DIGIarena.e15.cz

10 tipů, jak uspět při prodeji snímků do fotobanky

Kdo už někdy zkoušel zpeněžit své obrázky ve fotobance, zjistil možná, že projít schvalovacím procesem administrátorů nemusí být vůbec jednoduché.
10 tipů, jak uspět při prodeji snímků do fotobanky

Ani v případě, že vaše fotografie schvalováním projde, neznamená to, že se bude dobře prodávat, čímž by splnila svůj účel. Ve spolupráci s odborníky z fotobanky Pixmac.cz jsme proto připravili desítku rad, díky kteým bude vaše cesta vstříc vysněným výdělkům jistější.

Co je tedy nutné udělat, aby vaše obrázky splňovaly všechny požadavky co nejlépe a měly tak co největší naději na úspěch?

1. Technická kvalita je základ

Na prvním místě je v každém případě technická kvalita. Ač se to může zdát zcela samozřejmé, stále poměrně velké procento autorů nahrává obrázky, které jsou neostré, zrnité nebo špatně osvětlené. Je ale zřejmé, že žádná fotobanka nebude prodávat nekvalitní snímky.

Před náhráním obrázku na fotobanku si tedy pořádně prohlédněte fotku v originální velikosti (100% zobrazení) a zkontrolujte, zda je ostrá ve všech očekávaných místech (samozřejmě neostrost nevadí tam, kde je to evidentní umělecký záměr), zda nejsou speciálně velké plochy příliš zrnité (nebe, voda) a zda se neobjevují žádné další vady (například chromatická aberace na stranách fotografie). Jen perfektně technicky provedená fotografie má šanci na úspěch.

Klepněte pro větší obrázek 
Při výběru snímků pro fotobanky vybírejte pouze ty skutečně kvalitní

2. Hlídejte si povolené formáty

Dalším kritériem pro akceptování obrázku fotobankou je jeho formát. Pokud se jedná o fotografie, většinou je požadován formát JPEG, spíše výjimečně pak TIFF. U vektorových ilustrací to bývá různé, nejčastěji přijímané formáty jsou SVG a EPS, některé fotobanky si ale poradí s jakýmkoliv vektorovým formátem.

Vektory jsou však zrádné tím, že pokud jsou vytvořeny v nových verzích softwaru jako například Adobe Illustrator, ve starších verzích nepůjdou otevřít. Doporučuje se tedy soubory ukládat jako co nejstarší verzi. Ta sice nemusí podporovat některé drobné úpravy, ovšem vyhnete se problémům, kdy si někdo zakoupí váš obrázek, nebude s ním moci pracovat a bude požadovat své peníze zpět.

3. Je váš snímek dost velký?

Důležitá je i velikost snímku. Fotobanky obvykle přijímají fotografie s rozlišením 3 nebo 4 megapixely a výše. Někdy bývá omezena velikost souboru (ta se týká i vektorových ilustrací) – na 30 nebo 50 MB. Konkrétní podmínky je však potřeba si ověřit u dané agentury.

4. Přiložte „model release“

Pokud jsou na snímku rozeznatelní lidé, je nutno doložit tzv. model release dokument – souhlas fotografované osoby s prodejem snímku. Platí, že dokument musí být přiložen pro každou osobu na obrázku – tedy stejný počet dokumentů jako osob. Týká se to i malých dětí – za ně podepisují dokument jejich zákonní zástupci.

Občas autoři nahrávají i velice staré naskenované fotografie, přičemž osoby na snímcích jsou již po smrti. V takovém případě lze připojit prohlášení, že je osoba po smrti a případně podpis dědice jako souhlas s distribucí obrázku.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud je na fotografiích zachycena jakákoliv osoba, musíte disponovat jejím
písemným souhlasem, tzv. model release, abyste se snímky mohli jakkoliv nakládat
 

5. Kdy je potřeba „property release“?

Podobný dokument je potřeba doložit i u předmětů, které podléhají vlastnictví. Typicky se jedná o auta s viditelnou SPZ, moderní budovy nebo výtvarné předměty. SPZ se dá vyretušovat, ale u budov je nutno si vždy zjistit, zda je možno jejich obrázky prodávat. Tyto informace se obvykle dají najít na stránkách majitele nebo třeba na Wikipedii. Příkladem může být třeba Eiffelova věž – její obrázky pořízené za dne můžete prodávat bez omezení, pokud byste ale chtěli zpeněžit obrázek osvětlené věže ve tmě, musíte nejprve získat povolení od Paříže.

6. Pozor na copyright

Na obrázcích určených k prodeji není možné zachycovat loga nebo design, který podléhá copyrightu. Toto omezení je poměrně zrádné – logo se nesmí objevit ani na oblečení modelů nebo na obchodu, který je součástí panoramatu města. Samozřejmě si můžete pomoci citlivou retuší. Kromě log ale nesmí být zobrazeny ani předměty, jejichž design je licencovaný. Obvykle se jedná o produkty významných značek, jako například notebooky a telefony Apple, hračky z Lega nebo motocykly Harley-Davidson.

Začíná vám z toho jít hlava kolem? Pak vězte, že administrátorům při schvalování taky. Už ale končíme se zákazy a začneme s doporučeními.

7. Klíčová slova ve správném jazyce

Různé fotobanky mají různé požadavky na jazyk, v němž mají klíčová slova být. Speciálně mezinárodní agentury často požadují klíčová slova v angličtině. Důvod je jednoduchý – vyhnout se chybám při automatickém překladu. Zjistěte si tedy, v jakém jazyce konkrétní agentura klíčová slova přijímá.

Klepněte pro větší obrázek 
Ani ta nejkvalitnější fotografie nedostane šanci,
pokud jí nebudou správně přiřazena klíčová slova

8. Čím více klíčových slov, tím lépe? Běžný omyl

Mnoho uživatelů si myslí, že čím více klíčových slov (i jen vzdáleně souvisejících s obrázky) přidají, tím častěji se jejich snímky objeví ve výsledku vyhledávání a tím více prodejů budou mít. Není to ale zcela pravda. Určitě je výhodou vkládat například více synonym pro jeden výraz a co nejlépe popsat vše, co se na obrázku objevuje. Na škodu není ani nálada nebo pocit, který z obrázku vyzařuje. Ovšem používání velkého množství klíčových slov je spíše na škodu.

Pokud se váš obrázek bude zobrazovat na nesouvisející vyhledávaný výraz, zhoršuje se tím relevance vyhledávání a uživatel může odejít znechucen tím, že nenašel co hledal (nebo našel co nehledal). Některé fotobanky obrázky s nerelevantními klíčovými slovy penalizují ve vyhledávání, jiné vrací k opravě nebo dokonce mažou.

9. Co tedy jsou relevantní klíčová slova?

Zatím neexistuje žádný standard, který by toto stanovil. Každá fotobanka je jiná a očekává trošku jiná klíčová slova. Obecně platí, že by se mezi nimi mělo objevit vše, co na obrázku reálně najdete a hraje to významnou roli. Nemá smysl tedy přidávat slovo „tráva“, pokud se objevuje jen kdesi v růžku.

Popište všechny výrazné předměty. Doplňte nálady a pocity, které z obrázku dýchají. Jednotlivé barvy se hodí, pokud je celý obrázek laděn do stejné barvy – jinak nemá smysl vypisovat všechny barvy, které se na obrázku vyskytují.

Speciální důraz dávejte na obrázky osob: popište jejich věk (batole, senior), barvu vlasů (blond, bruneta), typ postavy (sportovní), vzhledový typ (elegantní, sexy) atd. Často se totiž vyhledávají konkrétní typy lidí.

10. Mějte po ruce slovník synonym a využijte i častých překlepů

Využijte slovník synonym a zadejte všechna slova stejného významu – každý může používat jiné výrazy na popsání toho samého. A můžete přidat i překlepy, pokud se jedná o častou chybu.

Když se vrátíme k příkladu s Eiffelovou věží, dá se očekávat, že poměrně velké procento lidí zadá „Eifelova“ pouze s jedním „f“. Využijte toho. A pokud vás už nic nenapadá, klidně opisujte. Najděte si mezi již přijatými snímky k prodeji nějaký, který je podobný tomu vašemu. Podívejte se, jaká klíčová slova u něj jsou – a inspirujte se.

Pokud dodržíte všechna výše uvedená pravidla, velmi tím zvýšíte pravděpodobnost na přijetí obrázku fotobankou k prodeji. Ovšem k tomu, aby se vaše snímky dobře prodávaly, ještě potřebujete druhou polovinu úspěchu – dobře vybrané téma a pěkně provedenou, nápaditou fotografii. O tom si povíme více v dalším článku. Máte-li jakékoliv dotazy ohledně technických záležitostí nebo přidávání klíčových slov, ptejte se v komentářích.

Další článek
celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Ďakujem všetký za odpoveď Ján Žitniak 29. 5. 2011, 13:54
Každá fotobanka je individuální. Znám i bank… Trabant 3. 5. 2011, 18:55
Popravdě je to teprve první část většího tex… Honza Homola 2. 5. 2011, 21:42
Cenu určuje fotobanka. Výdělek fotografa je … Darth Stewe 2. 5. 2011, 21:23
V článku mi chýba aký žáner ide vo fotobanká… Ján Žitniak 2. 5. 2011, 20:34

Další podobné články

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

Technical Camera – aplikace, která potěší profesionální fotografy

Technical Camera – aplikace, která potěší profesionální fotografy

Vývojáři z maďarského Dire Studia vydali v App Store novou aplikaci pojmenovanou Technical Camera. Je zaměřena hlavně na profesionální fotografy, kteří vyžadují plně manuální ovládání aparátu.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

Zapomeňte na Camera+, přichází nástupce v podobě titulu Camera+ 2

Zapomeňte na Camera+, přichází nástupce v podobě titulu Camera+ 2

Camera+ byla jednou z nejstarších fotografických aplikací, kterou jste si mohli na své iPhony nainstalovat. V App Store ji už nenajdete, nahradil jí titul Camera+ 2.

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.