5
Fotogalerie

Sony uvádí dva nové objektivy a příslušenství

Společnost Sony představila dva nové objektivy pro své SLT fotoaparáty. Uživatelé bezzrcadlovek NEX se zase mohou těšit na nový blesk a dálkové ovládání.

Sony 70-400 mm

Jako první se pojďme podívat na inovovanou verzi objektivu Sony 70-400 mm. Ten nabízí opravdu velký rozsah ohnisek v poměrně malém těle.

Navíc s celkem slušnou světelností, jež dosahuje hodnoty F4 na nejkratším a F5,6 na nejdelším ohnisku. Optická konstrukce se skládá z 18 členů ve 12 skupinách stejně jako u první verze.

Rozdílem je nová povrchová úprava některých čoček Nano AR, která by měla redukovat odlesky a jiné optické neduhy. Zaostřit bude možné pomocí supersonického motorku od vzdálenosti 1,5 m. Výrobce slibuje až čtyřnásobnou rychlost ostření v porovnání s předchůdcem. Maximální zvětšení činí 0,27×.

SAL70400G2_A-1200.jpg 
SAL70400G2

Našroubovat lze filtry s průměrem závitu 77 mm. Rozměry objektivu jsou 94,5×196 mm. Hmotnost dosahuje poměrně vysoké hodnoty 1,5 kg a to bez stativové objímky.

Vzhledem k zařazení objektivu do kategorie G, kterou Sony označuje jako prémiovou, lze očekávat také prémiovou cenu. Oznámena však zatím nebyla, jistá je jen dostupnost v průběhu března pro všechny digitální fotoaparáty s bajonetem A.

Carl Zeiss Planar T* 50 mm

Druhý nový objektiv vznikl ve spolupráci se slavnou německou společností Carl Zeiss. Je jím monofokální Planar T* 50 mm.Zařadí se tak po bok existujících skel Distagon 24 mm, Planar 85 mm a Sonar 135 mm pro fotoaparáty SLT.

Novinka nabídne vysokou světelnost s hodnotou F1,4. Na plnoformátových fotoaparátech tak může být ideálním kandidátem na univerzální objektiv. Počet lamel clony zveřejněn nebyl, Němci ale jistě neponechali nic náhodě a stejně jako u třech výše zmíněných skel můžeme očekávat hladké rozostření pozadí.

SAL50F14Z_A.jpg 
SAL50F14Z

Optickou soustavu tvoří 8 členů v 5 skupinách. Ostření je řešeno pomocí pohybu jednoho ze zadních členů, takže se při něm nic nevysouvá. Zároveň by mělo být díky ultrasonickému motorku tiché a rychlé. Minimální ostřící vzdálenost má hodnotu 45 cm a maximální zvětšení činí 0,14×.

Zaujme jistě odolnost vůči prachu a vlhkosti, která u Zeiss objektivů nebývá zvykem. Používat bude možné filtry s průměrem závitu 72 mm. Rozměry objektivu jsou 81×71,5 mm a hmotnost 518 g. Cena není známa.

Systémový blesk HVL-F20M

Kromě objektivů představila japonská společnost také ještě nový blesk. Ten nese značení HVL-F20M. To zároveň napovídá velikost směrného čísla 20 při citlivosti ISO 100. Vyklopit jej bude možné o úhel zhruba 75°. V horní poloze dojde navíc k automatickému zapnutí. Pro vypnutí stačí blesk umístit do původní sklopené polohy. Nechybí pokročilé funkce jako rádiové řízení dalších blesků.

HVL-F20M_Right_Standard-600.jpg 
Blesk HVL-F20M

Vzhledem ke svým rozměrům může být ideálním doplňkem k bezzrcadlovkám NEX. Kompatibilita je zaručena s modely fotoaparátů a videokamer SLT-A99, NEX-6, NEX-VG900, NEX-VG30, DSC-RX1 a novinkami A58 a NEX-3N.

Dálkové ovládání RM-VPR1

Dnešní várku novinek uzavírá dálkové ovládání s označením RM-VPR1. To lze připojit ke všem fotoaparátům s bajonety A nebo E, kompaktům Cybershot a videokamerám Handycam vybavených zdířkou pro univerzální konektor Sony. Neostrouhají ani majitelé s konektorem určeným pouze pro dálkové ovládání, jelikož v balení nechybí ani kabel pro připojení se staršími těly.

RM_VPR1_accessories-600.jpg RM_VPR1_with_MULTI_cable-1200.jpg
Dálkové ovládání RM-VPR1 

Na ovladači najdeme tlačítka pro aktivaci nahrávání videa, elektronickou změnu ohniska a také zámek spouště. Díky tomu půjde pohodlně pořizovat snímky v režimu bulb. Všechny produkty by měly přistát na pultech obchodů během příštího měsíce za neznámou cenu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud