DIGIarena.e15.cz

3 tipy jak na lepší zvuk při natáčení videa

Seznam kapitol
Podobně jako možná většina fotografů, kteří začali objevovat „filmařský“ potenciál své zrcadlovky, jsem dlouho přehlížel zvukovou složku. Teď už je tomu ale jinak...

Interní mikrofony dnešních fotoaparátů mnoho radosti nepřinesou, takže pokud nenatáčíte němé snímky s hudbou na pozadí, budete zřejmě také dřív nebo později řešit mikrofony.

Vestavěné mikrofony zrcadlovek postrádají protivětrnou ochranu, nedají se přiblížit k řečníkům a především přenášejí různé praskání a vrzání z fotoaparátu. Pro kvalitní záznam zvuku je často nezbytné umístit mikrofon co nejblíže ke zdroji zvuku nebo do míst, kde nejlépe zní a nejlépe ho oddělit od ostatních zvuků, aby se mohl následně ve střižně upravovat a spojit s ostatním audiozáznamem. Navíc rozmanité situace často vyžadují odlišné typy mikrofonů s rozdílnou charakteristikou. K tomu je zapotřebí potlačovat různé rušivé prvky během záznamu. A tak dále... Jak se v tom vyznat?

Netvrdím, že jsem expert na záznam zvuku. Stále je to pro mě veliký neprobádaný vesmír. Hledal jsem proto řešení, které zvládnu obsloužit sám bez pomoci zvukaře a bez velkých investic. Nakonec se mi osvědčilo poměrně mobilní řešení, které sice není na špičkové úrovni, ale pokryje 90% požadavků jednoho fotografa. Kombinuji směrový mikrofon s kravatovými a především odděluji mluvené slovo od pozadí. Bez portů a s minimálními náklady.

Směrový mikrofon Rode (Stereo) VideoMic

Nejen k reportážním účelům se velmi hodí kvalitní směrový mikrofon připevněný k patici blesku na zrcadlovce. Poměrně oblíbené jsou mikrofony australského výrobce Rode a německé Sennheisery. Sám používám verzi Rode StereoVideoMic. Tento směrový mikrofon napájí vlastní 9V baterie, připojuje se přes běžný 3.5mm konektor Jack a je dodáván s kvalitní protivětrnou ochranou (typ „mrtvá kočka“).

Klepněte pro větší obrázek 

Již na obrázcích si můžete všimnout, že samotný mikrofon je od držáku do patice blesku mírně odtlumen pružením. To by mělo eliminovat případné vrzání a praskání během nahrávky. Použitá konstrukce není zcela nejlehčí, ale zato působí velmi odolně. Za dotahovací kroužek u sáněk se dá bez obav pořádně zabrat.

Na zadní straně jsou jednoduše tři spínače. Prostředním se mikrofon aktivuje. Po zapnutí se rozsvítí zelená dioda. Tedy v případě, že je baterie nabitá. Pokud je mírně vybitá, problikne červeně, pokud svítí červeně, je třeba baterii vyměnit. Výdrž baterie uvádí výrobce více než 60h. To pochopitelně také záleží na použitém článku a způsobu používání. Mohu ale potvrdit, že mé baterie tuto dobu většinou překročí. Rozhodně není potřeba se obávat, že se vybije již během jednoho natáčecího dne.

Levý přepínač dokáže snížit vstupní citlivost mikrofonu -10db. To je velmi praktická funkce v prostředích, kde je silně přebuzený zvuk (typicky koncerty nebo hlučné výrobní haly). Společně s citlivým nastavením audio vstupu v samotné zrcadlovce se tím dá vhodně vyvážit hladina nahrávaného zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Pravý přepínač slouží k potlačení dolních frekvencí, tzv. brumů. S touto volbou je potřeba nakládat opatrně, protože již výrazně zkresluje nahrávku tím, že vyloženě natvrdo „osekává“ některé basy. V nezbytných případech je tedy nutné nahrávku pečlivě zkušebně zkontrolovat, protože v editoru bychom tuto ztrátu již těžko opravili.

Při praktickém použití je tento mikrofon ve všech ohledech lepší než ty malé nahrávací otvory v dnešních zrcadlovkách. Směrovost testovaného stereo mikrofonu ovlivňuje ledvinová charakteristika. To v praxi znamená, že mikrofon je nejvíce citlivý směrem vpřed, ale současně také hodně do bočních stran. Podle toho je potřeba při nahrávání zvolit vhodný odstup od zdroje zvuku. Pomocí zesíleného nastavení vstupu se dá získat citlivost i na větší dálku. To záleží také na hlučnosti prostředí, protože zvýšení úrovně vstupu s sebou přináší také nárůst šumu, který se dá ovšem dodatečně řešit pomocí softwaru.

Mikrofon je velmi citlivý, takže i nasazená protivětrná ochrana, která jinak plní svou hlavní úlohu na jedničku, mírně ovlivňuje nahrávaný zvuk. Citlivost může být také na obtíž při používání ostření. Ať už manuálního nebo elektronického. Mikrofon je umístěn jen kousek nad optikou. Naštěstí objektivy nepřesahuje, takže s použitím širokoúhlých objektivů není problém. Snad kromě rybího oka.

Klepněte pro větší obrázek 

Při slunečném počasí je dobré hlídat vržený stín, protože mikrofon nemálo ovlivňuje výšku celé nahrávací sestavy. Připevněním tohoto mikrofonu na dlouhou tyč by se dalo jistě získat další využití, ale potřebovali bychom k tomu dalšího člověka. S výsledky nahrávek jsem spokojený, rozhodně větší rezervy vidím ve správném nastavení a monitorování nahrávky. Náchylnost na snímání okolních zvuků je s ohledem na charakteristiku jistou daní za výbornou citlivost mikrofonu.

Rode Stereo VideoMic

  • Výrobce: Rode
  • Frekvenčí rozsah: 40Hz-20kHz
  • Vstupní impedance: 200 ohm
  • Odstup signál/šum: 79 dB
  • Napájení: 9 V
  • Hmotnost: 330 g bez baterie
  • Konektor: Stereo Jack 3,5 mm
  • Orientační cena: 4400 Kč
Další kapitola
Seznam kapitol


celkem 16 komentářů

Nejnovější komentáře

Nastavte mi telefon potrebuji to tet hnet. P… sandra kyng 14. 11. 2016, 14:25
Nastavit telefon kdiz se natacim tak nic nes… sandra kyng 14. 11. 2016, 14:21
Přesně tak jsem to myslel :-) Ladění bych ud… Dreit 4. 5. 2013, 10:26
JJ, jak se říká o peníze jde až v první řadě… karl 27. 4. 2013, 23:01
Článek je dobře napsaný, tady nemám co bych … Grimjaur 27. 4. 2013, 17:03

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě