DIGIarena.e15.cz

7 fotografických dokumentů, které byste měli vidět

Filmy o fotografování mohou být leckdy velmi poučné, a zejména to platí pro ty dokumentární, které vám dají nahlédnout do životních peripetií osobnosti fotografického světa i do zákulisí vzniku slavných snímků.
7 fotografických dokumentů, které byste měli vidět

Po článku o celovečerních filmech, v nichž hlavní roli hrají fotografie a fotografové, přinášíme přehled dokumentárních snímků, které se věnují životu a dílu osobností, které se nezapomenutelně zapsaly, nebo ještě zapisují, do dějin vizuálního umění.

Finding Vivian Maier / Hledání Vivian Maier 

Talent fenomenální fotografky Maierové byl objeven až těsně před její smrtí v roce 2009. Fotografie z různých období totiž ležely několik let zapomenuté v zaprášených krabicích, dokud je na aukci za pár stovek dolarů nevydražil John Maloof, tentýž Maloof, který je coby jeden z autorů podepsán pod tímto celovečerním dokumentem.

Poté, co nalezené snímky zveřejnil na internetu, se strhlo doslova šílenství, které vyústilo k povýšení Maierové mezi fotografickou elitu; dnes bývá dokonce přirovnávána k Henri Cartier-Bressonovi. Kdo byla Vivian Maierová, tajemné žena, která za svého života nafotila více než sto tisíc fotografií, aniž by jakoukoli z nich zveřejnila? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět autoři tohoto dokumentárního filmu.

Stopy samotářské ženy, která většinu svého života pracovala jako chůva, je zavedly do ulic New Yorku a Chicaga, z nichž Vivian Maierová čerpala inspiraci již od roku 1950. Postupně, prostřednictvím dříve nepublikovaných snímků a rozhovorů s lidmi, kteří ji osobně znali, skládají střípky osamělého života „Mary Poppins s fotoaparátem“.

Oficiální stránky věnované životu a dílu Vivian Maierové najdete zde.

USA, 2013, 83 min
Režie: John Maloof, Charlie Siskel

McCullin

Donald McCullin je mnohými považován za největšího žijícího válečného fotografa, jehož tvorba by mohla být návodem, jak má vypadat profesionální fotožurnalistika. Film zachycuje McCullinovu kariéru od prvních fotografických kroků pouličního fotografa šedé reality Londýna zlatých šedesátých let po každodenní fotografickou práci pro Sunday Times (1969 až 1894) ve válkami zmítaných zemích – na Kypru, ve Vietnamu, v Irsku nebo Libanonu.

Dokument je z velké části postaven na osobních zpovědích samotného Dona, doplněných výpověďmi jeho spolupracovníků, zejména kmenového editora ze Sunday Times. Vyprávění je bohatě prošpikováno McCullinovými fotografiemi.

Velká Británie, 2012, 90 min
Režie: David & Jacqui Morrisovi

The Mexican Suitcase / Mexický kufr 

V roce 2007 byl v Mexiku objeven kufr obsahující 4 500 negativů snímků zachycující události španělské občanské války. Autory fotografií byly váleční fotografové zvučných jmen – Robert Capa, Gerda Tarová a David „Chim“ Seymour. Původní vlastník, Robert Capa, kufr naposledy viděl ve své francouzské laboratoři, těsně předtím, než z neklidné země kvapně odcestoval. Do své smrti se domníval, že negativy byly zničeny, ale nebylo tomu tak… Kufr s fotografickým pokladem se mezitím vydal přes moře, směr Mexiko.

Film, jehož dějovým spojníkem je putování negativů z Francie do Mexika, zároveň mapuje úlohu Mexika ve španělské občanské válce, popisuje putování španělských uprchlíků do Mexika a dává prostor i názorům dnešní mladé generace mexických Španělů, potomkům imigrantů, na osudy předků, kteří v občanské válce ztratili život.

Stránky věnované objevu negativů, včetně galerie najdete zde

Mexiko, 2011, 90 min
Režie: Trisha Ziff

Guest of Cindy Sherman / Host Cindy Shermanové

Kontroverzní snímek natočený bývalým přítelem Cindy Shermanové bývá označován za postmoderní cvičení, během něhož se z původně nezúčastněných osob stávají protagonisté. Centrem děje je série rozhovorů Paula Hasegawa-Overackera se slavnou fotografkou Cindy Shermanovou, během nichž profesionální spolupráce přerostla nejprve v přátelství a poté v pětiletý milenecký vztah.

Nejedná se jen o psychologicky laděný příběh vzestupu a pádu jednoho milostného poměru, ale i o nahlédnutí do světa umění úzce propojeného s komercí. Průvodcem tímto „zápeklí“ je sám autor a aktér v jedné osobě, který si postupně uvědomuje, že je pouze přehlíženým a pro bulvár zcela nezajímavým doplňkem slavné ženy – náhodným hostem.

USA, 2008, 88 min
Režie: Tom Donahue, Paul Hasegawa-Overacker

Annie Leibovitz: Life Through a Lens / Život objektivem 

Kdo by neznal Annie Leibovitzovou, legendární americkou fotografku, která se proslavila nejen portrétními fotografiemi světových osobností, za všechny jmenujme Micka Jaggera, Hilary Clintonovou nebo Johna Lenona, ale též fotoreportážemi z válkou zmítaných oblastí, např. Sarajeva nebo Rwandy.

Režie dokumentu se ujala mladší sestra Leibovitzové, Barbara. Díky ní můžeme nahlédnout do zákulisí tvorby a života fotografky a prostřednictvím rodinného videoarchivu také do jejího dětství a mládí. Režisérka se však nevyhýbá ani temnějším stránkám života své sestry, např. období závislosti na drogách. Portrét doplňují výpovědi známých osobností, které se s Annie Leibovitzovou potkali – v osobní i profesionální rovině.

USA, 2006, 79 min
Režie: Barbara Leibovitz

William Eggleston: In the Real World / Ve skutečném světě

Tvorba Williama Egglestona je poměrně snadno rozpoznatelná – esteticky nepříliš působivé objekty (odhozené láhve Coca Coly, staré pneumatiky, odpadky, skladiště), výrazně saturované barvy a jakoby ledabylá kompozice obrazu. Tento „Andy Warhol fotografie“ bývá označován za průkopníka barevné fotografie.

K zásadnímu zlomu v jeho kariéře, a přeneseně i v dějinách fotografie, došlo roku 1976, kdy v Muzeu moderního umění v New Yorku proběhla výstava jeho barevných fotografií. Právě tato expozice byla prvním krokem k postupnému uznání barevné fotografie jako plnohodnotného uměleckého média.

Film propojuje všechny oblasti Egglestonovy tvorby – jsou v něm použity jeho fotografie, videa, zejména provokativní Stranded in Canton, a dokonce i muzika, kterou sám zkomponoval. Režisér Michael Almereyda doprovází pokuřujícího a popíjejícího Egglestona na jeho cestě po Kentucky, kde v odlehlých zákoutích hledá inspiraci, objekty pro svou tvorbu, nebo na galavečeru v Getty Museum v Los Angles.

Egglestonovy fotografie si můžete prohlédnout zde.

Velká Británie, 2005, 86 min
Režie: Michael Almereyda

Helmut Newton: Frames from the Edge 

Už samotné jméno – Helmut Newton – slibuje zajímavou podívanou, zejména pro milovníky nahých ženských těl. Před objektivem fotografa časopisu Vogue se totiž prošla slušná řádka odhalených celebrit, především pohlaví ženského.

Tento dokumentární film byl natočen sice již před 26 lety, právě z toho důvodu má však v dnešní době obrovskou hodnotu. Dozvíte se v něm, co obnášela práce módního fotografa v době analogové – obsluha středoformátových fotoaparátů nebo časově a finančně náročné hledání modelek přes agentury, bez internetu.

Více než na faktické informace se však režisér Adrian Maben soustředil na zachycení atmosféry doby, uměleckého prostředí, v němž se Newton pohyboval, a také na postavy, které se pohybovali kolem něj. Setkáme se tu s hvězdami filmového nebe, jako Sigourney Weaver, Faye Dunaway nebo Catherine Deneuve, které tu tentokrát nehrají nikoho jiného než sebe.

Západní Německo, 1989, 95 min
Režie: Adrian Maben

Další článek
celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Já bych ještě přidal Visual Acoustics The Mo… Leukocyt 22. 3. 2015, 08:21
A co takový Nachtwey? <a rel="nofollow" hre… M. 22. 3. 2015, 01:41

Další podobné články

Fotografe týdne: Utopený dům – o vodě, která skrývá tajemství i dává život

Fotografe týdne: Utopený dům – o vodě, která skrývá tajemství i dává život

Voda je něčím, co umožňuje život. Především národy, které žijí na poušti nebo v její blízkosti, mají niternou zkušenost s tím, co voda pro přežití znamená. Když zaprší, tak se zazelená a rozkvete poušť, téměř ze dne na den se změní k nepoznání.

Fotografie týdne: před pikolou – o schovávání se, útěku a mimikrách

Fotografie týdne: před pikolou – o schovávání se, útěku a mimikrách

Biblická kniha Jonáš vypráví známý příběh o muži, který se snaží utéct před svým posláním. Utíká formálně před Bohem, který ho poslal do Ninive, ale jak z dalšího textu čtenář snadno pozná, utíká především sám před sebou

Víte, jak vypadá lidská kůže v průběhu let bez jakýchkoli retuší?

Víte, jak vypadá lidská kůže v průběhu let bez jakýchkoli retuší?

Foto týdne: Passenger – o tom, proč jsou vlaky tak romantické a přitažlivé

Foto týdne: Passenger – o tom, proč jsou vlaky tak romantické a přitažlivé

Vlak je podivuhodně romantický způsob dopravy, byť otázkou je, co za jeho půvabem stojí. Jistě je třeba nechat, že cestování v něm je obvykle pohodlnější, že není ani pomalejší, že v něm lze přepravit i větší věc nebo třeba psa či kolo.

Fotografie týdne: vybočení – o odvaze, dívat se na věci jinak a vybočit z řady

Fotografie týdne: vybočení – o odvaze, dívat se na věci jinak a vybočit z řady

Thomas Kuhn si ve své knize Struktura vědeckých revolucí povšimnul zajímavé věci. Žijeme v jistém paradigmatickém uvěznění. To, jaké právě převládá myšlenkové klima, je zcela určující pro to, co nás zajímá.

Fotografie týdne: za oknem – jak těžké může být propíchnout bublinu snů

Fotografie týdne: za oknem – jak těžké může být propíchnout bublinu snů

Často mezi skutečností a představou může být velký rozdíl. Bruno Ferrero v jedné své povídce popisuje dialog dvou rybek. První se ptá druhé: „Co je to to moře, o kterém všichni hovoří?“ „To je přece to, v čem plaveme.“ ...

Vybuchující sopka z dronu – jak to asi dopadne

Vybuchující sopka z dronu – jak to asi dopadne

Fotografie týdne: Halooo aneb co jsme schopni udělat, abychom neslyšeli

Fotografie týdne: Halooo aneb co jsme schopni udělat, abychom neslyšeli

„Hlas volajícího na poušti.“ Tento biblický obraz Jana Křtitele se pravidelně opakuje v lidové mluvě a pořekadlech, ve výtvarném umění i literatuře. Jde o paradoxní větu, vždyť proč by někdo volal na poušti, na místě, kde ho nikdo nemůže slyšet?