DIGIarena.e15.cz

4 důvody, proč chtít nový Pentax K-3

Den, na který všichni příznivci značky Pentax čekali, je konečně tady. Nová vlajková loď K-3 přináší řadu inovací oproti svým předchůdcům a může směle konkurovat zrcadlovkám jako Nikon D7100 či Canon 7D.

Pentax uvedl novou digitální zrcadlovku. Jde o nejvyšší model K-3 a po několika letech minimálních vylepšení je konečně pořádným skokem vpřed. Zaměřena bude na nadšence a profesionály, svou cenou osloví ale i řadu amatérů.

1. Snímač, který nemá konkurenci

V srdci představeného přístroje najdeme stabilizovaný APS-C snímač s rozlišením 24 Mpx. Vzhledem k celkovému rozlišení 24,71 Mpx se s největší pravděpodobností jedná o stejný snímač, jako najdeme u konkurenčního modelu Nikon D7100. Ten patří mezi to vůbec nejlepší, co na současném trhu najdeme. Stejně jako Nikon u D7100, i u K-3 vynechal Pentax low-pass filtr. To znamená, že by fotografie měly dosahovat vyšší ostrosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pentax K-3 má však i něco navíc, díky ultrasonickým vibracím snímače dokáže odstranit negativní efekt zvaný moaré. Na uživateli pak je, zdali dá přednost větší ostrosti za cenu možného výskytu této vady, či méně ostrému obrazu bez moaré.

2. Inovované ostření

Druhou výraznou změnou je nový ostřící systém SAFOX 11. Počet ostřících bodů se oproti modelu K-5 zvedl z 11 na 27. Všech 25 křížových bodů naneštěstí výrobce umístil do středu, prakticky tak došlo pouze ke zmenšení plochy každého z původních devíti bodů. Dva krajní nekřížové body zůstaly na stejném místě. Pokrytí v ploše tak nijak vylepšeno nebylo, zvýšený počet bodů by však mohl vést k lepším schopnostem sledování pohybujících se objektů, což vždy patřilo mezi hlavní bolístku značky Pentax.

Klepněte pro větší obrázek 

3. Rychlejší a přesnější

Japonský výrobce ale nesází pouze na snímač a autofokus. K-3 dohání či předhání konkurenci také v jiných oblastech. Čip pro měření expozice dostal rozlišení 86 tisíc bodů, což s přehledem překoná všechny ostatní systémy v dnešních APS-C zrcadlovkách. Fotografové konečně budou moci ukládat fotografie na dvě paměťové karty SD zároveň. A nová závěrka má být extrémně tichá, rychlá – zvládá až 8,3 sn./s a má vydržet až 200 tisíc spuštění.

Nový procesor PRIME III umožňuje rychlejší zpracování veškerých informací, což se pozitivně odrazilo v několika oblastech. Přístroj například dokáže uložit až 23 snímků v sérii ve formátu RAW. Zrcadlovka dále umí zaznamenat videa v HD rozlišení při až 60 sn./s či Full HD sekvence při maximálně 30 sn./s. A nechybí plně manuální ovládání expozice při nahrávání ani možnost automatického ostření.

Z vnitřních vylepšení stojí za zmínku ještě větší hledáček se zvětšením 0,95×. Výrobce slibuje světlejší obraz díky aplikaci speciálních vrstev zlepšujících průchod světla. Pokrytí 100 % je samozřejmostí.

4. Vylepšené ovládání

Na vnějšku přístroje najdeme stejně jako uvnitř poměrně velkou porci inovací. Přibyla řada tlačítek jako zvláštní tlačítko pro přepínání ostřících zón, měření expozice, nahrávání videa či páčka pro volbu režimu živého náhledu. Tvůrce videí pak potěší konektory jack 3,5 mm pro připojení sluchátek a externího mikrofonu. Rozlišení displeje povyrostlo oproti předchůdci jen mírně z 921 tisíc bodů na 1,037 milionu bodů a spolu s tím i úhlopříčka z 3“ na 3,2“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pentax K-3 je po pěti letech prvním modelem výrobce, který podporuje vzdálené ovládání. Nevsází ale na klasiku, tedy kabel, nýbrž na připojení pomocí volitelné Wi-Fi SD karty standardu FLU. Díky tomu půjde pro připojení k fotoaparátu využít počítač či chytrý telefon. Výrobce kartu nabídne za poměrně rozumnou cenu asi 2 až 2,5 tisíce Kč.

A za kolik že se bude prodávat samotná vlajková loď? Na pulty obchodů dorazí s cenovkou okolo 30 tisíc Kč s DPH (1299 USD), tedy podobně jako předchůdce K-5II. Dostupnost stanovil výrobce na listopad tohoto roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie z nového Pentaxu K-3, zdroj: Ricoh - Pentax

Je vidět, že firma opravdu výrazně zapracovala na vývoji. Nově představený model přináší nejnovější technologie, díky kterým dokáže velice směle konkurovat všem ostatním APS-C zrcadlovkám a v některých oblastech má i výrazně navrch.

Hlavní otázkou však zůstává, jakých výsledků dosáhne nový ostřící systém při praktickém používání a také, jestli a případně kdy Pentax přinese zrcadlovku s plnoformátovým snímačem.

Specifikace digitální zrcadlovky Pentax K-3:

 • Stabilizovaný APS-C snímač s rozlišením 24 Mpx bez low-pass filtru
 • Záznam v 14bitovém RAW (DNG nebo PEF), JPEG
 • Rozsah citlivosti ISO 100-51 200
 • Ostřící systém SAFOX 11 s 27 ostřícími body, 25 z toho křížových, schopných pracovat až do šera odpovídajícímu hodnotě 3 EV
 • Expoziční snímač s rozlišením 86 tisíc bodů
 • Kontinuální snímání rychlostí až 8,3 sn./s (maximálně 23 RAW v sérii či 60 JPEG)
 • Rozsah časů závěrky 1/8000 – 30 s, životnost až 200 tisíc cyklů
 • Pentaprizmatický hledáček se 100% pokrytím a zvětšením 0,95×
 • Displej s úhlopříčkou 3,2“ a rozlišením 1,037 milionu bodů
 • Focus peaking v živém náhledu i ve videu
 • Video: rozlišení Full HD při 30/25/24 sn./s, HD při 60/50/30/25/24 sn./s
 • Dva sloty pro SD/SDHC/SDXC paměťové karty
 • Odolnost vůči prachu a dešti, teplotám do -10 °C
 • Hmotnost 800 g včetně baterie a paměťové karty, rozměry 131,5×100×77,5 mm
 • Výdrž na jedno nabití až 720 snímků

Objektiv 55-300 mm s HD vrstvami

Ve stínu nové zrcadlovky představil Pentax také vylepšenou verzi objektivu DA 55-300 mm F4-5,8 ED. Název rozšiřuje novinka o další dvě zkratky, HD a WR. První znamená použití účinnějších antireflexních vrstev a druhá utěsnění vůči prachu a dešti. Jinak byl objektiv prakticky nezměněn. Cena by měla startovat na asi 10-12 tisících Kč s DPH (449 USD).

Klepněte pro větší obrázek 

 

Další článek
celkem 63 komentářů

Nejnovější komentáře

Zdravim, cekal jsem zdali jsou tu jen same z… robert ladisav 13. 2. 2015, 07:40
Také jsme si myslel, že to bude stejné... al… Miloš 5. 2. 2015, 11:32
Není někde přehled čipů u fotoaparátů Pentax… elmer 3. 1. 2014, 11:19
Kdepa by se v Ricohu (Pentaxu) vzal čip od S… Sam 28. 12. 2013, 23:00
Lotrandor, Lotrandor, zjevně o fungování sta… Martan67 27. 10. 2013, 21:21

Další podobné články

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Samsung Galaxy S10 a S10+ budou mít tři objektivy. Má se iPhone bát?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

Nový firmware pro Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD opravuje ostření

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

LEGENDY: Konica Hexar – nejtišší kompakt s pokročilou expozicí

Světelné digitální kompakty jsou v současné době asi tím nejlepším, co můžete pořídit. Nejedná se však o převratnou koncepci, obdobné fotoaparáty byly na trhu již v analogové podobě – jedním z nich je i Konica Hexar.

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Light údajně vyvíjí telefon s devíti objektivy

Mobilní telefony bývají poslední dobou poměrně běžně osazovány duálním objektivem. Najdeme však i výjimku v podobě modelu Huawei P20 Pro, který má objektivy hned tři. Společnost Light však chce jít ještě dál a objektivů použít 9.

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Příběh Kodaku: Z výsluní do hlubokého stínu

Přes sto let vládl fotografickému průmyslu, sto let byl značkou číslo jedna a také průkopníkem nových technologií. Zkraje nového tisíciletí však došlo ke zvratu a prudkému pádu. Proč?

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

Sony FE 400 mm F2,8 GM OSS – nový kanón pro bezzrcadlovky Sony je na světě

S cashbackem od Pentaxu ušetříte až 5 100 Kč

S cashbackem od Pentaxu ušetříte až 5 100 Kč

Jako každý rok se fotografické značky snaží podpořit prodej tzv. cashbacky. Se svou nabídkou přispěchal také Pentax – ušetřit můžete při nákupu fotoaparátů, setů i samotných objektivů. Zpětný bonus lze uplatnit na více než 35 produktů.