3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

3 nejhorší momenty, se kterými se jako fotograf setkáte

V okamžiku, kdy držíte v ruce pokročilejší fotoaparát, rázem se z vás stává „pan fotograf“, na kterého se obvykle každý obrací pro radu. Pokud ale aparát v ruce nemáte, jste obyčejným člověkem, kterému je třeba vše vysvětlit – v obou rolích se ale dostanete do mnohdy bezvýchodných situací...

Některé z těchto situací se však opakují častěji než jiné a neutečete před nimi prakticky nikdy. Naštěstí ne obvykle nejedná o složité otázky nebo žádosti, rozhodně ale vyvolají úsměv na tváři (nebo alespoň pokoutné uchechtnutí v duchu).

adult-1836485_1920.jpg

Všichni koukají na vás

Možná jste to zažili, možná ne. Nejčastěji se v takové situaci ocitnete v okamžiku, kdy se konečně odhodláte k prvnímu dokumentárnímu nebo reportážnímu snímku, anebo se po měsících studování chcete vrhnout na streetfoto. 

Místo nenápadného fotografování, kdy byste rádi zachytili přirození prostředí a lidi v jejich běžném denním shonu, se dočkáte zírajících očí. V takové situaci je pro mnoho fotografů velmi těžké stisknout spoušť, ještě navíc, když jsou v cizím prostředí.

Podezření na každém kroku

Stačí mít na krku fotoaparát s trošku delším ohniskem a rázem se stanete podezřelým z různě nekalých činností. Ze začátku jsou to spíše neutrální dotazy typu „co děláte, co fotíte, proč to fotíte.“ Obvyklé řešení je odpověď stylem „Co myslíte, že zrovna dělám?“ V opačném případě totiž můžete zabřednout do nekončící debaty na různá témata.

Pozor však dejte v okamžiku, kdy fotografujete ve městě, na fotografiích by neměl být identifikovatelný nikdo, od koho nemáte souhlas. Častou chybou je také fotografování míst, kde se fotit nesmí, například v okolí ambasády apod.

Můžete nás vyfotit? – Tady se to mačká

S touto otázkou se setkáte nejčastěji ve dvou případech – jednak když vás požádají turisté na ulici a jednak na veřejných akcích, jako jsou koncerty, kde si vás mohou návštěvníci splést s oficiálním fotografem. První situace je o to víc úsměvná, když vám přistane v ruce zrcadlovka nebo bezzrcadlovka nastavená na plnou automatiku.

V takovém případě máte dvě možnosti – ignorovat své znalosti expozice a pouze stisknout spoušť nebo si aparát nastavit podle sebe a následně zase nastavení vrátit na to výchozí. Druhé řešení s sebou ale nese riziko toho, že budete muset vysvětlovat, co a proč jste přenastavili... a odtud je kousek k malé přednášce o základech fotografování.

photographer1-745x497.jpg

Jestliže si vás někdo splete s oficiálním fotografem, pak je asi nejsnazší řešení vybruslit s čistým štítem a jít s pravdou ven. V opačném případě doporučujeme udělat fotku, ukázat ji na displeji a případně si vzít email pro její zaslání.

Určitě si přečtěte

Články odjinud