DIGIarena.e15.cz

7 tipů, které vám ušetří čas při fotografování

Fotografování není jen o samotném pořizování snímků. Úpravy, třídění a hledání snímků může zabrat nemalé množství času. Přinášíme sedm tipů, které vám čas ušetří... as ním i peníze!
7 tipů, které vám ušetří čas při fotografování

Stali jste se fotografem, protože vás baví tvořit. S fotoaparátem v ruce chcete strávit co nejvíce času. Ze začátku vám to tak nepřipadá, postupně však zjišťujete, že samotnému fotografování dokážete věnovat pouze okolo 10 % z celkového času…

V tu chvíli je nejlepší zastavit se a něco změnit. Následující tipy mohou při správné aplikaci do praxe ušetřit i desítky hodin.

1. Vytvořte dobrý výsledek již ve fotoaparátu

Pravděpodobně jde o jeden z nejvíce omílaných tipů, přesto na něj stále plno fotografů zapomíná. Photoshop sice zvládne pokaženou fotografii podstatně vylepšit, nikdy by však neměl být tím hlavním nástrojem při tvorbě snímku. Stojí to hodně času a výsledek je nejistý. Ostatně, známý fotograf Zack Arias říká: „Pokud budete někdy při focení uvažovat stylem ‚to je v pohodě, opravím to ve Photoshopu‘, dejte si facku, jak jen nejsilněji můžete.“

2. Neohlížejte se při třídění fotografií

Při focení svatby nebo jakékoliv jiné celodenní akce není problém vyprodukovat přes tisícovku obrázků. Editace každého z nich, trvající v průměru 2 minuty, v takovém případě zabere více než 33 hodin.

Při třídění fotografií je proto dobré se příliš neohlížet a například z pěti podobných snímků vybrat pouze ten nejlepší. Nepolemizovat o tom, která by šla jak upravit, prostě zvolit jednu a tu použít. Méně obrázků = méně úsilí vynaloženého na úpravy.

3. Stanovte si limit pro čas strávený úpravami

Dejme tomu, že máme výběr o 200 – 300 snímcích. Oproti tisícovce jde bezpochyby o mnohem lepší číslo, úpravy mohou přesto i tak zabrat dva a více dní. Stanovením si limitů pro čas, který chceme v průměru strávit úpravou jednoho snímku (např. 2 minuty) a také pro čas strávený editací vkuse (např. 1 hodina), zabráníte v zaseknutí se nad jediným obrázkem. Po každé pauze budete navíc svěží a na následující fotografie pohlížet s nadhledem.

4. Při většině úprav dejte přednost Lightroomu před Photoshopem

Photoshop nabízí široké možnosti editace. Jakmile si na něj člověk zvykne, nechce většinou přecházet na jiný nástroj. Pokud však patří rychlost úprav fotografií mezi priority, rozhodně stojí za úvahu používání Lightroomu na úkor Photoshopu. Lightroomem nabízené úpravy v drtivé většině případů bohatě dostačují a vzhledem k tomu, že je vše tak nějak „více po ruce“, zabere práce obvykle méně času.

5. Neorganizujte fotografie pouze podle data

Uspořádání fotografií do složek s názvem ve formě data pořízení má jistě svůj smysl. Už jen kvůli možnosti rychlého seřazení podle času. Za půl roku, za rok už ale půjde pouze o nepřehlednou změť čísel. Není proto špatné doplnit jméno také o název dané události, například takto: „2014-08-22-Frantova svatba“ nebo „2014-07-30-Cesta do Itálie“. V ideálním případě se vyhněte mezerám v názvu složky.

6. Používejte klíčová slova

Pokud to vámi používaný program umožňuje (Adobe Bridge nebo Lightroom ano), přiřazujte fotografiím klíčová slova. Jde o několik minut strávených na počítači navíc, nicméně pokud bude potřeba najít některé konkrétní obrázky za rok či za dva, určitě jich nebudete litovat.

7. Pořízené fotografie protřiďte co nejdříve

I pokud to má znamenat pouze zbavení se odpadu, určitě třídění neodkládejte. Rychle projít fotografie ještě ten samý den, dokud máte celé focení v podvědomí, ušetří spoustu cenného času do budoucna.

A jak to děláte vy?

Každý fotograf samozřejmě využívá své ověřené postupy. Věřím přesto, že uplatnění alespoň některých z výše zmíněných sedmi dokáže pomoci i zkušenějším z nás. Znáte také způsoby, kterými lze zvýšit efektivitu zpracování fotografií? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Další článek
celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Vidim, ze ty si tym liecenim uz presiel. Krtko 4. 10. 2014, 15:07
Jestlipak jste si zkusil do Lightroomu nahrá… Karel Kahovec 3. 10. 2014, 11:33
těsně vedle, byl to Honza Březina :-D bylo … Begy 2. 10. 2014, 19:43
Existuje. Inteligentní automatika. :-D Sa… Karel Kahovec 2. 10. 2014, 19:01
To se dá léčit, zkus nejdřív psychologa. Karel Kahovec 2. 10. 2014, 18:59

Další podobné články

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Má váš domácí mazlíček tmavou srst? Žádný problém!

Vinou tmavé srsti se většina domácích zvířat fotografuje značně obtížně. Výsledná fotka totiž často vychází jako tmavá šmouha a to obzvláště, pokud je fotografujete mobilem nebo levným kompaktem. Poradíme, jak dosáhnout lepších výsledků

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

7 pomůcek, které vám ulehčí fotografický život

Každý máme své berličky, o které se při nejrůznějších aktivitách můžeme opřít. A mezi takové činnosti patří také fotografování. Jaké příslušenství vám ušetří čas a ulehčí fotografickou práci?

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple ukazuje kreativní způsoby fotografování pro iPhone X

Apple vydal pět nových videí, která učí uživatele iPhonu X kreativní fotografii. Všechny spoty jsou protknuty tématikou právě probíhajícího mistroství světa ve fotbale. Všechny tipy jsou stejně dobře použitelné i pro jiné modely značky.

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Vzpomínky z cest aneb jak natočit skvělé video

Začíná léto, čas dovolených, odpočinku a také spousty cestovních zážitků. S tím vším je spojené samozřejmě kromě relaxu, i zachycení vzpomínek pomocí fotek nebo videí. Ne vždy se však podaří udělat video líbivé a zábavné.

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

5 jednoduchých tipů pro lepší fotografie koček

Kočky jsou úžasná a zábavná stvoření. V jistých ohledech ale může být jejich fotografování více než složité. Těchto pět užitečných tipů pomůže zachytit kočky o něco snadněji.

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Jak je to doopravdy s perspektivním zkreslením a kompresí prostoru?

Snímek ploché krajiny bez hloubky, obrovský nos a malinké uši fotografované osoby... S takovými záběry už jste se určitě nejednou setkali. Jak tyto deformace vznikají a kdo za ně může?

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

5 nejčastějších komunikačních omylů při fotografování portrétů

Udělat kvalitní portrétní fotografie vyžaduje spoustu profesních zkušeností, nejen fotografických, ale i psychologických. Chcete-li dostáhnout dokonalého portrétu, je velmi důležitá i správná komunikace i s focenou osobou.

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Jak bezpečně přepravovat letadlem baterie do fotoaparátů

Léto se blíží a spousta z vás se jistě chystá na zahraniční dovolené. Nejpohodlnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem je zajisté letadlo. Při letecké přepravě elektroniky je však třeba počítat s různými bezpečnostními omezeními.