5
Fotogalerie

Tip na pátek – hledání nových kompozic

Někdy se může stát, že v již vyfotografovaném snímku objevíte další dříve neviděnou scénu. Nabízí se pak provést z původní fotografie jednoduchý výřez.

Volbou konkrétního objektivu a ohniska, stejně tak jako úhlu záběru určuje každý fotograf výslednou podobu fotografie, respektive daný výřez z reality. Postup ukážeme v Adobe Photoshopu – i když pochopitelně můžete použít i jiné fotoeditory.

Vždy je samozřejmě nejvhodnější komponovat snímek přesně na formát fotografie, abyste co možná nejvíce využili rozlišení fotoaparátu. Při prohlížení snímků v počítači občas narazíte na scénu, u které byste zpětně volili odlišný výřez, nebo dokonce jiný úhel záběru – to, co se vám v hledáčku nebo na LCD panelu fotoaparátu zdálo ideální, najednou na větším formátu monitoru nepůsobí dobře. Jestliže scénu nemůžete přefotografovat, lze si v některých situacích pomoci výřezem a případně i dalšími úpravami. Tak jako u námi vybrané fotografie.

01 puvodni.JPG
Původní snímek

Na pořízeném snímku s formátem na výšku se dala nalézt další kompozice, která by se více soustředila na detail než na celkový záběr. Vznikla by tak daleko čistější a minimalističtější fotografie. Prvním krokem v takovém případě je vždy ořez fotografie.

Z panelu nástrojů vyberte Oříznutí (C) a označte jím celou fotografii. Protože jsem ve finále chtěl mít snímek celý ve formátu na šířku, otočil jsem výběrem o 90°. Pokud řešíte podobný případ, proveďte otočení s přidržením klávesy Shift, což vám zajistí přesnější rotaci po pevných skocích. Následně je třeba výběr zmenšit, to opět proveďte s přidržením Shift, abyste si zachovali shodný poměr stran snímku.

krok 01.png
Rotace výběru

Až se dostanete na potřebnou velikost a správný výřez, potvrďte ořez klávesou Enter.
Nově vzniklá ořezaná fotografie však může obsahovat oblasti, které se do výsledné kompozice nehodí. Ve výsledné kompozici vzorové fotografie nyní přitahuje velkou pozornost zelenožluté světlo reflektoru v jeho pravé horní části, což nepůsobí dobře.

Opakovaným výběrem patřičné části nástrojem Záplata (J) a aplikací na sousední „čistou“ oblast se tohoto nechtěného odlišně barevného prvku částečně nebo zcela zbavíte.

krok 02.png
Odstranění nežádoucích částí ve snímku

Další úpravy budou záviset na vaší předloze – u vybrané fotografie se jevilo vhodné retušovanou horní část snímku ještě ztmavit. To lze provést buďto kombinací výběru a ztmavením pomocí křivek, nebo ručním zásahem s použitím nástroje Ztmavení (O) a postupným překreslením dané oblasti.

krok 03.png
Volba stopy nástroje Ztmavení

Při tomto postupu však mějte na paměti, že byste měli pracovat s jemným nastavením nástroje a opakovaným překreslováním. Velikost stopy volte vždy podle velikosti upravované oblasti, Tvrdost snižte, jak budete moci, a Expozici rovněž ponechte velice nízkou (u předlohy byla snížena až na 5 %). Dosáhnete tak mnohem věrnějšího výsledku než při jednom silném zásahu.

Z roletky Rozsah pak volíte jasové partie, které budete ztmavovat – působení nástroje Ztmavení můžete omezit na Světla, Střední tóny či Stíny. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, ukončete úpravy a uložte finální snímek.

02 final.jpg
Finální snímek

Článek byl převzat z časopisu Computer 13/2011.

Určitě si přečtěte

Články odjinud