DIGIarena.e15.cz

Sony A99 II: 42,2 Mpx, 5osá stabilizace a nový AF systém

Letošní Photokina v Kolíně nad Rýnem chrlí jednu novinku za druhou. Mezi mnohými si zvýšenou pozornost zcela jistě zaslouží nová plnoformátová SLT zrcadlovka Sony A99 II. Seznamte se!

Ještě tak před rokem byla spousta majitelů fotoaparátů značky Sony s bajonetem A jako na trní. Důvod byl jasný: rychlý progres bezzrcadlové, „éčkové“ řady vyvolávající obavy o osud SLT zrcadlovek…

Když se na konci minulého roku objevila Sony A68, spadl „čekatelům“ kámen ze srdce: zrcadlovky s polopropustným zrcátkem žijí a budou žít dál. A víc než jasným potvrzením budiž též aktuálně ohlášená vlajková loď systému – Sony SLT A99 II, která na špici střídá čtyři léta starý model A99.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Za čtyři roky se fotografická technika posunula o pořádný kus vpřed, není proto divu, že je Sony A99 II takřka fungl nový model nacpaný k prasknutí novými špičkovými technologiemi, který se se svému staršímu bratrovi podobá jen vzdáleně.

Sony A99 II je osazen novým full-frame Exmor R BSI-CMOS snímačem bez low-pass filtru a s rozlišením 42,4 Mpx, což je takřka dvojnásobek než u předchozího modelu. Senzor je vybaven protiprachovým systémem a samozřejmě 5osou stabilizací Steady Shot, která slibuje účinnost až 4,5 EV. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 100–25 600, v rozšířeném módu na ISO 50–102 400. Soubory se ukládají ve do JPEGů a 14bitových RAWů.

Klepněte pro větší obrázek

O zpracování obrazu se stará procesor BIONZ X, který v kombinaci s nově navrženou závěrkou umožňuje sériové snímání rychlostí až 12 sn./s v režimu sledování objektu. Vyrovnávací paměť pojme 54 snímků v RAWu či 24 fotografií v JPEGu+RAWu. Nová závěrka, jejíž rychlost lze nastavit v rozmezí 30–1/8 000 s, by měla mít vysokou životnost, konkrétně by měla vydržet až 300 000 snímků.

Zásadní proměnou prošel též systém autofokusu. Papírově se ve srovnání s A99 jedná o velký kvalitativní skok. Sony A99 II využívá hybridního 4D autofokusu založeného na fázové detekci. Systém kombinuje 399 ostřicích bodů z obrazového snímače se 79 body z AF senzoru – výsledkem je 79 bodů křížového typu, které by měly zajistit přesné a hbité ostření až do -4 EV. Pokud máte raději ostření ve svých rukou, vězte, že v režimu manuálního ostření jsou k dispozici pomůcky jako zebra či zvětšení zaostřované oblasti.

Klepněte pro větší obrázek
Hybridní systém fázové detekce kombinuje ostřicí body na obrazovém snímači s body z AF senzoru

Stejně jako v kategorii bezzrcadlovek, i v segmentu SLT zrcadlovek se Sony snaží vyjít vstříc pokročilým filmařům. Full HD video (1080/60p) už se jaksi stalo samozřejmou výbavou moderních fotoaparátů, nicméně Sony A99 II umí jako první SLT zrcadlovka natáčet též 4K videosekvence, a to rychlostí 30 sn./s s přenosovou rychlostí 100 Mbps. Zdatnější videoamatéři jistě ocení i další novinky – možnost vysokorychlostního nahrávání až 120 sn./s, nabídku obrazových profilů, podpora funkce S-Log2 a S-Log3 gamma pro dosažení většího dynamického rozsahu a vedle tradičních AVCHD a MP4 nově formát XAVC S.

Sony A99 II je vybaven Wi-Fi modulem a podporovány jsou i technologie NFC a Bluetooth, díky nimž snadno fotoaparát propojíte s chytrými zařízeními, ať už za účelem jeho dálkového ovládaní či přenosu snímků.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ke komponování slouží elektronický hledáček s rozlišením 2 360 000 bodů a zvětšením 0,78× a 3" displej s 1 228 8000 body. Díky kloubovému uchycení lze monitor vyklápět a otáčet. Ovšem ani tentokrát jsme se nedočkali LCD dotykového, což už je, bohužel, u Sony jaksi zvykem. K rychlé kontrole nastavení fotoaparátu slouží jako u klasických zrcadlovek horní monochromatický displej.

Při pohledu na externí ovládací prvky stojí za zmínku multifunkční kruhový ovladač umístěný vlevo od objektivu. Lze jím ovládat clonu, čas, ISO, kompenzaci expozice, oblast AF aj. Nově si uživatel může vybrat ze dvou režimů chodu – plynulého a skokového.

Tělo fotoaparátu je vyrobeno ze slitiny hořčíku a na exponovaných místech je důkladně utěsněné – výrobce tedy slibuje odolnost proti prachu a vlhkosti. Sony A99 II není žádný věchýtek, přestože by měl být o 8 % menší než předchůdce – váží 849 g (s baterií a kartami) a jeho rozměry činí 146,6 × 104,2 × 76,1 mm.

Jakožto profesionální přístroj je Sony A99 II vybaven nejen systémovou paticí, ale i vstupy pro mikrofon a sluchátka, a v neposlední řadě dvěma sloty na karty typu SD. Fotoaparát je napájen jedním akumulátorem s výdrží cca 490 (při focení pře LCD) či 390 (snímaní přes displej) snímků.​ Prodej započne v listopadu a cena těla byla stanovena na 3 600 eur.

Další článek
celkem 13 komentářů

Nejnovější komentáře

Nesmysl, měl jsem A77, mám A99II - porovnejt… Arnold B. 14. 1. 2017, 12:57
To už tam opravdu nemusí vůbec být. Snímače … Fotič 4. 10. 2016, 12:03
ještě doplním - tělo a99 / a99m2 je o dost v… J 23. 9. 2016, 18:47
ostření je bezesporu nejsilnější stránka SLT… J 23. 9. 2016, 18:46
Proste jde o telo A77mkII+ senzor z A7RII. V… 22. 9. 2016, 20:10

Další podobné články

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Jaký je grip Pivot od společnosti Olloclip? Univerzální a plastový (test)

Značka Olloclip nedělá jen předsádky k objektivům mobilních telefonů, ale v její nabídce najdete mimo jiné také grip Pivot, který poskytne vašemu zařízení pasivní stabilizaci.

Lomo představilo Lomo

Lomo představilo Lomo'Instant Automat – kompakt se skleněným objektivem

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Je libo luxusní stylový obal na objektiv? Sáhněte po Oberwerth

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Chcete zelený objektiv? Limitovaná edice Meyer Optik Trioplan 35+ bude v pěti barvách

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Insta360 Air promění chytrý telefon ve 360° VR fotoaparát a kameru

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

Prodej digitálních fotoaparátů klesl na historické minimum

O tom, že prodeje fotoaparátů klesají, není pochyb – výrazný podíl na tomto trendu mají chytré mobilní telefony se stále lepším obrazovým výstupem integrovaného fotoaparátu. Aktuálně jsme se dostali na historické minimum v prodejích

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Laowa 24 mm F14 telescopic macro – nejpodivnější objektiv na světě

Roztodivných objektivů existuje celá řada – většinou však stojí za pozornost jejich parametry nebo ovládání některých částí, jako je clona či manuální ostření. Ovšem objektiv vypadající jako kombinace pušky a udice...

Olympus pracuje na 8K záznamu a nejen to...

Olympus pracuje na 8K záznamu a nejen to...