení sférické fotky znamenalo pořízení několika desítek vstupních snímků s následnou postprodukcí za účelem jejich spojení do koule.

Zatím ojedinělým fotoaparátem na světě, který umí 360° fotografii na jeden stisk spouště je Ricoh Theta – fotoaparát, který si na první pohled můžete splést s diktafonem, kterému někdo přidal objektivy – ano nejen jeden ale hned dva objektivy.

9436148257.jpg

A dva objektivy jsou právě tím, co dělá z Thety velmi zajímavý nástroj pro fotografování. Ricoh představil model Theta S, jako novinku doplňující předchozí model Theta. Novinka je osazena dvěma 12Mpx snímači velikosti 1/2,3", které ve výsledku produkují 360° fotografie s rozlišením 14 Mpx.

Další, již podstatnější změnou je přepracovaný objektiv, který má světelnost F2,0, možnost natáčet full HD video (1080/30p) s maximální délkou 25 minut, a také živé streamování videa, vše ještě navíc doplněno integrací s Google street view. Objektiv je složen ze sedmi čoček v šesti skupinách a dokáže zaostřit na minimální vzdálenost 10 cm.

At the beach in Japan - Spherical Image - RICOH THETA

Video se ukládá ve formátu mp4, k jeho přenosu a přehrávání je k dispozici microHDMI výstup. Oproti předchozímu modelu m15 se také zdvojnásobila kapacita vestavěné paměti, a to na 8 GB.

4420991457.jpg4895087239.jpg

Nový Ricoh Theta S také podporuje manuální nastavení expozice, které u předchozího modelu nebylo k dispozici. Zajímavé jsou možnosti nastavení času závěrky v rozsahu 60 s až 1/6400 s, nejkratší čas je sice delší než u modelu m15 (1/8000 s), ten však na opačném konci spektra nabídne nejdelší čas jen 1/7,5 s.

2177747254.jpg

Vzhledem k tomu, že nemá fotoaparát žádný displej, jsou uživatel odkázáni na vzdálené ovládání pomocí tabletu nebo smartphonu – aplikace pro práci s fotoaparátem je dostupná pro platformu Android a iOS. Program pro úpravu pořízených sférických fotografií pak můžete stáhnout pro Windows i MAC.

Milky Way from an Norikura Observatory in Mt. Marishiten-dake, Japan - Spherical Image - RICOH THETA

Na spodní straně fotoaparátu je stativový závit, mezi volitelným příslušenstvím pak mimo koženého pouzdra najdete očko, které je možno do závitu našroubovat a fotoaparát třeba pověsit do místnosti anebo na drona. Zajímavým doplňkem je také tvrdé pouzdro, které zajistí ochranu před povětrnostními vlivy.

img_index_content2-1.pngimg_index_content2-2.png

Na trhu by se měl objevit nový Ricoh Theta S na přelomu října a listopadu, doporučená cena je 349 USD.

Určitě si přečtěte

Články odjinud