DIGIarena.e15.cz

7 tipů, které vám ušetří čas při fotografování

Fotografování není jen o samotném pořizování snímků. Úpravy, třídění a hledání snímků může zabrat nemalé množství času. Přinášíme sedm tipů, které vám čas ušetří... as ním i peníze!
7 tipů, které vám ušetří čas při fotografování

Stali jste se fotografem, protože vás baví tvořit. S fotoaparátem v ruce chcete strávit co nejvíce času. Ze začátku vám to tak nepřipadá, postupně však zjišťujete, že samotnému fotografování dokážete věnovat pouze okolo 10 % z celkového času…

V tu chvíli je nejlepší zastavit se a něco změnit. Následující tipy mohou při správné aplikaci do praxe ušetřit i desítky hodin.

1. Vytvořte dobrý výsledek již ve fotoaparátu

Pravděpodobně jde o jeden z nejvíce omílaných tipů, přesto na něj stále plno fotografů zapomíná. Photoshop sice zvládne pokaženou fotografii podstatně vylepšit, nikdy by však neměl být tím hlavním nástrojem při tvorbě snímku. Stojí to hodně času a výsledek je nejistý. Ostatně, známý fotograf Zack Arias říká: „Pokud budete někdy při focení uvažovat stylem ‚to je v pohodě, opravím to ve Photoshopu‘, dejte si facku, jak jen nejsilněji můžete.“

2. Neohlížejte se při třídění fotografií

Při focení svatby nebo jakékoliv jiné celodenní akce není problém vyprodukovat přes tisícovku obrázků. Editace každého z nich, trvající v průměru 2 minuty, v takovém případě zabere více než 33 hodin.

Při třídění fotografií je proto dobré se příliš neohlížet a například z pěti podobných snímků vybrat pouze ten nejlepší. Nepolemizovat o tom, která by šla jak upravit, prostě zvolit jednu a tu použít. Méně obrázků = méně úsilí vynaloženého na úpravy.

3. Stanovte si limit pro čas strávený úpravami

Dejme tomu, že máme výběr o 200 – 300 snímcích. Oproti tisícovce jde bezpochyby o mnohem lepší číslo, úpravy mohou přesto i tak zabrat dva a více dní. Stanovením si limitů pro čas, který chceme v průměru strávit úpravou jednoho snímku (např. 2 minuty) a také pro čas strávený editací vkuse (např. 1 hodina), zabráníte v zaseknutí se nad jediným obrázkem. Po každé pauze budete navíc svěží a na následující fotografie pohlížet s nadhledem.

4. Při většině úprav dejte přednost Lightroomu před Photoshopem

Photoshop nabízí široké možnosti editace. Jakmile si na něj člověk zvykne, nechce většinou přecházet na jiný nástroj. Pokud však patří rychlost úprav fotografií mezi priority, rozhodně stojí za úvahu používání Lightroomu na úkor Photoshopu. Lightroomem nabízené úpravy v drtivé většině případů bohatě dostačují a vzhledem k tomu, že je vše tak nějak „více po ruce“, zabere práce obvykle méně času.

5. Neorganizujte fotografie pouze podle data

Uspořádání fotografií do složek s názvem ve formě data pořízení má jistě svůj smysl. Už jen kvůli možnosti rychlého seřazení podle času. Za půl roku, za rok už ale půjde pouze o nepřehlednou změť čísel. Není proto špatné doplnit jméno také o název dané události, například takto: „2014-08-22-Frantova svatba“ nebo „2014-07-30-Cesta do Itálie“. V ideálním případě se vyhněte mezerám v názvu složky.

6. Používejte klíčová slova

Pokud to vámi používaný program umožňuje (Adobe Bridge nebo Lightroom ano), přiřazujte fotografiím klíčová slova. Jde o několik minut strávených na počítači navíc, nicméně pokud bude potřeba najít některé konkrétní obrázky za rok či za dva, určitě jich nebudete litovat.

7. Pořízené fotografie protřiďte co nejdříve

I pokud to má znamenat pouze zbavení se odpadu, určitě třídění neodkládejte. Rychle projít fotografie ještě ten samý den, dokud máte celé focení v podvědomí, ušetří spoustu cenného času do budoucna.

A jak to děláte vy?

Každý fotograf samozřejmě využívá své ověřené postupy. Věřím přesto, že uplatnění alespoň některých z výše zmíněných sedmi dokáže pomoci i zkušenějším z nás. Znáte také způsoby, kterými lze zvýšit efektivitu zpracování fotografií? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Další článek
celkem 26 komentářů

Nejnovější komentáře

Vidim, ze ty si tym liecenim uz presiel. Krtko 4. 10. 2014, 15:07
Jestlipak jste si zkusil do Lightroomu nahrá… Karel Kahovec 3. 10. 2014, 11:33
těsně vedle, byl to Honza Březina :-D bylo … Begy 2. 10. 2014, 19:43
Existuje. Inteligentní automatika. :-D Sa… Karel Kahovec 2. 10. 2014, 19:01
To se dá léčit, zkus nejdřív psychologa. Karel Kahovec 2. 10. 2014, 18:59

Další podobné články

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

4 tipy pro natočení lepšího videa pomocí telefonu

I když konkrétně nejnovější iPhony umí pořizovat videozáznam o kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu, neznamená to, že výsledky musí být nekompromisně kvalitní. Záleží totiž i na vašem přístupu k natáčení samotného videa.

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Buďte lepším fotografem a zaměřte se na těchto šest věcí

Každý z nás má, ať už chce či nechce, při své práci vytvořeny dobré, ale i špatné návyky, které nám mohou bránit v rozvoji kreativity. Je dobré ty špatné identifikovat a zkusit se jich postupně zbavit, abychom uvolnili místo těm lepším.

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

10 tipů jak na lepší fotografie psů za méně než 2 minuty

Chcete-li se naučit fotografovat psy o něco lépe a kreativněji než doposud, těchto deset triků se vám jistě hodí. Navíc vám nezaberou déle jak dvě minuty a můžete je použít nejen při fotografování psů.

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

8 fotografických filtrů, které si můžete vyrobit sami doma

Nůžky, lepicí páska, fólie, sáčky, bavlnky, dekorace, vlastní dech. I pomocí těchto široce dostupných „surovin“ lze vytvořit zajímavé obrazové efekty. Jak na to, se dozvíte v tomto článku.

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

7 tipů pro fotografování v nepříznivých podmínkách

Fotografovat za špatných povětrnostních podmínek chce hlavně pevného ducha. S tím vám těchto 7 tipů příliš nepomůže. Pomohou a poradí vám ale v tom, jak si udržet svou techniku „v suchu“.

8 fotografických hrátek s lepenkou

8 fotografických hrátek s lepenkou

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Profoto spustilo online výuku práce se světlem

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?

Jak vytvořit dokonale proostřenou fotografii?