DIGIarena.e15.cz

5 důvodů proč nefotit do RAWu

Fotografování do formátu RAW je obecně považováno za nejlepší možnou vobu, jak dosáhnout nejlepší obrazové kvality. Proč byste tedy neměli chtít fotit do RAWu?
5 důvodů proč nefotit do RAWu

Formát RAW má jedno nezpochybnitelné specifikum, a sice možnost neustále vyvolávat jeden a týž snímek, který však bude pokaždé vypadat zcela jinak. U RAwu se totiž nic neukládá, ale exportujete vždy nový JPEG soubor.

Focení do RAWu je proto doporučováno prakticky všemi fotografy, kteří se snaží dosáhnout maximální obrazové kvality – do řetězce mezi pořízením snímku a jeho finální podobou totiž nevstupuje obrazový procesor fotoaparátu, který nebývá vždy vhodně nastaven. Ručním vyvoláním snímku v počítači tak můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Proč byste tedy neměli fotit do RAWu a přijít o všechny výše popsané výhody? Důvodů může být několik v závislosti na úhlu pohledu, jejich širší přehled uvádí web Photoventure.

1. Datová velikost

Datová velikost může být velmi pádným důvodem, proč oželit RAW soubory a fotit do JPEGu s nejnižší kompresí. Ačkoliv jsou v dnešní době datová média mnohem levnější, než tomu bylo dříve, stále roste rozlišení snímačů a s tím i velikost zdrojových dat. Samotný snímek v JPEGu je několikrát datově menší, než v případě RAW dat.

Vezmeme-li si jako příklad zrcadlovku s rozlišením 24 Mpx, bude mít jeden RAW soubor velikost od 26 do 30 MB, kdežto JPEG s minimální kompresí má velikost od 2 do 15 MB. Ruku v ruce s ubýváním prostoru na médiích pro zálohu jde samozřejmě i rychleji ubývající prostor na paměťové kartě. Než budete fotit do RAWu, zamyslete se, jestli je to opravdu nutné – máte-li správně zvolenou expozici, možná jej vůbec nebudete potřebovat.

Věčná otázka: RAW nebo JPG?

Věčná otázka: RAW nebo JPG?

Pokud snímek nemá být dále zpracováván v počítači, postačí i JPG. Jestliže to ale s fotografováním myslíte vážně, tak je odpověď jednoznačná: RAW.

2. Úspora času při editaci

Ne každý fotograf edituje své snímky po přesunu do počítače. Ačkoliv je častá úprava kontrastu, případně oříznutí, je mnoho takových, u nichž nejsou úpravy nutné. Budete-li dbát na správnou kompozici a expozici již v terénu, pak není dodatečná úprava nezbytná. V takovém případě výrazně ušetříte čas, v případě RAWu totiž musíte snímek vyvolat, i když u něj neděláte žádné dalšé úpravy, a to stojí čas.

Sběrné surovosti aneb RAW kontra JPEG trochu jinak

Sběrné surovosti aneb RAW kontra JPEG trochu jinak

Opět se trochu otřeme o techniku, ale hlavní bude otázka „Co vede fotografy k tomu, že upřednostní ten či onen záznamový formát?“

3. Pomalé sériové snímání

Jestliže se zaměřujete na sportovní fotografii, je pro vaše účely ideálním nástrojem rychlé sériové snímání. Při ukládání větších RAW souborů všach dochází k rychlému zaplnění bufferu a tím pádem k výraznému zpomalení snímání. Nemluvě o tom, že u digitálních kompaktů mnohdy dojde k tomu, že není možné pořizovat další snímky, dokud není ukončeno ukládání pořízených dat. Výsledkem pak není nic jiného než promeškané záběry

RAW: Zvolte expozici později

RAW: Zvolte expozici později

Formát RAW umožňuje provést dodatečnou korekci fotografie. V čem spočívá síla 16bitového zpracování snímků? Podívejme se i na rozdíly ve zpracování.

4. Opravdu potřebujete to nejlepší?

Dříve to byl hon za megapixely, nyní je to hon za maximální kvalitou obrazu. Nicméně, když se zamyslíte nad tím, kde a jak své fotografie prezentujete, opravdu potřebujete tu nejlepší kvalitu? Pokud si prohlížíte snímky na monitoru počítače anebo je tisknete ve formátu 10×15 cm, foťte do JPEGu. Jestliže se chystáte dělat výstavní formáty, pak snímejte do RAWu.

Mistr RAW I

Mistr RAW I

Umožňuje–li váš fotoaparát zaznamenání datového souboru RAW k vytváření fotografií, nemáte důvod fotografovat v obrazovém formátu JPEG.

5. Každý RAW je jiný

Neduhem prakticky všech výrobců digitálních fotoaparátů je fakt, že každý z nich používá pro ukládání RAW dat zcela jiný formát, jehož specifikaci většinou volně nezveřejňuje. V důsledku tohoto postupu je ve většině případů nutné používat originální software výrobce fotoaparátu, který umí data zpracovat. Alternativou jsou programy třetích stran, např. Adobe Lightroom.

Může se to zdát jako zástupný problém, jelikož většina z nás fotografuje stále stejnou značkou fotoaparátu a tudíž má odladěné workflow právě na konkrétní data. Stačí si však představit situaci, kdy budete mít zrcadlovku jednoho výrobce a k tomu kapesní kompakt jiného výrobce a už se vám budou na disku hromadit různé soubory. Nemluvě o tom, že snímky jednoduše nemůžete poslat známým, aby si je prohlédli – nejprve je třeba je vyvolat do univerzálního JPEGu.

Jak se krotí RAW v počítači

Jak se krotí RAW v počítači

Formát RAW je zaklínadlo, jež si vyžaduje mnoho prostoru nejen na paměťových kartách, ale i ve fotografických tématech. V tomto článku se budeme věnovat možnostem zpracování RAWu.

Všechny výše uvedené důvody jsou vyvratitelné argumentem maximální obrazové kvality fotografií, ale opravdu vám za to stojí všechen datový prostor a čas strávený vyvoláváním dat? Jaký je váš názor na tuto věčnou problematiku?

Další článek
celkem 108 komentářů

Nejnovější komentáře

Tahle diskuze měla smysl snad před 12 lety. … Grimjaur 26. 7. 2016, 11:03
Souhlasím alespoň u mne na Nikonu to tak je.… Pepa 23. 4. 2015, 15:44
jsem začínající fotografka,proto jsem výhody… Jaňula 5. 3. 2014, 12:23
čtu diskuzi a zírám, 32Gb, 1000fotek, úložiš… zemekf 28. 1. 2014, 08:59
pro mě jednoduché, když sem fotil na analog … Jenda 3. 1. 2014, 11:09

Další podobné články

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?