Pentax mezi megapixelovou elitou

Pentax mezi megapixelovou elitou

Jednou dvanáct mega v kapesním provedení a jednou zástupce nové řady kompaktů. To jsou nové Pentaxy.

Pentax představil dva nové digitální kompakty, jedním z nich je model A40, který patří do vyšší řady kompaktů výrobce. Druhým je pak model V10, kterým Pentax otvírá zcela novou řadu digitálních kompaktů.

Pentax Optio A40

Oproti svému předchůdci Optiu A30 se toho u novinky příliš nezměnilo. Mimo rozlišení ( z deseti na dvanáct Mpx) naštěstí narostl i snímač. Ten má nyní velikost 1/1,7", při udávaném rozlišení to znamená fotografie velikosti 4 000 × 3 000 obrazových bodů. Snímky se ukládají ve formátu JPEG, videosekvence o velikosti 640 × 480 bodů pak ve formátu AVI.

Citlivost snímače je možné nastavit ručně v rozmezí ISO 50 až ISO 1 600, v režimu digitální stabilizace obrazu je dostupná i citlivost ISO 3 200. Mimo digitální stabilizace je zde i mechanická, a to díky plovoucímu uložení snímače.

optioA40.jpg
max. velikost

Objektiv s trojnásobným zoomem má rozsah ohnisek 37–111 mm při světelnosti F2,8–5,4. K dispozici je i čtyřnásobný digitální transfokátor. Správné zaostření hlídá pětice ostřících bodů – ostření je možné zvolit automatické, bodové, s automatickým výběrem ostřícího bodu a nezbytností je samozřejmě i priorita ostření na tváře. Novinkou je funkce rozšíření dynamického rozsahu, která zajišťuje kresbu ve stínech i ve světlech, snímky by tedy měly být prosté přepalů a podexpozice.

Dobrou zprávou je, že mimo plné automatiky a poloautomatiky je k dispozici i priorita času (závěrka pracuje v rozsahu 4–1/2 000 s), i když priorita clony by možnná byla praktičtější. Mimo zmíněné režimy najdeme i Auto Picture režim, který automaticky volí ze scénických módů krajina, portrét, noční scéna a normální. Scénických přednastavení je celkem šestnáct. Vhod přijde i manuální kalibrace vyvážení bílé.

optioA40_1.jpg
max. velikost

Displej fotoaparátu má velikost 2,5" při rozlišení 232 000 obrazových bodů, jeho povrch je upraven antireflexní vrstvou. Podle výrobce by měl mít displej také široký zorný úhel. O napájení se stará Li-Ion akumulátor případně volitelný síťový adaptér. Snímky se ukládají do vnitřní 21MB paměti nebo na SD/SDHC kartu. Hmotnost fotoaparátu je 130 gramů při rozměrech 91 × 56,5 × 23,5 mm. Fotoaparát by měl být dostupný do konce října. Předpokládaná cena je 300 USD, přibližně tedy 7 000 Kč.

Pentax Optio V10

Druhou inovací z řad pentaxu je model Optio V10, který je možné charakterizovat jako elegantní pokovovëný digitál s třípalcovým displejem. Právě na velikosti těla si nechal výrobce záležet, rozměry jsou 95,5 × 58 × 19 mm při hmotnosti 120 gramů. Tělo fotoaparátu je plastové s hliníkovým pláštěm.

Rozlišení snímače je 8 Mpx, což značí maximální velikost snímku 3 264 × 2 448 bodů, rozměry snímače také mírně narostly oproti standardu, jeho velikost je 1/2,35". Citlivost je nastavitelná v rozmezí ISO 50 až ISO 3 200.

OptioV10.jpg
max. velikost

Objektiv má standardní trojnásobný zoom s rozsahem ohnisek 36–108 mm při světelnosti F3,1–5,9. Ostření hlídá devět ostřících bodů, jejich práci je možné ovlivnit stejně jako u předchozího modelu – ostření automatické, bodové, s automatickým výběrem ostřícího bodu a priorita ostření na tváře. Rozdíl je v nabídce expozičních režimů, kromě automatiky je zde na výběr celkem sedmnáct scénických režimů včetně Auto Picture, pokročilé rež

OptioV10_1.jpg
max. velikost

Jak již bylo zmíněno, displej má velikost 3", jeho rozlišení 230 000 bodů dává tušit mírně hrubší obraz. Napájení je tradičně v režii Li-Ion akumulátoru nebo síťového adaptéru. Fotografie pak schraňuje interní 52MB paměť nebo SD/SDHC karty. Samozřejmostí je také rozhraní USB 2.0 a AV výstup. Uvedení na trh je plánováno taktéž do konce října, cena fotoaparátu je však o něco nižší, a to 250 USD.

Oproti předchozí generaci fotoaparáů nejsou u popsané dvojice prakticky žádné zásadní změny, vše zůstalo (vyjma rozlišení) při starém. Model V10 také nenadchne ničím zvláštním, jak se zdá tak i Pentax se nechal zlákat konkurencí a zakládá novou kategorii ultratenkých digitálů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud