12
Fotogalerie

Vstříc masám: Panasonic Lumix L10

Panasonic splnil své sliby a představil digitální zrcadlovku určenou nejširší skupině uživatelů.

Těsně před začátkem loňských prázdnin představil Panasonic svoji první digitální zrcadlovku Lumix L1, která byla spíše stylovou a designovou záležitostí pro fajnšmekry. Zrcadlovka L1 byla spíše holdem klasickým fotoaparátům minulého století v čele s Leikou M6 či M7. Samotní zástupci Panasoniku toto tvrzení podpořili nejen ssvými výroky, ale především cenou, která se pohybovala kolem 70 000 korun.

produkt_01.jpgprodukt_02.jpg

Letošní přírůstek do rodiny digitálních zrcadlovek jde však opačným směrem a Panasonic v zrcadlovce Lumix L10 splnil očekávání většiny fotoamatérské veřejnosti, která očekávala rodinnou zrcadlovku pro každého. Pojďme se tedy podívat blíže, co Panasonic Lumix DMC-L10 přináší nového.

Již na  první pohled je vidět, že Panasonic zúročil své zkušenosti z výroby ultrazoomových digitálů řady FZ, tělo nové zrcadlovky je těmto digitálům velice podobné. Ergonomie je tedy tradičně výborná. Měli jsme možnost držet fotoaparát v ruce na veletrhu IFA v Berlíně a můžeme potvrdit že zrcadlovka padne do ruky jako ulitá. Grip je dostatečně velký a vytvarovaný podobně jako u zrcadlovek Pentax řady K. Oproti Canonu EOS 400D, který je přímým konkurentem nejen v rozlišení, ale také ve velikosti těla, je nový Lumix L10 lépe tvarovaný.

produkt_08.jpg

Podobně jako první zrcadlovka Panasoniku, i L10 je postavena na otevřeném 4/3 standardu, který zavádí Olympus, nikoho pak nepřekvapí, že se zrcadlovkami Olympus toho má nový Panasonic poměrně dost společného, především co se vnitřního vybavení týká.

Uvnitř těla najdete snímač Live MOS velikosti 17,3 × 13,0 mm s efektivím rozlišením 10 Mpx, maximální velikost fotografií je 3 648 × 2 736 pixelů. Před snímačem je umístěna čistící jednotka Supersonic Wave Filter, kterou známe právě ze zrcadlovek Olympus. Kromě poměru stran 4:3, ve kterém je konstruován i hledáček, je možné snímat také v poměru stran 3:2 (3 648 × 2 432) a 16:9 (3 648 × 2 056). V druhých dvou jmenovaných poměrech stran je možné snímat pouze při kompozici na displeji fotoaparátu. Snímky se samozřejmě ukládají ve formátu JPEG (dvě úrovně komprese) či ve formátu RAW.

produkt_11.jpgprodukt_13.jpg
Vlevo snímač, vpravo antiprachový filtr

Hledáček je podobně jako u ostatních zrcadlovek 4/3 formátu poměrně malý a pohled do něj připomíná pohled do tunelu. Pokrytí hledáčku je 95 % při zvětšení 0,92×, dioptrická korekce má rozsah -3 až +1 dioptrie. Panasonic částečně vyslyšel prosby uživatelů zrcadlovek 4/3 formátu a v balení s fotoaparátem je také lupa pro zvětšení obrazu v hledáčku, a to 1,2×.

magnifier (1).jpg

Neméně podstatnou a téměř již standardní funkcí je možnost živého náhledu snímané scény na displeji. Panasonic však opět přidal na uživatelském komfortu, neboť displej je výklopný a otočný, a to nikoliv nahoru či dolů (jako tomu bylo u Olympusu E-330), ale do boku. Displej má velikost 2,5" a jeho rozlišení je 207 000 obrazových bodů. Ačkoliv je rozlišení o něco nižší než standardních 230 000 pixelů, oceňujeme zachování jeho velikosti na 2,5". U třípalcových displejů je totiž při rozlišení 230 000 bodů obraz mírně zrnitý a hrubší než by bylo vhodné.

produkt_04.jpgprodukt_05.jpg

Menším zklamáním je opět nijak nezměněný systém automatického ostření, který stále pracuje pouze se třemi ostřícími body, umístěnými v horizontální linii. Stejný systém je použit u všech zrcadlovek Olympus a viděli jsme jej i u zrcadlovky Lumix L1. Po přepnutí do režimu Live view však autofokus umožňuje pracovat až s devíti ostřícími body (u vybraných objektivů), podobně jako to známe z kompaktních digitálů Panasonic.

Ani u tohoto modelu neupustil výrobce od stabilizace obrazu a stejně jako u všech ostatních fotoaparátů, i zde pracuje stabilizace na principu plovoucích členů objektivu. Známou zkratku MEGA O.I.S. tedy naleznete na setovém objektivu Leica (viz dále). L10 je v současné chvíli pravděpodobně jedinou zrcadlovkou, která má funkci digitálního zoomu, a to při 2× nebo 4× zvětšení (výřez z plného rozlišení).

Samozřejmostí je kompletní nabídka expozičních režimů, jim je vyhrazena samostatná pozice na otočném voliči režimů. Pro začátečníky je k dispozici celkem deset scénických režimů (polovina z nich má na voliči také své místo). Citlivost fotoaparátu je možné nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 1 600, funkce inteligentní ISO je dostupná opět jen při aktivovaném živém náhledu.

produkt_06.jpgprodukt_07.jpg

Rychlsot sériového snímání je průměrná, a to dva nebo tři snímky za sekundu (volba Continuous H nebo L. V sérii je možné vytvořit tři snímky v RAW formátu, počet fotografií v JPEGu není omezen. Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD nebo SDHC. Napájení zajišťuje zcela nový Li-Ion akumulátor s úctyhodnou kapacitou 1 320 mAh, ten by měl bez problémů vydržet 450 snímků. Váha těla je 480 gramů.

Spolu s fotoaparátem představil Panasonic dva nové objektivy Leica. Jedním z nich je Leica D Vario-Elmar 14–50 mm F3,8–5,6 MEGA OIS, který se bude prodávat v setu se zrcadlovkou Lumix L10. Objektiv je složen z patnácti čoček v jedenácti skupinách, po nasazení na fotoaparát bude virtuální rozsah ohnisek 28–100 mm. Maximální clona je F22, nejkratší zaostřovací vzdálenost 29 cm.

produkt_09.jpg

Druhým objektivem je telezoom Leica D Vario-Elmar 14–150 mm F3,5–5,6 Asph MEGA OIS. Tento objektiv je složen také z patnácti čoček v jedenácti skupinách, rozsah po nasazení na fotoaparát je 28–300 mm, minimální ostřící vzdálenost je 50 cm.

produkt_10.jpg

Již první pohled na funkce a vybavení fotoaparátu dává tušit, že se Panasonic snaží usnadnit přechod na Digitální zrcadlovku všem uživatelům kompaktů. To potvrzuje jak náheld na displeji, tak digitální zoom. Své místo na trhu si fotoaparát jistě najde, plánované uvedení zrcadlovky i objektivů je na podzim tohoto roku. Předběžná cena zatím nebyla oznámena. Předpokládáme však, že set zrcadlovky Lumix L10 spolu se základním setovým objektivem Leica D Vario-Elmar 14–50 mm F3,8–5,6 MEGA OIS nepřesáhne hranici 25 000 korun.

Určitě si přečtěte

Články odjinud