DIGIarena.e15.cz

4 tipy a triky jak fotit pohyb nejen mobilem

Život je pohyb. Jak ale pohyb, ať už profesionálních sportovců nebo klidně svých ratolestí, zachytit tak, aby nebyl rozmazaný? Navíc takovou technikou, jakou je mobilní telefon?

A jde to vůbec? Ale jistěže jde, ale chce to hodně trpělivosti a trochu kreativity. Existuje totiž osvědčená metoda, která se používá i v profesionální fotografii a je aplikovatelná i při snímání scény mobilním telefonem.

Mimo ní je to pak ale už na vás, vaší chuti experimentovat a samozřejmě na dostupném světle, které prochází tou kterou scénou. 

Pohyb nebo také lokomoce je označení, které se používá tehdy, mění-li hmotné objekty svoji vzájemnou polohu, tvar, velikost, tepelné, elektrické nebo magnetické vlastnosti, skupenství, chemické složení, biologické vlastnosti apod. Pohyb je základním projevem existence hmoty. Zdroj: Wikipedia

1. Panning

Panning je fotografický styl, který se hojně používá při snímání sportu, jedoucích aut a prakticky při snímání veškerého dynamického pohybu. Nejlepší na celé metodě je, že nepotřebujete žádné složité nastavení, ani žádné speciální příslušenství. Vše závisí jen na vašem umu a trpělivosti. A to nejen při fotografování, ale i při následném promazávání galerie obrázků. Záznamů pořídíte mnoho, kvalitních výsledků už méně.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládnout metodu panningu není zrovna jednoduché

Tato metoda spočívá v tom, že na displeji sledujete pohybující se objekt a zároveň s ním pohybujete svým zařízením ve stejném směru a rychlosti. Smyslem je také to, aby pohybující se objekt byl na displeji stále na stejném místě (ideálně ve zlatém řezu).

Jakmile daný objekt bude projíždět kolem vás, stačí zmáčknout spoušť a plynule dle jeho rychlosti pohybovat s telefonem – řádově o centimetry. Přitom se snažte stále objekt sledovat a mít ho v ideální kompozici.

2. Jiná scéna, jiný pohled na věc

Docílit rozmazání scény lze snadno. V jakékoli aplikaci, která vám nabízí ruční určení hodnot, stačí nastavit dlouhý čas. Ten zajistí, že scéna bude ostrá a rozmaže se jen pohybující se objekt. K tomu je však třeba využít také služeb stativu, bez jehož pomoci budete mít rozmazané i to, co chcete mít ostré.

Doporučujeme nejlepší aplikace na noční focení

Doporučujeme nejlepší aplikace na noční focení

Nemusíte mít speciální mobil, stačí správná aplikace. Vezměte stativ a vyrazte do noci objevovat novou dimenzi mobilní fotografie.

Podzemní metro poskytuje perfektní mix světel a pohybujících se objektů. Nastavení aplikace přitom klidně nechte automatice, jen se snažte ostřit na statické objekty. Stejně tak poutavá jsou i jakákoli vyvýšená místa (mosty), ze kterých se dobře fotografují přeplněné ulice pod nimi.

Klepněte pro větší obrázek
Na řetízkovém kolotoči si nejlépe vyzkoušíte všechny možnosti ostření

Jděte na pouť a vyhledejte atrakci (řetízkového) kolotoče. Jedná se totiž o jednu z nejikoničtějších scén pro každého fotografa. Proč? Protože na něm máte vše, co potřebujete pro dynamickou a zajímavou fotografii – barvy, lidi, rychlost, řev, drama, emoce. Budete-li ostřit na krk kolotoče a budete mít nastavený krátký čas, ten bude ostrým, přičemž děti v sedáčkách budou rozmazané. Když však v některé z nich sedí vaše dítko, vyzkoušejte na něm techniku panningu.

Klepněte pro větší obrázek
Obraz ve zpětném zrcátku je zřetelný, ostatní je rozmazané

Nudná jízda po dálnici se může stát také poutavou, pokud se pokusíte udělat nevšední snímek. Ve dne ostřete na zpětné zrcátko či nějaký objekt uvnitř auta. To, co bude za sklem vašeho dopravního prostředku, bude rozmazané. V tomto, ani v tom následujícím, tipu vás však nenabádáme, abyste fotografovali, když řídíte. Takto samozřejmě čiňte pouze jako spolujezdci.

3. Využijte surealismu

Surrealismus je umělecký směr, ale také životní styl, který usiluje o osvobození mysli, zdůrazňuje podvědomí. Snaží se o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek…

A jízda v autě ještě jednou. Pokud cestujete v noci, můžete se pokusit o nevšední záběr. Fotit můžete na automatický režim, jen svým zařízením miřte skrze čelní sklo. Snímek totiž bude hodně o náhodě a o tom, kam zrovna padne světlo z reflektorů. Vzniknou tím ale unikátní a neopakovatelné obrazy.

Klepněte pro větší obrázek
Noční město má nezaměnitelnou atmosféru

O ty se můžete pokusit i tak, že si vyberte dva objekty rozličné barvy i tvaru, aby mezi nimi byl jasný předěl. Po zaostření těstě před stisknutí spouště trhněte se svým zařízením a pořiďte snímek. Do jaké míry bude zajímavý, už záleží jen na vašem nápadu a rychlosti prstu na spoušti.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé fotky nemusíte pořizovat jen z jedoucího auta, ale i z hromadných dopravních prostředků

V mobilní fotografii by se přisvícení diodou používat opravdu nemělo, avšak i zde výjimka potvrzuje pravidlo. Při noční scéně za letní bouře či zimní vánice použijte na dopadající dešťové kapky nebo sněhové vločky světlo vycházející z diody. To udělá za padajícími objekty zajímavý efekt.

7 rad a triků pro noční focení mobilem

7 rad a triků pro noční focení mobilem

Foťte v noci! Noční fotky jsou neuvěřitelně efektní, přitom je zvládnete pořídit i mobilem. Jak na věc?

4. Malování světlem

Ve dne si toho příliš nenamalujete, proto je třeba počkat si na šero či noc. Se správným nastavením hodnot v aplikaci (minimální ISO kvůli šumu a dlouhý čas) pak můžete malovat obrazce i krátké vzkazy. Některé mobilní telefony (Huawei P8) mají na toto i speciální režim už přímo v  nativní aplikaci fotoaparátu, kde mimo malování světlem umožňují fotit i rozmazaná světla aut nebo hvězdy putující po noční obloze.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek pořízen telefonem Huawei P8 v režimu fotoaparátu Malování světlem

Pozn. Článek nepřímo vychází z blogu EyeEm

Další článek
celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Zajímavé, zeptám se od které cenové hladiny … Lukáš 29. 9. 2015, 15:16

Další podobné články

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

10 základních kroků k tvorbě časosběrného videa

Téměř každý moderní fotoaparát je vybaven režimem časosběrného snímání. Tato funkce však mnohdy zůstává nevyužita, přestože tvorba tzv. timelapse není nic složitého. Stačí pár základních znalostí a troška trpělivosti...

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem