70
Fotogalerie

Tucet miliónů naživo: Canon EOS 450D

Nabídka amatérských zrcadlovek od Canonu se z jednoho modelu rozrostla hned na tři. Tentokrát se podíváme na zub EOSu 450D.

V květnu jsme vás krátce informovali o nástupci Canonu 400D – modelu EOS 450D, jehož recenzi jste mohli najít v šestém čísle časopisu DIGIfoto. Dnes vám přinášíme podrobnější pohled na tuto digitální zrcadlovku.

V nové digitální zrcadlovce Canon EOS 450D možná poznáte jejího předchůdce Canon EOS 400D. Rozměry i tvar těla se totiž příliš nezměnily. Opět je to kompaktní amatérská zrcadlovka, se kterou bude intuitivně pracovat i začátečník a jejíž výhodou bude pro cestování nízká váha.

Těmi nejvýraznějšími inovátorskými znaky je navýšení rozlišení snímače na celkových 12 Mpx, možnost snímání přes LCD displej (tzv. Live View), který má navíc větší úhlopříčku, navýšení kapacity baterie fotoaparátu, a také například možnost bodového měření. Další změny se udály v menu, v rámci nějž si můžete vytvořit například vlastní záložku. Fotoaparát převzal i několik nových funkcí z vyšších modelů. Snímací prvek CMOS 12,1 Mpx, 22,2 × 14,8 mm

Základní technické parametry:

  • max. výst. rozlišení: 4 272 × 2 848 bodů
  • paměťové médium: SD/SDHC
  • objektiv: Canon EF a EF-S
  • LCD displej: úhlopříčka 76 mm, 230 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
  • rozměry: 129 × 98 × 62 mm, 475 g (pouze tělo)
  • oficiální cena: 19 490 Kč vč. DPH (pouze tělo)
  • cena na internetu: 15 990 Kč vč. DPH (pouze tělo)
P_01.jpg P_07.jpg
max. velikost | max. velikost
Kostra těla je tvořena z nerezové oceli, ostatní součásti jsou z moderních pevných plastů, které umožňují zachovat nízkou hmotnost celku

Přestože se 450D a 400D celkovými rozměry skoro neliší (maximálně o 2 až 3 mm), i drobnými změnami např. tvaru gripu či jiných částí zrcadlovky bylo dosaženo lepšího držení. Tělo je mírně oblejší, k lepšímu držení přispívá rozšíření a zdrsnění pogumované plochy na gripu. Ženy pravděpodobně rozdíl tolik nezaznamenají, pro ty jsou oba modely prostě ideální, ale pozitivní dojmy z ergonomie vyjádřili dokonce i muži.

P_02.jpg
max. velikost
Tělo váží jen 475 g, poměrně velkou část zrcadlovky tvoří lehké, ale moderní pevné plasty

Zadní strana je díky zvětšení plochy LCD odlišná od předchozího modelu. Tlačítka z levé strany displeje se musela přesunout. Dvě tlačítka Menu a Disp. tak dostala místo vlevo nad displejem a dvě pro přehrávání a mazání snímků pod křížový ovladač. Ten má odlišně osazená tlačítka funkcemi, nastavení ISO má nově samostatné tlačítko na horní straně.

Stejně jako u vyspělejšího modelu Canon EOS 40D se na zadní straně zvětšila úhlopříčka displeje z 2,5 palců na úctyhodné 3 palce, i když při nezměněném rozlišení 230 tisíc bodů. Displej je pevný bez možnosti vyklápění..

P_08.jpg P_11.jpg
max. velikost | max. velikost
Senzor pod hledáčkem při přiblížení oka vypíná displej
P_04.jpg
max. velikost
Nastavení ISO je snadné díky novému samostatnému tlačítku na horní straně těla

Hledáček se příliš nezměnil a pod ním nechybí senzor pro automatické vypínání LCD displeje při přiblížení oka. Velikost hledáčku je v podstatě stejná, i když by většina uvítala nějaký nárůst, jen jeho světlost se zdá být lepší. Pokrytí scény (95%) je dostatečné. Zobrazených informací je o jednu více, potěšitelně se zobrazuje hodnota ISO. Na matnici přibyla kruhová ploška ve středu, která označuje oblast pro výpočet bodového měření expozice, které je také novinkou. Bodové měření bylo nově zavedeno jako čtvrtá možnost výpočtu expozice a může se hodit zkušeným fotografům při focení ve světelně náročných podmínkách.

Už i Canon po Nikonu a Pentaxu přesedlal v rámci digitálních zrcadlovek na paměťové karty typu Secure Digital, a to samozřejmě i s podporou vyspělejšího typu SDHC. Takovým přechodem není co pokazit, SD karty jsou totiž ve světě elektroniky momentálně nejrozšířenějšími.

P_09.jpg
max. velikost

Příjemnou zprávou je nově dodávaná baterie s vyšší kapacitou, a to 1 080 mAh, která dovolí na jedno nabití nafotit kolem 500 snímků (počet se samozřejmě bude lišit dle využívání displeje, Live View, blesku apod.). S baterií o kapacitě 720 mAh, která byla u 400D, bychom vzhledem k větší spotřebě rozměrnějšího displeje a používání Live View prostě ani příliš nevystačili.

P_15.jpg
max. velikost

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Jako typická amatérská zrcadlovka má na svém hlavním otočném voliči nejen všechny expoziční režimy (A, S, P a M), ale i nabídku režimů tzv. scénických či plnou automatiku.

Za zmínku pak stojí režim A-DEP pro maximální hloubku ostrosti snímku. Pokud chcete mít např. v krajině ostré popředí i pozadí, tento režim aktivuje všechny ostřící body AF a upřednostní nastavení vysokého clonového čísla. Praktickou vlastností této zrcadlovky je protiprachový systém snímače, který se u zrcadlovek velmi osvědčuje a s novými modely rozšiřuje i v rámci jiných výrobců.

K ovládání často využijete menu, které je plně lokalizované do češtiny. Obsahuje několik záložek, ta poslední v zelené barvě je „Moje menu“. Zde můžete přidat i dle chuti přeskupit pod sebe šest libovolných nabídek z menu, včetně uživatelských funkcí, u kterých se to obzvlášť hodí. Lze ji nastavit jako primárně zobrazovanou záložku a mít tak k funkcím rychlý přístup.

screen4.jpg 

Stavové informace, které se zobrazují na displeji, jsou dostatečně velké, a tak máte o nastavených parametrech ihned přehled. Nově výrobce zavedl možnost změny barevného schématu této informační obrazovky. Nejen, že třeba jiná barva vyhoví vašemu vkusu, ale také vašim očím. Místo světlé obrazovky s černým písmem totiž můžete nastavit opačné barvy – tmavá obrazovka (černá či modrá) a světlé písmo. Komu přeci jen vyhovuje schéma světlejší, může mít i kombinaci v béžové a hnědé.

screen1.jpg screen2.jpg

Významnou novotou nového EOS 450D je Live View režim. Dříve nebylo možné komponovat snímek přes displej, ale jen a pouze přes hledáček. Displej sloužil k prohlížení fotografií či procházení menu a nastavování funkcí a parametrů. Mnohé uživatele digitálních kompaktů dokázala taková zrcadlovka také řádně zmást, protože na téměř nepřetržité užívání displeje byli zvyklí. S tzv. živým či reálným náhledem scény na displeji jsme se mohli poprvé setkat u zrcadlovek Olympus, později i u jiných značek a na podzim 2007 například i u Canonu EOS 40D. Našla si své příznivce, ale i odpůrce. Snímáte často ze stativu, nízko u země nebo naopak v centru dění s rukama nad hlavou? Snímání přes displej znamená velké ulehčení práce při takovém fotografování. Hlavní nevýhodou ale byly problémy s autofokusem, jejichž řešení však již pokročilo.

Režim Live View aktivujete tlačítkem Set, ve středu křížového ovladače. Ostřit můžete manuálně, a to za pomocí pětinásobné či desetinásobné lupy. Displej sice nemá nejjemnější rozlišení, ale při použití lupy lze pohledem zaostřit dostatečně dobře. Problém je však při použití setového objektivu ze základní sady, u kterého je ostření docela oříšek, na celý rozsah vzdáleností máte totiž čtvrtinu otočky ostřícího prstence. S jinými objektivy by problémy měly být každopádně menší.

Co se týče autofokusu, aktivujete jej stiskem tlačítka s hvězdičkou (jinak také zámek expozice či zmenšení zobrazení při prohlížení) na pravé horní straně těla zrcadlovky. V uživatelských funkcích se nastavuje jeden ze dvou režimů, a to pod volbou „AF při snímání živého náhledu“. Tzv. rychlý režim využívá standardního ostření přes AF snímač, a proto se při něm musí sklopit zrcátko. Nevýhodou je tedy přerušení zobrazení scény, správné zaostření prozradí pohled na displej či zapnutá zvuková signalizace AF. Výhodu představuje relativní rychlost se zpožděním kolem 1 s a spolehlivost. V „živém“ režimu autofokusu, který například Canon 40D postrádá, se obraz na displeji nepřerušuje, ostřeno je totiž pomocí hlavního obrazového snímače porovnáním kontrastu. Zaostření indikuje zelený rámeček AF. Bohužel vyhodnocení ostřící automatiky trvá delší dobu, přibližně 3 s.

Live View má výhodu v zobrazení reálného histogramu po stisku tlačítka Disp. Náhledový histogram zobrazíte při prohlížení snímků, a to ve všech kanálech RGB. Škoda však, že histogram nedostal na displeji trochu více prostoru, aby posuzování expozice snímku bylo snazší.

screen5.jpg screen6.jpg

Pokud používáte u zrcadlovek náhledy hloubky ostrosti, v tomto případě pomocí tlačítka pod objektivem, potěšíme vás, uvidíte jej i při Live View.

Na testování jsme dostali 450D zapůjčenou i se setovým stabilizovaným objektivem EF-S 18–55 mm F3,5–5,6 IS, který je v podstatě shodný s předchůdcem k EOS 400D a inovován o stabilizátor obrazu, jehož přepínač se nachází na objektivu ihned pod přepínačem MF/AF. Dle našich testů vám stabilizace pomůže k udržení časů až o 2 stupně EV delších.

stabil-ano.jpg stabil-ne.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka využití stabilizace objektivu s nejdelším ohniskem a časem 1/50 s, vlevo zapnutá a vpravo vypnutá stabilizace

Protože je předpoklad, že velká část fotografů si pro začátek set pořídí, zmíníme se i o optice. O obrazové kvalitě se podrobně dočtete v další kapitole. Setový objektiv své obrazové kvality jistě má, když se vám však dostane po prvé do rukou, nebudete mít pro jeho mechaniku příliš pochvalných slov. Ale za danou cenu prostě nemůžete čekat o moc více.

Objektiv pracuje v přepočtu s ohnisky od 28,8 do 88 mm. Ostří na minimální vzdálenost 25 cm od snímače. Při délce objektivu 70 mm až 80 mm tedy přibližně 17 cm od přední čočky.

makro.jpg
max. velikost
Ukázka snímání detailu zblízka
zoom1.jpg zoom2.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu základního setového objektivu

Konstrukce včetně bajonetu je z lehkého plastu. Ostří se předním okružím výsuvného tubusu, při ostření tedy tubus rotuje, což v praxi znemožňuje použití polarizačního filtru. Setový objektiv se bohužel nedodává standardně se sluneční clonou, což mi v květnových slunečných dnech dost chybělo. V objektivu je použita kruhová clona a snímky mají příjemný bokeh, což u setových objektivů není zvykem.

bokeh.jpg
max. velikost
Ukázka podání pozadí se setovým objektivem

Se svým vybavenějším kolegou – Canonem EOS 40D – má i tento „amatér“ společných pár znaků. Kromě velkého displeje a možnosti „živého“ náhledu i některé nové funkce. V prvé řadě uživatelsky hodnotné „My menu“, o kterém jsem se již zmínila. Dále jsou to uživatelské funkce Redukce šumu při vysoké citlivosti, předsklopení zrcátka a také

tzv. Highlight tone priority – priorita světlých tónů. Poslední jmenovaná funkce napomáhá prokreslení světlých ploch a omezuje také rozsah přeexponovaných míst. Jak jsme se prakticky přesvědčili, opravdu to funguje, jen musíte případně počítat se šumem ve stínech. Další funkcí, kde je využito softwarového „doladění“ snímku, je automatická optimalizace jasu (a kontrastu). Změny nejsou výrazné, ale lepší kontrast i projasnění stinných míst je trochu znát.

red-sumu-ano.jpg red-sumu-ne.jpg
max. velikost | max. velikost
U levého snímku byla využita funkce redukce šumu při vysokém ISO, která pracuje s citem, a můžete ji mít zapnutou trvale.
optim-jas-ano.jpg optim-jas-ne.jpg
max. velikost | max. velikost
Levý snímek dokazuje vliv funkce Priority světlých tónů.
opt-jasu-ano.jpg opt-jasu-ne.jpg
max. velikost | max. velikost
Vpravo zapnuta funkce Optimalizace jasů

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Snímky jsou dostatečně ostré a plné detailů, a to bez velké ztráty kvality i v rozích. Ve spolupráci s nyní 12Mpx CMOS snímačem vykreslí objektiv na nejkratší ohnisko ve středu obrazu 2 000 lph. I při otevřené cloně jsou výsledky výborné, na testovacím obrazci jsme odečetli 1 900 lph. Na nejdelší ohnisko tradičně mírně klesá přenos kontrastu, i rozlišení je o něco nižší.

Přesto je 1 700 lph stále vynikající hodnotou. Nejkratší ohnisko bohužel provází klasické vady. Rohy, mimo jiné i vinou nedokonalého vycentrování, trpí horší kresbou a neostrostí, zaclonění na F8 je však řešením, které využijete i pokud nemáte v oblibě vinětaci. Silné soudkování se nám nemusí líbit, ale u levných setových objektivů je to záležitost běžná. Také nejdelší ohnisko vykazuje mírné sférické zkreslení.

peri.jpg
max. velikost
Optika vykreslí i jemné detaily peří
protisvetlo.jpg
max. velikost
Šikmé sluneční paprsky bez ochrany sluneční clony způsobí výrazné snížení kontrastu

Šum

Velmi potěšila úroveň šumu, CMOS snímač obecně neprodukuje příliš zašuměné snímky. V jasové složce je šum o málo vyšší u 450D než u 400D, zato v barevných kanálech je na tom lépe model nový. Odchylka modrého kanálu projevující se od ISO 400 není velká, ale na fotkách projevy modrého „zrna“ při ISO 1 600 najdeme. Přesto šum ani při nejvyšším citlivosti není rušivý. 450D navíc trumfuje novou funkcí potlačení šumu při vysokém ISO (dříve bylo k dispozici pouze potlačení šumu při delší expozici).

Jak můžete sami vidět na druhém grafu šumu, odchylka modrého kanálu se díky ní snižuje téměř na nulu. Odpovídá tomu i situace na reálných snímcích. Funkce pracuje natolik spolehlivě bez vlivu na strukturu jemných detailů, že ač většinou radíme opak, zde můžeme zapnutí redukce šumu doporučit nastálo.

sum_on_1.png sum_on_2.png
Graf šumu se zapnutou redukcí
sum_off_1.png sum_off_2.png
Graf šumu s vypnutou redukcí
iso1.jpg iso2.jpg iso3.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
iso4.jpg iso5.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky s ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600

iso800.jpg iso1600.jpg
max. velikost | max. velikost
Reálné snímky focené při ISO 800 a 1600

Senzitometrie

Velmi slušný je dynamický rozsah, který dosahuje 6,6 EV, což je dáno hlavně dobrým rozsahem ve světlech.

senzito.png 

Automatická expozice i vyvážení bílé dosahují dobrých výsledků ve většině situací. Snímky mají ve standardním nastavení přiměřený kontrast a syté barvy. Dolním tlačítkem křížového ovladače lze případně měnit barevné podání snímků a parametry sytosti, ostrosti a kontrastu volbami Picture style. 

barvy.jpg barvy2.jpg
max. velikost | max. velikost
cb1.jpg cb2.jpg
max. velikost | max. velikost

Naměřili jsme

Už s EOSem 400D nebyla práce nijak zdlouhavá a ani nový model se nemusí za rychlostní parametry stydět. Ukládání snímků je stejně hbité, start nepatrně rychlejší. První snímek pořídíte za 0,57 s. Osmibodový autofokus je přibližně stejně rychlý jako u 400D. Na amatérskou třídu je potěšující zrychlení série na 3,5 sn./s. Při této rychlosti můžete nasnímat minimálně 50 snímků ve formátu JPEG, pak se rychlost sníží, ale lze pokračovat dál. Ve formátu RAW pořídíte v sérii jen pět snímků.

Zajímavou možnost kontinuálního snímání představuje nová funkce s 10s samospouští, kdy zvolíte libovolný počet snímků od 2 do 10, které po aktivaci samospouště fotoaparát pořídí ihned za sebou.

Naměřili jsmeCanon EOS 450D Canon EOS 400D
první snímek0,57 s 0,68 s
snímek bez namáčknutí0,22 s 0,28 s
snímek s namáčknutímneměřitelné neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku0,40 s 0,44 s
rychlost sériového snímání3,5 sn./s 3,0 sn./s
max. počet snímků v sériineomezeně (JPEG), 6 (RAW) 22 (JPEG)
měřeno s paměťovou kartouSD SanDisk Extreme III 2 GBCF SanDisk 1 GB
měřeno s objektivemEF-S 18–55mm F3,5–5,6 ISEF-S 18–55mm F3,5–5,6

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

p01.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – setový objektiv EF-S 18–55mm F3,5–5,6 IS (použit u všech ostatních snímků), ohnisko 18 mm, F3,5
p02.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – setový objektiv, ohnisko 18 mm, F8
p03.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – setový objektiv, ohnisko 36 mm, F4,5
p04.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – setový objektiv, ohnisko 36 mm, F8
p05.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – setový objektiv, ohnisko 55 mm, F5,6
p06.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – setový objektiv, ohnisko 55 mm, F8. 
portr-blesk.jpg portr-blesk2.jpg
max. velikost | max. velikost
Portrétní snímky s použitím blesku – fotoaparát si dobře poradil s reprodukcí barev
 img_1510-1.jpg 
max. velikost
Obzvlášť při focení v jeskyni ze stativu se Live View hodilo.
img_8513-1.jpg img_8586-1.jpg img_8592.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
img_8630.jpg img_8631-1.jpg img_8706.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
img_8708.jpg img_8717.jpg img_9086.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
img_9103.jpg img_9110.jpg img_9146.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
img_9152.jpg img_9162.jpg img_9167blesk.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
img_9187.jpg img_9215-1.jpg
max. velikost | max. velikost

Další demosnímky najdete v našem květnovém preview.

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Snadným ovládáním je EOS 450D vhodný pro začátečníky, ale potěší i zkušené, a to několika funkcemi typickými pro vyšší třídu digitálních zrcadlovek. Svou velikostí je ideální především do ženských rukou a zaujme i ty, co často cestují a počítají každé místo. Na svou třídu „amatérů“ má Canon EOS 450D dobrý dynamický rozsah a většinou není problém spoléhat se na automatiku vyvážení bílé a expozice.

Nabízí potenciál, který jiné zrcadlovky postrádají, a které přitom usnadňují fotografování a sžívání se s zrcadlovkou. Kromě Live view je to například české menu, uživatelsky nastavitelné My menu, optimalizace jasů, režim pro maximální hloubku ostrosti A-DEP či náhled hloubky ostrosti.

Možnost snímání přes dispej, tzv. Live View je asi nejvýraznější inovací oproti modelu 400D. Autofokus má ještě své rezervy co se týče rychlosti, ale ostření je na rozdíl třeba od 40D umožněno i bez přerušení náhledu – za pomoci porovnání kontrastu. Výhody jsou jasné při focení makra, ze stativu atd.

I když má setový objektiv své mouchy, hlavně v mechanické konstrukci, podává na svou třídu při středním zaclonění výborné výsledky a tak se jako začátečníci nemusíte koupi setu bát. S jinými objektivy pak využijete lépe potenciál 12MPx snímače.

Plusy:

  • Live View
  • uživatelské funkce, My menu, česká lokalizace menu
  • protiprachový systém
  • velký displej
  • rychlé sériové snímání
  • informace o ISO v hledáčku

Minusy:

  • lehké tělo má horší stabilitu
  • zdlouhavé ostření při Live View
  • mení dodávána sluneční clona k setovému objektivu
  • Se setovým objektivem nelze pořádně manuálně ostřit

Zdroj:

  • Canon CZ, Praha
  • tel.: 225 280 111
  • www.canon.cz

Cena:

  • výrobcem doporučená: 19 490 Kč vč. DPH za tělo

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitální zrcadlovky Canon EOS 450D?

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud