6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

11. dubna 2019
TWEET SDÍLET
Natáčení videa mobilním telefonem je stále častější i v profesionální sféře. Oscarový režisér Steven Soderbergh za pomoci svého iPhonu natočil temný thriller Nepříčetná a pokračoval i dramatem pojmenovaným High Flying Bird.

Jimmy Fallon pak pro epizodu své večerní show využil možností Samsungu Galaxy S10+. Chcete-li i vy ze svých fotomobilů vytáhnout maximum, hodí se vám znát těchto 6 tipů.

1. Více snímků za sekundu

Mobilní telefony umožňují už v nativní aplikaci pořizovat videozáznamy s různými fps, neboli snímky za sekundu. Čím více snímků za sekundu váš telefon zvládne, tím je záznam plynulejší. Pokud nemáte možnost nastavit si větší framerate v základní aplikaci, hledejte v aplikačních obchodech, ideálně se hodí např. titul Filmic Pro (Android, iOS).

Klepněte pro větší obrázek 
Kvalitu zpomaleného záznamu si na platformě iOS zvolíte tak, že půjdete do Nastavení -> Fotoaparát -> Zpomalený záznam a vyberete tu požadovanou.

Záznam s více snímky za sekundu také umožňuje vytvoření efektních zpomalených záběrů, kterými se hodí zaznamenat zejména nějakou akci. U iPhonů to může být až 240 fps při kvalitě 1080p, třeba u Samsungu Galaxy S10 však dosáhnete až na 960 fps.

Klepněte pro větší obrázek 
Zpomalený záběr můžete ve většině fotomobilů přímo upravit. Příliš dlouhý totiž může nudit, příliš krátký naopak vypadá nedomyšleně.

2. Světlo, světlo, světlo

Nezáleží na tom, jak je všechno ostatní dokonalé, pokud je osvětlení ploché a nezajímavé, nikdy nebudou vaše záběry vypadat tak, jak byste si přáli. Ze začátku tedy alespoň zkuste natáčet videa ve zlaté hodince. Je to jednoduché a osvětlení je v ten čas ideální.

Správné světlo a ideální počasí v kapse

Správné světlo a ideální počasí v kapse

Většina outdoorových fotografických disciplín vyžaduje určitou přípravu na místní podmínky. Není to tak dávno, kdy jsem večery před akcí procházel harmonogram, listoval mapou a sledoval u televize předpověď počasí.

12 Tomáš Adamec

3. Gimbal se určitě hodí

Příslušenství v podobě gimbalu se za poslední dobu neuvěřitelně zlevnilo, takže se jedná o nesmírně praktický a dostupný nástroj, se kterým dokážete divy (např. DJI Osmo Mobile 2 seženete už pod 4 tisíce). Váš telefon s tímto zařízením dostane ideální stabilizaci, navíc díky množství režimů můžete svá videa ozvláštnit například o efektní časosběry.

4. Chce to 4K

Že 4K nepotřebujete? Že si takový záznam ani nemáte kde pustit? Nevadí, za rok, dva, deset již budete a již nyní tak budete mít kvalitní záznam, který uzraje až časem. A to je jen jeden důvod. Druhý totiž spočívá v tom, že díky většímu rozlišení můžete přejít na 1080p, aniž by se vám ztratily detaily při ořezu/přiblížení.

Klepněte pro větší obrázek 
Výhody i nevýhody 4K záznamu jsou zjevné. Vyšší rozlišení s plynulejším chodem má také vyšší nároky na úložiště zařízení.

5. Manuální režim

I když operační systém iOS v aplikaci Fotoaparát nenabízí příliš možností ručního vstupu, z obchodu App Store si můžete nainstalovat početný zástup titulů, které to umožňují (vyjma aplikace Filmic Pro se jedná třeba i o ProCam 6. Platforma Android je v tomto ohledu benevolentnější.

Klepněte pro větší obrázek 
K natáčení videozáznamů se může hodit i aplikace ProCam 6. Ta také poskytuje maximum možného nastavení.

Automatika se může často mýlit, automatika nemusí vědět, jak chcete danou scénu nasnímat. Proto volte hodnotu ISO, expozice, rychlost závěrky, vyvážení bílé a další možnosti ručně. Budete tak mít větší míru kontroly nad samotným výsledkem, který tím bude více konzistentní.

6. Váš telefon = vaše kamera

Oprostěte se od toho, že v ruce držíte „jen“ mobilní telefon. Považujte jej za skutečnou kameru a to, co natáčíte, za skutečný film/klip. Mějte scény promyšlené, nezachycujte je jen tak od boku, jako že se jedná o nějaké momentky, tím totiž dosáhnete i mnohem lepšího výsledku.

 

Témata článku: Fotoškola, Fotomobily, Fotoaplikace

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

45 Helena Vyplelová

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Ceny TIPA 2019 potvrdily nadvládu plnoformátových bezzrcadlovek

Redakce odborných fotografických titulů vyhodnotily nejlepší produkty, které během minulého roku obohatily fotografický trh. Vítězné kategorie potvrzují dočasný ústup digitálních zrcadlovek ve prospěch profesionálních plnoformátových bezzrcadlovek.

15 Helena Vyplelová

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

6 nejlepších volně dostupných programů pro úpravu fotografií

Na internetu najdeme řadu tzv. free fotoeditačních programů, které se mohou stát alternativou k placeným aplikacím. Řada z nich nabízí opravdu široké možnosti úprav fotografií. Které patří mezi ty nejlepší?

31 Helena Vyplelová

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Nebudeme chodit kolem horké kaše – někdy prostě může nastat situace, kdy potřebujete ve fotografii změnit barvu části obrazu. Ukážeme vám, jak na to a přidáme tip pro grafické fajnšmekry.

14 Jan Homola

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Sony A7 II – druhá generace v podrobném testu

Model Sony A7 byl prvním kompaktním fotoaparátem s výměnou optikou osazeným plnoformátovým snímačem. My jsme pro vás otestovali jeho následovníka – bezzrcadlovku Sony A7 II.

60 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic Lumix G90 – odolné tělo, 4K video a V-log pro filmaře

Panasonic dnes představil novou bezzrcadlovku Lumix G90, která je nástupcem více než dva roky starého modelu G80. Vedle nového snímače s vyšším rozlišením nabídne i další inovace.

98 Petr Březina