6
Fotogalerie

Video z fotografií s Photo Story 3

Jednoduchý a zajímavý způsob prezentace fotografií, je doplnění fotografií o dynamický průběh spojený s hudbou může dát divákovi neobvyklý zážitek. A není vůbec obtížné.

Fotografie je možné vystavovat nejrůznějšími způsoby – od velkých formátů tištěných na plátno, přes foto knihu až po klasickou papírovou fotografii. Moderní technologie pak poměrně samozřejmě nabízejí možnost prezentovat své snímky také prostřednictví fotogalerií na internetu, rámečky nebo prostým prohlížením přes počítač.

Jednou z dalších možností, jak k prezentaci fotografií přistoupit je tvorba filmu. Ta s sebou nese řadu nových možností, které nebyly vždy u tradičních forem dokonale využity, jako je například práce se zvukem, který fotografiím může dát zcela netušený náboj a rozměr nebo naznačit jejich interpretaci zamýšlenou autorem. Také je u něj stanoveno přesné pořadí snímků i s časovými rozestupy, kterým je možné s divákem pracovat. Jistě se zde najdou také nevýhody, mezi než patří horší kvalita promítaných snímků. Ani to ale nemusí být vždy pravda - například 3K snímky jsou kvalitou více než dostačující, ale asi málo kdo bude moci pro prezentaci použít kinosál a možnosti projektorů běžně dostupných jsou často podstatně horší.
 

mps.png
Photo Story 3 nabízí příjemného a jednoduchého průvodce

K tomu, aby bylo možné ze snímků vytvořit video či film je užitečné sáhnout po některé specializované aplikaci, která vám tento umělecký počin zjednoduší a ulehčí. A jedním s takových nástrojů, který umožní snadnou a pohodlnou tvorbu podobných projektů je i Microsoft Photo Story 3, na který se v dalším zaměříme podrobněji.
 

Nabídka funkcí

Aplikace hned při spuštění nabídne výběr tří základních možností – pokračování v projektu již rozdělaném, přehrávání projektu (to je dobré například kvůli úspoře místa na disku, neboť film zabere mnohem větší prostor než pouhý projekt) nebo tvorba nového díla. Pokud vyberete poslední možnost, tak vás bude provázet poměrně příjemný a přímočarý průvodce. Prvním jeho krokem je import snímků, které chcete do prezentace zahrnout. Jelikož je jejich přemísťování v samotném průvodci poměrně těžkopádné, doporučuji volbu pořadí již předem.

mps1.png
Nastavení titulků a filtrů je poměrně přirozené

Po poměrně rychlém nahrání fotografií, se před vámi objeví další krok, v němž můžete na každý snímek aplikovat základní efekty, jako je změna na černobílý snímek, vodové barvy, tvorba negativů, perokresba atp. Žádnou bohatou nabídku nečekejte, ale pro základní změny se jedná o paletu poměrně dostatečnou, neboť složitější úpravy by většina z nás zřejmě prováděla v grafickém editoru. V tomto kroku průvodce je možné také nastavit titulky v délce maximálně 1024 znaků. Výběr fontů je bohatý, neboť se pracuje se všemi nainstalovanými v systému, umístění titulků je řešeno dobře také. Zamrzí absence pokročilejší práce s řezy písma nebo nemožnost pracovat s indexy.

mps3.png
Práce s časování není právě nejpohodlnější

Další krok je zřejmě nejkrkolomnější a nejnáročnější, neboť se v něm nastavuje časování snímků a přechodové efekty. Čas, který stráví každý snímek ve filmu je nastavován zvlášť pro každý obrázek. Chybí možnost hromadný úprav. Jedná se tedy o proces opravdu zdlouhavý a jakákoli změna je pak poměrně hodně pracná. Přechodové efekty jsou také nastavovány vždy jen jedné fotografii, takže pokud je budete chtít užít u všech, užijete si poměrně dlouhé a nepohodlné klikání. Samotný efektů je na výběr poměrně hodně a část z nich je poměrně použitelná, i pro ne zcela kýčovou činnost, a možnosti jejich nastavení a časování jsou poměrně dobré.

mps2.png 
Přechodových efektů je k dispozici dostatek

Předposlední menu nabízí doplnění filmu o zvuk. Zde je na výběr ze dvou možností; buď můžete užít nějakou vlastní hudbu, která je uložená například ve formátu mp3, nebo se jí můžete za pomoci aplikace pokusit vytvořit. Na výběr je několik různých stylů, partitur a nástrojů, možnost nastavit si tempo a intenzitu a pak stačí jen zvolenou kombinaci schválit. Tuto variantu vám doporučuji jen v případě, že opravdu spěcháte a nemůžete nic vhodnějšího najít. Výsledek bude totiž ne příliš dobře znějící.

mps4.png
Aplikace nabízí možnost vytvořit si vlastní hudební doprovod.

Práce se zvukem není právě nejšťastnější – aplikace neumí například vytvořit ze zvukové stopy zobrazitelnou vlnu, která by přimykala k časové ose, a tím umožnila lépe si načasovat snímky, což činní celý proces tvorby podstatně méně uživatelsky příjemný, než by bylo nutné.

Poslední položka pak nabízí možnosti exportu, které jsou na první pohled poměrně bohaté, ale při bližším zkoumání nenabízí nic překvapivého. Maximální kvalita, kterou je možné vytvořit má rozlišení 1024x768 Px při 30 snímcích za sekundu, což je dostatečné pro běžné promítání dataprojektorem, ale na počítači bychom jistě uvítali více. Exportní formát je wmf.

mps5.png
Možnosti exportu jsou pro neprofesionální práci relativně dostatečné.
Pokud se spokojíte s formátem wmf.

Závěr

Aplikace již není nejnovější a trpí řadou neduhů – od problematického časování, přes nepříliš pohodlnou manipulaci s obrázky, nedotaženým ozvučením nebo takovými drobnostmi jako je nemožnost maximalizovat okno prohlížeče. Na druhou stranu se jedná o aplikaci, která je zdarma dostupná a snadno ovladatelná. Není tedy potřební mít dopředu nějaké znalosti z oblasti tvorby a stříhání videa, abyste v ní vytvořili zajímavou a působivou video prezentaci.

Pokud tedy chcete čas od času prezentaci svých snímků oživit a doplnit zvukem či přechodovými efekty, pak je Microsoft Photo Story 3 jedním s programů, které je možné efektivně využít.

Pokud chcete ale s foto filmy pracovat systematicky a profesionálně, pak je možné použít například ProShow Producer jehož možnosti jsou o několik řádů větší a bohatší. Tomu odpovídá ale také cena 250 USD. Z bezplatných aplikací je možné vyzkoušet například DVD Slideshow GUI nebo zabudovaný nástroj v populárním správci snímků Google Picasa.

Určitě si přečtěte

Články odjinud