8
Fotogalerie

Jak na RAWy v Zoner Photo Studiu 10

Prodej desáté verze Zoner Photo Studia by měl začít právě dnes. Jednou z nových funkcí je také zpracování RAWů.

Až do verze devět uměl program Zoner Photo Studio pracovat pouze s RAW soubory z fotoaparátů Canon. Pokud se vám podařilo otevřít v editoru RAW z jiného digitálu, pak vězte, že jste se dívali na JPEGový náhled, který je součástí RAW dat. O tom svědčí i absence úprav fotografie, tak jak ji známe z konverzních programů.

Spolu s několika dalšími novikami přibyla ve verzi deset také možnost zpracování RAW souborů prakticky ze všech digitálních fotoaparátů. To je možné díky externímu DNG konvertoru, který jako jediný je přesně definovaný a tudíž mnohem snadnější pro implementaci.

DNG konvertor je nenáročným programem společnosti Adobe, na jejích stránkách si jej samozřejmě můžete stáhnout, aktuálně ve verzi 4.2. Pokud používáte Adobe Photoshop (nebo Photoshop Elements) a máte nainstalováno rozšíření v podobě Adobe Camera RAW spolu s DNG konvertorem, stačí složku s programem namapovat v rámci Zoner Photo Studia 10.

Pokud zmíněné programy nepoužíváte, stáhněte a uložte si konvertor na libovolné místo na disku a opět jej v ZPS 10 namapujte. To uděláte velice jednoduše v menu nastavení / možnosti / formát RAW, kde zadáte cestu k programu.

01.png

Jakmile zadáte cestu k programu a potvrdíte uložení v dialogovém okně, můžete začít pracovat s RAW soubory. Po namapování programu je nutné Zoner restartovat.

02.png

Oproti speciálním programům, které jsou určeny především pro konverzi snímků, má Zoner mnohem méně možností pro úpravu surových dat. Pro základní konverzi je to však dostačující a pro mnoho uživatelů, kteří se nechtějí zdržovat učením nových programů je možnost konverze a úprav v jednom programu velice pohodlná.

Na rozdíl od RAW konvertorů nebo fotoeditačních programů z rodiny Adobe není konverze v zoneru automatická – při otevření souboru v editoru se automaticky nezobrazí dialogové okno pro úpravu a konverzi. Pokud chcete pracovat s RAW daty je třeba otevřít soubor přes menu získat / získat z DNG (v případě souborů z digitálů Canon pak získat z Canon RAW).

03.png

Po kliknutí na tuto možnost se otevře nové dialogové okno, po jehož levé straně najdete seznam všech snímků ve složce (podobně jako je tomu u hromadného filtru). Ve spodní části okna pak najdete základní parametry pro úpravu snímku – výstupní formát, typ konverze, nastavení barevného prostoru, korekci expozice, nastavení stínů, vyvážení bílé včetně jemného doladění a nastavení sytosti, kontrastu a ostrosti.

04.png05.png
max. velikost | max. velikost

Po nastavení požadovaných úprav stačí stisknout OK a začne probíhat konverze snímku, samozřejmě v závislosti na výkonu počítače a velikosti fotografie je doba konverze různá. Nutno však dodat, že u beta verzí Zoner Photo Studia 10, které jsme testovali, nepatřila konverze k nejrychlejším. Dialogové okno je shodné pro všechny typy RAW souborů, bez ohledu na model a značku digitálního fotoaparátu

Pokud však vastníte digitální fotoaparát značky Canon, je výhodnější použít druhou volbu získat z Canon RAW, která zůstala zachována a nabídne širší škálu úprav, především v podobě efektů a různých filtrů, kterými disponuje i konkrétní model fotoaparátu. Ostatní parametry jsou shodné.

06.png
max. velikost

Ačkoliv bylo v obou případech použito stejné nastavení (hodnoty parametrů), je každý snímek barevně jiný. Při konverzi pomocí volby Canon RAW je fotografie barevně sytější a kontrstnější. nezbývá tedy než v případě zpracování Canon RAWů vyzkoušet, která volba přináší pro vás lepší výsledky.

Canon_RAW.jpgDNG.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo konverze pomocí volby získat z Canon RAW, vpravo pak pomocí získat z DNG, při stejném nastavení společných parametrů

Určitě si přečtěte

Články odjinud