11
Fotogalerie

Z města do hor: fotobatoh Fomei Radek Jaroš 8611 K2

Firma Fomei je známa především jako výrobce levného fotografického příslušenství.

Člověk, který touží po fotografické brašně či batohu, si dnes může vybírat z nepřeberného množství typů, od laciných a velmi jednoduchých až po různé sofistikované konstrukce chránící výbavu před prudkými nárazy, deštěm či průtrží mračen. Firma Fomei je známa spíše jako výrobce těch prvních, jednoduchých. Teď se ale spojila s českým horolezcem Radkem Jarošem. Výsledkem je řada batohů, které se nemusí stydět ani před věhlasnější konkurencí s logem Tamrac či Lowepro.

Fomei_K2_1.jpg Fomei_K2_2.jpg

Batohy jsou pojmenovány podle nejvyšších vrcholů světa. Je proto logické, že druhý největší typ nese název obávané osmitisícovky K2.

Základní technické parametry:

  • rozměry horní komory: 31 × 16 × 29 cm
  • rozměry dolní komory: 30 × 14 × 12 cm
  • hmotnost: 1,44 kg

Batoh má osvědčený tvar se zúženou horní částí. Vnitřní prostor se dělí do tří komor – zadní je určena pro notebook, dolní pro samotnou fotovýbavu, do horní pak můžete uložit další drobnosti v podobě větrovky, pláštěnky, svačiny a podobně.

Radek Jaroš se prý u této řady batohů podílel na designu, především je ale měl testovat v náročných podmínkách. Horolezecký vliv nejvíce poznáte podle poutka na přední straně – přesně takové se používá k uchycení cepínu. Fotograf je asi častěji využije pro lehčí stativ. Skutečně by ale mělo jít o lehčí typ – stativem takové velikosti a hmotnosti, jako je na fotografii, byste asi ohrožovali sebe i své okolí.

Fomei_K2_3.jpg Fomei_K2_5.jpg

Přestože na pohled vypadá batoh jako docela malý, do zadní komory bez problému vložíte libovolný notebook s displejem o úhlopříčce až 15,4". Přidat můžete ještě složku A4 s dokumenty. Vstup do komory je dostatečně široký, notebook se vkládá pohodlně.

Fomei_K2_6.jpg Fomei_K2_7.jpg

Podobně pohodlný je i přístup do komory s fotovýbavou – horní a zadní část batohu se po úplném rozepnutí zipu odklopí dozadu, případně si pootevřete jen malou štěrbinu, kterou protáhnete třeba objektiv. Techniku vkládáte do polstrované vložky, která je ke komoře přichycena suchými zipy, v případě potřeby ji můžete celou z batohu vytáhnout (a vložit třeba do řidítkové brašny na kole). Vnitřní prostor vložky můžete přepážkami rozdělit až na šest částí. Přepážky jsou ale velmi měkké, nedrží tvar, po delším užívání batohu asi budete muset vynakládat jisté úsilí na jejich narovnání, na to, aby skutečně oddělovaly techniku, aby jednotlivé části příslušenství do sebe nenarážely.

Do prostoru vložky se vejde zrcadlovka střední velikosti se standardním zoomem, blesk a další čtyři objektivy. Bohužel, žádným způsobem se mi nepodařilo k zrcadlovce s objektivem přidat delší teleobjektiv (třeba oblíbených parametrů 70–200 mm F2,8). Patří-li právě tato skla k vašim oblíbeným, zvolte raději větší typ batohu, případně se smiřte s jejich umístěním v horní komoře (kde ale samozřejmě techniku nechrání žádné polstrování).

Fomei_K2_8.jpg Fomei_K2_9.jpg

Sám jsem během testu využíval sestavu Canonu EOS 30D s nasazeným objektivem Sigma 17–70 mm F2,8–4,5 a ještě další pevné sklo 100 mm. Pro obdobnou sestavu doplněnou třeba ještě pro blesk mi prostor přijde naprosto ideální, na objektivech jsem mohl nechat trvale nasazené sluneční clony.

Prostor mezi horní a dolní komorou je oddělen přepážkou, která je ze tří stran pevně všitá, pouze u zad je přichycena suchým zipem. Můžete si tedy vytvořit úzkou štěrbinu pro vložení dokumentů, nemůžete ale prostor dolní a horní komory propojit do jednoho celku. To je škoda, po vytažení vložky na techniku by vznikl univerzální batoh použitelný i tehdy, když se zrovna nechystáte fotografovat.

Fomei_K2_10.jpg Fomei_K2_11.jpg

Záda batohu a ramenní popruhy mají jen vcelku jednoduché polstrování. Přesto se K2 až překvapivě dobře nosí. Příjemná mi byla zejména tuhá konstrukce zad. Bederní pás tu nenajdete, u batohů podobné velikosti jej ale stejně pokládám spíše za zbytečnost, která zavazí a po které šlapou spolucestující v prostředcích hromadné dopravy.

Fomei_K2_13.jpg

Batoh sám není konstruován pro odolnost silnému dešti, například zipy nejsou téměř vůbec překryté. V lehké přeháňce ale odolal bez problémů. Výrobce jej navíc vybavil pláštěnkou schovanou za suchými zipy ve dně – za silného deště ji určitě doporučuji využít.

Batohy obecně samozřejmě neposkytují tak rychlý přístup k fototechnice jako brašny na rameno, ani K2 není výjimkou. Zato jsou však mnohem šetrnější k vašim zádům, při celodenním nošení tuto výhodu jistě oceníte. Novinka z produkce Fomei je důstojnou konkurencí světovým značkám. Svou kvalitu nabízí za ještě příznivou oficiální cenu 1 745 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud