TriggerTrap naučí váš foťák reagovat na světlo a zvuk

TriggerTrap naučí váš foťák reagovat na světlo a zvuk

Unikátní spoušť umožní ovládat fotoaparát také laserovým paprskem nebo elektrickým podnětem. Tato zajímavá hříčka poskládaná ze stavebnice přijde na trh už za čtvrt roku.

Světelné čidlo zareaguje a sepne fotoaparát, když například někdo v místnosti rozsvítí, laserové čidlo zase reaguje na laserový paprsek - buď na posvícení například laserovým ukazovátkem, nebo naopak na přerušení paprsku (probíhajícím atletem) nebo oboje. Samozřejmě nechybí nastavení citlivosti senzoru.

V režimu detekce zvuku jsou k dispozici opět tři volby – reakce na začátek zvuku, na konec nebo na jeho změnu, vše opět libovolně nastavitelné včetně citlivosti, úrovně okolního hluku a zpoždění. K elektrickému vstupu můžete připojit prakticky cokoli – tlakový spínač, domovní zvonek, zkrátka vše, co vás napadne. Ve všech režimech je dokonce k dispozici volitelně nastavitelné zpoždění sepnutí v řádu milisekund až sekund. A jako bonus kromě výše zmíněných čidel disponuje spoušť i Time-Lapse funkcí.

TriggerTrap se ovládá prostřednictvím dotykových tlačítek a displeje na horní straně. Zařízení je postavené z open-source stavebnice Arduino. Jestli si pamatujete komunistickou stavebnici Elektronik, tak jde o něco vzdáleně podobného, samozřejmě na mnohem vyšší úrovni a dovolující konstruovat i sofistikovaná zařízení. Výrobce postupně plánuje uvolnit hardwarové schéma i software spoušť ovládající, pod open-source licencí. Nadšenci si tedy budou moci doprogramovat nové funkce, upravit stávající, pozměnit hardware a podobně.

TriggerTrap.jpg 
Dálková spoušť ze stavebnice: TriggerTrap

Poradí si i s tím vaším?

TriggerTrap je kompatibilní se stovkami různých fotoaparátů; spouštět je umí buď po kabelu nebo přes infraport. Seznam otestovaných a podporovaných modelů najdete na webové stránce projektu. Pokud si nevíte rady, jaký kabel je ten správný pro váš fotoaparát, autoři nachystali tabulku s fotografiemi používaných koncovek.

Napájení spouště je řešeno pomocí tří AA (tužkových) baterií případně přes USB. Spoušť není voděodolná, ačkoli to byl jeden z původních záměrů autorů projektu. Odolnost proti stříkající vodě se nakonec ukázala být jen těžko realizovatelná, ale existuje řešení pomocí uzavření spouště do vodotěsného pytlíku a podobně. Přikoupit si můžete i adaptér na patici blesků, takže lze TriggerTrap použít i pro spouštění blesků. V prodeji budou dvě varianty, klasická a pak tzv. Shield verze, určená pro kutily, kteří si chtějí ze součástek spoušť postavit sami.

Podle měření je spoušť velice rychlá, od zaznamenání podnětu po sepnutí uplyne čas kratší než 1,6 milisekundy. Samozřejmě v praxi je k tomu potřeba počítat i se zpožděním samotného fotoaparátu.

Vyvíjeno pro nadšence

Zajímavý je i příběh vzniku TriggerTrap. V červenci 2011 tento projekt představili britští autoři na webu Kickstarter.com, sloužícímu k podpoře a rozvíjení kreativních nápadů. Během měsíce se sešlo 77 tisíc USD od téměř 900 zájemců, výměnou za 950 kusů TriggerTrap a vývoj mohl začít.

Pro nás jako potenciální uživatele je nyní nejdůležitější ten fakt, že fáze vývoje a testování je dokončena a TriggerTrap míří do výroby. Cena je nastavena na 125 USD s dostupností v únoru 2012. Jestli tomu taky věříte, objednávat můžete na webu triggertrap.com.

Určitě si přečtěte

Články odjinud