Zdaleka nejčtenější články jsou každoročně naši předvánoční nákupní rádci, kde se snažíme především těm nerozhodným poradit, po jakém fotoaparátu, fotomobilu nebo konkrétním příslušenství se vyplatí v rámci předvánočních nákupů sáhnout.
Ačkoli jsou Vánoce dávno za námi, náš výběr rozhodně není neaktuální, a naopak vás můžeme ubezpečit, že v některých případech můžete v rámci novoročních výprodejů ušetřit nějakou tu korunu navíc. A co jsme tedy letos vybírali?
Jaký koupit digitální fotoaparát?
Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?
Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.
Výběrem a pořízením fotoaparátu cesta pouze začíná. Fotograf k němu potřebuje také další objektivy a hromadu příslušenství. Podívejte se na náš výběr a doporučení.
Ačkoli je nabídka kompaktních digitálů na trhu velmi široká, má smysl vybírat pouze v určité skupině. Ty nejlevnější nemají proti mobilu co nabídnout, a tak je třeba hledět především na technické parametry.
Ovšem nejen nákupy je člověk živ a občas potřebuje i nějakou tu kulturu, vzdělání nebo informace o připravovaných a uvedených novinkách na trhu.
Nejčtenějším článkem uplynulého roku byl ten, v němž jsme upozorňovali na obezřetnost v případě, že se rozhodnete fotografovat akty na veřejném prostranství, může to s sebou totiž přinést i nečekané komplikace.
Druhý článek, o který byl největší zájem, se věnoval fotografování mobilním telefonem, konkrétně pak zvláště iPhonem, který nabízí specifické funkce a zároveň je také nejpoužívanějším fotomobilem na celosvětové sociální síti Flickr.
Apple na svých internetových stránkách uveřejnil sérii šestnácti videí, která vám napoví, jak fotit s telefony iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Některá z nich j však možné aplikovat i na ostatní mobilní telefony a některé fotoaparáty
Reportáží na našem webu příliš není, o to zajímavější se je však snažíme připravit, jednou z těch nejlépe hodnocených a čtených byla ta z návštěvy bývalé továrny Oskara Schindlera v Moravské Chrastové.
Schindlerův seznam. Film s neobyčejně poutavým příběhem i zpracováním, oceněný mnoha Oskary. Jeho děj, obzvláště konec, mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla vydat se po stopách Oskara Schindlera a jeho fabriky.
Prakticky každý obor (nejen fotografie) má své netradiční postupy, produkty nebo výsledky, my jsme se v loňském roce zaměřili na objektivy a pokusili jsme se vybrat ty, které mají něco společného, nejvíce vás zajímaly kousky, které patří mezi největší na světě.
Objektiv je tím nejdůležitějším, co nám pomáhá při tvorbě fotografie. Není proto divu, že za dokonalé sklo jsme ochotni utratit nemalé peníze. Pojďme se podívat na ty „největší“ objektivy.
Hned vedle dlouhých trubek určených především pro sport a wildlife jste se nejvíce zajímali o objektivy, které je možné použít i tehdy, když nám světlo nepřeje. Objektivy s nejlepší světelností jsou přeci jen praktičtější a někdy i cenově dostupnější.
Světelnost je jedním z velmi důležitých parametrů při výběru objektivu. Vedle malé hloubky ostrosti totiž zajistí dobrý přenos světla i za špatných světelných podmínek. Znáte ty nejsvětelnější kousky, které se v průběhu času objevily na trhu?
A protože nejen tisknutím spouště je živ fotograf, snažili jsme se vybrat programy pro úpravu fotografií, za jejichž používání nemusíte zaplatit ani korunu. Některé z nich rozhodně stojí za vyzkoušení a určitě jich bude nadále přibývat.
Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?
Každý nějak začínal, a pokud nepatříte mezi pilné studenty, kteří se ponoří do problému a nastudují si všechna fakta a následné postupy řešení problémů, pravděpodobně se bude učit stylem pokus-omyl. Tato metoda také není od věci, jelikož si lépe zapamatujete potřebné. Při úpravách fotografií jsou chyby velmi časté, na ty nejčastější jsme se snažili upozornit.
Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.
No a když už máte v malíčku fotografování, expozici i kompozici a následnou postprodukci fotografií, přichází čas na detailní práci s modelem či modelkou. Není totiž nic horšího než snaha fotografovat někoho, kdo vůbec netuší, jak by se měl postavit, tvářit se nebo udělat konkrétní výraz. V tomto směru jistě mnoha fotografům i těm, co stojí před objektivem, pomůže přehled standardních póz pro focení.
Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?
A pokud by se vám zdálo, že je příliš složité se všechny pózy naučit a zapamatovat si je, tak se podívejte na to, jak to zvládají čínské modelky.
Módní fotografie je náročná nejen pro fotografa, ale především pro modelky, které musí vypadat na snímcích přirozeně a vedle toho zvládnout celou řadu standardních póz. V Číně jsou v tom modelky velmi zdatné.