Vyplatí se ještě prodávat fotografie přes fotobanky?

Vyplatí se ještě prodávat fotografie přes fotobanky?

Láká vás přivýdělek prodejem vašich fotografií do internetových fotobank? Po roce jsem opět připravil dotazník a shrnul výsledky průzkumu, které najdete v tomto článku.

Před půl rokem jsem zde uveřejnil článek o výdělcích českých fotografů na zahraničních fotobankách. Data byla získána z dotazníkového průzkumu a týkala se roku 2010.

Dnes již mám k dispozici čerstvější údaje z letošního dotazníku (všechny informace v něm obsažené se vztahují k roku 2011). Vyplatí se tedy ještě registrovat, budovat portfolio a prodávat fotografie na zahraničních fotobankách?

Podívejme se nejprve na holá data – tedy jaká je hodinová mzda fotografa fotícího pro fotobanky a jaké jsou výdělky přepočtené na jeden snímek:

Celkové výdělky (průměr)97 351 Kč
Celkové výdělky (medián)21 060 Kč
Hodinová mzda (průměr)336 Kč/hod
Hodinová mzda (medián)96 Kč/hod
Výdělek přepočtený na jeden snímek (průměr)58 Kč/fotografie
Výdělek přepočtený na jeden snímek (medián)31 Kč/fotografie

Doporučuji se zaměřit raději na mediánové hodnoty, neboť průměr může být ve statistikách občas zavádějící a snadno ovlivnitelný několika extrémními hodnotami (medián je hodnota, které dosáhla právě polovina respondentů, a přitom průměrné hodnoty nemusí dosáhnout ani desetina z nich).

Co z těchto dat vyčteme?

Nedoporučuji srovnávat hodinovou mzdu fotografa pro fotobanky a doplňovače do regálů v Tescu – v tom Tescu si sice dnes za hodinu vyděláte nesrovnatelně více, ale jednou nahraná a schválená fotografie ve fotobance je skvělé aktivum – zdroj vašeho budoucího pasivního příjmu. Pokud se povede a bude mít úspěch, tak vám může každý měsíc něco málo vydělat (bez vašich dalších investic). Abyste měli takových fotek v portfoliu co nejvíce, je třeba pravidelně přidávat nové obrázky, sledovat, co se prodává, jaké styly, témata, kompozice mají úspěch, nebát se zkoušet nové postupy, úpravy ve Photoshopu atd.

Z uvedených výdělků za jeden obrázek si můžete odhadnout své budoucí zisky – aneb kolik vám může za rok vydělat portfolio o velikosti 100, 500, 1000, 5000 fotek. Například když vybudujete portfolio s 1000 snímky, tak byste měli ve fotobankách vydělávat 31 000 Kč za rok (58 000 Kč pokud budete počítat s průměrem).

Jaký je vývoj?

Srovnáme-li výsledky s předchozím rokem, tak příjmy značně vzrostly:

  • průměrný příjem ze 47 tisíc na 97 tisíc (medián ze 14 tis. na 21 tis).
  • průměrná hodinová sazba ze 125 Kč na 336 Kč (medián z 59 Kč na 96 Kč)

Co je příčinou? Částečně za to určitě mohou vstupní data a jejich výběr(*), přece jen počet účastníků byl statisticky malý a pouze 34 procent z nich tuto anketu vyplňovalo i minulý rok.

 
U poloviny dotázaných se příjmy zvedly o 50 %
 

Hlavním důvodem je jednoznačný trend – čím déle jste aktivní ve fotobankách, tím větší máte výdělky. Začátečníci, kteří si teprve budují své portfolio, mají výdělky skoro zanedbatelné, ale po pár měsících, roce, několika letech se z jejich malého přivýdělku stává stálý příjem (záleží samozřejmě na kvalitě jejich práce a množství nově přidaných fotografií).

Jednou otázkou průzkumu bylo i procentuální porovnání výdělků s předchozím rokem (100% = stagnace, 50% = pokles výdělků na polovinu,200% = zdvojnásobení příjmu). Průměrná změna byla 378%, medián 150%. Tedy u poloviny dotázaných se příjmy zvedly o polovinu. Pouze 11% dotázaných uvedlo pokles výdělků.

Vyplatí se tedy fotobanky fotografům?

Myslím, že teď je čas odpovědět na otázku v názvu tohoto článku – vyplatí se ještě prodávat fotografie přes fotobanky? Záleží na tom, co si od toho slibujete. Pokud si myslíte, že tomu budete věnovat pár hodin týdně a za rok vás to uživí, tak jste na omylu. Na to byste se fotobankám museli věnovat opravdu na plný úvazek (40 a více hodin/týden) a ke slušným výdělkům (odpovídající minimální mzdě) byste se dostali až za několik měsíců (let).

Pokud je ale focení váš koníček a fotobanky vezmete jako výzvu (nebo náhradu za jiný web, kam nahráváte své nejlepší díla a kde za to získáváte jen body a komentáře), tak si za pár měsíců můžete vydělat no nové fotografické nádobíčko.

Mají-li se vám fotobanky vyplatit, budete muset vytrvat a alespoň ze začátku hodně pracovat, je to běh na dlouhou trať, nic jednorázového, neboť fotobanky mají velkou setrvačnost. Je to jako s kutálením obrovské koule – na začátku dá hodně zabrat, než ji rozpohybujete, ale když už se jednou kutálí, tak do ní jen sem tam jemně strčíte, aby si zachovala svou rychlost. Stejně je tomu ve fotobankách – nejtěžší je vybudovat základní portfolio (několik set snímků). Ne každý totiž vytrvá tak dlouho. Poté si můžete odjet na měsíc na dovolenou a výdělky za měsíc, který strávíte u třeba u moře, budou stejné jako kdybyste dál usilovně pracovali na svém fotobankovém portfoliu.

Zaujali-li vás fotobanky a možnosti výdělků v nich, navštivte web fotobanky.cz, zejména pak sekci Jak začít.


(*) Dotazník, ze kterého jsem čerpal všechna data, vyplnilo celkem 155 respondentů. Pro údaje o prodejích fotografií jsem použil pouze 68 záznamů. Ostatní buď neobsahovaly všechny nezbytné informace (velikost portfolia, čas strávený nad fotobankami, výše výdělků) a nebo se respondent zaměřil na prodej ilustrací (pokud vás zajímá srovnání prodeje ilustrací a fotografií, prohlédněte si vvýsledky v článku Výdělky fotobankéřů za rok 2011).

Určitě si přečtěte

Články odjinud