42
Fotogalerie

Panasonic Lumix FZ8: Poslušný klasik (test)

Po obvyklé roční přestávce Panasonic mírně obměnil povedený model Lumix DMC-FZ7. Změny se dočkal nejen obrazový snímač.

Tělo digitálu je v podstatě shodné s předchůdcem, v základní výbavě modelu FZ8 je nyní sedmimegapixelový snímač, optika opět s 12násobným zoomem a stabilizátorem. Hledáček i LCD displej se dočkaly lepšího rozlišení.

Základní technické údaje

  • snímací prvek: CCD 1/ 2,5", 7,2 Mpx
  • maximální rozlišení: 3 072 × 2 304 px
  • paměťové médium: SD/MMC, SDHC, interní paměť 27 MB
  • objektiv: 36–432 mm, F2,8–3,3
  • videosekvence: formát 16:9 848 × 480 pixelů, formát 4:3 640 × 480 px, 30 sn./s,
  • hledáček: elektronický 0,44", 188 000 obrazových bodů
  • LCD displej: 2,5" 207 000 obrazových bodů
  • rychlost závěrky: 60–1/2 000 s
  • citlivost ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1 250, Inteligentní ISO, v režimu Vysoká citlivost až ISO 3 200
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • rozměry a hmotnost: 113 × 72 × 79 mm, 310 g, 357 g s baterií a paměťovou kartou
00.jpg 01.jpg
Fotoaparát má rozměry a hmotnost: 113 × 72 × 79 mm a 310 g (357 g s baterií a paměťovou kartou). Tělo je k dispozici v černé či stříbrné barvě
07.jpg
Blesk je nutné vyklopit ručně tlačítkem po levé straně hledáčku. Pozitivem je vcelku vysoké posazení blesku a samozřejmě jeho daleký dosah a možnost ovlivnění intenzity záblesku

Provedení těla a objektiv Leica jsou shodné jako u předchůdce, Panasoniku Lumix DMC-FZ7, tedy až na nový lepší hledáček a displej, drobnou změnou je také přechod z plastového na kovový otočný volič, funkce je však spíše estetická. Další změny ani nejsou z ergonomického hlediska nutné.

05.jpg
Vlevo Panasonic Lumix DMC-FZ7 a vpravo FZ8. Tělo je opravdu shodné, až na nový kovový volič režimů a větší hledáček a displej s lepším rozlišením
03.jpg 04.jpg
Boční pohled

Při testování FZ7 před rokem a nyní FZ8 mi tělo přístroje ihned padlo dobře do ruky a myslím, že minimálně díky pogumovanému gripu a rozmístění tlačítek bude vyhovovat většině nenáročných fotografů. Je sice pravdou, že fotoaparát působí trochu jako plastová maketa a některé velké ruce si budou zvykat těžko na malé rozměry, ale právě malé rozměry a nízká váha jsou vcelku důležitým faktorem při výběru fotoaparátů pro rodinné využití.

02.jpg
Součástí balení je sluneční clona, nasazujete ji přes tubus přitáhnutím šroubku

Na těle najdete několik tlačítek, která zpřístupňují více nastavení a funkcí, než by se mohlo zdát. Joystickem na pravé straně displeje se například hbitě dostanete k základnímu nastavení obrazu, což zahrnuje citlivost snímače (ISO), způsoby měření expozice, volbu ostřících bodů, kvality a rozměru snímku a vyvážení bílé. V režimech P, S, A, M jím ovládáte čas závěrky a clonu a dále jej využijete např. při volbě pozice ostřícího bodu. Vstupu do menu není nutné se obávat, je v českém jazyce.

Vraťme se ještě ke zmíněnému hledáčku a displeji. Rozlišení hledáčku oproti předchůdci povýšilo na velmi slušných 188 tisíc pixelů a rozměrově také mírně povyrostl, focení přes hledáček tak konečně není malým utrpením, ba naopak. Douapůlpalcový displej sice větší není, ale díky navýšení počtu pixelů na 207 000 je obraz ještě jemnější.

06.jpg
Na těle najdete několik tlačítek přímého přístupu k funkcím. Otočnému programovému voliči přibyl nový program „Inteligentní ISO“ (ikonka označená malým i)

Paměťové karty, které zde můžete využít jsou SD i nové SDHC, slot najdete pod krytem na spodní straně přístroje, společným i pro Li-Ion baterii. Fotoaparát disponuje i vnitřní pamětí s kapacitou přibližně 27 MB.

Podrobné technické speicifikace najdete v našem katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Fotoaparát zvládne snadno i začátečník, může využít obvyklý plně automatický režim s ikonkou srdíčka či dvacet scénických režimů. Dovolí vám mnohé nastavit i manuálně, ať už v plném manuálu či poloautomatických režimech. Novinkou je program „Inteligentní ISO“: při fotografování bere v potaz pohyb snímaných objektů a navýší dle něj citlivost snímače (podle podmínek až na ISO 1 250) tak, aby mohl nastavit dostatečně krátký čas závěrky a nehrozila pohybová neostrost. Jak jsme měli možnost vyzkoušet, pohyb musí být pro výraznější změnu opravdu hbitý. Praktické např. z hlediska zašumění snímků je zároveň omezení automatického nastavení pouze do ISO 400 či 800.

Široké možnosti dává výběr jednotlivých ostřících zón či bodů (dle zvolené metody ostření). Těch je jedenáct a lze z nich i v případě vícezónového ostření vybírat jednotlivé skupiny. Občas možná využijete i manuální ostření, kterému napomáhá lupa a stupnice vzdálenosti s barevně naznačeným rozsahem hloubky ostrosti. Vyvážení bílé obsahuje šest přednastavených variant a navíc dvě volby pro ruční kalibraci.

08.jpg
Volby automatického ostření (převzato z manuálu)

Celkové barevné vyvážení můžete jemně doladit pomocí grafického zobrazení os základních barev (viz. obr. níže). Samozřejmostí je základní nastavení ostrosti, kontrastu a sytosti ve třech krocích. K ideální expozici snímků pomáhá náhledový i reálný histogram, trochu nepochopitelně však oproti Lumixu FZ7 chybí funkce zobrazování přepalů.

09.jpg
Doladění vyvážení bílé (převzato z manuálu)

V přístroji je použito čipu CCD o velikosti 1/ 2,5",. Zachycené snímky mají rozlišení 3 072 × 2 304 px, tj. 7,2 Mpx. Kromě standardního poměru snímků 4:3 můžete přepnout i na 3:2 nebo zvolit efektní širokoúhlý formát 16:9.

Objektiv obsáhne ohniska od 36 mm do 432 mm (v přepočtu na kinofilm), škoda jen, že stále není myšleno na ohniska kratší. Zoom neovládáte jako u vyspělých fotoaparátů prstencem na objektivu, ale jako u kompaktu – páčkou kolem spouště. Zcela výjimečná je však jemnost ovládání, celý rozsah je pokryt dvaašedesáti kroky.

Optika ostří z minimální vzdálenosti 5 cm na nejširším ohnisku, i na nejdelším ohnisku ale dosáhnete pěkných makro snímků, a to díky použitelné vzdálenosti 100 cm. Automatické ostření vyniká rychlostí a spolehlivostí, na čemž se také podílí dobrá světelnost objektivu (F2,8–3,3) a přisvětlovací dioda autofokusu. Snímek bez namáčknutí získáte přibližně během 0,4 s.

Optický stabilizátor je standardem u všech fotoaparátů Lumix, pracuje ve dvou režimech. Na nejdelším ohnisku 432 mm jsem s jistotou udržela časy 1/60 s, zručnější mohou počítat dokonce s časy 1/20 s.

Účinná pomoc proti roztřesení snímku dopomůže nejen k ostrým fotkám, kontinuální režim je přístupný i při natáčení videosekvencí. Hodil by se dobře i při zoomování videosekvencí, které však u tohoto Panasoniku není bohužel možné. Náplastí je možnost vysokého rozlišení v širokoúhlém formátu 848 × 480 pixelů a možnosti nastavit vyvážení bílé, způsob měření expozice i ostření.

Součástí balení přístroje je sluneční clona, nasazujete ji přes tubus přitáhnutím šroubku. Tubus se připevňuje k objektivu přes závit, který umožňuje také použití filtrů s průměrem 52 mm. Pokud byste rádi využili originální filtry a předsádky Panasoniku, musíte si dokoupit redukční tubus z 52 mm na 55 mm.

10.jpg
Příslušenství k Panasoniku DMC-FZ8

Jednou z dalších praktických věcí v balení je software Silkypix Developer Studio pro vyvolávání formátu RAW. Pokud umíte anglicky, práce s ním pro vás bude snadná a mile překvapí i jeho rychlost.

11.jpg 12.jpg
Silkypix Developer Studio verze 2.0

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Chromatická aberace, která se projevuje u širokorozsahových zoomů velmi často se nevyhýbá snímkům ani v tomto případě, a to především při focení s použitím krajních ohnisek celkového rozsahu objektivu. V běžných situacích však nepotrápí tolik, jako u některých levných kompaktů.

13.jpg
max. velikost
Na nejkratší ohnisko si chromatické aberace bohužel všimnete, navíc pokud máte nastavenou nejnižší clonu
14.jpg
max. velikost
Střední ohniska, navíc při mírném zaclonění chromatickou aberaci vůbec nevykazují

Oproti předchůdci nabízí FZ8 výhodu v podobě snímání ve formátu RAW. Nedosáhnete pomocí něj sice oproti JPEG vyššího rozlišení, ale snímky tak máte možnost uchránit před zpracováním firmwarem fotoaparátu, který jinak, z pohledu náročnějšího fotografa, nadbytečným doostřováním, kompresí a hlavně nepřiměřeným vyhlazováním šumu dobré schopnosti objektivu zmaří.

Objem přes 11 MB sice znásobí dobu ukládání, která je jinak u JPEGu svižná (přibližně 1,2 s), oproti konkurenci je však námi naměřený čas do 3 s velmi příjemný. Možnosti práce jsou v tomto programu široké, ale i při automatickém nastavení bude zlepšení očividné. Zůstane tak především zachováno množství detailů a struktur, které jsou jinak vyhlazeny již při nejnižším ISO 100. Šum sice při vyšších citlivostech vynikne, ale je nad očekávání přijatelný. Pokud dáte přednost focení do JPEGu, doporučuji v menu zvolit minimální redukci šumu.

Mezi slabiny přístroje patří vyvážení bílé při umělých typech osvětlení. Dokonce i s manuální předvolbou jsou snímky např. při žárovkovém světle nažloutlé. Jinak je tomu však při použití blesku. Barvy jsou reálné, blesk má navíc slušný dosah až do šesti metrů a automatika dokáže nastavit správnou expozici. Přesto se hodí i možnost korekce síly záblesku v rozmezí ± 2 EV.

Míra šumu

Celkově zhodnotit šum je poněkud problematické, protože jak sleduji, každý má jiné nároky. Mnoho uživatelů nevyužije potenciál snímače, tiskne menší fotografie a drobné detaily pro ně stejně nejsou důležité, a tak raději zvolí JPEG se standardní redukcí šumu. Při zběžném pohledu na snímky standardní scény jsou totiž hezčí originální JPEGy, které redukují barevný šum (jak je zřejmé z grafu, výrazně od ISO 400). Změny sytosti barev, která se přitom projevuje, si stejně běžný uživatel nevšimne.

15.jpg 16.jpg
max. velikost | max. velikost
17.jpg 18.jpg
max. velikost | max. velikost
19.jpg 20.jpg
max. velikost | max. velikost
21.jpg 22.jpg
max. velikost | max. velikost
23.jpg 24.jpg
max. velikost | max. velikost
Zleva standardní scéna postupně vždy dvojice snímků při ISO 100, 200, 400, 800, 1250. Druhý snímek dvojice vždy získán vyvoláním z RAWu (ve standardním nastavení)

Přestože při hodnocení testů nastavujeme laťku vysoko a jsou pro nás důležité detaily viditelné při stoprocentním zvětšení, musíme pohlížet také na kategorii přístroje a výsledky u konkurentů. Z tohoto pohledu tedy musím uznat, že výsledky při ISO 400 a 800 jsou velmi pěkné. ISO 1 250 už tak výborně nevypadá, ale pro malé výtisky ještě postačí. V programu „Vysoká citlivost“ fotoaparát využívá až ISO 3 200. Nenechte se jím zlákat, kvalita obrazu předurčuje takové snímky pouze k opravdu malým náhledům.

sum.jpg
Graf šumu

Senzitometrie

senzito.png
Rozsah od -4 EV až do +1,3 EV naznačuje, že je nutné si na takový omezený rozsah dát pozor, je dobré kontrolovat případné „přepaly“

Naměřili jsme

První snímek pořídíte přibližně v čase 2,78 s. Jsou přístroje, které mají tento čas i pod 2 s. Další parametry lze zařadit do lepšího průměru. Pro srovnání uvádíme časy u konkurenčních digitálů.

Panasonic Lumix FZ8
první snímek2,78 s
snímek bez namáčknutí0,40 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,20 s
rychlost sériového snímání2,7 sn./s
max. počet snímků v sérii5
měřeno s paměťovou kartouMicrodia Micro SD, 512 MB

Panasonic Lumix FZ7 
první snímek 2,98 s
snímek bez namáčknutí 0,46 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,43 s
rychlost sériového snímání 2,1 sn./s
max. počet snímků v sérii neomezený
měřeno s paměťovou kartou Lexar SD High Speed, 512 MB

Sony Cyber-shot H5 
první snímek2,63 s 
snímek bez namáčknutí0,28 s
snímek s namáčknutímneměřitelné 
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 0,99 s
rychlost sériového snímání 1,3 sn./s
max. počet snímků v sérii 5
měřeno s paměťovou kartou Sony MemoryStick PRO Duo 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

25.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko
26.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko
27.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko, vyvoláno z RAWu v softwaru Silkypix Developer Studio ve standardním nastavení
28.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, vyvoláno z RAWu v softwaru Silkypix Developer Studio ve standardním nastavení
29.jpg
max. velikost
Makro exaktní– wide
30.jpg
max. velikost
Makro exaktní – tele
31.jpg
max. velikost
Makro reálné-wide
32.jpg
max. velikost
Makro reálné -tele
33.jpg
max. velikost
Zoom – nejkratší ohnisko, ISO 1250
34.jpg
max. velikost
Zoom – nejdelší ohnisko, ISO 1250
35.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo, širokoúhlý formát
36.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
37.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
ISano.jpg ISne.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru, vpravo zapnutý, vlevo vypnutý

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Přístroj má překvapivě dobrý hledáček i zoom, jde poznat, že se jejich rozlišení oproti předchůdci FZ7 zlepšilo. Tělo sice působí jak hračka, ale malé rozměry a váha se při častém nošení každopádně hodí. Co se držení a ovládání týče, rychle se na něj zvyká a nelze v tomto ohledu najít podstatnou chybu. Ultrazoomy jsou pro svůj velký rozsah ohnisek oblíbenou kategorií, tento navíc běžnému uživateli nabídne i nízkou hmotnost a rozměry.

Počáteční ohnisko nepřekvapí, 36 mm je zcela běžná hodnota. Při některých příležitostech však bohužel nedostačuje. Rozsah zoomu končí až na 432 mm, což dává široké možnosti např. pro focení vzdálenějších detailů. Stabilizátor obrazu Mega O.I.S. funguje standardně spolehlivě a např. při použití delších ohnisek je tak velkým pomocníkem. Při fotografování je možnost využít různých přednastavení. Nadstandardní v této kategorii je např. reálný histrogram, manuální nastavení a podrobné naladění vyvážení bílé barvy a možnosti výběru poloh a skupin ostřících bodů. Videosekvence si oblíbíte možná díky jejich velkému rozlišení a širokoúhlém formátu a potěšitelné budou možnosti nastavení některých dalších parametrů, např. barevnosti.

Obrazový výstup v JPEG může náročné fotografy zklamat především až zbytečným vyhlazováním šumu v podstatě už od nejnižšího ISO. Pro zachování detailů proto doporučuji nastavit nejnižší míru redukce šumu, což výsledky přeci jen zlepší. Většina fotogarfů, která nepotřebuje pozorovat snímky při stroprocentním zvětšení bude spokojena, však vyhlazování šumu bývá u konkurence i mnohem výraznější. Pro získání maximální kvality, a to nejen s ohledem na detaily, je přesto možnost využití RAWu. K vyvolání tohoto formátu najdete v balení s fotoaparátem kvalitní program Silkypix. Chromatická vada postihuje s očekáváním krajní ohniska nejvíce, v konkurenci si však se zvládnutím této vady poradil Panasonic dobře. Šum v celkovém shrnutí ve srovnání s konkurencí nakonec také hodnotíme pozitivně.

Plusy:

  • stabilizátor obrazu
  • ovládání, joystick
  • dosah blesku
  • širokoúhlý formát i při natáčení videa

Minusy:

  • vyhlazování šumu
  • chybí oproti předchůdci funkce zobrazení přepalů
  • videozáznam bez zoomování

Cena: 

  • 11 795 Kč vč. DPH (doporučená maloobchodní cena výrobce)

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud