Aplikaci Snapwire najdete na adrese   www.snapwi.re

Aplikaci Snapwire najdete na adrese www.snapwi.re

Rozhraní Snapwire

Rozhraní Snapwire

Aplikaci Pixxers najdete na adrese   www.pixxers.com

Aplikaci Pixxers najdete na adrese www.pixxers.com

Rozhraní Pixxers

Rozhraní Pixxers

Aplikaci Foap najdete na adrese   www.foap.com

Aplikaci Foap najdete na adrese www.foap.com

Rozhraní Foap

Rozhraní Foap

Aplikaci Stockimo najdete na adrese   www.stockimo.com

Aplikaci Stockimo najdete na adrese www.stockimo.com

Rozhraní Stockimo

Rozhraní Stockimo

Aplikaci EyeEm najdete na adrese   www.eyeem.com

Aplikaci EyeEm najdete na adrese www.eyeem.com

Aplikaci Getty Images najdete na adrese   www.gettyimages.com

Aplikaci Getty Images najdete na adrese www.gettyimages.com

Rozhraní EyeEm

Rozhraní EyeEm

Rozhraní Getty Images

Rozhraní Getty Images

Rozhraní Snapwire
Aplikaci Pixxers najdete na adrese   www.pixxers.com
Rozhraní Pixxers
Aplikaci Foap najdete na adrese   www.foap.com
13
Fotogalerie

Vydělávejte na snímcích, které vyfotíte digitálem nebo mobilem

Chcete-li na svých fotografiích vydělat nějakou korunu, nemusíte je tisknout na velký formát a vystavovat v galeriích. Díky mnohým službám totiž můžete prodat jen jejich digitální kopii, a to velice snadno a s minimem práce

Službám, ve kterých své fotografie nabídnete k prodeji, je přitom jedno, z jakého aparátu je snímek pořízen. Ať fotíte DSLR, bezzrcadlovkou, kompaktem nebo pouze mobilním telefonem, jde jen o to, aby fotka byla kvalitní a někoho zaujala.

Protože se ale v drtivé většině jedná o mobilní aplikace, bez nějakého chytrého zařízení se neobejdete. Cvakat fotky jen pro radost je rozhodně fajn, ale mimo vzpomínek z dovolené vám to nic navíc nepřinese. Sdílení takových snímků na sociální sítě však nemusí být jen o honbě za lajky a falešným přátelstvím, pokud zkusíte vynechat ty, od kterých se právě toto očekává.

Seznamíme vás s tituly Snapwire, Pixxers, Foap, Stockimo, EyeEm a Getty Images. Tyto vám totiž opravdu pomoci přivydělat pomohou. I tak je to však stále o dvou stranách mince – nabídce a poptávce. Štěstí ale může zkusit každý, a pokud vaše snímky opravdu za něco stojí, úspěch jistě přijde.

Ty poptáš, já dodám – Snapwire

www.snapwi.re

Aplikace Snapwire spojuje fotografy s vydavateli, ale i s podniky či PR agenturami ze všech koutů světa, kteří potřebují určité fotografie, jež však nechtějí hledat v databázích fotobank, nebo je v nich prostě nenacházejí. Takovým typickým zadavatelem je třeba gigant Google, který se shání po fotografiích přírodních úkazů nebo architektury. Ta se může vyskytovat i relativně kousek od vás – jednou z posledních akcí byla totiž poptávka po snímcích Berlínské katedrály. Mezi další patří společnosti Hertz, Agree i fotobanka Getty Images, která tímto rozšiřuje svou knihovnu.

Snapwire_ikona.png

Aplikace rozlišuje zkušenost fotografů podle úrovní. Nováček je tedy označen jen jako Explorer, který se se sítí teprve seznamuje a zjišťuje, jak to v ní vlastně chodí. Další stupně jsou Shooter, Advanced, Expert, Elite a konečně Pro. Čím vyšší meta, tím více pravomocí, které s ní získáte, a hlavně čím výše v žebříčku jste, tím vyšší vám jde odměna z prodaných snímků.

Snapwire.png

Z veřejných výzev na dané téma (Request) má průzkumník 70 % z ceny, skrze volnou galerii Marketplace už jen 50 %. Čím pokročilejší tedy jste, tím menší provize jdou síti samotné a více financí vám do kapsy. K tomu, abyste po žebříčku stoupali výš, potřebujete být nominováni. Jsou-li vaše snímky špatné, dál prostě nepostoupíte.

Jedná se tak sice o složitější, rozhodně ale účelnější systém, který dbá na kvalitu vkládaných fotografií. Aby také ne, když za jeden snímek můžete dostat až 500 $. Aplikace sice umožňuje fotografii ihned pořídit skrze rozhraní fotoaparátu, hlavně do ní ale můžete vkládat snímky také ze své galerie a navíc z cloudových služeb, což nebrání využití právě i profesionální techniky.

Bez inspirace to nepůjde
Sledujte uživatele doporučené danou sítí, monitorujte aktuální trendy. Každou chvíli frčí něco jiného a chcete-li uspět, musíte držet krok. Pokud si pojedete stále svou a nebudete pružní se přizpůsobit poptávce, pravděpodobně příliš neuspějete.

Vyjma klasického udělování komentářů a „To se mi líbí“ je přítomna rovněž editace snímků v podobě možnosti aplikace různých filtrů, základní úpravy, změnit lze i ořez atd. Fotografiím je však důležité přiřadit klíčová slova (nikoli štítky), které je charakterizují a díky kterým ji lze snáze nalézt.

Pokračování 2 / 5

Mám přání a plním přání – Pixxers

www.pixxers.com

Na podobném principu funguje i služba Pixxers. Jen je jednoduší a ošklivější. I ona zadá přesná kritéria, která vy, chcete-li si vydělat nějakou korunu, musíte splnit, aby si zrovna tu vaši fotografii zadavatel vybral a vás odměnil. Vše se odehrává skrze dvě nabídky: Make a Wish a Fulfill a Wish.

Pixxers_ikona.jpg

Nemusíte tedy přání plnit jen vy, ale pokud sháníte nějakou přesně specifikovanou fotografii, může ji pro vás někdo pořídit. V přáních lze vyhledávat, přičemž jde hledat i podle lokace, nebo můžete jít přímo za těmi, ze kterých vám kápne nějaká kačka či alespoň hmotná odměna, protože snímek můžete vyměnit nejen za finanční obnos, ale třeba i za daný produkt. Tomu se tak děje hlavně v nabídce Challenges.

Pixxers.png

I zde můžete komentovat, se zadavatelem dokonce přímo komunikovat a domlouvat se na detailech. Přítomný je také užitečný To-Do list. A na čem tvůrci titulu vydělávají? Na kreditech. Abyste totiž mohli v Pixxers plnohodnotně fungovat, musíte si nejdříve nějaký koupit.

Pokračování 3 / 5

Nejen fotky, ale i alba – Foap

www.foap.com

V síti můžete vyhledávat, prohlížet, sledovat, hodnotit, ale i účastnit se výzev na dané téma za hodnotné odměny stejně jako ve Stockimo nebo Pixxers. Tím ale aplikace není nijak unikátní.

Foap_ikona.jpg

Co však ostatní nenabízejí a Foap je má, jsou alba. Pokud vytvoříte specifické album, které si někdo koupí, můžete na tom trhnout pěkný peníz. Za každou vaši fotografii v albu dostanete 5 $. Pokud do alba zařadíte fotku, kterou nahrál do Foap někdo jiný, dostanete provizi 0,25 $. Ano, ve Foap můžete vydělávat i bez jakéhokoli fotografického umu.

Foap.png

Album je však důležité patřičně popsat, aby na něho narazilo co nejvíce lidí a oslovilo je ke koupi. Nezobrazuje se přitom jen ve Foap Marketu, ale nacházejí jej i vyhledávače Google nebo Bing. Důležité je, aby si vašeho počinu všimli hlavně editoři sítě. Ti jej totiž doporučí a vy pak už jen koukáte, jak vám naskakují odměny.

Pokračování 4 / 5

Každá fotka má své hodnocení – Stockimo

www.stockimo.com

Aplikace Stockimo má na vkládané fotografie hodně jemné síto. Každý snímek, který do ní nahrajete, je totiž schvalován. Nepočítejte tedy s tím, že si jej někdo koupí hned pět minut po jeho uploadu. Schválení trvá klidně i celý den a ve finále může být hlavně také zamítnut.

Princip titulu je však jednoduchý – je-li vaše fotografie kvalitní, bude schválena a nabídnuta do prodeje skrze britskou fotobanku Alamy. To ale musí mít známku vyšší než 2. Je-li pod touto stupnicí, z nějakého důvodu nevyhovuje. Maximální známka je 4.

Stockimo_ikona.jpg

Aplikace nabízí omezené rozhraní, snímky nejde lajkovat, komentovat a nelze si ani rozkliknout autora a projít si celou jeho galerii. U fotografie tak vidíte jen kvalitativní skóre a nabídku jeho sdílení. Hledání také raději nehledejte.

Vyčkejte času
Trpělivost přináší růže. Pokud neprodáte hned první fotku a neuspějete v první výzvě, neházejte flintu do žita a zkoušejte to dál. Pokud nic, tak si minimálně vytvoříte pěkné portfolio fotografií. K tomu se ideálně hodí fotobanka Getty Images, protože na ni pak můžete velice snadno odkazovat.

Je tomu ale proto, že aplikace k tomuto sloužit nemá. Má být pouze vstupní branou k odesílání fotek do Alamy, kde jej mohou objevit potenciální zákazníci a snímek si koupit. Proto je také vhodné jej řádně označit štítky, aby bylo jasné, do jakých kategorií spadá. Skvělé je, že se Stockimo nemusíte být sociálně činní, nemusíte plnit výzvy a nemusíte se o nic starat. Stačí nahrávat fotografie a vydělávat.

Stockimo.png

Pokračování 5 / 5

Ideální dvojka: EyeEm a Getty Images

www.eyeem.comwww.gettyimages.com

Getty Images je americká fotobanka, jejíž archiv čítá více než 80 milionů statických snímků a ilustrací s více než 50 tisíci hodin filmových záběrů. EyeEm je německá obrázková sociální síť, která se snaží konkurovat Instagramu. Naštěstí však jde svou cestou, která je o poznání profesionálnějšího charakteru. Navíc pořádá i výroční ceny, které se staly největší událostí svého druhu.

Jasně, i zde jde hlavně o publikování snímků, lajky, komentáře, sledující a sledované. Najdete tu ale dva prvky, kterými EyeEm Instagram jednoznačně převyšuje. Předně to jsou Missions, u kterých je princip podobný jako v titulech Snapwire a Pixxers. Někdo vyhlásí soutěž o danou fotografii a vítěz, který bude z označených snímků vybrán, získá nějakou hmotnou cenu. Za druhé je to ale prodej snímků nahraných do sítě.

EyeEm_ikona.pngGettyImages_ikona.jpg

Pokud totiž chcete, můžete je při uploadu do sítě nahrát i do marketu. Tím je poskytnete fotobance Getty Images, která je následně nabídne k prodeji. Nejlepší na tom je, že vy nemusíte vůbec nic dělat (až na pár kliknutí). Jen nahráváte snímky a čekáte, jestli se nějaký prodá.

Projděte své záznamy
Pokud je vypsaná nějaká soutěž o danou fotografii, neznamená to, že teď hned musíte vyrazit do terénu danou scénu zachytit. Projděte si své snímky a do soutěže klidně přihlaste takovou fotografii, která vám už léta leží na disku.

Tato fotobanka nabízí i svou aplikaci, takže ji nemusíte procházet jen ve webovém rozhraní. Pokud se tak chcete podívat na svůj profil, klidně můžete. Uvidíte zde nejen fotky, které jste do sítě nahráli vy, ale můžete procházet i mezi těmi, které jsou v síti obsažené. Lze mezi nimi vyhledávat, označit je jako oblíbené a dokonce je také v omezené kvalitě uložit do svého zařízení.

EyeEm.pngGettyImages.png

Z aplikace Getty Images ale nelze do fotobanky jakékoli snímky nahrát. K tomu musíte využít služeb právě sítě EyeEm. Minimálně se však hodí pro všechny ty, kteří vědí, co na této síti hledají. Využít se dá i jako nevyčerpatelná studnice inspirace.

Pozor na práva

Ať už si oblíbíte jednu nebo druhou aplikaci, vždy počítejte s tím, že své snímky poskytujete dalším subjektům, i když si je nikdo nekoupí. Některé tituly vám bez vašeho souhlasu s tímto nedovolí samotný snímek do sítě ani nahrát.

Pozor je třeba si dát i na otázku práv. Na to je hodně striktní EyeEm, kde musíte dané osobě, vyskytující se na fotografii, odeslat e-mailem dotaz, zda souhlasí s nabídnutím fotografie k prodeji. 

Info_o_prodeji_v_síti_EyeEm.png

Až po jejím potvrzení bude fotka do sítě nahrána. Problém mohou dělat i tetování, charakterizující osobu, i kdyby jí nebylo vidět do tváře, a samozřejmě architektura. K té jsou ale práva ještě relativně benevolentní.

Určitě si přečtěte

Články odjinud