12
Fotogalerie

4 chutné tipy a triky pro focení jídla nejen mobilním telefonem

Zřejmě každý, kdo čtete tento článek, jste někdy vyfotili nějaké jídlo. Ať už se jednalo o to, které jste si objednali v restauraci, o to, které vám uvařila vaše drahá polovička, nebo třeba nazdobený narozeninový dort.

Jak ale fotit jídlo, aby vypadalo nejen dobře ale i chutně? A kdo z vás v dnešní době ještě nezná pojem Food Porn? Ne, tento výraz nemá nic společného se sexuální úchylkou. Jedná se o vizuální prezentaci vaření nebo stravování se a v nedávné době byla tato aktivita hodně populární.

Dokonce se mnozí restauratéři bouřili, že jim zákazníci kradou jejich „obchodní tajemství“ tím, že snímky jejich pokrmů prezentují na sociálních sítích. Cílem takového snímku je pořídit záznam něčeho, co je k jídlu a vedoucí k tomu, aby se při pohledu na fotografovaný pokrm pozorovateli začaly sbíhat sliny.

Ať už si ale jídlo fotografujete z jakéhokoli důvodu, existují některé tipy a triky, které když dodržíte, bude vaše jídlo na snímku vypadat ještě chutněji. Nezapomeňte však na známou poučku, že i když se prase namaluje rtěnkou, pořád je to jen prase.

1. Budiž světlo

Světlo hraje hlavní roli na každé fotografii a platí to i u fotografie jídla. Vyvarujte se tedy rušivým stínům a dejte pozor, kde stojíte, ať si svým počínáním sami nestíníte. Je vhodné, aby světlo na scénu dopadalo rovnoměrně. Pak by pokrm mohl podlehnout rychlé zkáze a na bílém talíři by také snadno vznikaly přepaly.

Obrázek 1_1.jpg
Vyvarujte se také zbytečně rušivému pozadí scény.

Vždy je lepší fotit snídani, popřípadě oběd, než večeři. V horších světelných podmínkách mají nejen mobilní telefony problém a temnější ponurá atmosféra by snímku oproti té plné života rozhodně neprospěla. V restauracích volte předzahrádky, denní světlo se totiž určitě hodí, ne však to přímé sluneční. Pokud se na focení jídla chystáte záměrně, nezapomeňte stativ a nesmírně přínosnou odraznou desku, která zajistí právě ono rovnoměrné rozložení světla.

Obrázek 1_2.pngObrázek 1_3.pngObrázek 1_4.pngObrázek 1_5.png

Stáhněte si zdarma magazín Snap od tvůrců aplikace Hipstamatic (iOS). Ti se jídlem nechali inspirovat hned ve dvou číslech – v říjnovém roku 2013 a v zimním roku 2014. Naleznete tam mnoho dalších tipů, triků a rad pro fotografování jídla mobilním telefonem.

2. Přímo k nakousnutí

Co se kompozice týká, nemá fotografování jídla přesná pravidla. Každý kuchař servíruje jídlo svým stylem a vy s tím nic moc nenaděláte. Pohrát si však můžete s úhlem pohledu na scénu. Pokud však můžete do servírování mluvit (či pokud je čistě ve vašich rukách), dbejte na rozmanitost barev (krupičná kaše bude vypadat lépe s kakaem a snítkou máty, než pouze s kostkou másla) a celkovou svěžest pokrmu.

Obrázek 2_1.jpg
Čerstvé a dokonale sladěné. Nedáte si?

Fotografie odhalí i sebemenší nedostatky, přičemž vše už začíná u správného výběru objektu. Proto vybírejte nejlepší kusy ovoce, zeleniny i pečiva atd. Nic nesmí být zvadlé ani oschlé, nad čím mávnete rukou, bude vám pak vráceno i s úroky nevzhledným snímkem. Proto také musíte pokrm fotografovat ihned po uvaření, než se chladnutím začne vytrácet jeho svěžest.

Obrázek 2_2.jpg
Na tyto mrkve se vám však už sliny příliš sbíhat nebudou.

3. Začíná to nákupem

Jestliže nefotografujete jídlo jen jako výsledný náhled do kuchařky (nebo na Instagram), vtiskněte svému záznamu i příběh. Pokud kuchtíte doma, vyfotografujte i samotný nákup surovin, jejich postupnou přípravu stejně jako vyřádkované hrnce na sporáku. Nezapomeňte ani na starý babiččin recept na kuchyňské lince, ani na hordu špinavého nádobí s prázdnými talíři, když je dobojováno.

Obrázek 3_1.jpgObrázek 3_2.jpg
Obrázek 3_3.jpgObrázek 3_4.jpg
Vyprávějte postupnou přípravou pokrmu jeho příběh.

4. Není všechno zlato, co je dokonale naaranžováno

Většinou budete fotografovat talíř s nějakým pokrmem, přesně naaranžovaným a připraveným. Své kouzlo ale může mít i jistá nedokonalost. Od nakrojeného moučníku rozhodně nedávejte pryč ulepený nůž ani vytvořené okolní drobky. Nakousnout „škrobený“ muffin, aby vypadal poutavěji, také určitě nebude na škodu.

Obrázek 4.jpg
Nebojte se nedokonalosti, ta přidá snímku na přirozenosti.

Jak na editaci

Důležité jsou barvy, rozhodně ale ne filtry. Filtry totiž zkreslují realitu a snímek nebude reálným, což nechcete. Živost barev je však na místě, takže pocitově určitě saturujte, ale ať snímek neztratí na přirozenosti. Pozor také na vhodné vyvážení bílé a to zejména za použití umělého osvětlení. Další důležitou věcí je ostrost. Nezapomeňte ručně ostřit dotknutím se zvoleného bodu na displeji. Také se nebojte vinětace. Potlačíte nezajímavé okraje snímku a více budete směrovat oko pozorovatele tam, kam sami chcete.

Na vlastní kontrolu ještě před pořízením snímku se hodí použít titul Manual (iOS), ve kterém si nastavíte všechny potřebné hodnoty (ISO, čas, vyvážení bílé). Využít ale můžete jakékoli fotografické aplikace, které vám dovolí ruční nastavení.

Jednou z nejideálnějších aplikací na editaci chutných fotek je pak všemocný Snapseed (iOS, Android). Co se týče základní úpravy, je to machr, a během okamžiku vám zašedlý snímek krásně rozjasní. Dobře si umí pohrát i s hloubkou ostrosti díky jeho funkcím Center Focus a Tilt-Shift.

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud