7
Fotogalerie

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Na internetu se to jenom hemží nejrůznějšími radami, tipy a vychytávkami, pomocí nichž lze levně a účinně vylepšit svou foto- či videotvorbu, ať už používáte pokročilejší fotografickou technikou, nebo obyčejný mobil. Několik zajímavých triků zveřejnil také Kai Wong ve svém videu 10 Tips/Tricks for Better Smartphone Videos. Někdy stačí třebas jen kuchyňský časovač neboli „vajíčko“ nebo kousek izolepy…

1. Ať to má dobrý zvuk

Jak všichni víme, video se skládá ze dvou složek – obrazu a zvuku. A právě na druhou položku, respektive na její kvalitu se velmi často zapomíná. Na vylepšení „audia“ bohužel žádný jednoduchý recept nenajdete, vždycky je nutné investovat do externího zařízení v podobě mikrofonu. Nemusí se však jednat o příliš drahé příslušenství, autor videa doporučuje např. Rode smartLav+ nebo Rode VideoMic Me. Oba modely lze použít i s digitálními fotoaparáty (se vstupem pro mikrofon).

obrázek 1.jpg

2. Běžte blíž a buďte kreativní

K vytvoření zajímavého efektu není nutné pořizovat si nejrůznější přídavná sklíčka, i když existuje řada zajímavých miniobjektivů, např. rybí oko od Zeisse. Základním předpokladem dobrého videa/snímku je vlastní tvořivost.

3. Hlídejte si světlo

Smartphony jsou osazeny malým čipem, jejich výkon v horších světelných podmínkách není nikterak oslnivý. Snažte se tedy najít lokality s dostatkem přirozeného světla nebo využijte nějakého umělého osvětlení, například v podobě externího kruhového světla GreenElec, které pořídíte do pěti set korun. Na ebay naleznete řadu velmi levných alternativ

obrázek 2.jpg

4. Nasaďte telefonu sluneční brýle

Při natáčení videa je velmi často žádoucí dosáhnout delších expozičních časů, zejména pokud natáčíte venku v přímém slunečním světle. K eliminaci množství světla dopadajícího na snímač, a tedy prodloužení času expozice, snadno využít například sluneční brýle.

obrázek 3.jpg

5. Aktivujte stabilizaci

Většina mobilů nabízí nějakou formu stabilizace. Obvykle se jedná o stabilizaci elektronickou, nikoli optickou, která má zajisté své limity, ale i tak vám pomůže pořídit méně roztřesený záznam. Pro dokonalejší výsledky se ovšem vyplatí pořídit stabilizační pomůcku, např. gimbal.

6. Vytáhněte svorky a lepicí pásky

Výhodou mobilních telefonů je jejich kompaktní provedení a nízká váha. Je tedy velmi jednoduché upevnit je např. k nákupnímu vozíku, poličce, větvi, plotu, k oknu či stěně… prostě kamkoli chcete. A stačí k tomu pomůcky, které má snad každý doma – upínací (třebas tesařské) svorky nebo různé druhy lepicích pásek. Profesionálnějším, a nepříliš drahým řešením jsou různé druhy držáků – přísavných, magnetických atd.   

obrázek 4.jpg

7. Odpalte to přes sluchátka

Tato vychytávka se týká především iPhonů. Potřebujete k ní sluchátka se samostatným ovládáním hlasitosti na kabelu a speciální aplikaci. Zmačknutím tlačítka pro zvýšení hlasitosti pak jednoduše dálkově aktivujete spoušť.

obrázek 5.jpg

8. Krabicová jízda

Není třeba utrácet velké peníze za video slider. V některých situacích si vystačíte s obyčejnou papírovou krabicí. Pomalým pohybem do strany snadno simulujete efekt kamerové jízdy.

9. Vajíčkový časosběr

Kuchyňský časovač je odjakživa nezbytným pomocníkem každé správné hospodyňky a určitě je někde doma, většinou v blízkosti digestoře, vyštracháte i vy. Do hry se opět dostávají ony lepicí pásky a svorky z bodu 6, jimiž telefon k „vajíčku“ připevníte.

obrázek 6.jpg

10. Fidget spinner jako otočná stativová hlava

Možností, jak ukotvit mobil na oblíbenou hračku spinner je nespočet. Autor videa využil jako podstavec krytku objektivu, k níž posléze připevnil telefon v držáku na stativ.

obrázek 7.jpg

Podobných „samodomo“ vychytávek je bezpochyby bezpočet. Pokud jste na nějaký podobný trik narazili, budeme rádi, když se o něj podělíte s ostatními čtenáři v diskuzi.   ​

Určitě si přečtěte

Články odjinud