DIGIarena.e15.cz

20 otázek a odpovědí okolo Adobe Photoshop Lightroomu

Seznam kapitol
„Lajtrúm“ je program, který si ihned po uvedení získal řadu příznivců. Zároveň však o něm koluje spousta fám.

Není pochyb o tom, že Adobe Photoshop Lightroom je vynikající software pro správu a úpravy digitálních fotografií. Pokud stále váháte s jeho pořízením nebo v tomto programu tak trochu „plavete“, mohly by vám přijít vhod odpovědi na otázky, které jsme vybrali podle ohlasů uživatelů a potenciálních majitelů Lightroomu.

1. Je pravda, že Lightroom je jen lepší RAWový konvertor?

Toto je jeden z nejrozšířenějších mýtů o Lightroomu. Program samozřejmě pracovat s RAWy umí a velmi dobře, zároveň by jej označení „pouhého“ RAWového konvertoru velmi degradovalo. Lightroom totiž vládne vynikající správou fotografií, má propracovaný tiskový manažer nebo třeba export do webových galerií. V podstatě jde o komplexní nástroj pro digitálního fotografa, který se rozhodně neomezuje jen na vyvolávání RAWů. Kromě toho program samozřejmě umožňuje zpracovávat i jiné obrazové soubory než RAW – např. pochopitelně JPEG, TIF nebo třeba nativní formát Photoshopu PSD.

2. Lightroom neumí přenést nastavení vyvolaných RAWů z Camera RAW Photoshopu nebo Bridge?

Není to pravda. Pokud jste „neztratili“ soubor *.XMP, ve kterém jsou popsány úpravy Camera RAW k příslušnému RAWu, Lightroom jej otevře korektně i s provedenými úpravami. Alespoň u novějších verzí Photoshopu (od CS výše) se tomu tak děje.

3. Lze RAWy upravené v Lightroomu přenést i s nastavením do Photoshopu?

Tato situace je o chloupek složitější než předchozí. Ve standardním nastavení, kdy Lightroom ukládá úpravy do svojí databáze, se RAW zpracovaný v Lightroomu a následně otevřený ve Photoshopu skutečně bude tvářit bez úprav. Pokud ale změníte předvolby v Nastavení katalogu (Soubor | Nastavení katalogu), Lightroom bude vytvářet soubory s popisem úprav *.XMP, které pak ve Photoshopu zajistí jejich synchronizaci. Stačí jen označit volbu Automaticky zapsat změny do XMP. Pozor, úprava se projeví až po restartování Lightroomu.
Chcete-li do *.XMP zapsat historii úprav jen jedné fotografie či tuto vychytávku použít jen občas, jednoduše po provedení změn stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + S.

Klepněte pro větší obrázek

4. Je pravda, že Lightroom má lepší konverzi RAWů než Camera RAW?

V tomto případě jde o další velmi rozšířenou fámu. Lightroom pro zpracování RAWů využívá shodného enginu s Camera RAW, pouze je „oblečený v jiném kabátě“. Kvalita konverze tedy při stejném nastavení musí být shodná. Jediný teoretický problém může nastat v rozdílné správě barev.

5. Proč je Camera RAW aktualizován častěji než Lightroom?

Aktualizace pluginu Camera RAW i Photoshop Lightroomu prozatím byla vždy souběžná a není důvod se domnívat, že by tomu do budoucna mělo být jinak. Ostatně pokud si chce Adobe udržet svoji pozici na trhu, nic jiného mu ani nezbývá.

6. Lze kopírovat nastavení mezi jednotlivými snímky?

Vzájemné přenášení nastavení mezi fotografiemi je samozřejmě možné. Stačí pouze na upraveném snímku stisknout klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C, poté se přepnout na další fotografii a vložit hodnoty pomocí Ctrl + Shift + V. Nemusíte samozřejmě kopírovat všechna nastavení, v okně Kopírovat nastavení si lze vybrat jen potřebná.

Klepněte pro větší obrázek

7. Má Lightroom nějaké omezení velikosti souborů?

Co do velikosti obrazových dat jsme se u Lightroomu nesetkali s omezením, resp. největší soubor, který jsme zatím zpracovali, měl necelých 220 MB. Jediný problém může nastat, máte-li fotografie o straně delší než 10 000 pixelů – s těmi si už Lightroom neporadí. Na první pohled se může zdát, že při současném rozlišení digitálů jde o zanedbatelnou vlastnost, narazíte na ni ale, pokud budete chtít zpracovávat panoramatické fotky složené z několika dílčích snímků. Zde už totiž délku 10 000 px můžete překročit docela hravě.

8. V tomto programu nelze prohlížet fotografie?

Záleží jak se to vezme. Prohlížet snímky je samozřejmě možné. Co by to jinak bylo za program pro práci s fotografiemi? Problém je ale v tom – a mnozí uživatelé to Lightroomu vytýkají – že nefunguje jako klasický prohlížeč typu např. IrfanView, nýbrž zobrazí jen snímky, které do něj nejprve naimportujete. Pokud ale využíváte všech možností workflow Lightroomu, neměla by vám tato vlastnost příliš vadit.

9. Prý se v Lightroomu po provedení úprav nemusí ukládat soubory. Je to pravda?

To je takříkajíc „svatá pravda“. Veškeré úpravy tento program automaticky ukládá do databáze (nebo souborů *.XMP – viz bod 3), po ukončení práce skutečně nepotřebujete příkaz Uložit nebo Uložit jako – Lightroom se o to postará sám. K úpravám je samozřejmě možné se v budoucnu téměř libovolně vracet, protože jejich historie je ukládána s fotografií.

10. Kolik je pravdy na údajně geniální konverzi fotek do šedé škály v Lightroomu?

Lightroom nemá geniální konverzi barevných fotografií na černobílé, má „jen“ velmi dobře navržené rozhraní pro tuto činnost, které ocení každý fotograf, který nikdy před tím nepracoval nebo se nechce učit převod pomocí míchání kanálů, mapování na přechod apod. V Lightroomu jednoduše pomocí osmi posuvníků přiřazujete nasycení černé podle původních barevných odstínů ve snímku. Jakkoliv je ovládání opravdu tak trochu „geniální“, při práci je třeba postupovat opatrně a průběžně kontrolovat výsledek ve zvětšení 1:1. Pokud totiž „namíchání“ přeženete, s velkou pravděpodobností se dočkáte nepěkných artefaktů typu posterizace a tzv. halo efektu.

Klepněte pro větší obrázek

Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 12 komentářů

Nejnovější komentáře

na vypnutie automatickeho spustania lightroo… klaudia 29. 5. 2012, 23:02
Re: Automaticke spusteni pri zasunuti USB rabik 22. 1. 2008, 20:43
Nikon RedBaron 10. 12. 2007, 14:10
Re: Vlastní zkušenosti syky01 30. 11. 2007, 14:37
Re: Vlastní zkušenosti DavesMan 30. 11. 2007, 10:55

Další podobné články

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Jak vytvořit unikátní bokeh?

Pojem bokeh už jste pravděpodobně někdy slyšeli a pokud ne, tak vězte, že se jedná o „estetickou kvalitu té části snímku, která leží mimo rovinu ostrosti“ – v praxi se tedy jedná o části fotografie, které jsou mimo hloubku ostrosti a o to, jak „elegantně“ jsou rozostřené.

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

10 tipů pro natáčení videa chytrým telefonem

Mobilním telefonem zaznamenáváme okolní svět nejen ve formě statických fotografií, ale i v podobě pohyblivých obrázků. Přinášíme několik jednoduchých triků, jak si natáčení videa telefonem usnadnit a dosáhnout při tom zajímavých výsledků.

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Jak portrétovat muže tak, aby vypadal jako James Bond? Zde jsou 3 jednoduché kroky

Také často slýcháte, že fotografie je hlavně o světle? No jo, ale co póza portrétované osoby? U té až tak nezáleží, jaká kvalita světla bude, když se bude tvářit jednoduše blbě.

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

5 tipů jak dosáhnout lepších nočních streetfotek

Noční fotografie je poměrně komplexní disciplínou, v níž se musíte obvykle dopředu rozhodnout, jak má výsledná fotografie vypadat a tomu také přizpůsobit svoji techniku. Oproti tomu streetfotografie je velmi podobná reportáži, kde je třeba být pohotový.

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční světýlka jako zdroj osvětlení pro portréty?

Vánoční osvětlení je jednou z věcí, které využíváme v roce velmi krátce – obvykle pár týdnů na přelomu roku a případně jako výzdobu různých večírků a oslav. Proč ale nezkusit pomocí malých LED světýlek vytvořit zajímavé portréty?

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Nejčastější začátečnické chyby při úpravě fotografií a jak se jim vyhnout

Téměř každý fotograf upravuje své snímky v počítači. Než najde efektivní workflow s kvalitním výsledkem, může to nějaký čas trvat. V našem článku se dozvíte, kterým z nejčastějších chyb je záhodno se vyhnout.