11
Fotogalerie

Černobílé fotografie z digitálu

Převod digitálních snímků do odstínů šedé může vypadat banálně. Avšak vytvořit dobrou černobílou fotku z digitálních dat není nejjednodušší.

Převod barevného digitálního obrazu do černobílé podoby je vcelku jednoduchý, ovšem pouze do okamžiku, kdy se spokojíte s vybledlým a plochým snímkem. Po aplikaci většiny automatických úprav nemá výsledný snímek dostatečnou šťávu. osobně se mi ještě nepodařilo udělat z digitálních dat černobílou fotografii, se kterou bych byl stoprocentně spokojený.

Asi nejlepší cestou jak snímek do škály šedé převést je mícháním kanálů v některém z fotoeditorů, pro málo zkušené uživatele je však míchání kanálů poměrně složitým úkonem. Nejen jim může být nápomocen některý z řady zásuvných modulů, které převod do škály šedé částečně zautomatizují a zároveň nechávají také určitou volnost pro jemné doladění. Každému totiž vyhovuje jinak kontrastní či barevná fotografie. U černobílých snímků to platí dvojnásob.

Jedním ze zásuvných modulů, který by jistě neměl uniknout vaší pozornosti je B/W Conversion ze serveru Photo-Plugins, kde najdete celou řadu zásuvných modulů – použít je můžete ve všech programech, které zásuvné moduly podporují, např. Adobe Photoshop či Zoner Photo Studio (od verze 9 včetně).

Instalace Pluginu je vcelku jednoduchá pro program Adobe Photoshop zkopírujete soubor s příponou 8bf (konkrétně ppc2bw.8bf) do složky C:\Program Files\Common Files\Adobe\Plug-Ins\CS3\File Formats\. V případě Zoner Photo Studia zvolíte v editoru možnost Upravit/ Zásuvné moduly/ nastavení a následně vyhledáte v počítači soubor ppc2bw.8bf a výběr potvrdíte. Pro správný běh pluginu je třeba editor restartovat.

Jakmile je zásuvný modul nainstalovaný, objeví se dílčí nabídka i v menu editoru.

01.png02.png
Vlevo umístění v ZPS9, vpravo pak ve Photoshopu CS3

Pokud jej chcete využít, stačí pouze kliknout a otevře se nové dialogové okno pro nastavení parametrů zásuvného modulu. U tohoto pluginu bohužel není možné měnit velikost okna, takže se budete muset spokojit s defaultním nastavením o velikosti okna 930 × 430 bodů.

03.png
max. velikost

Náhled snímku v dialogovém okně si můžete samozřejmě libovolně zvětšit, až na 100% velikost, tu oceníte především při kontrole detailů, nebo při aplikaci zrna. Pokud na náhled kliknete myší, vrátí se obrázku původní barevnost a pohybem myší jímmůžete libovolně posouvat, což usnadňuje prohlížení při zvětšení obrázku.

Rozdělení pracovního okna editoru je poměrně přehledné, vlevo je náhled snímku, vpravo nahoře pak sedm posuvníků pro míchání kanálů a nastavení gamma, součástí je i několik předvoleb převodu.

04.png
max. velikost

Ve spodní pravé části pak najdete možnost aktivace barevného filtru, horním posuvníkem se nastavuje barevnost filtru, spodním posuvníkem pak jeho síly. Práce s filtry byměla být shodná jako v případě barevných filtů v černobílé analogové fotografii. Při plikaci silného filtru však může dojít k posterizaci v některých částech snímku, proto je vhodné kontrolovat náhled alespoň při 50% zvětšení. Hned pod nastavením filtů je možnost tónování snímku, poklepáním na barevný čtvereček se otevře paleta barev, ve které zvolíte libovolnou barvu pro tónování.

05.png
max. velikost

Posledním parametrem je možnost aplikace zrna, ve střední části dialogového okna najdete opět dva posuvníky, jeden řídí hustotu zrna, druhý pak jeho velikost. Dvě tlačítka pod touto sekcí slouží k uložení nebo nahrání libovolného profilu.

06.png
max. velikost

Na pluginu je zajímavá především nabídka přednastavených filtrů podle některých černobílých filmů. V nabídce je Agfa, Kodak a Ilford.

07.png
max. velikost

Za pomoci těchto nastavení většinou dosáhnte o něco lepších výsledků než například při použití převodu do černobílé v Zoner Photo Studiu.

a01_zdroj.jpga02_ilford delta.jpga03_ZPS_odstíny šedi.jpga04_odstíny.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost
Vlevo původní snímek, dále převod pod presetem Ilford Delta v pluginu, dále převod do odstínů šedé v ZPS9 a na konci převod do odstínů šedé (pokročilá volba) v ZPS9

Jak již bylo řečeno, v černobílé fotografii se každému líbí něco jiného, osobně dávám přednost kontrastnějším snímkům, takže zde uvedenou ukázku bych s největší pravděpovdobností ještě o něco ztmavil. Nemá pravděpodobně smysl uvádět zde konkrétní nastavení, to nechť si každý najde sám, můžete při tom částečně pochopit i princip míchání kanálů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud