29
Fotogalerie

Vodotěsný Fujifilm XP30 si zasloužil náležitě extrémní test

Pokud se nějaký fotoaparát chlubí zvýšenou odolností vůči vodě, teplotě a nárazům, vyloženě si říká o potopení, zmrazení a snad i nějaký ten úder.

Debutem společnosti Fujifilm na poli vodotěsných aparátů byl model Z33 WP uvedený v únoru 2009. Šlo o cenově dostupný aparát bez širokoúhlého ohniska či optické stabilizace. Vloni Fujifilm inovoval třídu vodotěsných kompaktů o model XP10, kterému přibyl pětinásobný optický zoom, výraznější změny však přišly až letos v podobě modelu XP30. 

 

XP30 udělal výrazný skok v posunu od levného jednoduchého podvodného aparátu bez výrazného technologického náskoku oproti konkurentům k vybavenému, i když stále cenově dostupnému modelu. Pětinásobný zoom tentokrát začíná na širokoúhlém ohnisku odpovídajícím kinofilmovým 28 mm při clonovém čísle od F 3,9 a končí na ohnisku 140 mm při F 4,9. Pro srovnání konkurenční vodotěsný Olympus TG-610 má identický rozsah objektivu při clonových číslech F 3,9 – 5,9.

Fujifilm XP30_spredu2.jpg Fujifilm XP30_zozadu.jpg
Fujifilm XP30 má pětinásobný zoom se širokoúhlým ohniskem ekvivalentu 28 mm.

Kromě širokoúhlého objektivu je aparát oproti předchůdci XP10 vybaven stabilizací obrazu, stabilizovaným prvkem je obrazový snímač. Ten je typu CCD a má identické rozměry 6,2 × 4,6 mm a jeho rozlišení poskočilo z 12,2 na 14,2 megapixelů. To je, upřímně řečeno, dávno za hranicí reálné užitečnosti a zbytečně navyšuje objem dat na paměťové kartě.

Zajímavým, i když ne zcela novým prvkem v segmentu výbavy nových vodotěsných fotoaparátů je implementace modulu GPS, který nijak nevystupuje z těla aparátu. Podobně jako předchůdci XP10 nechybí možnost snímání videosekvencí v HD rozlišení 1280 × 720 ve formátu Motion JPEG (AVI) při rychlosti 30 snímků za sekundu. Ty, kteří budou využívat déle stopáže HD videa, potěší podpora paměťových karet typu SDXC.

Pomůckou při snímání v horších světelných podmínkách je asistenční LED světlo. Jeho osvit je v záznamu viditelný pouze při snímání videosekvencí, při fotografování světlo zhasne a aparát spoléhá výhradně na okolní světelné podmínky nebo blesk. Toto platí paradoxně i při snímání v kterémkoliv ze tří scénických režimů pro fotografování pod vodou.

Fujifilm XP30_sprava.jpg Fujifilm XP30_zlava.jpg
Levá strana aparátu je osazena pouze mřížkou, ukrývající mikrofon; na pravé straně je dvojitý kryt pro sloty baterie, karty a konektoru pro připojení k PC a TV

Fotoaparát je napájen lithiovým akumulátorem typu NP-45A s deklarovanou výdrží asi 200 snímků na jedno nabití, což zřejmě platí pro snímání s vypnutým modulem GPS. Ten výrazně snižuje celkovou kapacitu akumulátoru a v režimu aktivity po zapnutí přístroje zredukuje počet snímků při jednom nabití na 150, přičemž režim trvale zapnutého GPS by zřejmě redukoval výdrž baterie mnohem drastičtěji, nemluvě o kombinaci s permanentně zapnutým LED přisvícením.

Odolné tělo a méně vyladěný výkon

Konstrukci aparátu tvoří kovový plášť kombinovaný s pogumovaným plastem na horní straně objektivu a kolem displeje. Tlačítka na horní straně a zadní stěně jsou plastová, stejně jako miniaturní zapuštěná páčka zoomu. Tu najdeme spolu s hlavním vypínačem a rozměrnějším tlačítkem spouště na horním panelu. Tlačítka na zadní straně jsou seskupena napravo od displeje s úhlopříčkou 2,7 palce (68,6 mm) a rozlišením 230 000 obrazových bodů.

Napravo v horní části se nachází tlačítko aktivující záznam videa. Pod ním je kurzorový volič s prostředním tlačítkem pro vstup do menu a potvrzení volby. Kurzorová tlačítka v režimu snímání aktivují kompenzaci expozice, makrorežim, blesk a zpoždění spouště. V režimu prohlížení spodní tlačítko spouští videozáznam, horní tlačítko aktivuje mazání snímků. V dolní části se nachází tlačítko pro prohlížení snímků a menší tlačítko pro nastavení režimu displeje.

Fujifilm XP30_zhora.jpg
Na horní straně přístroje se nachází spoušť, hlavní vypínač
a miniaturní zapuštěná páčka optického zoomu

Drobná zapuštěná páčka pro ovládání zoomu je kompromisem pro dokonale oblé tvary aparátu, horší je s uvolněním pojistky uzavření krytu baterie a paměťové karty. Je pochopitelné, že drobná pojistka je zapuštěna natolik, že pro její otevření je třeba použít nehty nebo ostrý předmět. Dokonalé uzavření je však třeba zkontrolovat i opětovným zatlačením krytu, což může uživatel hravě přehlédnout a aparátu se to může stát osudným.

Fujifilm XP30_kryt.jpg
Otevřený kryt slotu pro baterii, paměťovou kartu a USB konektor; při jeho zavírání
je vhodné více přitlačit, aby byla zaručena jeho vodotěsnost

Pokračování 2 / 3

KAPITOLA 2 - Zaručený návod, jak ztratit záruku

Na fotografických fórech se objevují návody na resuscitaci zatečení vodotěsného aparátu, kterému pořádně nedoléhá kryt baterie nebo měl poškozené těsnění. Dopředu upozorňujeme na ZTRÁTU ZÁRUKY v případě takovýchto pokusů, protože podobné experimenty servisní technik dokáže odhalit!

Pokud se však přece pokusíte s vědomím možné ztráty záruky takto poškozený aparát oživit, nejpoužívanější „dovolenkovou metodu“ jsme nazvali potní komora (podle anglického termínu sweating lodge známého v jiných souvislostech. Hodil by se také výraz skleník.

Stav aparátu po nehodě: Po opomenutí drobného cvaknutí při uzavření krytu baterie byl XP30 na krátký čas ponořený do fontány pro realizování podvodního záběru. Jeho následující projevy v podobě nečekaných výpadků displeje a samovolného záznamu videa s následným vypnutím signalizovaly poruchu. Po otevření krytu se obavy potvrdily – vlhkost při krátkém ponoření zasáhla slot baterie a karty.

Pocení na vlastní riziko

Po odstranění baterie a SD karty jsme aparát nechali vysušit za sklem automobilu při otevřeném krytu. Po dvou hodinách sušení (teplota v automobilu cca 40 – 50 stupňů Celsia) se za krytem displeje ve spodní části objevilo mírně orosení a aparát stále nebyl schopen provozu. Po následujících pěti hodinách toto orosení zmizelo a aparát následně bez problémů fungoval i při dlouhodobém snímání videosekvencí pod vodou.

Fujifilm XP30_displej1.jpg Fujifilm XP30_menufotenie.jpg
Vlevo nejvyšší úroveň zobrazení informací o expozičních parametrech na displeji, vpravo hlavní menu s nastavením expozičních parametrů při programové automatice

Funkční tlačítko F pro nastavení expozičních parametrů nahradil přímý vstup do menu, kde na první kartě nastavení najdeme volbu režimu snímání, citlivost ISO, vyvážení bílé, velikost snímku a dva stupně komprese JPEG. O obrazovku dále jsou umístěny volby pro sekvenční snímání, detekci tváře, režim autofokusu, volba kvality videa mezi SD a HD a aktivaci LED přisvícení.

Druhou záložku hlavního menu tvoří nastavení, počínaje datem a časem přes volbu jazyka, tichého režimu či režimu stabilizace až po nastavení parametrů modulu GPS, zobrazení údajů o místě snímání a podobně. V režimu prohlížení se v položkách na první kartě objeví běžné editační možnosti jak oříznutí, korekce červených očí či změna velikosti. Pokročilé úpravy jako úprava kontrastu, barevnosti nebo oříznutí pro změnu poměru stran jsou ukryty v položce „upravit pro blog“.

Režim prohlížení umožňuje zobrazit až 100 miniaturních náhledů na snímku. Pro režim kalendáře je třeba zalovit ve vyhledávání podle data, které následně na levé straně zobrazí data a na pravé náhledy snímků z konkrétního dne. Vyhledávat je možné i na základě detekce obličeje, hodnocení snímků v aparátu, typu scénického režimu nebo označení pro přenos v sociální síti Facebook či YouTube. Samozřejmostí je mazání označených záběrů a prezentace s hudbou.

Reakční časy XP30 včetně rychlosti ostření jsou poměrně dobré, i když v rámci portfolia kompaktů a ultrazoomů od Fujifilmu představují spíše standard. Rychlost ostření klesá při maximálním ohnisku a v horších světelných podmínkách. Viditelnou slabinou je rychlost reakčního času v interiéru při použití blesku, zachycení momentek je vzhledem k nižší rychlost ostření problematická. Velmi dobře funguje redukce červených očí, zřejmě i díky automatické korekci snímků.

„Optical zoom can be used“ je termín, který v překladu znamená, že je možné použít optický zoom. Ve specifikaci XP30 ho najdeme při parametrech snímání videosekvencí. Jeho použití ale omezuje hlučnost motorku zoomu, která se velmi zřetelně přenáší do záznamu a přehluší většinu okolního zvuku. Aparát měl také značné problémy zaostřit obraz při použití zoomu během videozáznamu, přičemž při nazoomovaní a následném spuštění záznamu tento problém nevznikal.

Fujifilm XP30_displejgps.jpg
Obrazovka aktivity GPS modulu po zapnutí aparátu; detekce polohy trvá 3 až 5 minut

GPS modul kromě vysokých nároků na baterii nepatří k nejrychlejším – v běžném otevřeném prostoru na ostrovech v Chorvatsku mu trvalo určení polohy 3 až 5 minut. Zajímavostí je možnost výpočtu vzdušné vzdálenosti mezi jednotlivými snímky. Všechny operace s GPS údaji je třeba realizovat v aparátu nebo prostřednictvím přibaleného softwaru, protože souřadnice nejsou zapsány do EXIF dat, ale do souborů s příponou LOG v adresáři FGPS na paměťové kartě.

Fujifilm XP30_xp30vruke.jpg 
XP30 při úchopu jednou rukou; při použití ve vodě je důležité aparát osadit poutkem
na zápěstí a poutko zajistit aby aparát nevyklouzl z dlaně

Pokračování 3 / 3

KAPITOLA 3 - Ukázkové snímky, zhodnocení

Kvalita snímků, které produkuje XP30, vyvolává rozporuplné pocity. Na straně pozitivních vlastností je příjemné, živé podání barev bez přehnané saturace a velmi účinná softwarová korekce chromatické aberace. Díky ní jsou barevné lemy na kontrastních rozhraních v okrajích snímků spíše výjimkou. Pokud se vyskytnou, jejich tloušťka zpravidla nepřesahuje 2 pixely a při velkém zvětšení je v jejich okolí vidět stopy po softwarové redukci.

Fujifilm XP30_minzoom.jpg Fujifilm XP30_maxzoom.jpg
Vlevo: minimální zoom (základní ohnisko odpovídající kinofilmovým 28 mm, citlivost ISO 100, clonové číslo F 6,2, čas 1/350 sekundy, automatický režim); Vpravo: maximální zoom (ohnisko odpovídající 140 mm, citlivost ISO 100, clonové číslo F 8,0, čas 1/450 sekundy, automatický režim)
Fujifilm XP30_ISO100.jpg Fujifilm XP30_ISO200.jpg
Fujifilm XP30_ISO400.jpg Fujifilm XP30_ISO800.jpgFujifilm XP30_ISO1600.jpg
Výřezy ze snímků realizovaných na různých citlivostech ISO, zleva: ISO 100, 200, 400, 800, 1600

Na straně negativních vlastností stojí právě zpracování obrazu, které kromě těchto jemných stop zanechává i výraznější stopy ve formě redukce jemných detailů. Zde je viditelný negativní důsledek nadměrné hustoty obrazových bodů na malé ploše snímače. Šum a jeho redukce jsou viditelné již při základní citlivosti ISO 100, při této citlivosti ale stále zůstává zachována určitá míra detailů a správně exponované snímky je možné použít i pro tisk formátu A4.

Na citlivosti ISO 200 je redukce šumu viditelnější, ve výřezech vidět ztrátu ostrosti červených nití na náramku v popředí a slévání jemných linií na pravé straně bankovky v pozadí. ISO 400 se ztrácejí ostrost linie střechy na bankovce v pozadí a při ISO 800 se detaily na okraji střechy úplně slévají. Nejvyšší citlivost ISO 1600 celkově mění barevné podání obrazu a je za hranicí jakékoliv využitelnosti.
Z příkladů i praktických zkušeností lze konstatovat, že pro snímání portrétů a zemí je přijatelná citlivost 100, v krajním případě 200, což platí zvláště tehdy, když bude výstup použit pro tisk. Za hraniční možnost pro všeobecné použití lze považovat ISO 400, jehož výstupy jsou vhodné nanejvýš pro tisk malých formátů. ISO 800 je nanejvýš nouzové řešení pro informativní snímky při prezentaci na TV nebo internetu.

Fujifilm XP30_sferickeskreslenie.jpg 
Míra sférických zkreslení při ohnisku odpovídajícím 28 mm

Typickým problémem periskopické optiky ukryté v těle vodotěsného aparátu je konvexní zkreslení, zaoblující hrany horizontálních a vertikálních linií v okrajích obrazu směrem ven. SX30 trpí poměrně výrazným sférickým zkreslením, které na rozdíl od aberace nekoriguje žádný algoritmus. Při jemném přizoomovaní na cca 35 až 40 mm ekvivalent kinofilmu se sférické zkreslení ztrácí, naopak blíže k 140 mm se objevuje viditelné konkávní zkreslení zaoblující linie dovnitř.

Fujifilm XP30_protisvetlo.jpg Fujifilm XP30_zapadslnkaprogram.jpg
Fujifilm XP30_zapadslnkarezim.jpg 
Příklady snímků realizovaných v přímém protisvětle; zleva: momentka s protisvětlem v záběru,
západ slunce v režimu programové automatiky a identický západ slunce v režimu
pro fotografování západů slunce

V přímém protisvětle je v okolí světelného zdroje viditelný jemný závoj a odlesky v podobě purpurových nebo méně výrazných tyrkysových kruhů. Barva světelného zdroje je limitujícím faktorem pro XP30, co se týká především umělých zdrojů světla jako kompaktní zářivky. Aparát totiž nabízí limitovaný počet nastavení vyvážení bílé a manuální nastavení se mezi nimi nenachází. Automatické vyvážení bílé funguje bez problémů ve většině podmínek s denním světlem.

Fujifilm XP30_panorama1.jpg Fujifilm XP30_panorama2.jpg
Příklady spojení tří snímků do panorámatu přímo v aparátu

Ve scénických režimech najdeme možnost snímání panoramatických snímků s přímým spojením tří snímků do jednoho celku. Nejde sice o tak automatizovaný proces jako v případě režimu Sweep Panorama v aparátech od Sony, spojení snímků přímo v aparátu však stále není standardem u mnoha konkurenčních kompaktů. 

Fujifilm XP30_zlapanorama.jpg 
Nepřesnost při spojování panorámat viditelná na zdvojeném sloupu kostelní věže

Snímání panoramatu se realizuje označením určitého bodu na prvním snímku kruhem s křížem, do kterého je třeba posunout kříž z druhé snímku. Označení není vždy dokonalé a někdy dojde k posunu perspektivy. Algoritmus sledování bodu v záběru využívá i režim ostření vhodný pro sledování určitého bodu. Jeho přesnost není vhodná pro sportovní fotografování, spíše se hodí pro komponování makrosnímku či zátiší s potřebou zaostření jednoho výrazného objektu.  

Přestože obrazová stabilizace snímače není natolik účinná jako stabilizace prostřednictvím optického elementu, pomůže prodloužit expoziční čas při snímání z ruky při základním ohnisku 28 mm i na 1/10 sekundy. Nevýhodou XP30 je relativně velká minimální zaostřitelná vzdálenost při makrorežimu: 9 cm je v porovnání s jedním až třemi centimetry konkurenčních aparátů poměrně vysoká hodnota.

Fujifilm XP30_rozostreniepozadia.jpg 
Makro s maximálním ohniskem odpovídajícím kinofilmovým 140 mm v režimu makro
při pokusu o dosažení rozostřeného pozadí; nejbližší rozostřený objekt je vzdálen
cca 20 m od zaostřené slunečnice

Vzhledem na problematické testování při nízkých teplotách v letním období jsme XP30 zavřeli na hodinu do mrazáku s teplotou cca -16 stupňů Celsia. Okamžitě po otevření jej bylo možné zapnout, displej však vykazoval extrémní zpoždění a po několika sekundách se vypnul. Deset minut při pokojové teplotě 27 stupňů mu však stačilo na zcela regeneraci, bez problémů snímal a zpoždění displeje zcela pominulo.

Fujifilm XP30_vonzmraznicky.jpg 
Snímek realizovaný 10 minut po hodinovém pobytu v mrazničce při teplotě -16 stupňů Celsia

Jednou z nejzajímavějších oblastí využití XP30 je pochopitelně snímání pod vodou. Aparát má tři scénické režimy pro snímání pod vodou, jmenovitě standardní snímání, širokoúhlé snímání a režim pro podvodní makrosnímky. Uvedené příklady snímků jsou realizovány v programové automatice, neboť žádný režim nenabízí úplnou variabilitu změny expozičních parametrů.

Fujifilm XP30_nadvodou.jpg Fujifilm XP30_podvodou.jpg
Fujifilm XP30_podvodou2.jpg 
Vlevo snímek lodních řetězů před ponořením, uprostřed identické řetězy a kormidla lodi pod vodou, vpravo detail řetězů v režimu makro

Přestože kvalita videosekvencí nedosahuje kvality Full HD videa dražších vodotěsných konkurentů jako Sony TX10, její nadstandardní úroveň uspokojí většinu nenáročných rekreačních fotografů s ambicemi snímat video. Největší překážkou při natáčení zřejmě bude problematické ostření při použití zoomu a slabší kvalita mikrofonu.

Nenáročný fotograf a extrémní podmínky

Pozitiva fotoaparátu Fujifilm XP30 jej předurčují pro nenáročného dovolenkového fotografa, případně jako téměř nezničitelný dovolenkový aparát pro celou rodinu. Může také posloužit jako doplňkový fotozáznamník k vyspělejšímu EVF ultrazoomu, hybridu či zrcadlovce pro příležitostné snímání pod vodou, na zimní dovolené v horách či na místech, kde běžnému aparátu hrozí poškození.
 

Vyhledávání potenciálně lákavých fotografických destinací pro majitele sofistikovanějšího aparátu může napomoci GPS modul, kterému by ale svědčil rychlejší reakční čas a nižší spotřeba baterie. Aparát jako takový by si zasloužil silnější baterii, což by vytvořilo dostatečnou rezervu pro jeho použití v zimních měsících, protože baterie vykázala při mrazničkovém testu výrazné kapacitní výkyvy při nízkých teplotách.
 

Co by tedy měl následovník XP30 zvládnout pro dokonalé ovládnutí trhu? Především nižší šum klidně i za cenu ztráty čtyř megapixelů rozlišení. Zlepšit by se mělo ostření při použití zoomu ve videosekvencích, také hlučnost motorku zoomu, kvalita zvuku mikrofonu, už jmenovaná rychlost GPS modulu a rychlost ostření v horších světelných podmínkách.

V neposlední řadě by si odolný kompakt zasloužil vyšší rozlišení displeje než 230 000 obrazových bodů. Uvidíme, kolik z jmenovaných nedostatků dokáže vylepšit následovník XP30, snad už v roce 2012.

Stručná charakteristika fotoaparátu Fujifilm XP30
 

Vodotěsný kompaktní aparát s širokoúhlým ohniskem a pětinásobným optickým zoomem vybavený GPS modulem.

Klíčové vlastnosti a výhody
 

  • Vodotěsné, mrazuvzdorné a nárazuvzdorné tělo
  • Širokoúhlý stabilizovaný objektiv s pětinásobným zoomem
  • Integrovaný GPS modul pro záznam polohy snímané lokality
  • Možnost snímání HD videosekvencí v rozlišení 1280 × 720

Hlavní nevýhody
 

  • Průměrná obrazová kvalita, vyšší obrazový šum a jeho následná redukce
  • Pomalejší GPS modul
  • Problematické ostření při použití zoomu během snímání videa
  • Displej má rozlišení pouze 230 000 obrazových bodů
  • Slabší výdrž baterie

Určitě si přečtěte

Články odjinud