72
Fotogalerie

Se zoomem na cesty: Panasonic Lumix DMC-TZ5

Sháníte ultrazoom s malými rozměry, kompakt se širokým ohniskem nebo přístroj s kvalitním záznamem videosekvencí?

Opět přibližně po roce Panasonic obměňuje řady svých fotoaparátů. Oblíbený model TZ3 byl nově nahrazen modelem Lumix DMC-TZ5. Tělo je kovové a přibyl mu zajímavý nový plášť v hnědé barvě, a v nabídce jsou samozřejmě klasicky i modely stříbrné, černé a modré. Kde jsou ty časy, kdy byyl všechny kompakty jednoduše „na stříbrno“. Přístroj nápadně připomíná svého předchůdce TZ3. Rozměry až na pár nepatrných milimetrů a gramů shodné.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: 1/2,33", CCD 10,7 Mpx (celkem)/9,1 Mpx (efektivně)
  • optický stabilizátor: Mega O.I.S.
  • max. výst. rozlišení: 3 456 × 2 592 bodů (formát 4:3), 3 552 × 2 368 bodů (formát 3:2), 3 712 × 2 088 bodů (formát 16:9
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, interní paměť 50 MB
  • objektiv: 28–280 mm, F3,3–4,9
  • LCD displej: úhlopříčka 3" (76 mm), 460 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ
  • záznamový formát: JPEG , MOV
  • maximální rozlišení videa: 640 × 480 px (4:3), 848 × 480 px (16:9), 1280 × 720 px (16:9 HD), 30 sn./s, ozvučené, limitované kapacitou pam. karty
  • rozměry: 103 × 60 × 37 mm, 214 gramů (pouze tělo)/240 gramů (s kartou a Li-Ion akumulátorem)
  • cena: výrobcem doporučená 10 995 Kč vč. DPH, v rámci internetových obchodů přibližně od 8 500 Kč vč. DPH
P01.jpg
max. velikost
Krytka objektivu je lamelová, vyrobená z plastu. Není příliš pevná a tuhá, takže se při nešetrném zacházení může rozevírat

Ovládací prvky zůstaly na svém místě. Hlavní vypínač na horní straně se jen přesunul zprava mezi otočný volič expozičních režimů a spoušť se zoomovacím okružím. Dalším prvkem na horní straně už je jen tlačítko rychlého zoomu. Jedním stiskem vyzoomujete objektiv z nejširšího na nejdelší ohnisko. Přezoomování ručně okružím kolem spouště zahrnuje jemné odstupňování v 36 krocích a trvá 2,8 s.

Oproti předchůdci TZ3 má hlavní otočný volič méně pozic. Není zde samostatně makro režim a plně automatický režim „srdíčko“ i inteligentní ISO nahradil režim tzv. inteligentní automatiky. Zůstal režim pro video, dále tzv. schránka (ukládá do vnitřní paměti maximálně 2Mpx snímky), programová automatika s možností nastavení a dvě pozice pro 22 scénických režimů. Uvítala bych některé z velkého množství scénických režimů i přímo na otočném voliči. Design a mírně i držení ovlivnila změna protiskluzového pásku na gripu, ten je nyní na gripu svisle. Fotoaparát se dá docela s jistotou držet i v jedné ruce.

P02.jpg P03.jpg
max. velikost | max. velikost
Desetinásobný zoom v tak malém těle – absolutně největší lákadlo TZ řady Panasoniku

Zadní strana přístroje zůstala také v podstatě stejná jako u TZ3. Opět třípalcový displej, křížový ovladač, tlačítko pro změnu režimu zobrazení na displeji a tlačítko pro „rychlou“ nabídku nastavitelných parametrů. Nově přibyl nad křížovým ovladačem přepínač režimu fotografování/prohlížení.

K ovládání stačí jen pár tlačítek a s českým menu asi nebudete mít potíže. Menu však není tak vypilované. Bohužel si fotoaparát nepamatuje poslední pozici, kde jsme byli v menu, a také nelze přejít z poslední nabídky záložky opět na první, ale musíte přes všechny projít zase zpět. Hlavní urychlení však představuje již zmíněné tlačítko Q.MENU (Quick menu, u TZ3 s názvem FUNC.) pod křížovým ovladačem. Jeho nabídka se zobrazuje jako horní lišta na displeji a rychle s ní nastavíte režim stabilizace, autofokusu, vyvážení bílé, citlivost, poměr stran snímku, inteligentní expozici, velikost snímku a LCD režim.

P04.jpg
max. velikost
Na pravé straně vidíme očko pro poutko na ruku. Škoda, že tento model nemá očka dvě, pro nošení na krku

Tlačítka křížového ovladače slouží nejen pro pohyb v menu, ale jdou plně obsazena přímým přístupem k funkcím. Levé aktivuje výběr samospouště, spodní makrorežim ostření, pravé výběr režimů blesku a horní zahrnuje více funkcí najednou. Můžete jím kompenzovat expozici, dalším stiskem aktivovat expoziční bracketing, jemně doladit vyvážení bílé nebo v automatickém iA režimu aktivovat kompenzaci protisvětla.

P05.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikost
Zadní straně dominuje velký třípalcový displej s vysokým rozlišením

I při desetinásobném rozsahu ohnisek má fotoaparát i s vysunutým objektivem malé rozměry, jak můžete vidět na fotografiích. Příjemně se nosí a vejde se i do větší kapsy. Myslím, že tato výhoda „superzoomu“ v malém těle je tím největším lákadlem pro koupi a bylo tomu i u předchozích modelů. Malé rozměry ovšem představují nevýhodu při držení. Pokud máte větší ruce, budete si hůře zvykat na ovládání drobných tlačítek. Navíc stabilita fotoaparátu při malé hmotnosti představuje další problém, o to větší, když lze snímat pouze pohledem na displej. Hledáček by se hodil nejen pro ušetření energie, kterou jinak rychle spotřebovává LCD, ale právě i pro lepší stabilitu při focení.

P09.jpg
max. velikost
Oproti předchůdci TZ3 má hlavní otočný volič méně pozic. Není zde samostatně makro režim a plně automatický režim „srdíčko“ i inteligentní ISO nahradil režim nové tzv. inteligentní automatiky

Každý se asi sám přesvědčí, že focení především na dlouhá ohniska je přes displej docela oříšek. Stabilizátor obrazu, který přístroj má, je naprostá nutnost a ani ta nezaručí vždy ostré snímky. V případě tohoto fotoaparátu doporučuji držení fotoaparátu opravdu nepodceňovat. Tedy držet oběma rukama, fotit soustředěně a využívat opory pokud to jde. Vzhledem k malým rozměrům, si jako u každého malého kompaktu, dejte pozor, ať nezakrýváte na horní straně mikrofon či na přední straně blesk.

P08.jpg
max. velikost
Uprostřed je konektor pro USB kabel pro propojení s počítačem či tiskárnou nebo pro AV kabel pro propojení s televizorem. Spodní konektor je určen pro kabel síťový pro napájení. Do horního konektoru můžete zapojit komponentní kabel, který je ale nutné dokoupit. Používá se k propojení s televizorem podporujícím vysoké (HD) rozlišení snímků a videosekvencí

Zadní strana zaujme velkým displejem. Už minulý model měl stejnou úhlopříčku, a to tři palce, tedy 7,6 cm. Inovace je však znatelná jinde, displej má nyní přesně dvojnásobné rozlišení. LCD má nadprůměrné rozlišení 460 tisíc obrazových bodů. Úroveň jasu lze korigovat v menu v první záložce, kde najdeme i funkci Power LCD pro nejvyšší jas, pokud fotíme na slunci, či volbu pro automatické nastavování jasu. Lepší čitelnosti z různých úhlů pohledu velmi napomůže aktivace funkce tzv. širokoúhlého režimu LCD. Na slunci i za sníženého osvětlení můžeme potvrdit výbornou čitelnost a podání barev.

P10.jpg P11.jpg
max. velikost | max. velikost
Spodní dvířka ukrývají slot pro SD či novější SDHC paměťové karty a Li-ion akumulátor

Fotoaparát spolupracuje s paměťovými kartami SD či novým typem SDHC. Snímky mohou být ukládány do poměrně velké vnitřní paměti o kapacitě 50 MB. Tato paměť slouží pro poznámkový režim Schránka (Záznamník) otočného voliče, ve kterém je možné ukládání snímků o velikosti 2 MB či zvukových poznámek.

Co se týče akumulátoru, na jedno nabití s ním vyfotíte kolem 300 snímků, při plném využívání funkcí a LCD displeje navíc bez nastaveného úsporného režimu to však bude méně. Pokud budete mít s fotoaparátem přístup k elektrické síti, můžete do 2 hodin opět fotografovat, nabíjení je rychlé.

Panasonic TZ5 nenabízí možnosti připevnění předsádek ani filtrů, v nabídce příslušenství má však Panasonic pevné podvodní pouzdro (doporučená cena 5 995 Kč) vodotěsné do 40 metrů.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Námi testovaná TZ5 má čip 1/2,33", s rozlišením 9,1 milionů efektivních pixelů. Oproti předchůdci, TZ3, tak přibyly 2 miliony pixelů. Na tak malý snímač už je to poměrně dost a dá se předpokládat, že to velmi ovlivní míru šumu.

Panasonic Lumix DMC-TZ5 se pyšní desetinásobným rozsahem objektivu, a to už od 28 mm, ostatně jako u TZ3. Ještěže se Panasonic širokému ohnisku u svých kompaktů vůbec nevyhýbá. Na široké ohnisko už teď nedám dopustit. Bez něj se totiž například interiér, skupiny lidí a krajiny fotí opravdu obtížněji.

Dlouhý konec objektivu sahá v přepočtu až ke 280 mm. Světelnost objektivu není sice špičková, F3,3–4,9, ale na dlouhém konci ne zas tak špatná. Chválím jemné odstupňování zoomu v 36 krocích.

zoom01.jpg  zoom03.jpg zoom02.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu

K snadnému zoomování slouží drobné kulaté tlačítko na horní straně fotoaparátu. Nečekejte ale velkou hbitost, přezoomování trvá 2,8 s. Jeden stisk automaticky vyzoomuje objektiv z nejkratšího konce na nejdelší. Dalším stiskem jste pak společně s kombinací maximálního digitálního zoomu na téměř sedmnáctinásobku zoomu. Snímky mají ovšem snížené rozlišení, při poměru 4:3 3 Mpx, při poměru 16:9 jsou to 2 Mpx. Pokud ještě stisknete tlačítko, vracíte objektiv do základní polohy nekratšího ohniska.

Objektiv je vybaven optickou stabilizací MEGA O.I.S., která snižuje riziko rozmazaných snímků vlivem roztřesení přístroj. Stabilizátor pracuje buď trvale (režim 1) anebo jen při stisku spouště (režim 2). V praxi se ukázalo, že na krátká ohniska omezí rozmazání snímků ještě při 1/8 s až 1/15 s a hodí se i při krátkých časech. Focení pohledem na displej není snadné, a tak se stabilizátor hodil i při 1/80 s. Obecně se dá říci, že v režimu 1 stabilizátor spolehlivě umožní prodloužit použitelný expoziční čas až o 3 stupně. Pokud nevadí mírná neostrost, můžete jít ještě o 2 stupně dále, vše však závisí také na vašich zkušenostech a pevné ruce.

stab1.JPG stab2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka fungování Mega O.I.S

Objektiv s použitím nejkratších ohnisek zaostří v režimu makro již od 5 cm. Tzv. tele makro s plně vyzoomovaným objektivem ostří již od 1 metru. Automatické zaostřování pracuje s 9 body. Protože na něj není vždy spolehnutí, je lépe zvolit tříbodový fokus, nebo také jednobodový. Zostření může být buď jednorázové či v kontinuálním režimu, což se skvěle osvědčilo při fotografování momentek. Manuálně ostřit nelze. Velmi se mi líbí zobrazení rozsahu zaostřitelných vzdáleností na displeji, v případě, kdy se fotoaparátu nepodaří zaostřit. Pro focení v horších světlených podmínkách slouží pomocná dioda. Je sice dost výkonná, ale k ostření s delšími ohnisky pomoci příliš nemůže.

makro02.jpg makro03.jpg makro04.jpg 
-  | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímků focených s pomocí režimu makro
blesk.JPG
max. velikost
Při snímání zblízka s bleskem berte ohled na to, že blesk neumí kompenzovat příliš sílu záblesku. Snímky zblízka tak budou mít některá místa přeexponovaná. Na delší vzdálenost blesk využijete s pěknými výsledky, na svou velikost má dobrý dosah

Fotoaparát je expozičním automatem, který nabízí programovou automatiku, dále inteligentní automatiku, která se chová jako plná automatika bez velkých možností nastavení. K využití se nabízí plných 22 režimů scénických. Čas expozice se pohybuje od 1/2 000 s, ale v režimu Noční obloha to může být 15, 30 a 60 s, tj. až jednu minutu! Delší expoziční časy lze ovlivnit v menu. Můžeme totiž zvolit maximální čas expozice, který fotoaparátu dovolíte nastavit.

Tyto hodnoty se pohybují od nekratšího času 1/200 s (ideální pro sport, momentky, dlouhé ohnisko) až po nejdelší, 1/8 s, se kterým ještě na nejkratší ohnisko získáte za pomoci stabilizátoru fotky bez rozmazání. Kromě omezení délky expozice se dá omezit i automatika citlivosti ISO. Automatika pak bude využívat rozsah ISO jen do té hodnoty, kterou zvolíte v menu.

Clony jen po dvou

Tento kompakt má dvoupolohovou clonu, která bývá u tohoto typu přístroje dosti častá. Při nejkratším ohnisku je minimální clona F3,3 nebo maximální F8, pro nejdelší ohnisko platí F4,9 a F11. Proto vlastně ani tak moc nevadí, že má přístroj jen expoziční automatiku například bez priority clony, na výběr by stejně moc nebylo. K tomu také musím dodat, že maximální clony použil tento přístroj jen opravdu výjimečně.

Při velmi malých ohniskových vzdálenostech objektivu ale vliv clony na hloubku ostrosti není vůbec výrazný, hloubka ostrosti obsahuje velký rozsah vzdáleností téměř vždy, takže to nelze považovat za chybu přístroje. U všech kompaktů není ještě samozřejmostí, že umožňují zobrazit také reálný histogram. Tento model to však umí, pokud funkci máte aktivovanou v menu. Bohužel je histogram na displeji velmi malý.

pomer01.jpg pomer02.jpg pomer03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Snímat lze ve formátu 4:3, ale i 3:2 (rozlišení maximálně „jen“ 8,5 Mpx) a 16:9 (7,5 Mpx)

V TZ5 je nově implementován systém iA inteligentní automatiky. Ten spojuje systémy automatického měření ISO, detekce tváře a dalších funkcí a dle charakteru scény se snaží určit optimální kreativní program. Jak jsem se přesvědčila, často spolehlivě určil portrét či krajinu nebo makro.

Nejen při snímání, ale i po vyfocení je k dispozici řada funkcí, mnohdy velmi pohodlných a praktických. Snímky lze totiž kromě běžných režimů zobrazení včetně kalendáře či promítání s přechody zobrazovat i po kategoriích, tj. dle scénických režimů, ve kterých byly foceny. Po vyčkání u volby kategorie se zobrazí, kolik snímků v dané kategorii máte a už můžete vybranou kategorii přehrát. Kategorie slučují vždy několik scénických režimů. V portrétní kategorii tak je nejen Portrét, ale i režim pro autoportrét, režim Dítě (zobrazuje věk dítěte dle nastavení narození) atd. Kategorie události zahrnuje např. Sport, Svíčka, Sníh.

barvy01.jpg barvy02.jpg
max. velikost | max. velikost
barvy03.jpg barvy04.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímkům lze nastavit různé barevné režimy. Na ukázce ČB, sépie, chladné tóny, teplé tóny

Se snímky lze i dále pracovat, tj. oříznout, zmenšit velikost, ale také poměr, vložit datum, čas či dokonce vlastní název a zvukovou poznámku. Snímky můžete označit jako oblíbené a ty pak také promítat zvlášť.

kontrast01.jpg kontrast02.jpg
max. velikost | max. velikost
Druhý snímek demonstruje funkci inteligentního kontrastu/expozice (nastavení i v tzv. rychlém menu)

U Panasoniku jsme ještě nezmínili jednu významnou novinku. Je jí natáčení videosekvencí ve vysokém rozlišení, dokonce v kvalitě HD. Při videu je kontinuálně ostřeno a lze běžně zoomovat. Videosekvence může mít maximálně 30 sn./s a maximální rozlišení v širokoúhlém formátu 1280 × 720 px a v běžném poměru 4:3 pak 848 × 480 px.

Pokud máte televizor podporující širokoúhlé snímky 16:9 ve vysokém rozlišení, lze fotoaparát propojit komponentním kabelem (nutno dokoupit) a užívat si kvalitních videosekvencí nebo i statických snímků z této TZ5.

Jediný problém je MOV formát videa, které zabírá velké množství paměti. Klasický poměr stran zabere 32 MB po 17 sekundách, širokoúhlé HD videosekvence již po 4 sekundách. Pokud se rozhodnete videosekvencí zaplnit 1 GB paměti, počítejte u menšího rozměru 4:3 s 11 minutami, u HD širokoúhlého videa jen se 4 minutami.

Ukázka vide ke stažení (18 MB): Video.mov

Ukázka vide ke stažení (37 MB): Video2.mov

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Výrobce slibuje u nové TZ5 především nově a lépe přepracované algoritmy a to díky novému procesoru Venus Engine IV. Ten má také zrychlit práci fotoaparátu. Podívejme se, co ukázalo testování.

chlup.JPG
max. velikost
Optika vykreslí i jemné detaily. Pokud se jich následně příliš nedotknou odšumovací algoritmy či přepaly, a je foceno na nízké iSO a široké ohnisko, získáte pěkné snímky s vysokým rozlišením.
ohnisko.JPG
max. velikost
Soudkovité zkreslení je i při ohnisku 28 mm zcela minimální

Kvalita optiky je výborná. Musím vyzdvihnout minimální soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku 28 mm! I na běžných 35 mm ostatních kompaktů by výsledek byl výborný. Že by zapracoval i šikovný procesor?

Testcharty potvrdily další výborný verdikt, rozlišení se oproti předchůdci posunulo hodně dopředu. Klasicky však můžeme pozorovat snížení rozlišovací schopnosti u dlouhých ohnisek a také horší přenos kontrastu. Optika vykreslí i jemné detaily a velmi potěší ostrost i v rozích. Snímky mají ale celkově menší ostrost, což je dáno odšumovacími algoritmy již od nejnižší citlivosti ISO 100. Je však lepší mít snímky fotoaparátem doostřené méně než přehnaně, pro případné softwarové úpravy ve vaší režii.

Kvalitu snímků ovšem snižují dvě skutečnosti. První je malý dynamický rozsah drobného snímače a druhá šum tohoto snímače. Již při nejnižším ISO můžeme pozorovat šum ve stínech, který je také už od nejnižších ISO vyhlazován právě na úkor jemných detailů.

Přestože pohledem na běžné snímky z exteriéru při nízkých ISO jsem byla zklamána právě šumem a vyhlazováním detailů, po prohlížení snímků s vyšší citlivostí jsem musela uznat, že celkově výsledky nejsou vlastně vůbec špatné. Pokud se ovšem nechystáte na výřezy a velké formáty fotografií. Celkově totiž odšumovací algoritmus pracuje s citem. Snímky jsou v podstatě shodné s modelem TZ3, přičemž TZ5 má navrch vyšším rozlišením. I při ISO 800 (viz snímek níže) či 1600 ještě rozlišíte dost detailů a můžete si s nimi troufnout na malé výtisky.

interier.JPG
max. velikost
Snímek při ISO 800 v interiéru. Procesor se šumem pracuje dobře, zachovává totiž stále dost základních detailů
iso01.jpg iso02.jpg iso03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso04.jpg iso05.jpg
max. velikost | max. velikost
Řada snímků od ISO 100 po ISO 1 600

Naměřili jsme

TZ pětce trochu déle trvá, než pořídí první snímek. Na ten si počkáte 2,6 s. Ostatní parametry ale potěší, i když rychlost TZ3 (s menší velikostí snímků) byla o fous lepší, a to hlavně rychlost ukládání snímků. Zpoždění spouště je kolem půl sekundy. Nově fotoaparát umožňuje neomezené sériové snímání při velmi slušné rychlosti 1,9 sn./s. Rychlejší sérii jen po třech snímcích pořídíte rychlostí 2,4 sn./s.

Naměřili jsmePanasonic Lumix DMC-TZ5Panasonic Lumix DMC-TZ3
první snímek2,6 s2,56 s
snímek bez namáčknutí0,53 s0,66 s
snímek s namáčknutímneměřitelnéneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,57 s0,99 s
rychlé sériové snímání2,4 sn/s2,8 sn./s
max. počet snímků v sérii35
neomezené sériové snímání1,9 sn/s1,7 sn./s
max. počet snímků v sériiomezené jen kapacitou karty5
měřeno s paměťovou kartouSDHC Panasonic 8 GBSD SanDisk Ultra II 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

test01.jpg test02.jpg test03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na krátké, střední a dlouhé ohnisko
sc01.jpg sc02.jpg sc03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
sc04.jpg sc05.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací scéna, postupně ISO 100, 200, 400, 800, 1600.
port1.JPG port2.JPG
max. velikost | max. velikost
port3.JPG port4.JPG
max. velikost | max. velikost
Portrét v exteriéru s bleskem, bez blesku a dva snímky v interiéru s bleskem. S použitím blesku mají snímky teplý nádech. Co mohu ale ocenit, problém červených očí s TZ5 mít nebudete. Když už se na snímku objeví, spolehlivě je napraví procesor. 
wb-x-01.jpg wb-x-02.jpg
max. velikost | max. velikost
Jak vidíte na různých snímcích exteriéru, vyvážení bílé pracuje správně. Jiná je ale situace v interiéru, tam automatika dost často selhává. Řešením je pak mít po ruce bílou plochu a dle ní nastavit vyvážení bílé manuálně.
makro-e01.jpg makro-e02.jpg makro-e03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Exaktní makro, dvakrát krátké ohnisko a poslední na nejdelší ohnisko 
slunce1.JPG slunce2.JPG slunce3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost 
Se sluncem v záběru vznikají běžné odlesky. V přímém slunci se také objevuje závoj.
chroma1.JPG chroma2.JPG chroma4.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímků focených na široké ohnisko. Na kontrastních přechodech se objevuje chromatická vada, která trápí víc široké ohnisko. Vzhledem ke kategorii ultrazoomu je rozsah chromatické vady ještě mírný. Jak vidíte na prvním snímku, na běžných snímcích bez vysokého kontrastu se objevuje neznatelně
zoo1.JPG zoo2.JPG
max. velikost | max. velikost
zoo3.JPG zoo4.JPG
max. velikost | max. velikost
Dlouhé ohnisko se hodí třeba na snímání zvířat v ZOO či safari parku 

Další demosnímky:

demo1.JPG demo2.JPG
max. velikost | max. velikost
demo3.JPG demo4.JPG
max. velikost | max. velikost
demo5.JPG demo6.JPG
max. velikost | max. velikost
demo7.JPG demo8.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Jak tedy shrnout klady a zápory Lumixu DMC-TZ5?

Nemá vůbec špatný design, na výběr dokonce víc barev opláštění a kovové tělo. Přes své kapesní rozměry nabídne objektiv s desetinásobným rozsahem ohnisek a na rozdíl od většiny konkurentů potěší počátkem na ekvivalentu 28 mm. Nechybí ani firemní stabilizátor obrazu.

Přestože je jen expozičním automatem, dává široké možnosti výsledek ovlivnit. Měnit můžete barevnost, poměry stran snímku, ISO a také lze omezit nejdelší použité expoziční časy. Na výběr je 22 scénických režimů. V automatickém inteligentním režimu fotoaparát režim vybere sám. Rozpozná lidské tváře i to, že snímáte zblízka a potřebujete aktivovat makro režim.

S velkým displejem o vysokém rozlišení nebude problém komponovat, je čitelný v každém prostředí a díky rozlišení tak vyfocené snímky můžete kontrolovat do detailů.

Pro příznivce širokých formátů nechybí poměr snímků 16:9 u statických snímků i videosekvencí. Ty jsou výjimečné svým vysokým rozlišením. V širokoúhlém formátu je natočíte s rozlišením 1280 × 720 px a HD kvalitou.

Plusy:

  • kapesní rozměry
  • optický stabilizátor obrazu
  • nejširší ohnisko 28 mm
  • výborný LCD displej
  • video s možností zoomu a vysokého rozlišení
  • rychlé Menu pod tlačítkem Q.MENU

 

Minusy: 

  •  bez hledáčku
  • chybující automatika vyvážení bílé
  • šum při nejnižším ISO

 

 Zdroj:

 

 Cena:

  • výrobcem doporučená 10 995 Kč vč. DPH
  • v rámci internetových obchodů přibližně od 8 500 Kč vč. DPH
Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního kompaktu Panasonic Lumix DMC-TZ5?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud