2 tipy do terénu – jak skladovat paměťové karty a baterie

2 tipy do terénu – jak skladovat paměťové karty a baterie

Pokud fotografujete hodně anebo je externí blesk vaším denním společníkem, možná jste se dostali do situace, kdy nebylo jasné, která baterie je ještě nabitá a která karta prázdná. Jak si v tom udělat pořádek?

Popsaná situace není výjimkou ani u ostřílených fotografů, stačí totiž chvilka nepozornosti a rázem strkáte do blesku vybité baterie anebo se snažíte fotit na plnou paměťovou kartu. Ostatně nejen v archivu fotografií, ale také ve výbavě byste měli mít přehled a pořádek. 

Nalezení konkrétního příslušenství by mělo být dílem okamžiku. Ne nadarmo se doporučuje po skončení fotografování všechny snímky stáhnout z karty do počítače a kartu zformátovat, aby byla připravená pro další použití. O bateriích platí v zásadě to stejné, po použití strčit do nabíječky a připravit na další akci.

Jak mít po ruce vždy nabité baterie

Jestliže používáte záblesky, rádiové odpalovače, dálkové ovladače či RC auta, pravděpodobně používáte baterie typu AA.  Pokud jste si kladly otázky typu: Kde schraňovat nabité baterie pro rychlé použití? Jak od sebe rozdělit nabité a vybité baterie a zažívali jste zmatky s tím spojené, když baterie z ničeho nic přestala fungovat, máme řešení.

Pokud používáte jen jedno zařízení, řekněme externí blesk, problém je snadné vyřešit. Noste sebou dvě sady baterií. První sadu budete mít v záblesku a druhou si mezitím budete nabíjet. Pokud byste použili rychlonabíjecí adaptéry, pravděpodobně budete mít čerstvě nabitou sadu dřív, než se vám vybije. Jakmile rychlost nabíjení v adaptéru klesá, jednoduše střídejte nabíjení mezi oběma sety.

aaa_batterycase.jpg

Ale co když používáte baterie s více články, a navíc nemáte po ruce žádnou nabíječku? Řešení je jednoduché jako facka. Za předpokladu že vaše zařízení potřebuje čtyři baterie, by měla každá sada obsahovat právě ony čtyři baterie. Jakmile začnou baterie slábnout, měly by být vyměněny – baterie můžete označit malou nálepkou s číslem, a to tak, že každá sada dostane jedno číslo. V praxi to funguje tak, že nejprve použijete set číslo 1, poté set číslo 2 atd. To, že jsou baterie plně nabité, poznáte díky tomu, že budou mít větší číslo než právě používané.

Použití více setů v několika zařízeních

Zde je to těžší, a bude potřeba trocha zručnosti. Pomocí jednoduchého indikátoru snadno rozlišíte vybité a nabité baterie. V zásadě se jedná o to, že vložíte kladnou stranu baterie (se zobáčkem) do zelené strany, pokud je nabitá, jestliže je vybitá jednoduše ji obraťte na stranu červenou.
Máte-li k dispozici nějaký zásobník na baterie, stačí si indikátor nalepit na jeho vnitřní stranu a budete mít hned jasno, po kterých bateriích sáhnout. Jestliže zásobník nemáte a baterie přenášíte na jedné hromádce v kapse fotobrašny, můžete si vyrobit držák vlastní.

Na výrobu budete potřebovat: 

  • elastické popruhy: 20-25 mm široké a 24 cm dlouhé
  • sešívačku
  • průhlednou pásku

Postup výroby je velmi snadný – popruh přehněte uprostřed a sešijte jej ve vzdálenosti 20 mm od sebe sešívačkou, následně nalepte indikátor nabití a na konci udělejte poutko. A opět zde platí: vložte kladnou stranu baterie do zelené strany, pokud je nabitá, jestliže je vybitá jednoduše ji obraťte na stranu červenou.

batteryholder.jpg

Jak sáhnout po správné paměťové kartě?

V případě paměťových karet je práce ještě jednodušší, předpokládá se však – stejně jako u baterií – osvojení tohoto postupu a důsledné dodržování. V průběhu fotografování je vhodné si zavést specifický způsob ukládání zaplněných karet do jejich zásobníku.

71xmDycpd+L._SL1400_.jpg

Jedním z osvědčených způsobů je ukládání zaplněných karet „vzhůru nohama“, tedy polepkou dolů a kontakty směrem nahoru. Ideálním doplňkem pro takovou organizaci karet je ploché pouzdro.

Jak rozlišujete baterie a karty při fotografování vy? Máte nějaký zažitý systém? Podělte se s námi v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud