DIGIarena.e15.cz

11 nejsvětelnějších objektivů pro Canon do 20 000

Samotný objektiv má při fotografování větší vliv na kvalitu obrazu než fotoaparát. Světelné modely pak mají jednu zcela zásadní výhodu, a tou je možnost práce s hloubkou ostrosti. Po kterém sáhnout a nasadit jej na zrcadlovky Canon?

Pokud budeme mluvit o světelných objektivech, je vhodné si tuto skupinu skel nějak definovat. Jednoduchý postřeh z praxe říká, že je možné za světelný objektiv považovat takový kus, který dosahuje hodnoty menší než F2, při plně otevřené cloně.

Výhody mají takové objektivy hned dvě – snímači zprostředkují více světla, takže ve zhoršených světelných podmínkách není třeba zvyšovat citlivost a prodlužovat expoziční čas, pro dosažení korektní expozice. Druhou výhodou je samozřejmě možnost práce s malou hloubkou ostrosti, která zajistí viditelné oddělení hlavního objektu od pozadí.

Cenový rozsah je u objektivů v této skupině poměrně široký a nutno podotknout, že v případě pevných ohnisek bývá cena velmi příznivá – typický případ pevných padesátek, které pořídíte do 5 000 Kč a díky světelnosti F1,8 s nimi uděláte při fotografování hodně parády..

Při výběru jsme se zaměřili na objektivy s bajonetem Canon EF a Cann EF-S, kdy první můžete nasadit na libovolnou zrcadlovku Canon EOS, V případě bajonetu EF-S jste pak omezeni pouze na zrcadlovky s menším (APS-C) snímačem. Při výběru jsme nezohledňovali způsob ostření, jelikož mnoho fotografů upřednostní zajímavé ohnisko a světelnost, před pohodlím automatického ostření.

Nejlevnějším objektivem na trhu pro Canon zrcadlovky je kupodivu objektiv Canon EF 50 mm F1,8 STM, tedy inovovaná varianta původního objektivu Canon EF 50 mm F1,8, která dostala do vínku nový krokový motor, jenž má pomáhat plynulosti ostření při natáčení videa. Clona objektivu má sedm lamel a optická skladba čítá 6 členů v pěti skupinách. Nasadit je můžete na plnoformátový i APS-C snímač. Cena je velmi lidová, a to cca 3 490 Kč.

Další světelný objektiv je již z dílny asijského Samyangu a nemá autofokus, u objektivu Samyang 50 mm F1,4 se tedy budete muset spokojit s automatickým ostřením. Optická stavba je složena z devíti členů v šesti skupinách, clona pak má 8 lamel. Součástí balení je také sluneční clona, objektiv má délku něco málo přes deset centimetrů a můžete jej používat na plnoformátovém i APS-C snímači. Pořizovací cena je od 7 990 Kč.

Třetí příčka patří taktéž Samyangu, tentokrát je to však model Samyang 85 mm F1,4 – tedy světelný portrétní objektiv. Uvnitř objektivu je 9 čoček v sedmi skupinách a osmilamelová clona. Minimální zaostřovací vzdálenost je 100 cm a ostřit budete muset pouze ručně. Také toto sklo je možné použit na plnoformátovém i APS-C snímači. Pořizovací cena je od 8 990 Kč.

Další padesátka pro bajonet Canon je firemní Canon EF 50 mm F1,4 USM, který je složen ze sedmi čoček v šesti skupinách a obsahuje také dva členy s vysokým indexem lomu. Clona má osm lamel a na těle objektivu najdete i stupnici vzdáleností společně s vyznačením hloubky ostrosti. Ostření je v režii tichého a rychlého USM motoru, ostřit můžete od 45 cm. Objektiv je určen pro plnoformátové a APS-C zrcadlovky a koupíte jej od 9 390 Kč.

Dalším světelným objektivem pro bajonety Canon EF a Canon EF-S je opět firemní – tentokrát portrétní Canon EF 85 mm F1,8 USM je v podstatě bratříčkem uvedené „padesátky“. Objektiv má devět čoček v sedmi skupinách a ostří od 85 cm, clona je složena z osmi lamel. Na tubusu objektivu je též okénko s ukazatelem zaostřené vzdálenosti. Objektiv nasadíte na plnoformátovou i APS-C zrcadlovku, koupíte jej za cenu od 11 190 Kč.

Samyang je výrobcem dalšího světelného objektivu, tentokrát se jedná o Samyang 20 mm F1,4 ED AS UMC, který má velmi široké ohnisko, avšak disponuje pouze manuálním ostřením, a to od 20 cm. Jak napovídá název, obsahuje optická stavba ED člen pro minimalizaci chromatické vady a zkreslení. Objektiv je určen primárně pro plnoformátové zrcadlovky, ovšem nasadíte ji i na APS-C modely, cena se pohybuje kolem 13 000 Kč.

Sice širokoúhlý, avšak ne příliš je Canon EF 28 mm F1,8 USM, který nabídne podobné vlastnosti, jako ostatní objektivy Canon této řady – tedy rychlý a tichý ostřicí USM motor a stupnici zaostřené vzdálenosti, ta nejkratší je 25 cm. Optická stavba čítá 10 členů v devíti skupinách a obsahuje také asférickou čočku pro minimalizaci sférického zkreslen. Vzhledem k bajonetu EF je možné objektiv nasadit na plnoformátové i APS-C zrcadlovky a koupíte jej za cenu od 13 390 Kč.

Tamron nabídne zajímavé světelné ohnisko u modelu SP 45 mm F1,8 Di VC USD, to je o něco kratší než standardní padesátka, přesto je můžete nasadit na plnoformátovou i APS-C zrcadlovku. Vnitřní stavba je z deseti čoček v osmi skupinách a najdete zde i jednu stabilizovanou čočku. Praktická je také fluorová povrchová úprava přední čočky, která odolává otiskům prstů i jiným nečistotám. Clona nabídne devět lamel a ostřit můžete od 29 cm. To vše za cenu od 14 990 Kč.

Prémiový výrobce Zeiss přispěl ke světelným objektivům modelem Planar T* 50 mm F1,4 ZE, u nějž se musíte spokojit s ručním ostřením. Optických členů najdete 7 v šesti skupinách a ostření je možné od 45 cm. Vzhledem ke konstrukci je možné objektiv použít na APS-C i plnoformátových zrcadlovkách. Cena startuje na cca 17 000 Kč.

Velmi praktické ohnisko 35 mm je zastoupeno modelem Tamron SP 35 mm F1,8 Di VC USD, objektiv je stabilizovaný a určen primárně po plnoformátový snímač, ovšem nasadit jej můžete i na menší APS-C. Vnitřní stavba je z deseti čoček v devíti skupinách, přední člen má navíc fluorovou ochrannou vrstvu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 20 cm a cena se pohybuje kolem 18 000 Kč.

Cenami z testů ověnčená Sigma 50 mm F1,4 DG HSM Art má nejen perfektní tovární zpracování, ale také obrazovou kvalitu a ostrost. Vděčí za to 13 čočkám, které jsou uspořádané v 8 skupinách a pohon jim zajišťuje ultrazvukový motor. Clona má devět lamel a ostřit můžete od 40 cm, optická stavba se promítla do hmotnosti 815 gramů, cena začíná na 19 490 Kč.

Další článek
celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: To je naprosto v pořádku... ta stará FD … bob222 17. 4. 2018, 19:06
Hm, větší blábol nemáš? Sám jsem měl Nikkory… Inari 17. 4. 2018, 13:30
To je naprosto v pořádku... ta stará FD skla… SpookY 17. 4. 2018, 10:14
Poznámka. Na titulke máte roky nepoužívaný F… bob222 16. 4. 2018, 19:28
Chýba mi tam 100/2 a 35/2. Alebo tie dve des… boban 16. 4. 2018, 11:58

Další podobné články

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

Fujifilm X-E3: Stylová a výkonná bezzrcadlovka (test)

V dnešním testu se budeme věnovat pokročilé bezzrcadlovce Fujifilmu X-E3, která v mnohých parametrech kopíruje top model značky Fuji X-T2. Co všechno tento fotoaparát zvládne a vyplatí se do něj investovat?

A je to venku! Nikon D850 je osazen snímačem z dílny Sony

A je to venku! Nikon D850 je osazen snímačem z dílny Sony

Nikon prohrál patentový soud s Zeissem a ASML – zaplatí 475 000 EUR

Nikon prohrál patentový soud s Zeissem a ASML – zaplatí 475 000 EUR

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Instant Magny 35: promění starý analog v instantní fotoaparát

Okamžitá fotka s možností výměny objektivů a malou hloubkou ostrosti. Nekonečně expozic v jednom snímku. Dokonalý přehled o dění před fotoaparátem. Svět v zrcadlovém odrazu. To vše může nabídnout „instantní“ stěna Instant Magny 35.

Canon pracuje na nových setových objektivech

Canon pracuje na nových setových objektivech

Leica M10 Zagato Edition – limitovaná edice luxusního digitálu

Leica M10 Zagato Edition – limitovaná edice luxusního digitálu

Leica C-Lux – kompakt s velkým snímačem a 15× zoomem

Leica C-Lux – kompakt s velkým snímačem a 15× zoomem