DIGIarena.e15.cz

12 tipů jak na video s digitální zrcadlovkou

Seznam kapitol
Zkoušíte natáčet video s D-SLR, ale stále to není ono? Přinášíme tucet základních tipů pro začínající foto-kameramany.

Nejnovější digitální zrcadlovky (D-SLR) umožňují pořizovat videozáznamy v kvalitě odpovídající dražším kamerám a využívat například práci s hloubkou ostrosti. Některé principy práce kameramana se ale liší od vašich zažitých fotografických návyků.

Je zřejmé, že při záznamu videa budete muset sledovat více faktorů, a proto vám přinášíme několik osvědčených tipů, jak při natáčení vašich videí využít celý potenciál digitálních zrcadlovek.

1. Základní nastavení

Video natáčejte v manuálním expozičním režimu. Množství světla a hloubku ostrosti ovlivníte clonou a za nižšího osvětlení zvýšíte citlivost ISO. Čas závěrky zafixujte na hodnotě 1/(2× snímkovací frekvence). Toto nastavení má své technické důvody, ale stačí vědět, že při snímkovací frekvenci 25 sn./s. vypadá pohyb na scéně nejpřirozeněji. Z toho pak vychází čas 1/50 s a protože jde o relativně dlouhý čas, vyplatí se na prudším slunci použít neutrální šedý filtr.

Po nastavení rozlišení a snímkovací frekvence je třeba upravit další parametry. U videa nepotřebujete tak agresivní doostření a kontrast, jaké bývají přednastaveny pro fotografie. Snižte tedy hodnoty případného přednastavení ostrosti, kontrastu i saturace. Tón barev není třeba měnit. Respektovaný kameraman Philip Bloom používá na svém EOS 5D osvědčené hodnoty (0, -4, -2, 0). Tím dosahuje většího datového objemu mezi světly a stíny v obraze. Současně vám nic nebrání provést později korekce ve videoeditoru.

Klepněte pro větší obrázek
Základní nastavení pro video

2. Minimální výbava

Už při prvních pokusech si všimnete některých obtíží – špatně se TO drží, špatně se S TÍM ostří a špatně je V TOM vidět scéna. Ale téměř každý nedostatek se dá napravit vhodným příslušenstvím, které zmíníme dále. Na začátku ale určitě budete potřebovat dostatečnou kapacitu paměťových karet a energie v náhradních akumulátorech.

Myslíte-li to s videem vážně, rozhodně se neobejdete bez hledáčku na LCD displej. Zrcadlovky při snímání videa sklápí zrcátko a obraz v běžném hledáčku tedy neuvidíte. Zadní displej pak nemá dostatečné rozlišení pro přesné sledování nízké hloubky ostrosti. Externí optický hledáček funguje prakticky jako zvětšovací lupa a kromě přibližně dvojnásobného zvětší obrazu na displeji, výrazně pomáhá nerušeně sledovat obraz i na ostrém slunci. Můžete pořídit levné hledáčky (často z Asie) nebo značkové. Ty ale nebývají o tolik lepší, o kolik jsou dražší.

Klepněte pro větší obrázek
Z-Finder pro 1, foto: Zacuto

3. Držení

Ve chvíli, kdy k zrcadlovce připojíte jakékoliv další příslušenství, narazíte na problém, jak vše pohodlně uchopit a ještě ovládat ostřící prstenec nebo tlačítka okolo displeje. Pokud nenatáčíte pouze ze stativu, můžete využít ramenní opěrku nebo jinou základnu z pestré nabídky výrobců příslušenství pro filmování se zrcadlovkou. Určitě se vyplatí doplňky důkladně vybírat podle požadavků na skladnost, manipulaci a rozložení váhy. Komerční řešení se pohybují většinou od 200 USD až k několikanásobkům této částky. Pokud ale vlastníte šikovné ruce, může se třeba inspirovat internetovými návody a vyrobit si vlastní opěrku ze dřeva, kovu nebo PVC trubek. Důležité je dosáhnout snadného držení celé soustavy fotoaparátu s příslušenstvím a pohodlnou manipulaci se všemi potřebnými ovládacími prvky.

Klepněte pro větší obrázek
Snadné držení je základ, foto: Zacuto

4. Ostření

Absence plynulého kontinuálního ostření může od natáčení odradit fotografy zvyklé na bleskurychlý autofokus. U sportu a scén s dynamickým pohybem skutečně není snadné udržet sledovaný objekt ostrý, ale málokdo si zřejmě pořídí zrcadlovku jen na sportovní přenosy. Výhody natáčení s DSLR lépe využijete u promyšlených záběrů. Práce s hloubkou ostrosti dává filmování se zrcadlovkou osobitý charakter. Pro přesné a jemné regulování zaostření slouží různé pomůcky třeba v podobě ozubených převodů. Scénu samozřejmě musíte dobře vidět v hledáčku nebo na externí obrazovce. Poslední dobou se objevují nové způsoby elektronického ostření – například USB regulátor od Okii Systems. Lepší ergonomie při manuálním ostření prstencem dosáhnete i pomocí levné stahovací pásky s připevněným šroubem, kterým pak lze snadno manipulovat jedním nebo dvěma prsty.

Klepněte pro větší obrázek
Ozubený převod usnadní ostření, foto: Zacuto

5. Stativ

Pokud jste si mysleli, že při nahrávání videa se nebudete muset tahat se stativem, pak vás zklameme. Často se bez něj jen těžko obejdete. Pokud nezamýšlíte pravý opak, tak pevný obraz bez otřesů působí správným dojmem a vede oko diváka přesně tam, kam potřebujete. Při reportáži můžete využít monopod s jednocestnou hlavou a při delším natáčení oceníte klasický trojnohý stativ ideálně s fluidní videohlavou, která eliminuje „trhnutí“ v obraze při změně rychlosti pohybu otáčení fotoaparátem. Vybrat si můžete ze široké nabídky podobného příslušenství. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nebudete mít po ruce žádný stativ, můžete zkusit využít dostupné plochy, které bezpečně udrží váš fotoaparát – židle, lavičky, římsy. Zajímavý záběr může vzniknout třeba i ze země.

Klepněte pro větší obrázek
Bez stativu či jiné pevné opory se při natáčení videa obejdete málokdy, foto: Sachtler

6. Objektiv

Správná volba objektivu zásadně ovlivňuje divácký zážitek. Neexistuje jeden jediný správný objektiv. Pokud však máte jasnou představu o výsledném záběru, snadno zjistíte, co přesně potřebujete. Třeba i to, že většinou s sebou nemusíte tahat tolik objektivů. Digitální zrcadlovky jsou skvělé mimo jiné pro možnost natáčet s nízkou hloubkou ostrosti, která dá výslednému videu nezaměnitelný charakter. Ceny světelných objektivů, které vám tento efekt umožní, však rozhodně nejsou nízké. Hodně „muziky“ za málo peněz nabízí už i základní pevné 50mm objektivy (jak Canon, tak i Nikon). A vzhledem k tomu, že při natáčení většinou nebudete používat autofokus, můžete se porozhlédnout i v bazarech po starších kvalitních manuálních sklech nebo optice s poškozeným autofokusem.

Klepněte pro větší obrázek
Na výběr máte z celé řady objektivů napříč všemi značkami, foto: Canon

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrí deň. Som vlastníkom GH2 a pokúšam sa n… brusic46 23. 8. 2012, 16:29
Protože je to primárně fotoaparát a video je… Jirka Honců 10. 6. 2012, 18:16
To vypada taky zajimave, poprosil bych te o … Ing. Ivan Pirner 10. 6. 2012, 14:10
Díky, Ivane! Tohle je snad první přínostný p… Ondra.T 9. 6. 2012, 08:49
Gh2 (hacknuta. Vlastni nastaveni dle Vitalij… Grimjaur1 7. 6. 2012, 16:09

Další podobné články

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

5 tipů pro využití mobilního telefonu při fotografování

Jedno ze základních pravidel mobilní fotografie je, nepoužívejte blesk. Samozřejmě ale existují výjimky, kdy se vám hodí, a nemusí to být jen při hledání ztracených klíčů. těchto 5 tipů pomůže vykouzlit z nudné fotografie zajímavou.

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Jak zachytit celý svět kolem sebe

Sférická 360° fotografie nebo video jsou fenoménem posledních let, kdy se objevuje stále více zařízení pro pořizování takových záběrů a největší sociální sítě začaly s podporou jejich zobrazení. Pokusy o vytvoření 360° fotografie jsou již notně staré a nedá se říct, že by nebyly povedené.

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

Jak používat doplňkový záblesk při fotografování v exteriéru

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

Instagram není jen místo pro publikování fotografií, už nyní je čtvrtou největší sociálních sítí na světě, a původní záměr značně přerostl. Stal se z něj i důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří na něm mohou oslovit miliony uživatelů.

Naučte se fotografovat s Canonem

Naučte se fotografovat s Canonem

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Proč je dobré kopírovat fotografie velkých fotografů?

Plagiáty, toť veliký nešvar! Každý umělec se snaží být svým dílem originální, proto si dává pozor, aby svým výtvorem nekopíroval jiné fotografy. Při hledání nápadů se však fotografové rádi inspirují u těch nejlepších.

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

10 věcí, které byste měli udělat, než vyrazíte fotit s novým digitálem

Nový fotoaparát je pro mnoho z nás hračkou, která si zaslouží perfektní péči aby nás mohla svými výkony těšit pokud mono co nejdelší dobu. Ovšem nový digitál s sebou nese také nové funkce, ergonomii a ovládání, které není radno podceňovat.

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků