10
Fotogalerie

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Nastavení, kompozice, osvětlení i stabilizace představují ty základní prvky, které mají na kvalitu záznamu zásadní vliv. Ve všech řečených faktorech se však můžete zlepšit, aniž byste museli investovat byť jedinou korunu do nějakého příslušenství, které by vám v tom pomohlo. Na iOS si navíc vystačíte i s nativní aplikací vašeho mobilního operačního systému. Na Androidu můžete trochu pohledat v Google Play.

Kvalita záznamu

V systému iOS jděte do Nastavení, zvolte sekci Fotoaparát a nastavte si výslednou kvalitu záznamu. Na zařízeních iPhone 8, 8 Plus a X můžete nastavit 4K video s 60 fps. Na starších zařízeních jako jsou iPhony 7 či 6s můžete videozáznam v kvalitě 4K natáčet také, to však už jen při třiceti snímcích za sekundu.

Obrázek 1_1.PNGObrázek 1_2.PNG
Rozdíl v datové velikosti 4K videa a toho v kvalitě 1080p je opravdu veliký.

Pamatujte ale na to, že čím lepší (vyšší) kvalita záznamu, tím větší jeho datová náročnost. I z tohoto důvodu nemají telefony po jejich prvním spuštění tuto nejvyšší možnou kvalitu záznamu nastavenou. Chcete-li ji využívat, musíte tak tedy učinit ručně. Rozhodně si pak nezapomeňte zapnout mřížku, která vám pomůže s kompozičním pravidlem třetin.

Obrázek 2_1.pngObrázek 2_2.png
Mřížku a kvalitu výstupu zadního fotoaparátu si samozřejmě můžete nastavit i na zařízeních s Androidem.

Telefony s operačním systémem Android mají přístup k těmto volbám jednodušší. Přímo v nativní aplikaci vám totiž vstup do nastavení nabízejí. V něm si zapnete jak mřížku, tak zvolíte i výslednou kvalitu záznamu. U ní však samozřejmě záleží, jaký model telefonu aktuálně používáte.

Ostré jak břitva

V daných situacích může být také vhodné zabránit náhlým změnám v obrazu, které má na svědomí automatická expozice a automatické ostření. Na iPhonech vyberte ostřící bod dotknutím se místa na displeji, tažením prstu nahoru/dolu určete expozici a na zobrazeném čtverci dlouze podržte prst. Tím vypnete jak AE tak AF. Ty tedy zůstanou na takových hodnotách, jak jste je nastavili před tímto krokem.

Obrázek 3.jpg
O tom, že je AE a AF vypnuté, jste informováni přímo na displeji.

Na telefonech s operačním systémem Android si nainstalujte aplikaci Open Camera. Při přepnutí se na režim nahrávání videa uvidíte na horní straně displeje pás ikon, mezi kterými najdete i zámek se symbolem E. Ta uzamyká nastavení expozice. Chcete-li zamknout i ostření, zvolte ikonu tří teček a klikněte na symbol zámku s písmenem F.

Obrázek 4_1.jpgObrázek 4_2.jpg
Aplikace Open Camera je zdarma a kompletně v češtině.

Budiž světlo

Se světlem je svízel. Je-li ho málo, záznamy trpí přílišným šumem. Je-li ho příliš, jsou v něm nepříjemné přepaly. Zkuste se vyvarovat přímému pohledu do zdroje světla, jako jsou okna, žárovky či slunce. Využijte jich ale tak, že si od nich necháte nasvítit natáčenou scénu – stačí se k nim postavit zády. Vyvarujte se i lesklým plochám, aby vám na objektivu nevznikaly odlesky (halo efekt).

Obrázek 5.jpg
Pozor si dejte i na svítící displeje různých elektronických zařízení.

Ani hnout!

Když natáčíte videosekvenci, nějaký ten pohyb se na dané scéně očekává. Nemusí být ale váš a způsobeným tím, že neudržíte váš telefon bez chvění. Divák je pak na takovém záznamu rušen neustálým pohybem scény. Alespoň trochu tomu můžete zamezit jako při fotografování. Zapřete si lokty o tělo a vydechněte.

K tomu se váže ještě jeden tip. Vydržet několik minut při natáčení dané scény bez dechu samozřejmě nejde. Vydržet pár vteřin ale ano. Pokud máte v úmyslu výsledný klip sestříhat do nějakého poutavého výsledku, natáčejte více krátkých záběrů a hlavně z různých úhlů. Nebudete tím své obecenstvo nudit. Na iOS k tomu můžete použít aplikaci iMovie, na Androidu zase titul PowerDirector. Obě aplikace jsou k dispozici zdarma.

Obrázek 6_1.jpgObrázek 6_2.png
iMovie sice nabízí jen základní střižnu, na používání je ale jednoduché a intuitivní. PowerDirector vám nabídne i užitečnou nápovědu.

A co při natáčení videozáznamů rozhodně nedělat? Pokud nenatáčíte nějaký horor typu Záhada Blair Witch, zapomeňte, že má váš mobilní telefon přisvětlující diodu. A v žádném případě nepoužívejte digitální přiblížení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud