10
Fotogalerie

10 nejzajímavějších objektivů [Vánoce 2014]

Každý fotograf má sice jiné potřeby a využívá odlišné objektivy. I přesto jsme se pokusili vybrat několik objektivů, které by mohly být na předvánočním trhu zajímavé především cenou.

Velice často se při diskuzích o fotografii setkávám s otázkou „jaký objektiv si mám pořídit?“ Bohužel anebo bohudík na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, která by byla univerzální pro všechny.

Podobně jako při práci s časem nebo clonou totiž záleží na tom, čeho chce fotograf dosáhnout. V závislosti na zamýšleném výsledku volí vhodný objektiv, respektive vhodné ohnisko, kterým bude snímat. Nechci zde zabíhat do detailního dělení objektivů a jejich vlastností, od toho jsou tu jiné články.

Obvyklá rada „objektivuchtivým“ fotografům, která by se dala považovat za univerzální je poměrně jednoduchá. Podívat se jaká ohniska nejčastěji používám – rychlou statistiku na základě EXIF dat si může udělat prakticky každý – a podle toho volit ohnisko podobné, ale světelné, abych mohl pracovat jednak s hloubkou ostrosti a jednak s kratším časem při nedostatku světla.

Další možností je aktivně cca půl roku fotografovat, a poté zjistím, jaká ohniska mi chybí – jestli jsem spíš na krajiny a potřebuji kvalitně kreslící široké sklo, nebo mám naopak potomka hokejistu a potřebuji si ho „přitáhnout“, abych mohl udělat detail.

Pokusili jsme se vybrat několik objektivů, které najdou uplatnění prakticky vždy a zároveň nebudou natolik velkou investicí. Prakticky každý totiž ocení světelný objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, který využije kdykoliv. Další skupinou jsou pak cenově zajímavé zoomovací objektivy nejrůznějších ohnisek.


Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 3

Světelná skla

Světelný objektiv je vhodným doplňkem fotografické výbavy, jednak umožňuje fotografovat ve zhoršených světelných podmínkách a jednak s ním vykouzlíte malou hloubku ostrosti, které při použití setového zoomu s horší světelností obvykle nedosáhnete.

Canon EF 50 mm F1,8 II

Objektiv tzv. standardní ohniskové vzdálenosti určený primárně pro plnoformátové zrcadlovky se po nasazení na APS-C snímač změní v krátký teleobjektiv, který se přepočteným ohniskem 80 mm a především úhlem záběru blíží portrétní pětaosmdesátce. Ideální na portréty i fotografování za špatného osvětlení. Co je na objektivu zajímavé, je jeho cena.

0027043l.jpg

Canon EF 40 mm F2,8 STM

Tento objektiv – EF 40 mm F2,8 STM – je zajímavý ani ne tak ohniskovou vzdáleností (po přepočtu je efektivní ohnisko 64 mm) nebo světelností, která je F2,8, ale především konstrukcí. Jedná se totiž o sklo typu pancake, které je charakteristické velmi malou stavební hloubkou, v tomto případě pouhých 22,8 mm. Objektiv je ideální pro reportážní fotografii, kde se krásně schová na malém i velkém plnoformátovém těle. Krokový motor STM navíc potěší ty, kdo rádi natáčejí video.

EF_40mm_f2.8_STM_Default_tcm126-939660.jpg 

Nikon 35 mm F1,8 AF-S NIKKOR G DX

Objektiv Nikon 35 mm F1,8 je velmi zajímavým sklem především pro majitele DX těl Nikon. Jelikož má v názvu právě zkratku DX, jedná se o objektiv určený výhradně pro APS–C zrcadlovky. Po nasazení budete pracovat s efektivním ohniskem 52,5 mm, což je velmi blízko standardní pevné padesátce.

D3S_5925-600.jpg 

Nikon 50 mm F1,8 AF-S NIKKOR G

Podobně, jako má svoji levnou padesátku Canon, najdete ji i u konkurenčního Nikonu. U Nikonu 50 mm F1,8 platí to stejné, co je psáno výše – určen je pro plnoformátové zrcadlovky, ale nasadit je můžete i na APS–C, vysoká světelnost poslouží v mnoha situacích, rozdílný je pouze efektivní úhel záběru, který bude u Nikonu odpovídat ohnisku 75 mm.

af-s-nikkor-50mm-f1-8g.jpg

Olympus M.ZUIKO 45 mm F1,8 

Olympus představil ve své řadě pevných objektivů několik zajímavých skel, kombinujících kovové provedení s kvalitní optikou a tato pětačtyřicítka patří k nim. Za relativně malý obnos dostanete perfektní kus optiky. Objektiv je díky svému ohnisku (efektivně 90 mm) ideální na portréty. Na své si samozřejmě přijdou všichni majitelé systému micro 4/3.

17299.jpg 

Pokračování 3 / 3

Zoomy široké i dlouhé

Nevýhodou většiny setových objektivů je jejich horší světelnost, která je navíc proměnlivá a s rostoucím ohniskem se ještě zhoršuje. Vhodnou alternativou jsou v takovém případě světelné základní zoomy, obvykle se stálou světelností v celé délce.

Sigma 17–50 mm F2,8 EX DC OS HSM

Jedním z takových skel je univerzální základní světelný zoom Sigma 17–50 mm F2,8, který je dostupný ve variantách pro všechny značky fotoaparátů – koupíte jej s bajonetem pro Canon, Nikon, Pentax i Sony. Ačkoliv se jedná o starší model, svojí optickou kvalitou je srovnatelný s konkurencí. Výprodejová cena z něj pak dělá velmi zajímavou alternativu.

sigma_17-50_f2-8_os.jpg

Canon EF-S 10–18 mm F4,5–5,6 IS STM

Ačkoliv není tento zoom světelný, jedná se o velmi zajímavé sklo především z pohledu ohniskových vzdáleností. Canon EF-S 10–18 mm je určen pro zrcadlovky s APS–C snímačem. Po nasazení budete pracovat s efektivním rozsahem ohnisek 16–29 mm, což je velmi široký úhel záběru. Objektiv se srovnatelným záběrem pořídíte za cenu minimálně dvojnásobnou.

V závislosti na obchodu se cena pohybuje v rozmezí od 6 700 Kč do cca 7 500 Kč.

EF-S 10-18mm f4.5-5.6 IS STM_Default_tcm126-1152205.jpg 

Olympus M.ZUIKO ED 40–150 mm F4,0–5,6 EZ

Pro majitele fotoaparátů standardu micro 4/3, kteří touží po dlouhém ohnisku, může být zajímavý nákup telezoomu s efektivním ohniskem 80–300 mm při standardní světelnosti F4–5,6. V současné chvíli k němu zdarma obdržíte stylovou brašničku na fotoaparát.

17914.jpg 

Sigma 150–500 mm F5,0–6,3 APO DG OS HSM

Pokud potřebujete opravdu dlouhý teleobjektiv, například pro fotografování zvířat, pak by neměla vaší pozornosti uniknout Sigma s rozsahem 150 až 500 mm, která je aktuálně v doprodejové akci za cenu o třetinu nižší než dříve. Bohužel je k dispozici již jen pár kousků.

0027371l.jpg 

Sigma 18–35 mm F1,8 DC HSM Art

Pro opravdové fajnšmekry jsme vybrali velmi světelný základní zoom Sigma 18–35 mm F1,8, který zaujme především vynikající světelností po celé délce a také nekompromisní obrazovou kvalitou.

Fstoppers-Reviews-the-Sigma-18-35mm-f-1_8-art-lens-review.jpg 

Určitě si přečtěte

Články odjinud