6 tipů pro bezpečné létání s drony

17. dubna 2019
TWEET SDÍLET
6 tipů pro bezpečné létání s drony
Se začínající jarní sezónou a příchodem ideálního počasí ke vzletu se hodí připomenout, kde s drony můžete létat, kde naopak ne a na co si dát případně pozor.

Tento článek se věnuje pouze rekreačním dronům, jako jsou např. ty od značky DJI, lze jej ale vztáhnout i na běžné modely za pár set korun z čínských e-shopů. Hodně záleží na jejich váze, které byste měli při jeho případné koupi věnovat pozornost.

Nevěnuje se možnostem zařízení, ale tomu, jak s ním má být manipulováno a to dle zákona č. 49/1997 Sb konkrétně Doplňku X pro bezpilotní systémy.

Dolet

I když to váš dron dokáže, pokud to nemáte dovoleno od Úřadu pro civilní letectví, musíte se svým zařízením udržovat vizuální kontakt, a to bez jakýchkoli pomůcek vyjma brýlí a kontaktních čoček.

Klepněte pro větší obrázek 
Bezpilotní letoun je sice zajímavá „hračka“, její provozování ale nemůže být bezhlavé.

Zároveň se při pilotování můžete pohybovat jen po svých. Bezpilotní letadlo totiž nesmí být provozováno při současném pohybu pilota pomocí technického zařízení, tady např. automobilu.

Letiště

Oblasti okolo letišť se vyhněte velkým obloukem a to minimálně v okruhu 5,5 kilometru. Ani poté nevzlétávejte výše jak 100 metrů nad zem. Více vám poví tato mapa Řízení letového provozu.

Např. v prosinci 2018 muselo letiště Gatwick v Londýně kvůli nezodpovědným pilotům dronu přerušit svůj provoz. Tento krok se dotkl až 100 tisíc cestujících, jejichž let měl zpoždění, či byl odkloněn, nebo úplně zrušen. Také z toho důvodu byla po celé Velké Británii rozšířena bezletová zóna na 5,5 mil (téměř 9 km) kolem všech tamních letišť.

Sídliště, louky, pole

Na své zahradě vzlétnout můžete, pokud se nedostanete výše tak, abyste mohli dronem ohrožovat nejen lidi a objekty, ale i jejich soukromí, a to především díky tomu, že má většina dronů integrovanou kameru. Vše se řídí váhovou tabulkou, kterou najdete na 6. straně doplňku X.

Práva

Národní parky a Chráněné krajinné oblasti mohou zakazovat provoz bezpilotních letounů z důvodu jimi vytvářeného hluku. Obce mohou jejich použití omezovat vyhláškami, některé hrady, zámky a jiné pamětihodnosti mohou také výslovně zakazovat jejich fotografování drony. Pokud to máte v plánu, zjistěte si o daném objektu a lokalitě patřičné informace.

Klepněte pro větší obrázek 
Dron musí mít jeho pilot na očích. Výmluva typu, že o jeho poloze má povědomí skrze obraz vysílaný kamerou do ovladače, neobstojí.

Létat byste neměli ani podél nadzemních dopravních staveb, tras nadzemních inženýrských sítí, tras nadzemních telekomunikačních sítí, v okolí vodních zdrojů a objektů důležitých pro obranu státu.

Odpovědnost

Za provedení bezpečného letu je odpovědná osoba, která bezpilotní letadlo dálkově řídí. Dejte si tedy pozor na to, pokud svůj dron půjčíte nezkušenému kamarádovi, nebo pokud tak učiní on u Vás. Ač to tak na první pohled vypadat nemusí, škody způsobené drony mohou být značné a to zejména, pokud vám zařízení uvízne tam, kde je nutné jej odborně odstranit.

Aplikace

Stáhněte si do svého chytrého telefonu aplikaci, která využívá podkladů od organizací, jako jsou orgány civilního letectví, poskytovatelé leteckých navigačních služeb a místní úřady pro vytváření databází a map vzdušného prostoru.

Patří mezi ně např. titul AirMap, který je zdarma dostupný pro platformy Android a iOS. Ten konkrétně u dronů od společnosti DJI může jejich pilotům i hlásit, že se právě k zakázanému prostoru blíží.

Témata článku: Technika, dron

Určitě si přečtěte

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Leica Q2 láká na vysoké rozlišení, 4K video a odolné provedení

Druhá generace plnoformátového kompaktu se světelným objektivem na sebe nechala čekat přes tři roky. Inovace však nejsou malé – takřka dvojnásobné rozlišení a možnost kvalitního záznamu videa

3 Petr Březina

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

57 Petr Březina

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomogon 32 mm F2,5: kovové retro s dokonale kruhovým bokehem

Lomography představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru objektiv Lomogon s pevným ohniskem 32 mm a světelností F2,5. Od široké nabídky podobných objektivů se novinka odlišuje především netradičním systémem clonění pomocí disku.

5 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

25 Petr Březina

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Nebudeme chodit kolem horké kaše – někdy prostě může nastat situace, kdy potřebujete ve fotografii změnit barvu části obrazu. Ukážeme vám, jak na to a přidáme tip pro grafické fajnšmekry.

14 Jan Homola