5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

5 vývojových cest digitální fotografie, které skončily ve slepé uličce

Prakticky v každém odvětví lidské činnosti se objeví nápady a vynálezy, které zazáří a poté pomalu a bez většího zájmu veřejnosti utichnou. Nejinak tomu je i v oboru digitální fotografie.

Asi největší množství slepých uliček ve vývoji bychom našli v období vzniku digitální fotografie, kdy řad výrobců experimentovala s nejrůznějšími systémy a způsoby zachycení a následného přenosu digitálních obrazových dat.

Ostatně, vzpomeňme například na jednu z prvních digitálních zrcadlovek, ke které jste museli nosit obrovský kufr se zařízením pro ukládání a následné zobrazení snímku. V tomto případě to však byl spíše evoluční krok.

Nicméně vyměnitelná zadní stěna u klasické analogové zrcadlovky, kterou jste takto jednoduše měli digitalizovat, se vůbec neuchytila. My se však zaměříme spíše na technologie, které se objevily už v pokročilejší době digitální fotografie.

Dva objektivy v jednom těle – Kodak V570

Dvě a více čoček na telefonu dnes už nikoho neohromí a stále více vlajkových lodí v nabídce smartphonů více jak dvě fotojednotky má. Ale v roce 2006 byl Kodak V570 se dvěma čočkami hitem, minimálně mediálním a částečně i designovým, protože nic podobného se do té doby na trhu neobjevilo.

Kodak.jpg

Jedna čočka byly zoomová s efektivním rozsahem 39–117 mm (F3,9–4,4). Druhá čočka byla pevná s efektivním ohniskem 23 mm (F2,2). V další generaci už měl Kodak V610 obě čočky zoomové a pokrýval větší rozsah, ale ani to nestačilo k přežití. 

Pokračování 2 / 5

Lámací fotoaparát – Nikon S10

Kapesní fotoaparát s 6Mpx snímačem a 10× zoomem spatřil světlo světa na konci roku 2006. Technické parametry však nebyly tím nejzajímavějším, i když desetinásobný zoom se stálou světelností F3,3 se v té době jen tak neviděl.

Nikon S10.jpg

Tím nejzajímavějším se stal otočný objektiv, který mohl sloužit i pro autoportrét (v té době se termín selfie ještě nepoužíval), ale také simuloval výklopný displej. Dobové recenze byly velmi kladné a celkově se zdálo, že tento koncept by se mohl uchytit, nicméně další generace rozpůleného foťáku už nevznikla.

Pokračování 3 / 5

Vyměnitelná přední standarta – Ricoh GXR

Na sklonku roku 2009 se o pořádný poprask postarala firma Ricoh se svým modelem GXR. Poměrně konvenčně působící fotoaparát však byl celkem neobyčejný: nevyměňovaly se objektivy, ale v podstatě celá přední část, tedy objektiv, snímač, ostřicí motory atd.

Ricoh 01.jpgRicoh 02.jpg

Firma si od tohoto nápadu slibovala, že si majitel ponechá šasi a bude moci upgradovat na různé objektivy a s různými snímači. Na trhu se dokonce objevilo několik sad pro výměnu s různými objektivy.

Nápad to byl v zásadě dobrý, jelikož byste mohli neustále aktualizovat své vybavení a přitom zůstat u stál stejného a ergonomicky známého těla. Nějakou dobu se Ricoh GXR prodával, ale kýženého úspěchu bohužel nedosáhl.

Pokračování 4 / 5

Dodatečné zaostření – Lytro

Fotoaparát ve tvaru kvádru, který uměl přeostřovat (resp. upravovat rovinu zaostření) i po exponování, byl představen v roce 2011. Způsobil poprask a čekalo se na něj velmi dlouho, čekání se bohužel nevyplatilo – finální snímky s rozlišením 1 080 × 1 080 px a nevalná obrazová kvalita znamenaly rychlé opadnutí zájmu.

Lytro 01.jpgLytro 02.jpg

V roce 2014 přišel model Illum, ten už tvarem připomínal zrcadlovku, snímky měly 4 Mpx, ale vysoká cena a pomalé pořizování fotek (kvůli obrovskému množství dat) znamenaly druhý, byť menší, prodejní neúspěch.

Technologie light-field, která umožňuje následnou úpravu ostrosti, ale neumírá. Lytro se jen přestěhovalo do segmentu profesionálního videa a VR a na trhu se objevily nové technologie pro dodatečné zaostření.

Pokračování 5 / 5

Android v digitálu – Nikon Coolpix S800c

V roce 2012 dostali v Nikonu nápad umístit do kompaktního foťáku Android a vznikl model Coolpix S800c. V té době totiž smartphony pomalu začaly ukrajovat podíl kompaktům – v telefonu se snímek vyfotil, upravil a nasdílel. Tohle foťáky neuměly a Android představoval cestu.

Nikon S800c.jpg

Jenže verze 2.3.3 byla už v době uvedení zastaralá a tehdejší výkon androidových aplikací také neuchvátil. Dnes se spíš výrobci snaží, aby si foťák rozuměl s telefonem přes aplikaci, což dává větší smysl, i když se jedná stále o zdlouhavější proces, než by bylo vhodné.

Určitě si přečtěte

Články odjinud