Vyrobte si vlastní dírkovou komoru Tefau

Vyrobte si vlastní dírkovou komoru Tefau

Dírková komora – mnohdy známější pod názvem pinhole – je specifickým fotoaparátem, který využívá pro záznam filmový materiál a princip camery obscury. Zajímavou „vystřihovánku“ připravila student polské univerzity.

Camera obscura je velmi staré zařízení, které používala řada umělců, jako pomůcku při malbě obrazů. V praxi se vlastně jedná o nejjednodušší fotoaparát, kdy je ve schránce vytvořen otvor, jímž prochází světlo a na protější stěně se pak vytváří obraz, který je převrácený.

Stejného principu využívá právě dírková komora či pinhole v moderním provedení, kdy je základem pro stavbu fotoaparátu prakticky jakákoliv schránka či box – a to od krabičky od zápalek až například po ložnou plochu dodávky anebo kontejner. Princip dírkové komory údajně poprvé popsal čínský filozof Mo Ti v pátem století před Kristem

Při konstrukci dírkové komory je velmi důležité správně vypočítat průměr otvoru, kterým bude dopadat na filmový materiál světlo. Čím menší otvor je, tím je výsledný obraz ostřejší, ale zároveň se snižuje jeho jas, takže se nutně prodlužuje doba expozice až na několik hodin.

na-titulkuCB2-Custom.jpg

Abyste si mohli dírkovou komoru vyrobit, potřebujete vlastně jen pár věcí – krabici či nějakou schránku s otvorem, kterým bude procházet světlo, záslepku otvoru, abyste mohli ovlivnit dobu expozice a filmový materiál, který bude citlivý na dopadající světlo.

Dírkovou komoru si můžete vyrobit i v digitální verzi – pokud máte zrcadlovku, stačí pouze vytvořit přesný otvor v krytce bajonetu na těle fotoaparátu a můžete exponovat. Doporučujeme vytvořit větší otvor vrtákem a poté jej přelepit tenkým plíškem s přesně vyměřeným otvorem.

Na trhu najdete celou řadu předpřipravených dírkových komor, které pouze složíte a stejně tak na internetu najdete celou řadu návodů na to, jak si dírkovou komoru vyrobit. Velkým pomocníkem vám může být například web Pinhole.cz, kde mimo jiného najdete i starou českou vystřihovánku fotoaparátu Dirkon

mockup-posledn2-Custom.jpgmockup-zatvorene-Custom.jpg

Za projektem Tefau stojí student polské univerzity Ondrej Revický, který připravil dírkovou komoru jako součást svojí magisterské práce. Tefau sestává ze dvou částí – jednak je to finální produkt, který je určen pro případnou sériovou výrobu a jednak se jedná o open source projekt, který je pod CC licencí volně dostupný ke stažení. Po stažení je možné si dírkovou komoru upravit dle svých představ – dostupný je soubor v pdf a svg formátu.

Oproti většině dírkových komor, na které můžete na webu narazit, je tato poměrně specifická svým designem, který ze všeho nejvíc připomíná televizi. Samotné sestavení je poměrně jednoduché a součástí souboru s vystřihovánkou je také návod, jak vše správně sestavit.

Stáhněte si originální Tefau vystřihovánku dírkové komory!

Podle autora projektu budete na sestavení potřebovat čtyři hodiny času. Předpokladem pro správnou funkci je pak tvrdý papír gramáže 250 g/m2 a vytvoření přesného otvoru, jehož průměr by měl být 0,25 mm.

MOCKUP-UZKY-Custom.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud