10
Fotogalerie

10 tipů pro nákup digitální zrcadlovky [Vánoce 2012]

Vánoční svátky se kvapem blíží a s nimi také akční slevy a výhodné ceny především elektroniky. Chcete zrcadlovku pro sebe, nebo pro rodinu?

Jistě mi po krátkém zamyšlení dáte zapravdu, že vánoční dárek v podobě vysněného fotoaparátu – ať už pro vás samotné nebo pro blízkou rodinu – může být tím pravým, čím chcete sebe nebo ostatní odměnit.

Pokud jste již pevně rozhodnuti, jaký fotoaparát koupíte, pak vás rozhodně nechceme přesvědčovat, abyste měnili svůj názor. Níže uvedené aparáty jsou našimi redakčními tipy na zrcadlovky, které bychom koupili sobě anebo doporučili jejich koupi přátelům.

Zrcadlovka není jenom tělo

Jestliže však váháte mezi několika různými modely či značkami, mohou vám být naše rady užitečné. Základem je při výběru přemýšlet v širším kontextu, protože koupí zrcadlovky nekupujete pouze přístroj, ale prakticky svoji příslušnost ke značce. Jakmile se objevíte ve stáji jednoho z výrobců, budete se v budoucnu poohlížet po konkrétní skupině zboží, zatímco konkurenční výrobky pro vás budou nezajímavé.

A to nemluvím jen o objektivech, namátkou jsou to bateriové gripy, baterie, dálková ovládání, mikrofony, blesky, odpalovače blesků, software pro ovládání fotoaparátu, příslušenství pro panoramatické fotografie, paměťové karty a spousta dalších drobností.

Nedílnou součástí zrcadlovky je objektiv, pro začátek si obvykle vystačíte s tím, který koupíte v setu. Na tipy na zajímavé objektivy se můžete těšit v brzké době.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.


Canon EOS 1100D – pro opravdové začátky

EOS1100D.jpg 

Opravdu malá a lehká zrcadlovka od Canonu je podobná veleúspěšným modelům EOS 400/450, od kterých si vzala základní prvky ergonomie a doplnila je několika novými funkcemi.

Canon EOS 1100D nabídne rozlišení 12,2 Mpx na APS-C snímači typu CMOS, crop faktor pro přepočet ohniska je pro Canon tradičních 1,6×. Výrobce použil nový obrazový procesor DIGIC 4, který zajišťuje ryhlejší zpracování obrazu.

Použít je možné kalsické objektivy typu Canon EF i menší objektivy Canon EF-S, určené pouze pro APS-C formát. Detailnější informace najdete také na našem webu. Zrcadlovku můžete koupit buďto samostatně anebo v setu se základním objektivem 18–55 mm, F3,5–5,6


Nikon D3200/Nikon D5200 – pro lovce megapixelů

nikon_d3200.jpg nikon_d5200.jpg
 

Novinkové fotoaparáty letošního roku jsou si velmi podobné především vnitřním vybavením. Oba dva fotoaparáty jsou určeny amatérům, kteří si chtějí pořídit digitální zrcadlovku a fotit víc kreativně. V tom jim bude nápomocen režim průvodce, který vysvětluje vliv nastavení na snímek.

U obou fotoaparátů najdete CMOS snímač velikosti APS-C (crop faktor 1,5×) s rozlišením 24 Mpx, plnou nabídku pokročilých expozičních režimů a samozřejmě i možnost natáčet video ve full HD rozlišení.

Rozdíly jsou prakticky dva: Nikon D5200 má výklopný a otočný displej, takže práce s aparátem bude jednidušší u země a nad hlavou. Stejně tak model D5200 nabídne oproti Nikonu D3200 větší počet ostřících bodů (39 oproti 11 u D3200). Model D3200 jsme podrobili recenzi, novější D5200 bude brzy následovat.

Oba dva fotoaparáty můžete koupit v setu s objektivem 18–55 mm F3,5–5,6 anebo se sklem 18–105 mm, F3,5–5,6. Krom černé barvy, je k dispozici také červené a hnědé tělo.


Sony Alpha A37 – ideální na sport

Sony_A37.jpg 

Sony přešlo před časem na odlišnou technologii přenosu obrazu pro ostření, při které používá poloprůhledné zrcátko. Tato konstrukce nepotřebuje optický hranol a tudíž umožňuje vyrobit tělo menších rozměrů. Díky tomu mají i nejlevnější fotoaparáty velmi rychlou kadenci při sériovém snímání. Konkrétně u modelu Alpha SLT-A37 je to sedm snímků za sekundu, u vyšších až 12 snímků za sekundu.

Jak už to bývá, každá novinka s sebou nese nějaké ale, u této technologie je to nahrazení optického hledáčku elektronickým, který sice poskytne obraz velmi realistický, nicméně někomu může tato varianta vadit. Detailní recenzi jsme zveřejnili v srpnu. Jako jeden z mála fotoaparátů na trhu má Sony zabudovanou stabilizaci přímo na snímači.

Uvnitř těla je snímač typu CMOS s rozlišením 16 Mpx a crop faktorem 1,5×, který zvládne natáčet i full HD video. Jak bylo uvedeno, hledáček je elektronický. Praktický je výklopný displej s úhlopříčkou 2,7", který však má poměrně nízké rozlišení.

Článek pokračuje v další kapitole

Pokračování 2 / 3

Zrcadlovky pro pokročilé

Kategorie zrcadlovek pro pokročilé uživatele je jakýmsi mezistupněm mezi těmi nejlevnějšími a těmi profi modely. Nedá se však jednoznačně říct, který fotoaparát je nejlepší, každý má svá specifika a každému vyhovuje něco jiného

Nikon D7000 – pro náročné focení

nikon D7000.jpg 

Střední třída v podání Nikonu již má nějaký ten pátek za sebou, nicméně i tak je Nikon D7000 velmi povedený kousek. Zrcadlovku pohání obrazový procesor Expeed 2 v kombinaci s CMOS snímačem o rozlišení 16 Mpx.

Tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny, takže vydrží i nepříliš šetrné zacházení, specialitkou je zdvojený slot na paměťové karty (SD). Ostření je v režii 39 ostřících bodů, jejich práci si můžete zkontrolovat na 3" displeji s jemným rozlišením 921 000 px. Nezbytným doplňkem je natáčení videa ve full HD rozlišení. Podrobněji jsme zrcadlovku představili ve videu při jejím uvedení.

Fotoaparát se prodává v několiak setech, a to s objektivem 18–105 mm F3,5–5,6 anebo s širším 16–85 mm F3,5–5,6, případně s cestovním zoomem 18–200 mm F3,5–5,6. Pro fajnšmekry je pak k dispozici i set s pevným 50 mm F1,8.


Canon EOS 60D – pro levné natáčení

eos_60D.jpg 

Prakticky první digitální zrcadlovka od Canonu s výklopným displejem přišla na trh v podobné době, jako výše uvedený Nikon. Předností Canonu EOS 60D je 18Mpx snímač, který krom fotografování do RAWu a JPEGu umí i video v plném rozlišení a hojně je pro tuto funkci pořizován mnoha fanoušky videozáznamu.

Displej se drží osvědčené konstrukce, takže je výklopný do boku a otáčí se kolem horizontální osy. Potěší jeho velmi jemné rozlišení s hodnotou 1 040 000 obrazových bodů. Více informací v našem představení novinky.

K dispozici je ještě modelová varianta označená EOS 60Da, která je určena pro astrofotografii – snímač je citlivější na infračervené světlo. Fotoaparát se prodává v několika setech, a to s objektivem 18–135 mm F3,5–5,6 nebo naopak s delším 18–200 mm F3,5–5,6 či světelným 17–55 mm F2,8. K dispozici je ještě kobinace se zoomem 17–85 mm F4–5,6.


Pentax K-5 – pro focení v dešti

pentax K5.jpg 

Jednou z největších výhod zrcadlovek Pentax je jejich odolnost vůči dešti a prachu. Fotoaparáty mají velmi dobře ošetřené vniknutí prachu či vody. Za relativně nízkou cenu tak dostanete model s vlastnostmi vyšší třídy, který jsme představili již v době uvedení na trh.

Fotoaparát Pentax K-5 nabídne 16 Mpx na CMOS snímači, záznam do všech používaných formátů a také natáčení full HD videa. Displej je třípalcový s jemným rozlišením. Oproti jiným značkám má Pentax stabilizaci zabudovanou přímo v těle, takže ji můžete využít prakticky kdykoliv.

V prodeji je Pentax K5 a také novější K-5 II, který se v mnohém neliši. Oba dva modely se prodávaj v setu s objektivy 18–55 mm F3,5–5,6, nebo 18–135 mm F3,5–5,6 případně s pevným sklem 35 mm F2,4.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 3

Plnoformátové zrcadlovky

Zrcadlovky se snímačem velikosti kinofilmového políčka jsou nejvyšší třídou, kterou běžný uživatel využije (vyšší třídou jsou ještě profesionální těla, která však mají primárně jiné využití). Hlavní předností této skupiny je minimální šum a vysoká obrazová kvalita.

Canon EOS 6D – maximální výbava

eos6D.jpg 

Žhavá novinka od Canonu nabídne funkčně velmi podobné tělo jako vyšší model EOS 5D Mark III. Podstatným rozdílem je však cena, která je nižší cca o 25 000. Jelikož se jedná o letošní model, je Canon EOS 6D prošpikován spoustou technologií - podrobněji v našem představení.

Základem je CMOS snímač s rozumným rozlišením 20 Mpx, kterému sekunduje autofokusový systém s jedenácti ostřícími body a velký hledáček. Zrcadlovka má mimo to zabudovaný GPS přijímač pro záznam polohy a také wi-fi rozhraní pro pohodlné sdílení snímků. Citlivost je možné nastavit až na málo uvěřitelnou hodnotu ISO 102 400.

V prodeji je fotoaparát buďto samostatně anebo v kombinaci s objektivem 24–105 mm F4L.


Nikon D600 – krůček k profi třídě

nikon D600.jpg 

Podobně jako Canon, tak i konkurenční Nikon představil letos na podzim tzv. amatérskou plnoformátovou zrcadlovku Nikon D600. Funkčně je zrcadlovka velmi podobná ve vyšší třídě zařazené zrcadlovce Nikon D800.

CMOS snímač má rozlišení 24 Mpx a umožňuje natáčet video ve full HD. Spolehlivé ostření zajišťuje celkem 39 ostřících bodů. Pro kontrolu obrazu poslouží třípalcový displej s vysokým rozlišením. Praktický je zdvojený slot na SD karty a pro hračičky pak funkce časosběrného snímání, tzv. timelaps.

V nabídce obchodů je Nikon D600 samostatně anebo v kombinaci s objektivem 24–85 mm F3,5–5,4.


Sony Alpha SLT-A99 – plnoformát pro filmaře

sony A99.jpg 

Nová vlajková loď ze stáje Sony je postavena na stejném základě jako ostatní modely řady SLT –  tedy na poloprůhledném zrcátku a elektronickém hledáčku. Nejvyšší model však nabídne rozlišení 24 Mpx na fullframovém snímači, který je  stabilizovaný.

Elektronický hledáček má 100% pokrytí a sekunduje mu třípalcový displej s vysokým rozlišením 1,2 Mpx umístěný na výklopném kloubu. Zajímavou volbou bude tento fotoaparát pro ty, kdo natáčejí video, zvládá totiž full HD záznam s frekvencí až 60 snímků za sekundu.

Fotoaparát je k dispozici pouze samostatně anebo s bateriovým gripem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud