10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

30. července 2018
TWEET SDÍLET
10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem
Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Jakmile si pořídíme nový fotoaparát, je to pro nás svátek a nejraději bychom fotografovali všechno a všude. Ovšem, zvláště pro fotografy, kteří jsou méně zkušení a sáhnou po pokročilém modelu zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, může být ovládání až příliš složité. 

Většina pokročilých fotoaparátů dnes nabídne obrovské množství funkcí, které leckterý fotograf ani nemá šanci využít. Na druhou stranu základní princip tvorby fotografie jsou stále stejné a práce s clonou, časem a citlivostí je stěžejní pro jakýkoli model digitálu a pro jakýkoli žánr.

Není tedy třeba využívat všech funkcí, jimiž disponuje nový digitál, důležité však je naučit se jej ovládat tak, aby vás velké množství funkcí nezdržovalo při tvorbě. A to se bohužel mnohdy stává kamenem úrazu, protože (především začátečníci) mají v tomto směru větší mezery.

Fotograf Caleb Pike přesně pro tyto začínající uživatele připravil přehled doporučení, která v průběhu fotografické praxe sesbíral.

1. Používejte návod k digitálu

Prakticky nikdo v současné době již návody nečte a onu knížečku kde je vše popsáno strohým jazykem obvykle hledáme až tehdy, když jsme vyzkoušeli vše, co nás napadá a digitál stále nechce fungovat podle našich představ. Mimo jiné i nám se osvědčilo hned při nákupu digitálu pročíst návod od začátku do konce a seznámit se se všemi ovládacími prvky a funkcemi.

A to ani ne tak proto, abychom je mohli využívat, ale spíše proto, abychom věděli kde najít a upravit funkci, kterou jsme například nedopatřením zapnuli a přístroj se následně nechová podle našich představ. Čtení tlustého manuálu je sice obří nuda, ale rozhodně vám pomůže v rychlejší orientaci.

2. Projděte si menu aparátu

Detailní „proklikání“ kompletní nabídkou fotoaparátu je dobré taktéž udělat před prvním focením. Jednodušeji se pak budete orientovat v nastavení a především nebudete tápat při hledání některých banálních funkcí. Většina pokročilých modelů má sice pokročilé ovládání s množstvím tlačítek přímého přístupu, ale ne vždy je vše dané podle našich představ.

Průvodce fotografováním pro úplné začátečníky

Průvodce fotografováním pro úplné začátečníky

Za jeden den se sice profíkem nestanete, ale můžete se naučit řadu důležitých postupů a doporučení, jak dosáhnout dobrého snímku. A to nezávisle na fotoaparátu, který používáte!

14 Petr Březina

3. Upravte si ovládání

Moderní fotoaparáty nabízejí minimálně dvě až tři i tlačítka, jimž můžete přidělit libovolnou funkci z široké nabídky těch dostupných. Díky tomu pak bude práce s aparátem zase o chlup pohodlnější a rychlejší. Kupříkladu u nižších modelů zrcadlovek Nikon najdete funkční tlačítko, jemuž je přiřazeno nastavení samospouště nebo dálkové odpálení spouště, v menu jej ale můžete změnit tak, že s jeho pomocí rychle zvolíte hodnotu citlivosti, což je určitě praktičtější zkratka.

4. Zvolte vhodnou paměťovou kartu

Paměťové karty se již cenově dostaly na úroveň dříve používaných kinofilmů a mnohdy i níže. Přesto však není vhodné na kartě příliš šetřit, a to zvlášť v případě, kdy se rozhodnete točit video nebo se věnovat sportovní a wildlife fotografii, kde budete používat rychlé sériové snímání.

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Má smysl kupovat rychlé paměťové karty?

Pryč je doba, kdy jsme mohli na trhu najít několik různých typů paměťových karet. Současná nabídka se omezila na univerzální karty typu SD a profesionální CF a od nich odvozené mutace. Velké rozdíly jsou ale v rychlosti práce karty.

13 Petr Březina

V takových případech určitě oceníte paměťovou kartu s rychlým zápisem dat. Nejinak je tomu i s kapacitou – pro video a série volte klidně větší kartu, pro ostatní žánry bychom doporučovali spíše několik karet s menší kapacitou – vyhnete se tak problémům v případě poškození karty – jednak můžete použít další a pokud již na ní byly fotografie, rozhodně nepřijdete o všechny, máte-li data na více kartách.

5. Otestujte si citlivost

Fotografování ve zhoršených světelných podmínkách je náročné nejen na vybavení fotografa, ale především se neobjede bez zvýšení citlivosti fotoaparátu. A právě v tento okamžik se začíná lámat chleba – pokud totiž nevíte, jak se váš digitál bude chovat při vysoké citlivosti, těžko zvolíte tu optimální, při níž ještě nebude obraz zásadně degradovaný.

5 nejlepších taháků pro fotozačátečníky

5 nejlepších taháků pro fotozačátečníky

Každý z nás si určitě vzpomene na začátky fotografování, kdy jsme ještě tápali mezi pojmy jako clona čas, citlivost, bokeh a podobně. Přinášíme proto nejlepší taháky, podle kterých se můžete řídit

Petr Březina

Vyzkoušejte různé citlivosti při různých scénách (ideálně tmavší a světlejší) a také prověřte různá nastavení redukce šumu – pozor také na to, že většina výrobců rozlišuje redukci šumu při vysoké citlivosti a redukci šumu při dlouhé expozici. První jmenovaná výrazně zasahuje do obrazové kvality na úrovni obrazového procesoru, druhá pak většinou odstraňuje tzv. hot pixely.

6. Vyzkoušejte obrazové profily

Nastavení obrazového procesoru, který má na starosti zpracování surových dat ze snímače, je možné ovlivnit celou řadou funkcí. Obrazové profily jsou jednou z nich – určitě můžete vyzkoušet jejich vliv na fotku, doporučujeme však spíše ponechat profil neutrální nebo standardní, které nemají příliš velký vliv na zpracování fotografie a další úpravy realizovat v počítači, kde nad nimi máte mnohem větší kontrolu.

7. Nezapomeňte na příslušenství

Jestliže se nebudete věnovat natáčení videa, pak zřejmě nebudete příliš mnoho příslušenství potřebovat. Minimem by však měly být doplňky pro čištění digitálu (balonek, štěteček, hadřík na optiku...), filtry dle potřeby a mnoha uživateli podceňovaná fotobrašna pro transport.

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

3 Helena Vyplelová

8. Nastavte si zobrazení displeje

Jas displeje je společně s korektním zobrazením barev stěžejním parametrem – jas by měl být takový, abyste byli schopni rozeznat jednotlivé odstíny šedé barvy na testovacím obrazci. V případě barevnosti bude postup obdobný – barvy by měly být co nejvíce podobné těm na testovací fotografii.

9. Otestujete expozici

Ačkoli již mají všechny digitály vestavěný expozimetr, jeho měření nemusí být vždy zcela přesné a je třeba s tím počítat a případně upravit nastavení fotoaparátu. Velmi důležité je při tomto kroku vyzkoušet také rozdíl mezi jednotlivými režimy měření světla – někde totiž najdete tři a jinde čtyři – nejčastěji budete pracovat s celoplošným a bodovým měřením expozice, podle typu snímané scény.

Jak používat režimy měření expozice

Jak používat režimy měření expozice

Měření expozice – exponometrie, je nejdůležitější součástí nejen digitální fotografie. Její správné určení však není vždy jednoduché.

21 Jiří Hájek

10. Vyzkoušejte fotoaparát v terénu

Jedna věc je samozřejmě nastavit a otestovat si fotoaparát v domácích podmínkách, jiná pak v terénu, kde se přeci jen více přiblížíte reálné situaci. Zaměřte se v takovém případě na výdrž baterie, rychlost snímání s různými kartami, zvukové projevy, spolehlivost ostření s vypnutým pomocným paprskem autofokusu apod.

Čím náročnější nasazení pro zkušební fotografování zvolíte, tím více se toho můžete o novém digitálu dozvědět a upravit si jeho nastavení pro vše potřeby.

 

Témata článku: Fotoškola, Fotografové

Určitě si přečtěte

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Deset bezzrcadlovek, které byste chtěli pod stromeček

Bezzrcadlovky jsou skladné a výkonné fotoaparáty s možností výměny objektivu podle fotografické situace. Připravili jsme přehled nejlepších bezzrcadlovek, které stojí za zvážení.

35 Helena Vyplelová

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Nová bezzrcadlovka Canon EOS RP bude uvedena v průběhu února

Velká očekávání má fotografický svět od připravovaného veletrhu CP+ v Japonsku. Vedle mnoha dalších novinek bychom se totiž měli dočkat také nové plnoformátové bezzrcadlovky Canon EOS řady R a také několika nových objektivů RF.

19 Petr Březina

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

Co se chystá ve Fujifilmu? Modulární středoformát, X-T30 a aktualizace firmwaru

Co se chystá ve Fujifilmu? Modulární středoformát, X-T30 a aktualizace firmwaru

Fujifilm oznámil vývoj středoformátového fotoaparátu založeného na systému GFX. Současně unikly dílčí specifikace chystané APS-C bezzrcadlovky X-T30 a zveřejněna byla též nová aktualizace pro stávající model X-T3.

Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

57 Petr Březina

EOS RP – nejmenší plnoformátová bezzrcadlovka od Canonu láká nízkou cenou

EOS RP – nejmenší plnoformátová bezzrcadlovka od Canonu láká nízkou cenou

Prognózy hovořící o představení nové bezzrcadlovky Canon EOS se potvrdily a společnost v minulém týdnu oficiálně uvedla nový model EOS RP. V nabídce Canonu je to nejmenší plnoformátová bezzrcadlovka s velmi nízko nastavenou cenou.

15 Petr Březina