5 nejdůležitějších fotoaparátů v historii fotožurnalistiky

Jaké přístroje byly „prodlouženým okem“ slavných fotografů minulého století a pomohly na svět neznámějším fotografickým dílům? Podíváme se na pětici nej fotoaparátů a jejich slavné majitele.

1. Graflex Speed Graphic – Weegee

Graflex Speed Graphic se začal vyrábět v New Yorku v roce 1912 a jeho různé varianty se na trhu objevovaly až do roku 1973.

Tento přístroj se štěrbinovou závěrkou, vybavený hledáčkem a dálkoměrem, je považován za nejslavnější reportážní fotoaparát, který byl v šedesátých letech standardní výbavou amerických fotoreportérů, a to i přesto, že nepatřil zrovna k nejpohotovějším aparátům. Před pořízením snímku bylo třeba vyměnit kazetu s filmem, zaostřit, natáhnout spoušť a poté ji stisknout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zdroj: wikipedie

Asi nejslavnějším majitelem aparátu Speed Graphic formátu 4×5 byl newyorský fotograf Arthur Fellig, známý pod přezdívkou Weegee, jenž se v 30. a 40. letech minulého století proslavil jako dokumentarista noční, nebo chcete-li odvrácené strany života velkoměsta. Drsné, naturalistické snímky obětí vražd, nehod a požárů byly povětšinou pořízeny s bleskem při fixním zaostření na 10 m, s přednastavenou clonou na F16 a časem na 1/200 s.

2. Rolleiflex TLR – Diane Arbusová a Vivian Maierová

Konkurentem rozměrných a pomalých fotoaparátů americké provenience firmy Graflex byly od konce 20. let mnohem drobnější a rychlejší německé dvouoké zrcadlovky značky Rolleiflex. Tyto středoformátové přístroje byly oblíbené pro kvalitní dílenské zpracování, kompaktní rozměry, nízkou hmotnost, vynikající optiku z dílny Zeiss a Schneider, mechanickou spolehlivost a rychlost, a v neposlední řadě pro svůj jasný hledáček.

Rychlá manipulace s drobným přístrojem a rychlé převíjení filmu (a později též automatické počítadlo) byly velmi žádané při fotografování akčních žánrů, např. v reportážní a pouliční fotografií. Profesionálové oceňovali též velké množství dostupného příslušenství, mezi něž patřily panoramatická hlava, clona objektivů, speciální efektové filtry aj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo: Rolleiflex 2,8F (autor: Sputniktilt), vpravo Diane Arbusová (zdroj: vimeo)

Už ve čtyřicátých letech použil Robert Capa Rolleiflex k dokumentování 2. světové války. Své uplatnění však Rollefleixy našly i mezi street fotografy, z nichž mezi nejznámější patří Vivian Maierová, označovaná též jako „Mary Poppins s fotoaparátem“. Talent této pozoruhodné fotografky byl objeven těsně před její smrtí v roce 2009, neboť tato povoláním chůva nikdy nefotila profesionálně a své výtvory nezveřejňovala.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Autor: Vivian Maierová

V padesátých letech se objevily první Rolleiflexy se světelným (F2,8) 80mm objektivem, které si ihned získaly popularitu mezi portrétními fotografy. V 50. a 60. letech minulého století se staly tvůrčím nástrojem slavné newyorské portrétistky Diane Arbusové při dokumentování života jedinců z okraje společnosti – lidí s tělesnými abnormalitami či minoritního sexuálního zaměření. Kromě standardního Rolleiflexu pracovala Arbusová též s variantou Wide.

3. Leica M3 – Henri Cartier-Bresson

„Fotoaparát je pro mě jako náčrtník, nástroj intuice a spontánnosti,“ pravil kdysi francouzský fotograf Henri Cartier-Bresson, a k tomu dodal: „Fotografie je okamžitá reakce.“ S takovými idejemi není divu, že se jeho „náčrtníkem“ staly nenápadné dálkoměrné fotoaparáty značky Leica, které objevil už v roce 1931. Na dálkoměrech Leica, jež sám označil za své prodloužené oko, si cenil malých rozměrů a jasného hledáčku, díky němuž měl perfektní přehled o fotografované scéně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo: první Cartier-Bressonova Leica (zdroj wikipedie), vpravo: H. Cartier-Bresson (zdroj Flickr)

Cartier-Bresson je se svou Leicou a pevnou padesátkou považován za zakladatele moderní žurnalistické fotografie označované též jako humanistické, pro niž je zásadní zachycení tzv. rozhodujícího okamžiku, který není jen prostým záznamem aktuální situace, ale má nadčasovou platnost – je obecnější výpovědí o člověku jako takovém.

Tajemství vzniku mimořádných fotografií

Tajemství vzniku mimořádných fotografií

Každý den vzniká mnoho milionů fotografií. Mezi nimi je tisíce krásných snímků. Některé jsou neobyčejné, výjimečné. Jenom o zlomku z nich se dá říci, že jsou vynikající, mimořádné.

33 Karel Horký

4. Minolta SRT-101 – W. Eugene Smith a Annie Leibovitzová

Japonská Minolta SRT-101 se s minimálními obměnami vyráběla dlouhých deset let (od roku 1966). Tato 35mm zrcadlovka s TTL měřícím systémem měla extrémně jasný hledáček s mechanickými indikátory nastavení expozice a stavu baterie a v kombinaci s vynikajícími objektivy Rokkor se stala velmi oblíbeným reportážním fotoaparátem.

Klepněte pro větší obrázek
zdroj wikipedie

Mezi slavné majitele tohoto přístroje patřila světoznámá fotografka Annie Leibovitzová. Minoltu SRT-101 si Leibovitzová pořídila coby svůj první „seriózní“ fotoaparát během návštěvy v Japonsku na konci 60. let. Později sice používala jiné přístroje, např. Nikon F či Mamiya RZ, nicméně právě Minolta stála u zrodu její kariéry profesionální fotografky.

Annie Leibovitz: Život fotografky

Annie Leibovitz: Život fotografky

Vtipné portréty celebrit od Annie Leibovitz se objevují na obálkách lesklých časopisů už víc než třicet let.

Silvie Vondrová

Neméně slavným fotografem, který si za svůj tvůrčí nástroj vybral Minoltu SRT-101, je legenda fotografických esejů W. Eugene Smith. S Minoltou v kombinaci se širokoúhlým objektivem Rokkor 16 mm F2,8 vytvořil jednu se svých nejznámějších sérií z japonského městečka Minamata, kde v letech 1971–1973 dokumentoval život zdejších obyvatel zasažených tzv. Minamata syndromem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo: W. Eugene Smith a Aileen, vpravo: snímek ze série z Minamaty (obé zdroj wikipedie)

Důvodem série nevysvětlitelných ochrnutí dosud zdravých lidí a narození zmrzačených dětí byla těžká otrava rtutí z místních ryb. Než byla za jednoznačného viníka označena místní chemická továrna Chisso, která ilegálně vypouštěla do moře odpad, čelil Smith několika napadení ze strany zaměstnanců továrny. Přesto ve své snaze vytrval a dnes je fotoesej z Minamaty považována za vrcholné dílo ekologicky angažované fotografie.

5. Nikon FM2 – Steve McCurry

Když se řekne reportážní fotografie, každý si určitě vybaví časopis National Geographic. A když se praví National Geographic, nejspíš se vám před očima mihne známá obálka s tváří afghánské dívky a hned nato naskočí jméno autora snímku – Steva McCurryho.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo: Nikon FM2, vpravo: Steve McCurry: Afghánská dívka (zdroj Flickr)

Tato téměř ikonická fotografie byla pořízená roku 1984 Nikonem FM2, objektivem Nikorr 105 mm F2,5 a zaznamenána na film Kodachrome 64. Výběr právě tohoto fotoaparátu by se mohl zdát zvláštní, vždyť se jedná o přístroj určený pro amatérské, resp. pokročilé, ale nikoli profesionální uživatele. Proč si tedy profesionální fotožurnalista vybral právě tento aparát.

Klepněte pro větší obrázek
Steve McCurry (zdroj Flickr)

Na „vině“ je nesporně nízká váha této zrcadlovky (540 g), která byla uvedena na trh v roce 1982, coby odlehčený, alespoň co do hmotnosti, model řady profesionálních zrcadlovek Nikon F. Stejně jako jeho vyspělí sourozenci nabídl tento fotoaparát spolehlivost a odolnost v extrémních podmínkách (-40 až +50 °C) a tehdy nebývalou rychlost závěrky až 1/4 000 s. Nikon FM2 byl jednoznačnou volbou pro fotografy, pro něž, tak jako pro Steva McCurryho byla na cestách důležitá právě skladnost a spolehlivost fotografické výbavy.

Dvoje oči Afghánské dívky: McCurry pod palbou kritiky

Dvoje oči Afghánské dívky: McCurry pod palbou kritiky

Návštěva výstavy díla známého fotografa může mít zajímavé důsledky. Lze totiž odhalit nečekané – dvojí tvář fotografií – a rozpoutat tak doslova mediální smršť ohledně manipulace s dokumentární fotografií.

11 Helena Vyplelová

Témata článku: Kultura, Fotografové

Určitě si přečtěte

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm přestavil bezzrcadlovku X-T30 a odolný pevný objektiv XF 16 mm F2,8

Fujifilm oficiálně představil levný model APS-C bezzrcadlovky X-T30. Těšit se můžeme na výbornou obrazovou kvalitu díky novému snímači, jakož i na pokročilé video. To vše v kompaktním a finančně dostupném balení. Zajímavou novinkou je také širokoúhlý objektiv XF 16 mm F2,8 R WR.

11 Helena Vyplelová

Fotografie týdne: V mlžném lese

Fotografie týdne: V mlžném lese

Lesy mají od nepaměti své speciální kouzlo a magickou přitažlivost. Jsou pro nás spojené s fenoménem dostupné přírody, do které můžeme vyrazit z města, s jistým dobrodružstvím, ale také meditačním či estetickým zážitkem.

Michal Černý

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

15 Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Vybrali jsme nejlepší kompaktní fotoaparáty, které se dnes vyplatí koupit

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

25 Helena Vyplelová

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

12 nejlepších objektivů, které určitě chcete najít pod stromečkem

Objektiv je nedílnou součástí každého fotoaparátu a u některých je možné jej vyměnit. To je obrovská výhoda při kreativní fotografické tvorbě. Jaké sklo by se mohlo objevit pod vánočním stromečkem nadšeného fotografa?

42 Petr Březina

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Vybrali jsme nejlepší mobily pro fotografování a natáčení videa

Proč s sebou nosit mobil a digitál, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

27 Petr Březina