21
Fotogalerie

Jako opice v lese: Gorillapod SLR Zoom

Ministativ, který j emožné umístit prakticky kamkoliv je jistě praktickým doplňkem. Jak je to ale s jeho funkčností.

Ministativ gorillapod vás zaujme hmed na první pohled, a to nejen svojí velikostí či materiálem ale především zvláštní konstrukcí. Prakticky jako jediný ministativ na trhu jej můžete umístit kamkoliv se vám zlíbí. Je to umožněno speciální konstrukcí noh, které jsou složeny z pohyblivých segmentů.

Světlo světa spatřil gorillapod v druhé polovině roku 2006, tenkrát pouze pro malé kompakty. Firma Joby však pracovala na vývoji dál a v současné době jsou na trhu tři verze ohebného stativu. Vzájemně se liší prakticky pouze nosností.

flashclip_small.jpg gorillapodslr_camera.png gpod_hanger.png gpodslrzoom-hanger.png
Využití najde stativ i při práci s bleskem – zleva Gorillapod Original, Gorillapod SLR, Gorillapod Original a Gorillapod SLR Zoom

Třikrát jinak

Z fotografií je patrné, že mezi původní verzí (Original) a verzí pro zrcadlovku (SLR) je rozdíl pouze ve velikosti a tím pádem i nosnosti stativu. Naopak poslední provedení (SLR Zoom) se již liší absencí horních dvou segmentů, které umožňují náklon fotoaparátu do strany.

P20.jpg P21.jpg
max. velikost | max. velikost

Tato změna konstrukce byla nutná především z bezpečnostního hlediska. Jelikož je stativ Gorillapod SLR Zoom určen pro použití s dlouhými teleobjektivy, bylo potřeba zajistit jejich stabilní uchycení ke stativu bez rizika pádu či nechtěného náklonu. Zároveň však vypuštění posledních několika posledních dílků vedlo k omezené funkčnosti.

Ministativ se totiž přichytí přímo do stativového závitu fotoaparátu, pokud tedy chcete změnit polohu noh vůži aparátu nebo jej naklonit dopředu/dozadu, je nutné manipulovat s celým stativem, respektive s jeho nohama.

P22.jpg P23.jpg P24.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Velice praktickým pomocníkem by v takovém případě byla malá kulová hlava, která by se umístila na základnu stativu a usnadňovala by manipulaci s aparátem. Podobnou hlavu ukazuje výrobce i na svých produktových fotografiích. Nikde v nabídce ji však nemá, pokud byste se tedy pro malou kulovou hlavu rozhodli, nezbývá než se poohlédnout v nabídce některého z výrobců běžných typů stativů či ministativů. Podobná hlava však prodraží nákup o dalších 500 až 1 000 korun.

P02.jpg P03.jpg P06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Dlouhé sklo jedině s objímkou

Každá ze tří noh je složena celkem devíti segmentů, které mají tvar spojených koulí a připomínají přesýpací hodiny. Jedna strana je zakončena plnou koulí, druhá pak dutou polokoulí v níž je usazena koule dalšího segmentu. Díky této konstrukci nastavíte nohy prakticky do jakékoliv polohy a jejich pohyb je možný v úhlu 360° . Každý segment je navíc obalen gumovým páskem, který zamezuje klouzání po hladkých površích. Zakončení noh je také gumové, bohužel bez možnosti výměny či přidání jiných koncovek – např. hrotů.

P08.jpg P09.jpg
max. velikost | max. velikost

Základna stativu je také plastová, na horní plošce potažena gumou. Skrze plastový díl prochází šroub, který má standardní průměr 1/4" součástí balení je však i redukční kroužek na průměr 3/8". Spodní část šroubu má pouze zářez, pro dotažení je tedy nutné použít šroubovák nebo minci. Sklopná klička by byla na konci šroubu jistě praktičtějším řešením, ušetřila by jistě i trochu času při sundávání aparátu.

P11.jpg P14.jpg P16.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost

U stativu Gorillapod SLR Zoom se předpokládá použití především s dlouhými teleobjektivy, při testování jsme však záhy objevili limity konstrukce. Ačkoliv podle technických parametrů unese stativ 3 kg, je velmi důležité kde má daná soustava zrcadlovka-objektiv těžiště. Při nasazení Nikonu D70 v kombinaci s objektivem Nikkor 80–200 mm F2,8D ED Mk II se přední část skla začala ihned sklápět k zemi. Tento objektiv totiž nemá objímku pro přichycení ke stativu a přímé usazení těla zrcadlovky na gorillapod má za následek převážení vpřed.

Základní technické parametry:

  • maximální výška: 23 cm
  • minimální výška: 4 cm
  • transportní délka: 24 cm
  • hmotnost/nosnost: 241 g /3,0 kg

Proto pokud byste o koupi gorillapodu uvažovali, doporučuji vyzkoušet jej v kombinaci s nejtěžšími kousky vaší výbavy – tělo spolu s bateriovým gripem a největší/nejtěžší objektiv. Nicméně, i když vaše sestava perfektně sedí a nikde se nepřevažuje, je nutné zopakovat si základy fyziky. Bez nich totiž s gorillapodem moc dobrých výsledků nedosáhnete. Jelikož je každá z noh pohyblivá, je třeba potrápit mozkové závity nejen nad správným rozmístěním noh vzhledem k těžišti, ale také nad jejich polohováním.

P26.jpg P30.jpg P31.jpg P33.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Na rovném povrchu nebudete mít s umístěním problém, při fotografování makra pravděpodobně také ne, s objektivem se dostanete těsně k zemi. V případě, že ale budete chtít stativ upevnit na nerovnou plochu, kus větvě či jiné netradiční místo, musíte si napřed důkladně promyslet uchycení noh kolem vybraného objektu. V tomto směru naštěstí výrobce vyšel uživatelům vstříc použitou konstrukcí.

Plusy:

  • univerzálnost 
  • možnosti uchycení

Mínusy:

  • chybí hlava 
  • nemožnost výměny koncovek

Cena:

  • 1 399 Kč vč. DPH 

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud