5 profesionálních tipů jak uspět na Instagramu!

29. října 2018
TWEET SDÍLET
Instagram není jen místo pro publikování fotografií, už nyní je čtvrtou největší sociálních sítí na světě, a původní záměr značně přerostl. Stal se z něj i důležitý nástroj pro profesionální fotografy, kteří na něm mohou oslovit miliony uživatelů.

​Instagram tak je praktickou platformou, na které můžete prezentovat svou práci v naději, že si s ní získáte loajální fanoušky. Když na něm ukážete, co umíte, úspěch se dostaví. Jistě, je to extrémní žrout času, ten investovaný se vám ale může skutečně vrátit.

Žitím na Instagramu se totiž mohou vydělávat velké peníze. Ví to i představitelé seriálu Trough My Lens, se kterými vedl rozhovor magazín Currys PC World ve spolupráci se společností Canon. Ti se totiž stali populární právě díky Instagramu a nyní poskytují své tipy, jak na této sociální síti uspět.

Denní doba je důležitá

Pravděpodobně víte, co je to „zlatá hodina“ (jedná se o první a poslední hodinu slunečního denního svitu, kdy je dosaženo specifického fotografického efektu díky kvalitě světla). Pořizovat snímky právě v tomto denním čase doporučuje především James Relf-Dyer (@jamesrelfdyer) a to hlavně proto, že se prostě jedná o nejfotogeničtější část dne. Přiklání se k tomu ale i většina z oslovené osmičky fotografů.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Jamese Relf-Dyera

Třeba Emilie Ristevski (@helloemilie) říká: „často se vzbudím před prvním slunečním paprskem, abych zachytila poslední ​​okamžiky před svítáním, když je na obzoru ještě klid.“ Ta však doporučuje pořizovat snímky té samé scény i v průběhu celého dne, protože každá hodina má své specifické světlo, které do snímku přinese jinou atmosféru. Navíc vás může mnohým překvapit.

Harry Sinclair (@harrysinclairphotography) zase říká, abyste za žádnou cenu neopouštěli fotografovanou scénu, dokud s výsledkem vašeho snažení nejste naprosto spokojeni. Klíčová je tedy i trpělivost a vytrvalost.

Důležité experimentování

Jen málo fotografů odhalí svůj ideální vzorec pro dokonalé fotografie po pár pořízených snímcích. Proto na zachycení výsledného záznamu potřebujete několik pokusů, několik úhlů záběru a několik nastavení. Tímto procesem si musí projít každý. Scott Rankin (@othellonine) říká, že praxe je vaše řemeslo a dodává k tomu: „zhotovte tolik fotografií, kolik můžete. Dívejte se, co se kolem vás děje a snažte se to zachytit co nejvíce možnými způsoby.“

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Scotta Rankina

Jeden z raných úspěchů Kristiny Makeevy (@hobopeeba) bylo právě experimentování s atmosférickou černobílou editací fotografie malé holčičky v podchodu. Dělala tak ve Photoshopu a od Adobe za to dostala neomezenou licenci jeho produktů. Proč? Protože to bylo jiné, působivé a hlavně líbivé. Vtipné na tom je, že tak dělala hlavně proto, že neuměla pracovat se světlem. Její výhra tím dokazuje, že i naprostý nováček může prorazit, jen se nesmí bát experimentovat.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Kristiny Makeevy

Poznejte své zařízení

I když může vaše kreativita udělat mnohé, bez znalosti vlastní techniky se neobejdete. Na tom se shoduje všech osm oslovených fotografů. „Naučte se pracovat s manuálními nastaveními ve fotoaparátu,“ říká Carmen Huter (@carmenhuter). „Přestože režim jako priorita clony umožňuje fotografovi nějakou tvůrčí svobodu, ruční nastavení vám umožní zvládnout své řemeslo,“ dodává. Její fotografii osamělé chaty u jezera Louise v Kanadě si vybrala sama National Geographic.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Carmen Huterové

Znalost technických vlastností vašeho zařízení vás tak přesouvá od nováčka k pokročilému uživateli. Ohnisková vzdálenost, ISO, clona, rychlost závěrky, co který objektiv umí, a na co použít jaký filtr, samozřejmě ovlivní výslednou fotografii. Jak vysvětluje Jessica Bubb (@rusticbones): „s manuálním nastavení máte mnohem větší kontrolu nad konečným výsledkem.“

Opusťte komfortní zónu

„Poté, co jsem navštívil místa, o kterých jsem ani nevěděl, že existují, se má fotografie drasticky zlepšila,“ řekl Harry Sinclair. Opusťte tedy svou komfortní zónu, je to jistý způsob, jak se zlepšit. Emilie Ristevksi pak nabádá k tomu, abyste si sami vyzkoušeli nalezení nového způsobu zachycení světa kolem vás. Pokud to pak nejde podle plánů, přizpůsobte se situaci.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Harryho Sinclaira

I když si chcete zachovat punc amatérského fotografa, při snaze překonat své limity jasně uvidíte jisté zlepšení. Nebojte se hledat, objevovat, plnit různé výzvy a zvládnout zdánlivě nezvládnutelné. Posune vás to ve vašem umu zase o kus dál.

Nebojte se úprav

Pořízení fotografie je jen začátek. Amatér k samotné postprodukci může přistupovat tak, že si myslí, že není jeho fotografie nikterak skvělá, a tak ji musí „hodně“ upravit. Tím pak vznikne paskvil. Postprodukce je však nedílnou součástí digitální fotografie a je stejně technická a tvůrčí, jako samotné pořízení snímku.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek od Loïca Lagardeho

Většina z osmi dotazovaných fotografů používá pro editaci svých fotografií Adobe Lightroom. Samozřejmě všichni fotografují do RAWu. K tomuto kroku nabádá i Loïc Lagarde (@loic.lagarde). A proč? Jednoduše proto, že poté budete moci dané editace případně ještě opravit.

K tomu, abyste byli lepším fotografem, musíte studovat, pracovat, hledat a inspirovat se. Leda tak bude vše fungovat skutečně jak má. Tyto tipy vám tak mohou otevřít jen oči, protože zbytek je na vás. Instagram pak má ještě jednu silnou stránku – jasně na něm dostanete zpětnou vazbu o tom, zda se vaše snímky líbí, či nikoli. A tím může být každá vaše další fotografie lepší, než ta předchozí.

Chcete-li si přečíst životopisy řečených fotografů a podívat se na jejich progres v průběhu let, můžete tak učinit na webových stránkách magazínu.

Témata článku: Fotoškola, Fotografové, Adobe, Lightroom, Instagram

Určitě si přečtěte

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic Lumix S1R – první dojmy z terénu s novou bezzrcadlovkou

Panasonic se směle pustil do zatím neprobádaných vod plnoformátové digitální fotografie a hned první pokus nevyšel špatně, aspoň tomu nasvědčují první zkušenosti z terénu.

3 Petr Březina

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Seznamte se! Plnoformátové bezzrcadlovky Panasoniku Lumix S1 a S1R

Panasonic představil finální verze fullframe bezzrcadlovek. Oba modely jsou stabilizované s vynikající účinností až 6 EV a osazeny hledáčkem s extrémně vysokým rozlišením. Společně s těly fotoaparátů přichází na trh také trojice objektivů Lumix S.

35 Helena Vyplelová

Olympus OMD E-M1X: Nová vlajková loď cílí na profesionální fotografy především ostřením a rychlostí

Olympus OMD E-M1X: Nová vlajková loď cílí na profesionální fotografy především ostřením a rychlostí

Olympus představuje robustní bezzrcadlovku vyladěnou pro potřeby profi fotografů. Nadupaný přístroj slibuje maximální rychlost, výdrž, odolnost, propracované ovládání. To vše v netradičním provedení.

67 Helena Vyplelová

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

9 jednoduchých fotografických triků, na doma i ven

Ani během pošmourných zimních dní nemusejí fotografové zahálet. Tradiční, osvědčené fotografické postupy si mohou zpestřit několika zajímavými experimenty, aniž by bylo nutné investovat do drahého studiového vybavení…

1 Helena Vyplelová

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Canon EOS R: další plnoformátová bezzrcadlovka s nemalými ambicemi

Dva týdny poté, co Nikon uvedl plnoformátové bezzrcadlovky Z6 a Z7, přichází se svou full-frame variantou také Canon. Vedle nového fotoaparátu byla představena čtveřice systémových objektivů, trojice adaptérů, bateriový grip a kompaktní blesk.

60 Helena Vyplelová

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Fotografie týdne – o chybách a jejich důležitosti v lidském životě

Říká se, že jednou z nejlepších didaktických metod, je práce s chybou. Chybami se člověk učí a kdo nikdy neudělal žádnou chybu, o ničem novém nepřemýšlel, což je výrok, který se připisuje Albertu Einsteinovi.

Michal Černý