DIGIarena.e15.cz

5 tipů pro focení architektury nejen mobilem

Architektura je jedním z nejfotografovanějších námětů. Pokud její snímky nepořizujete pro komerční účely, ale čistě pro to, že jste dané místo navštívili, tyto tipy vám ji pomohou zachytit poutavěji.

„Je to těžké, fotografovat nádraží?“
„Lehčí než něco jinýho,“ odpověděl Švejk, „poněvadž se to nehejbá a pořád to nádraží stojí na jednom místě a člověk mu nemusí říkat, aby se tvářilo příjemně.“

Sebenudnější barák bude pořád jen barák, pokud jej vyfotíte bez rozmyslu (což ostatně platí napříč všemi fotografickými žánry). Avšak tak jednoznačné, jak říká dobrý voják Švejk, to také není. Při fotografování architektury jde totiž o ctění záměru architekta, který daný objekt navrhl. Možného omezení v oblasti tzv. svobody panoramatu se prozatím obávat nemusíme, protože novela zákona schválena nebyla.

Kultura

Fotografování veřejných míst jako zločin? EU jako kat?

Internetem se šíří zpráva, že v Evropském parlamentu bude projednáván návrh, který zásadně zkomplikuje fotografování na veřejnosti a sdílení pořízených záznamů. Co je na tom pravdy?

1. Vzdálenost je důležitá

Vyfotografovat kostel jako celek, aby se vám do snímku vešel i kříž na jeho nejvyšší věži, může být mnohdy oříšek. Pokud se vám fotografovaný objekt do záběru celý nevejde a vy už prostě nemáte kam ustoupit, udělejte namísto kroku dál krok blíž a podívejte se po nějakém nevšedním úhlu pohledu. 

Klepněte pro větší obrázek
Vyvarujte se chybějících věží a věžiček na fotografii. Neuspěchejte snímek a počkejte si na ideální kompozici. Kdyby osoba na snímku poodešla ještě o krok dál, již by se tam kříž na kupoli vešel celý.

Místo celku budete tedy fotit polocelek, který bude rozhodně zajímavější, než nevzhledně vypadající půlka věže. A hlavně nepoužívejte digitální zoom, používejte nohy.

Koukejte i po okolí, zamčených dveřích, lidech v oknech, texturách dlažeb či zajímavých fasádách.

2. Držte horizont a rovnoběžnost

Vždy na snímku dobře vypadá, pokud oči pozorovatele sledují rovnoběžky, vertikály i diagonály, které vedou jeho pohled. U architektury to platí dvojnásob. Jde totiž o to, vystihnout jejich čistotu a správně je umístit do kompozice snímku. Není dobré, pokud vám padá horizont, není dobré, pokud vám budovy svírají úhel a není dobré, pokud je přítomna nepřirozená soudkovitost. Optika mobilního telefonu si s tímto při samotném snímání scény poradí těžko, snímek po jeho vyfotografování však už můžete velice snadno upravit nějakou aplikací.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Otisky obrazovky z aplikací SKRWT, Enlight a Snapseed.

Tou, která je na toto machr největší, je bezesporu titul SKRWT (iOS). Dokáže rovnat, křivit, ořezávat a snadno si poradí právě i s onou soudkovitostí. Další možností je třeba využít aplikace Enlight (iOS), základní vyrovnání však dobře zvládne i populární Snapseed (iOS, Android), za který navíc neutratíte ani korunu. Je ale třeba mít na paměti, že při takovéto úpravě vždy ořezáváte snímek, čímž snižujete jeho rozlišení.

 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo je snímek zdrojový tak, jak byl vyfotografován. Vpravo je pak snímek narovnaný aplikací SKRWT.

3. Chce to pevnou ruku

Vyvarujete se chvění těla při zmáčknutí spouště. Tiskněte ji při výdechu a alespoň s lokty zapřenými o tělo. Nebo využijte časovače spouště. Nejlepší je samozřejmě použít stativ, čímž se vyvarujete neostrým a rozmazaným záběrům. Fotografie architektury totiž dbá na svou kvalitu více, než jiné žánry.

Technika | Testy | Příslušenství | Fotomobily

Joby GripTight Mount XL – držák na stativ pro přerostlé telefony

Tento praktický držák slouží k uchycení a stabilizaci chytrých mobilních telefonů s větší uhlopříčkou displeje. Do jeho čelistí se vejde jak iPhone 6 Plus, tak také Samsung Galaxy Note 4.

A proč? Už to nakousl sám Švejk. Je tomu proto, že architektura vám nikam neuteče. Můžete si před ní pěkně v poklidu rozložit svou techniku a ladit ji k dokonalosti tak dlouho, dokud scénu nedoladíte k obrazu svému. Platí to samozřejmě zejména u profesionální fotografie, spíše než u té mobilní, to vám ale není žádnou výmluvou. Na rozmazané a neostré snímky není zvědavý prostě nikdo.

Klepněte pro větší obrázek
Stativ a manuálně ovládaná aplikace se hodí zejména při snímání noční scény.

4. Lidé nejsou na škodu!

Málokdy se vám stane, abyste na více či méně známých místech nepotkali ani živáčka. Obzvláště ve světových metropolích. Zkuste z toho tedy udělat přednost a trochu zafušovat i do žánru pouliční fotografie. Vybírejte si ale spíše místní obyvatele, než turisty se selfie sticky. Pokud však fotíte svou drahou polovičku u Eiffelovky, je to něco jiného.

Fotoškola | Fotomobily

5 tipů jak fotit pouliční fotografii nejen mobilem

Street Photography (pouliční fotografie) je velice vděčným tématem v nápaditosti zachycení života ulice a samotného města. Přinášíme vám 5 tipů, jak se v něm neztratit.

Pokud přesto trváte na scéně bez zaclánějícího komparzu, musíte dané místo navštívit buď pozdě v noci, nebo brzy ráno. Stativ a aplikace s ručním nastavením hodnot je však nutností. Hodí se jak Manual (iOS), tak třeba Camera+ (iOS). Nastavte nejnižší citlivost ISO, a spusťte časovač spouště. Výsledkem bude ostrý snímek i za nepříznivých světelných podmínek.

Klepněte pro větší obrázek
Vyfotografovat turisticky atraktivní objekty bez lidí může být mnohdy oříšek.

5. Zkuste panoráma

Všechny tři nejrozšířenější operační systémy umějí snímání panoramatické scény a to buď za pomoci nativní aplikace, nebo pomocí aplikace doinstalované z příslušného obchodu pro danou platformu.

Klepněte pro větší obrázek
Panoráma v nativní aplikaci telefonu zvládne klidně i záběr plných 180°

A protože panoramou obsáhnete klidně celá náměstí, může být její použití v určité situaci více než vhodné

Fotoškola | Fotomobily

3 tipy pro snímání panoramat mobilním telefonem

Všechny tři nejrozšířenější operační systémy umějí snímání panoramatické scény a to buď za pomoci nativní aplikace, nebo pomocí aplikace doinstalované z příslušného obchodu pro danou platformu.

Pokud chcete snímek s architekturou poskytnout ke komerčním účelům (např. v sociální síti EyeEm nebo Pixxers), vyžádejte si povolení magistrátu města, pod který daná stavba spadá, jinak můžete mít problémy a zbytečné tahanice.

Jak na editaci

Černobílá vládne temným uličkám, barva však ukazuje objekt v celé jeho kráse. Zapomeňte na rámečky, křiklavé filtry, odlesky světel, škrábance atd., ale zkuste naopak přidat trochu dynamického rozsahu (HDR). Chce to hlavně nepřehánět a nevytvořit nevzhledný kýč. Základní úpravu (jas, kontrast, saturace atd.) zvládá už drtivá většina fotoaplikací, pokud ale chcete jít na jistotu, volte VSCO Cam (iOS, Android) nebo třeba Afterlight (iOS, Android, Windows Phone).

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Teď zrovna proběhla fotosoutěž na FB Canonu.… Lucie 7. 8. 2015, 15:20
Telefon je na telefonovani, ne na foceni vy … jakan 7. 8. 2015, 11:49

Další podobné články

Jak používat štítky na Instagramu? Tento průvodce vám poradí

Jak používat štítky na Instagramu? Tento průvodce vám poradí

Instagram je silné médium. Když víte, jak v něm vyhledávat, tak vás ani ten všelijaký balast kolem neobtěžuje. Nyní si dokonce můžete stáhnout příručku, které štítky na Instagramu ideálně používat, aby vaše fotka nezapadla.

27 režimů prolnutí ve Photoshopu v kostce

27 režimů prolnutí ve Photoshopu v kostce

Mnoho uživatelů aplikace Photoshop používá Blending módy (režim prolnutí) k různým efektům. Podívejte se na video, které vám každý z těchto 27 způsobů prolnutí vysvětlí a zjistíte také, jak fungují v praxi.

Broncolor vás naučí pracovat s umělým osvětlením

Broncolor vás naučí pracovat s umělým osvětlením

Můj malý, buď velký! „Top“ aplikace pro zvětšení rozměrů fotografie

Můj malý, buď velký! „Top“ aplikace pro zvětšení rozměrů fotografie

Potřebujete zvětšit fotografii s malým rozlišením a zachovat přitom co nejvíce detailů. Vyzkoušeli jsme volně dostupné aplikace, které tento úkol zvládnou nejlépe. A jakých technologií se dočkáme v budoucnosti?

Co byste si měli rozmyslet, než se vrhnete na profesionální fotografii

Co byste si měli rozmyslet, než se vrhnete na profesionální fotografii

Mnoho fotografů, pro které je fotografování koníčkem, přemýšlí o tom, že by se mohli fotografií jednou živit. Když se však odhodláte stát se profesionálním fotografem na plný úvazek, uvědomíte si, že to není jednoduché a ona kreativita a nadšení nestačí.

Produktová fotografie z fotoaparátu jako z fotoeditoru

Produktová fotografie z fotoaparátu jako z fotoeditoru

Co jste četli a co vás nejvíce zajímalo v uplynulém roce

Co jste četli a co vás nejvíce zajímalo v uplynulém roce

V uplynulém roce jsme vydali nemalé množství článků, které se věnovaly různým tématům. Jaké texty vás zaujaly nejvíce? Podívejte se s námi a přečtěte si ty, co jste zatím neotevřeli, některá témata jsou nadčasová.

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.