DIGIarena.e15.cz

12 dobrých rad pro focení panoramat

Chcete fotit panorama, ale nevíte, jak na to? Přinášíme vám dvanáct prověřených rad, díky kterým zvládnete tvořit panoramatické snímky jako profesionálové!

TIP: Pošlete panorama a soutěžte o kvalitní stativy Manfrotto!

1. Použijte stativ 

Jestliže čtete článek o tom, jak fotit panorama, předpokládáme, že vám nestačí automatický režim ve vašem kompaktu nebo fotomobilu a že chcete tuto disciplínu zvládnout poctivě. Použití stativu je v tomto případě prvním krokem k profesionálnímu zvládnutí panoramatické fotky. 

Klepněte pro větší obrázek
Stabilní stativ je pro focení panoramat jedinou správnou volbou

2. Rovina otáčení musí být vodorovná

Ujistěte se, že rovina, po níž se v průběhu focení váš fotoaparát pootočí, je maximálně vodorovná. Pomůže vám k tomu například integrovaná vodováha na stativu, zásuvná vodováha pro sáňky fotoaparátu, případně alespoň olovnice pověšená pod středovou tyčí. Pokud toto pravidlo nedodržíte, nebude výsledné panorama tvořit rovný pás, ale oblouk prohnutý přímo úměrně k vychýlení osy objektivu proti vodorovné rovině při focení.

Klepněte pro větší obrázek
Vodorovnost roviny otáčení fotoaparátu pohlídejte vodováhou 

3. Projděte si celou scénu ještě před focením

Ještě než vyfotíte první snímek z vašeho panoramatu, projeďte si celou scénu nanečisto a zkontrolujte v hledáčku, zda bude ve vašem záběru obsaženo vše, co chcete. Současně si obhlédněte, jaké budou v panoramatu panovat světelné podmínky – to se vám bude hodit vzápětí při nastavení expozičních hodnot.

Klepněte pro větší obrázek
Zkontrolujte si ještě před focením, zda máte v celém záběru vše, co v něm mít chcete

4. Foťte výhradně na manuál

Při focení panoramatu je důležité zachovat ve všech navazujících snímcích stejné podmínky expozice. Nefoťte proto na režim priority clony ani času a už vůbec ne na automatiku, nýbrž na úplný manuál. Nejprve nastavte clonu (obecně mezi hodnotou 8 až 11). Odpovídající čas zjistíte například vyfocením zkušebního snímku v režimu priority clony. Také nastavení vyvážení bílé barvy se nedoporučuje nechat na automatice, ačkoliv lze snadno opravit při následném softwarovém zpracování.

5. Exponujte podle světlejší části snímku

Pokud se světelné podmínky ve snímku významně proměňují, nastavte expozici podle světlejší části snímku. Foťte do RAWu s minimální hodnotou ISO (100) – podexponované části snímku pak můžete snadno zesvětlit, aniž by se v nich objevil nežádoucí šum.

Klepněte pro větší obrázek
 Foťte v plně manuálním režimu (M)

6. Přepněte na manuální ostření a dál na objektiv nesahejte

Také objektiv nesmí v průběhu focení panoramatu změnit svá nastavení. Zaostřete si proto automaticky na nejdůležitější část snímku (namáčknutím spouště do poloviny, nebo vyfocením testovacího snímku) a poté, jakmile má objektiv správně zaostřeno, přepněte jej do manuálního režimu. Zamknete jej tak ve vhodném nastavení a můžete bez starostí fotit. Během focení už na objektiv nemusíte vůbec sahat – v žádném případě s ním nijak nezoomujte, ohnisko musí být na všech snímcích stejné! 

Klepněte pro větší obrázek
Jakmile zaostříte hlavní záběr, přepněte objektiv na manuální ostření

7. Foťte na delší ohnisko

Při focení se širokým ohniskem vzniká směrem ke stranám fotografií vlivem zkreslení objektivu deformace, kvůli které na sebe nebudou snímky přesně navazovat. Jestliže vám nic jiného nezbývá a musíte fotit širokoúhle (např. s ohniskem 18 mm), volte mezi snímky širší překryv (klidně o polovinu snímku). Mírně pracnější, ale bezpečnější metoda, jak dostat do záběru více prostoru při delším ohnisku, je focení na výšku. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Před prvním a za posledním snímkem panoramatu vytvořte
snadno identifikovatelný oddělující záběr 

8. Označte si první a poslední snímek

Je pravděpodobné, že budete panorama fotit na více pokusů, případně se vám na paměťové kartě sejde více panoramat. Výsledkem jsou dlouhé série souborů s velmi podobným obsahem, kvůli čemu budete mít při zpracování fotek na počítači problém zjistit, kde to které panorama začíná a kde končí. Tuto obtíž vyřešíte velmi snadno – vytvořte před prvním a za posledním snímkem panoramatu záběr, který panorama vůči ostatnímu obsahu na paměťové kartě přesně vymezí. Ideální je vyfotit před prvním snímkem panoramatu jedničku a za posledním snímkem dvojku, jako gesto na ruce (a je úplně jedno, že ruka bude rozostřená, když už máte objektiv manuálně nastaven na focení vzdálenějších objektů). 

9. Otáčejte kolem neměnného středu

To, nakolik přesná bude návaznost jednotlivých snímků, určuje zejména tzv. nodal point, optický střed fotoaparátu, jehož pozice by se během otáčení neměla měnit. Puntíčkář by tohoto požadavku dosáhl použitím speciálního držáku, díky němuž je možné nastavit optický střed přesně do osy otáčení. Pro běžné použití však zcela postačí, budete-li se řídit již řečeným a použijete alespoň klasický stativ. I když v takovém případě toto pravidlo zcela nedodržíte, stále je použití stativu nepoměrně přesnější, než focení z ruky, kdy fotoaparát v tom lepším případě orotuje kolem hlavy fotografa a dojde k mnohem zřetelnějšímu vychýlení.

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní série fotografií s oddělujícími záběry,
kde jeden prst značí počátek a dva prsty konec snímání

10. Snímky překrývejte alespoň o 25 %

Jednotlivé záběry vzájemně překrývejte nejméně o jednu čtvrtinu – zde platí, že čím větší je překrytí, tím lépe. Na druhou stranu je zbytečné fotit příliš mnoho snímků a překryv v rozmezí jedné čtvrtiny až jedné třetiny obvykle bohatě postačí. Větší překryv volte při použití širšího ohniska, kde dochází k optickým deformacím a někdy také k vinětaci (ztmavení) v okrajích snímků.

Klepněte pro větší obrázek
Surové panorama sestavené automaticky v programu Adobe Photoshop

11. Kratší je někdy lepší, než delší

I při focení panoramatu je vhodné promyslet si již dopředu představu o kompozici a vyvarovat se tvorby dlouhých a úzkých „nudliček“, není-li to tedy vyloženě záměr autora. Pokud si budete panorama prohlížet pouze na počítači, nebo jej budete vyvolávat v běžném rozměru (do 30 cm na šířku), je lepší tvořit panoramata spíše s menším poměrem stran. 

Klepněte pro větší obrázek
Výsledné panorama po několika jednoduchých softwarových úpravách

12. Foťte rychle

Ať už fotíte za bílého dne, kdy po obloze plují mračna, anebo jste zvolili dramatický západ slunce, snažte se nasnímat celou sérii jednoho panoramatu co nejrychleji, aby se v jednotlivých fotografiích nestihly výrazněji proměnit světelné podmínky a posunout pohybující se objekty.

A o čem příště?

Máte tip na téma, o kterém bychom mohli ve fotoškole pojednat příště? Trápí vás zvládnutí nějakého fotografického úkolu? Pište nám na email digikristyna@gmail.com. Nejzajímavějším podnětům se budeme podobně názornou formou věnovat v dalších článcích tady na DIGIareně.

Další článek
celkem 45 komentářů

Nejnovější komentáře

Díky za rady! Pár tipů pro začátečníky jsem … Filip Obr 4. 8. 2013, 14:03
Ja osobně fotím na prioritu clony a prostě s… Mcfee 8. 7. 2011, 14:03
<a rel="nofollow" href="http://global.ebay.c… bubla 4. 5. 2011, 17:40
nenajdeš na eBay odkaz na ten nástavec co po… radek72 4. 5. 2011, 10:17
Žádný program není ani zdaleka dokonalý, ale… charlie 3. 5. 2011, 22:18

Další podobné články

Kandao RAW+: bezplatný nástroj k vylepšení (nejen) nočních snímků

Kandao RAW+: bezplatný nástroj k vylepšení (nejen) nočních snímků

Méně šumu a větší dynamický rozsah. Noční snímky a HDR bez nutnosti použití stativu. To vše slibuje nová aplikace Kandao RAW+ s inteligentním algoritmem slučování série fotografií.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

Plnohodnotný Adobe Photoshop bude dostupný na iPadu Pro!

O čem mnozí uživatelé tajně snili, se možná brzy stane realitou. Společnost Adobe totiž plánuje představit světu oficiální a plnohodnotnou verzi aplikace Photoshop pro Apple iPad Pro.

Mastin Labs představuje presety inspirované kinofilmy Kodak

Mastin Labs představuje presety inspirované kinofilmy Kodak

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Loupedeck+ láká na inovované rozhraní a širší kompatibilitu

Loupedeck+ láká na inovované rozhraní a širší kompatibilitu

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.