DIGIarena.e15.cz

12 tipů jak na video s digitální zrcadlovkou

Seznam kapitol
Zkoušíte natáčet video s D-SLR, ale stále to není ono? Přinášíme tucet základních tipů pro začínající foto-kameramany.

Nejnovější digitální zrcadlovky (D-SLR) umožňují pořizovat videozáznamy v kvalitě odpovídající dražším kamerám a využívat například práci s hloubkou ostrosti. Některé principy práce kameramana se ale liší od vašich zažitých fotografických návyků.

Je zřejmé, že při záznamu videa budete muset sledovat více faktorů, a proto vám přinášíme několik osvědčených tipů, jak při natáčení vašich videí využít celý potenciál digitálních zrcadlovek.

1. Základní nastavení

Video natáčejte v manuálním expozičním režimu. Množství světla a hloubku ostrosti ovlivníte clonou a za nižšího osvětlení zvýšíte citlivost ISO. Čas závěrky zafixujte na hodnotě 1/(2× snímkovací frekvence). Toto nastavení má své technické důvody, ale stačí vědět, že při snímkovací frekvenci 25 sn./s. vypadá pohyb na scéně nejpřirozeněji. Z toho pak vychází čas 1/50 s a protože jde o relativně dlouhý čas, vyplatí se na prudším slunci použít neutrální šedý filtr.

Po nastavení rozlišení a snímkovací frekvence je třeba upravit další parametry. U videa nepotřebujete tak agresivní doostření a kontrast, jaké bývají přednastaveny pro fotografie. Snižte tedy hodnoty případného přednastavení ostrosti, kontrastu i saturace. Tón barev není třeba měnit. Respektovaný kameraman Philip Bloom používá na svém EOS 5D osvědčené hodnoty (0, -4, -2, 0). Tím dosahuje většího datového objemu mezi světly a stíny v obraze. Současně vám nic nebrání provést později korekce ve videoeditoru.

Klepněte pro větší obrázek
Základní nastavení pro video

2. Minimální výbava

Už při prvních pokusech si všimnete některých obtíží – špatně se TO drží, špatně se S TÍM ostří a špatně je V TOM vidět scéna. Ale téměř každý nedostatek se dá napravit vhodným příslušenstvím, které zmíníme dále. Na začátku ale určitě budete potřebovat dostatečnou kapacitu paměťových karet a energie v náhradních akumulátorech.

Myslíte-li to s videem vážně, rozhodně se neobejdete bez hledáčku na LCD displej. Zrcadlovky při snímání videa sklápí zrcátko a obraz v běžném hledáčku tedy neuvidíte. Zadní displej pak nemá dostatečné rozlišení pro přesné sledování nízké hloubky ostrosti. Externí optický hledáček funguje prakticky jako zvětšovací lupa a kromě přibližně dvojnásobného zvětší obrazu na displeji, výrazně pomáhá nerušeně sledovat obraz i na ostrém slunci. Můžete pořídit levné hledáčky (často z Asie) nebo značkové. Ty ale nebývají o tolik lepší, o kolik jsou dražší.

Klepněte pro větší obrázek
Z-Finder pro 1, foto: Zacuto

3. Držení

Ve chvíli, kdy k zrcadlovce připojíte jakékoliv další příslušenství, narazíte na problém, jak vše pohodlně uchopit a ještě ovládat ostřící prstenec nebo tlačítka okolo displeje. Pokud nenatáčíte pouze ze stativu, můžete využít ramenní opěrku nebo jinou základnu z pestré nabídky výrobců příslušenství pro filmování se zrcadlovkou. Určitě se vyplatí doplňky důkladně vybírat podle požadavků na skladnost, manipulaci a rozložení váhy. Komerční řešení se pohybují většinou od 200 USD až k několikanásobkům této částky. Pokud ale vlastníte šikovné ruce, může se třeba inspirovat internetovými návody a vyrobit si vlastní opěrku ze dřeva, kovu nebo PVC trubek. Důležité je dosáhnout snadného držení celé soustavy fotoaparátu s příslušenstvím a pohodlnou manipulaci se všemi potřebnými ovládacími prvky.

Klepněte pro větší obrázek
Snadné držení je základ, foto: Zacuto

4. Ostření

Absence plynulého kontinuálního ostření může od natáčení odradit fotografy zvyklé na bleskurychlý autofokus. U sportu a scén s dynamickým pohybem skutečně není snadné udržet sledovaný objekt ostrý, ale málokdo si zřejmě pořídí zrcadlovku jen na sportovní přenosy. Výhody natáčení s DSLR lépe využijete u promyšlených záběrů. Práce s hloubkou ostrosti dává filmování se zrcadlovkou osobitý charakter. Pro přesné a jemné regulování zaostření slouží různé pomůcky třeba v podobě ozubených převodů. Scénu samozřejmě musíte dobře vidět v hledáčku nebo na externí obrazovce. Poslední dobou se objevují nové způsoby elektronického ostření – například USB regulátor od Okii Systems. Lepší ergonomie při manuálním ostření prstencem dosáhnete i pomocí levné stahovací pásky s připevněným šroubem, kterým pak lze snadno manipulovat jedním nebo dvěma prsty.

Klepněte pro větší obrázek
Ozubený převod usnadní ostření, foto: Zacuto

5. Stativ

Pokud jste si mysleli, že při nahrávání videa se nebudete muset tahat se stativem, pak vás zklameme. Často se bez něj jen těžko obejdete. Pokud nezamýšlíte pravý opak, tak pevný obraz bez otřesů působí správným dojmem a vede oko diváka přesně tam, kam potřebujete. Při reportáži můžete využít monopod s jednocestnou hlavou a při delším natáčení oceníte klasický trojnohý stativ ideálně s fluidní videohlavou, která eliminuje „trhnutí“ v obraze při změně rychlosti pohybu otáčení fotoaparátem. Vybrat si můžete ze široké nabídky podobného příslušenství. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nebudete mít po ruce žádný stativ, můžete zkusit využít dostupné plochy, které bezpečně udrží váš fotoaparát – židle, lavičky, římsy. Zajímavý záběr může vzniknout třeba i ze země.

Klepněte pro větší obrázek
Bez stativu či jiné pevné opory se při natáčení videa obejdete málokdy, foto: Sachtler

6. Objektiv

Správná volba objektivu zásadně ovlivňuje divácký zážitek. Neexistuje jeden jediný správný objektiv. Pokud však máte jasnou představu o výsledném záběru, snadno zjistíte, co přesně potřebujete. Třeba i to, že většinou s sebou nemusíte tahat tolik objektivů. Digitální zrcadlovky jsou skvělé mimo jiné pro možnost natáčet s nízkou hloubkou ostrosti, která dá výslednému videu nezaměnitelný charakter. Ceny světelných objektivů, které vám tento efekt umožní, však rozhodně nejsou nízké. Hodně „muziky“ za málo peněz nabízí už i základní pevné 50mm objektivy (jak Canon, tak i Nikon). A vzhledem k tomu, že při natáčení většinou nebudete používat autofokus, můžete se porozhlédnout i v bazarech po starších kvalitních manuálních sklech nebo optice s poškozeným autofokusem.

Klepněte pro větší obrázek
Na výběr máte z celé řady objektivů napříč všemi značkami, foto: Canon

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrí deň. Som vlastníkom GH2 a pokúšam sa n… brusic46 23. 8. 2012, 16:29
Protože je to primárně fotoaparát a video je… Jirka Honců 10. 6. 2012, 18:16
To vypada taky zajimave, poprosil bych te o … Ing. Ivan Pirner 10. 6. 2012, 14:10
Díky, Ivane! Tohle je snad první přínostný p… Ondra.T 9. 6. 2012, 08:49
Gh2 (hacknuta. Vlastni nastaveni dle Vitalij… Grimjaur1 7. 6. 2012, 16:09

Další podobné články

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

Téměř každý moderní fotoaparát je vybaven režimem časosběrného snímání. Tato funkce však mnohdy zůstává nevyužita, přestože tvorba tzv. timelapse není nic složitého. Stačí pár základních znalostí a troška trpělivosti...

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem