6
Fotogalerie

Malířem bez štětce

Máte při prohlížení některých snímků někdy pocit, že některá fotografie je „jako namalovaná“? S pomocí digitálních úprav lze zařídit, aby se z ní malebný akvarel skutečně stal.

Akvarelová malba je poměrně náročná malířská technika, při které se nanášené vrstvy barvy musí nechat zaschnout, a až poté lze aplikovat další vrstvu. Ta se vzájemným rozpíjením a mísením s předchozí barvou přetvoří na vrstvu výslednou.

V Adobe Photoshopu sice existuje sice filtr Akvarel, který se snaží tento efekt napodobit, mnohem lepších výsledků ale dosáhnete vlastnoruční editací.

puvodni.jpg upravena.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo pak snímek po úpravách

Otevřete fotografii a nejdříve vytvořte tři kopie vrstvy Pozadí kliknutím na ni a zvolením Duplikovat vrstvu (nebo třikrát za sebou stiskněte Ctrl + J). Skryjte horní dvě vrstvy kliknutím na symbol oka a vyberte předposlední vrstvu.

Z hlavního menu vyberte Filtr | Umělecký | Vystřižení.Nastavte hodnoty Počet úrovní na 4, Zjednodušení okrajů na 4 a Věrnost okrajů na 2 a potvrďte OK. Režim prolnutí této vrstvy potom změňte z Normální na Světlost.

vystrizeni.jpg 
Dialog funkce vystřižení

Odkryjte pomocí symbolu oka dříve skrytou druhou vrstvu shora a kliknutím přepněte na ni. V hlavním menu vyberte tentokrát Filtr | Umělecký | Suchý štětec. Nastavte hodnoty Velikost stopy na 10, Detaily stopy štětce na 10 a Textura na 3. Opět nastavení potvrďte stiskem OK. U této vrstvy také změňte Režim prolnutí vrstvy z Normální na Závoj.

suchy_stetec.jpg 
Dialog funkce suchý štětec

Odkryjte poslední skrytou vrstvu a přepněte se do ní klepnutím na její název. Vyberte z hlavního menu Filtr | Šum | Medián. Hodnotu Poloměr změňte na 12 obrazových bodů a potvrďte nastavení filtru. Nakonec změňte Režim prolnutí této horní vrstvy na Měkké světlo.

Efekt akvarelu je už v podstatě hotový. Pro větší působivost lze ještě zvýraznit hrany následujícím postupem. Vytvořte ještě jednu kopii spodní (původní) vrstvy obrazu pomocí klávesové zkratky Ctrl + J a přesuňte ji myší nad ostatní vrstvy. V menu vyberte Filtr | Stylizace | Zářící obrysy. Nastavte hodnoty Tloušťka obrysu na 1, Jas obrysu na 12 a Hladkost na 15. Potvrďte nastavení.Stiskněte Ctrl + I pro invertování obrazu – měly by být jasně vidět hrany obrazu.

zarici_obrysy.jpg 
DIalog funkce zářící obrysy

Tyto hrany ještě zesílíte použitím nástroje Úrovně (Ctrl + L).U grafu Vstupní úrovně posuňte černým jezdcem z levé strany až k počátku histogramu a potvrďte OK. Změňte režim prolnutí z Normální na Násobit a Krytí vrstvy nastavte na 80 %.

urovne.jpg 
Dialog funkce úrovně

Článek původně vyšel v časopisu Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud