12
Fotogalerie

12 tipů na fotografické příslušenství [Vánoce 2013]

Přemýšlíte nad dárkem pro fotografy nebo dokonce pro fotografickým prezentem pro sebe sama? Existuje řada nástrojů, která rozšíří vaše možnosti nebo usnadní focení.

Fotoaparát není všechno. Ne, fotoaparát s objektivem je všechno, ale zákonitě být nemusí. Bez dalšího doplňujícího příslušenství se totiž můžete ochudit o fotografie, které nikdy nebudete moci zachytit.

Anebo například budete trávit dlouhé hodiny zbytečnou činností, která by vám s tím správným hardwarem (anebo softwarem) zabrala asi tolik, jako jedno mrknutí oka. Podívali jsme se na fotografické příslušenství, které by se vám, nebo vašim blízkým fotografům, mohlo hodit.

Pozn.: Kupovat dárky pro fotografy není jednoduché, když přesně nevíte, co by chtěli. Nechci přímo navádět, že byste si od nich měli zjišťovat, co konkrétně by si přáli dostat k Vánocům, ale dostat z nich nějaký ten „dopis Ježíškovi“ nebude od věci. Každý fotograf se totiž zaměřuje na jinou kategorii snímků a hodit se mu tak mohou zcela odlišné nástroje.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Mezi tělo a objektiv

Jedním z rozšiřujících příslušenství, které fotografům podstatně usnadní dostat se k fotografovaným objektům blíže a pořídit tak detailní až makro záběry, jsou mezikroužky. Svůj název dostaly od způsobu, jakým se připojují k soustavě fotoaparát-objektiv. Vkládáte je totiž mezi objektiv a tělo zrcadlovky.

K dostání jsou nejčastěji v sadě po třech kusech (například 12, 20 a 36 mm) a to pro různé digitální zrcadlovky. Dokonce i pro některé bezzrcadlovky, tedy fotoaparáty typ CSC (seženete je pro systém mikro 4/3 a Sony NEX). Běžně se vyrábí pro zrcadlovky značky Canon, Nikon a Sony.

01_kenko.jpg 
Mezikroužky Kenko, foto: Kenko

Pro fotografy, kteří nevlastní speciální makroobjektiv se jedná levné řešení, jak přičichnout k makrofotografii. Jen je při jejich nasazení třeba počítat s úbytkem světelnosti celé soustavy.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 2 / 12

2. Před čočky objektivů

Můžeme jakkoliv souhlasit s tím, že funkci fotografických filtrů, které šroubujete na přední přírubu objektivu (případně u některých kompaktů upevňujete s pomocí konkrétního adaptéru) lze s menším či větším úspěchem simulovat v počítači.

Mnohem rychlejší je však mít filtry ve fyzické podobě už při samotném fotografování a čas, který byste věnovali postprodukčním úpravám strávit jinou, smysluplnější, činností. Čiré nebo UV filtry navíc mohou sloužit i jako jakási první ochrana přední čočky objektivu vůči nehodám či nepěknému zacházení.

Polarizační filtr pak zřejmě nebude chybět v brašně žádného krajináře – s jeho pomocí můžete vypíchnout bílá oblaka z modré oblohy, potlačit odlesky na nekovových plochách a zvýraznit barvy. Neutrální nebo tabákový přechodový filtr se zase může hodit pro ztmavení příliš světlé oblohy.

02_polarize.JPG 
Polarizační filtr v akci. Na snímku záměrně nepřišroubován k čočce objektivu, aby ilustroval svůj dopad na snímek

Při kupování fotografických filtrů však pamatujte na to, že musíte znát přesný průměr filtrového závitu objektivu, na který filtr kupujete. Zvažte koupi filtrů s antireflexní úpravou, která nezpůsobí zbytečné odlesky mezi přední čočkou objektivu a filtrem samotným. A to by mohlo degradovat výslednou obrazovou kvalitu.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 12

3. S pevným základem

Jak byste chtěli pořídit fotografie při hodně špatné světelnosti, nebo přímo v noci? Ideálním pomocníkem je dobrý stativ. Klasický tripod, který sice s sebou budete muset tahat, ale na druhou stranu pro vás nebude problém fotografovat tam, kde jiní musí přestat mačkat spoušť.

Pevný stativ se nakonec vyplatí i ve fotografickém ateliéru. Jaký vybrat? Otázka, která by vydala na nejeden samostatný článek. Tohle je ideální příklad dárku, který je dobré probrat s fotografem dopředu – přeci jen on bude přesně vědět, který typ se mu bude pro jeho potřeby hodit, jak těžkou zátěž bude muset snést, zda raději kulovou nebo třícestnou hlavu atd.

Může se jednat o klasickou trojnožku, monopod nebo dokonce o netradiční flexibilní stativ jakým je třeba Gorilla Pod od Joby.

03_gorilla_pod.jpg 
Flexibilní stativ, jehož nohy se dokáží udržet téměř na čemkoliv, foto: Joby

Článek pokračuje v další kapitole.


 

Pokračování 4 / 12

4. Druhý aparát

Další náš tip na vánoční dárek může znít tak trochu zvláštně a opět bude určen spíše pro majitele rozměrných fotoaparátů – digitálních zrcadlovek s celou řadou objektivů. Těch, kteří se cukají se pokaždé, když mají vyrazit ven a svůj fotoaparát nechat doma.

Může se jim totiž hodit vlastnit nějaký malý digitální zápisník – tedy kompakt, který hravě schovají do kapsy. Cenově se můžou jednotlivé modely docela lišit i podle toho, jakými fotografickými režimy a nástroji jsou vybaveny.

Podtipem, který zde pouze nakousneme, pak může být třeba nějaký retro fotoaparát. Kdo začínal s digitálem a nikdy nepoznal kouzlo filmové fotografie, může být mile překvapen. Není od věci vyzkoušet si klasickou fotografii, nebo dokonce sám si vyvolat pár černobílých filmů doma v koupelně. Samozřejmě, nějakou tu korunu to bude stát, ale návrat ke kořenům může fotografům zase o něco rozšířit obzory.

Mimochodem, nemusí to nutně skončit u filmové klasiky – do módy se dostaly staré Polaroidy nebo třeba Fujifilmy Instax, kterými pořídíte instantní fotografie kdykoliv a kdekoliv.

04_instax.jpg
Fujifilm Instax mini S7, jeden ze současných instatních fotoaparátů

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 5 / 12

5. Fotografický software

Jedna věc je digitální fotografie pořídit, druhou pak jejich třízení, správa, úprava a případně i oprava v počítači. Samozřejmě je ideální již při zmáčknutí spouště pořídit snímky, které nepotřebují jakýkoliv zásah.

Ovšem, dlužno dodat, že s tisíci fotografiemi v počítači se bez nějakého správce lze jen těžko obejít. Navíc, ne každý záběr se povede a i obyčejné narovnání kácejícího se horizontu je lepší, než poslání jinak povedeného snímku do odpadkového koše.

Roky vychvalovanou jedničkou mezi fotografickým softwarem sloužícím k editaci fotografií je Adobe Photoshop. Proč jít ale s kanónem na vrabce, když drtivou většinu potřeb masy uživatelů mnohem hravěji – a ruku na srdce i levněji – zvládnou jiné programy? Navíc spravovat jím své fotografie, to byste moc neuspěli.

05_sw.png
Nový režim Správce ZPS 16 – Mapy. Zdroj: Zoner SOFTWARE

Podívejte se třeba na český Zoner Photo Studio, nově v šestnácté verzi, který pokryje nejen úpravy, ale kompletně celé workflow od importu, editaci, po publikaci snímků. Podobně na tom je i Adobe Photoshop Lightroom, který si klade za cíl nejen snímky upravovat, ale také je spravovat.

Že už je máte doma? No, pak se můžete podívat třeba po aplikacích dalších stran – třeba takové efekty, které zvládají produkty od NIK software rozhodně stojí za pozornost. Pokračovat bychom však mohli téměř do nekonečna.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 6 / 12

6. Retušujte perem

Jestliže trávíte jako fotograf dlouhé hodiny retušováním drobných či větších nedostatků ve svých fotografiích a z práce myší už chytáte nejeden „retušovací loket“, měli byste zastavit. Není totiž snadnějšího doplňku pro takovou práci s fotografiemi než grafický tablet. Liší se svými rozměry a zaměřením.

Velikost grafické plochy okolo formátu A5 by pro většinu retuší měla stačit, rozměrnější tablety pak bývají určené výhradněji grafikům a ilustrátorům, než přímo fotografům. Výhodou tabletu je mnohem intuitivnější práce při retušování a navíc různým přítlakem pera navíc můžete měnit nastavené parametry, což s myší nedokážete.

06_wacom.jpg 
Retušování a (nejen) další mravenčí práce je při práci s grafickým tabletem mnohem příjemnější. Foto: Wacom

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 7 / 12

7. Téměř instantní fotografie

Svět se stává stále více digitálním. Přitom fotografie přežívá i na papíře. A to i ta digitální. Možností, jak tisknout existuje pochopitelně více – od lokálního minilabu, přes velké fotolaby, až po domácí tisk.

Nejčastějším zařízením pro tisk na kvalitní fotopapír bývají inkoustové tiskárny, které už za rozumné peníze dovolí tisknout i do formátu A3+. Kromě nich se můžete poohlédnout i po termosublimačních tiskárnách, u kterých nemusíte čekat na to, až zaschne inkoust, ale se snímky lze rovnou pracovat dále.

07_tisk.jpg 
Termosublimační tiskárna Canon SELPHY CP900, foto: Canon

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 8 / 12

8. Bez zbytečných nečistot

Odstraňování nechtěných otisků prstů, usazeného prachu nebo pylu, na přední čočce objektivu rukávem košile nebo tričkem není zrovna šetrné. Jestliže chcete, aby vaše technika vydržela v perfektním stavu, co nejdéle, vyplatí se použít k jejímu čištění nástroje k tomu určené.

Základní čištění hravě zvládnete sami, aniž byste kvůli tomu museli techniku posílat do servisu. Pochopitelně, v případech, kdy celý váš fotoaparát tak tak přežil fotografování blátivé jízdy místního závodu horských kol, zřejmě ten autorizovaný servis přeci jen bude třeba.

Ostatní se mohou poohlédnout po nejrůznějších čistících ubrouscích z mikrovlákna, perech, štětečcích nebo dokonce sadě pro čištění snímače. S dostatečnou dávkou citlivosti lze i to čištění snímače zvládnout v domácích podmínkách. Různé čistící pomůcky vyrábí například Hama, Eyelead, Green Clean a další značky.

08_gc_sada.jpg 
Ilustrační snímek čistící sady Green Clean

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 9 / 12

9. Prosvětlené portréty

Existují různé způsoby, jak potlačit příliš tvrdé stíny v obličeji portrétované osoby. Jedním z elegantních řešení, které nezpůsobí efekt červených očí nebo světelně nezničí atmosféru daného okamžiku, může být použití odrazné desky.

K dostání jsou v různých velikostech a formátech, typicky například v tzv. verzi pět v jednom (černá, bílá, stříbrná, zlatá a rozptylná deska uvnitř, viz obrázek níže). Že je můžete nasadit nejen při focení portrétů v exteriéru, ale například také využít odražené světlo k přisvětlení makro záběrů, zřejmě není třeba dodávat.

Přestože na první pohled mohou působit rozměrně, dají se složit do mnohem menšího balení, které snadno přepravíte.

09_desky.jpg 
Odrazné desky různých velikostí

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 10 / 12

10. Fotografování na dálku

Fotografujete-li často ze stativu a potřebujete mít za každou cenu ostré snímky, pak by se vám mohlo vyplatit zainvestovat do dálkové spouště. Už zůstane na vás, zda to bude kabelová spoušť, která bude umět pouze exponovat snímek, nebo bude disponovat i širším nastavením, či pořídíte bezdrátovou spoušť.

Nezapomeňte se jen ujistit, že dálková spoušť je kompatibilní s konkrétním modelem fotoaparátu, který používáte.

10_spoust.jpg 
Infračervená spoušť pro vybrané fotoaparáty značky Nikon, foto: Nikon

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 11 / 12

11. Energie není nikdy dost

Fotografické příslušenství byste mohli kupovat a sbírat celý život a stejně by se objevovaly nové a nové hračky, takže byste nikdy neměli všechno. Za redakci se ale musíme přimluvit za jednu z nejužitečnějších pomůcek pro focení v exteriéru vůbec.

Je jím náhradní akumulátor. Ať už je váš přístroj živen tužkovými bateriemi nebo konkrétním akumulátorem, vyplatí se mít v zásobě jeden navíc. Nic totiž nezkazí chuť k fotografování tolik, jako situace, při které máte před sebou nádhernou scenérii, ale zjistíte, že vám došla energie.

11_aku.jpg 
Na obrázku náhradní akumulátor pro vybrané zrcadlovky Canon, foto: Canon

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 12 / 12

12. Návrat na místo činu

Záznam zeměpisných souřadnic přímo k pořízené fotografii zatím není součástí leckterého fotoaparátu. Jistě, můžete si pomoci například záznamem GPS souřadnic v případě, že máte v kapse chytrý telefon, existují však i další řešení.

Moduly GPS pro vybrané modely digitálních zrcadlovek nepatří sice mezi ty nejlevnější, ale o jejich existenci je dobré vědět. Dalším zařízením jsou různé jednotky sloužící pro záznam polohy. Po hodiny provozu ukládají aktuální souřadnice, které následně v počítači můžete připojit ke svým fotografiím.

Proč zeměpisná data k fotografiím přikládat? Vyplatí se to v případě, kdy se na dané místo budete chtít vrátit. V metadatech u každé fotografie pak budete mít uloženo, v kterou denní a roční dobu a hlavně z kterého přesného místa jste snímek pořídili. ¨

12_sony_GPS-CS3KA.jpg 
Jednotka Sony GPS-CS3KA, foto: Sony

Nejen „naše“ dárky

Naším výčtem pochopitelně fotografická příslušenství nekončí. Pokračovat bychom mohli například výběrem podvodního pouzdra, fotografickými rámečky, bateriovým gripem, systémovými blesky a mnohými dalšími produkty.

Jestliže vás samotné napadá perfektní fotografický dárek, neváhejte se s námi a ostatními čtenáři podělit v komentářích pod článkem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud