15
Fotogalerie

Vybíráme nový kompakt: Jak na to?

Pro někoho je výběr digitálního kompaktu jednoduchý, pro jiného je noční můrou. Zkusíme vám ho usnadnit.

V naší vánoční minisérii o výběru vhodného digitálu začneme od základní kategorie fotoaparátů. Digitální kompakty stále patří mezi nejrozšířenější typ digitálního fotoaparátu, i když se odlišují různým stupněm výbavy.

Pokud ještě nemáte jasno, jaký typ digitálu je pro vás ideální, doporučuji článek Vybíráme digitál nejen pod stromeček, kde jsme se věnovali charakteristice a popisu jednotlivých typů digitálu. Technickou stránku již máme také za sebou, rozlišení snímače v kontextu jeho velikosti či informace o objektivech byste již měli mít také v malíku. Není-li tomu tak, pročtěte si minulý díl Jak vybírat digitální fotoaparát, kde jsme se věnovali této tématice.

Vybrat vhodný kompakt je možná obtížnější, než si zvolit ideální typ fotoaparátu (rozuměj kompakt, EVF nebo zrcadlovku), protože v současné době je jich na trhu obrovské množství. Možná vás také napadne otázka, kdy už není kompakt kompaktem.

Nepsaným pravidlem bylo že všechny digitály vyjma zrcadlovek byly označovány jako kompakty. S příchodem ultrazoomů, jejichž velikost je někdy větší než velikost základních moelů zrcadlovek už toto tvrzení stoprocentně neplatí. Pro účely tohoto článku budu mezi komapkty řadit všechny všechny nezrcadlovky a kapesní ultrazoomy.


Výběr digitálních fotoaparátů, které v článku doporučujeme je čistě subjektivní. Ne každému musí tyto modely vyhovovat, jejich výběr se řídil našimi zkušenostmi s přihlédnutím k jejich pořizovací ceně a výsledné obrazové kvalitě.


V rámci třídy kompaktů je samozřejmě možné digitály rozdělit do několika dalších kategorií, nejjednodušší je členění na kompaktní expoziční automaty, pokročilé kompakty a ultrakompakty. V následujícím textu se tedy zaměříme právě na tyto tři třídy. Poslední dobou se již rozdíly mezi stylovými ultrakompakty a expozičními automaty smazávají, výrobci se snaží získat více uživatelů především líbivým designem i u jednoduchých kompaktů. Rozhodně však doporučuji držet se v této kategorii osvědčených značek.

Levně a kvalitně

Jednoduché expoziční automaty ocení především začátečníci, kteří se nechtějí zaobírat nastavováním jakýchkoliv parametrů. Vybavení většiny kompaktů v této kategorii je srovnatelné – rozlišení 5–6 Mpx, trojnásobný zoom, 2–2,5" displej, minimum ovládacích prvků. Typickým zástupcem této kategorie je Canon PowerShot A460 s pětimegovým snímačem a čtyřnásobným zoomem. Koupí tohoto kompaktu neuděláte chybu, vzhledem ke svojí ceně kolem 4 000 Kč toho nabídne dostatek včetně dostatečné obrazové kvality.

A460_1.jpgA460.jpg
Canon PowerShot A460

Dalším tipem je Fujifilm FinePix F11 či FinePix F40fd. První jmenovaný je již výběhovým modelem, který se těžko shání, přesto by však neměl uniknou vaší pozornosti, ve své době totiž patřil mezi nejlepší automaty na trhu, především po stránce obrazové kvality, na DIGIareně jsme recenzovali v loňském roce.

F11.jpgF11_1.jpg
Fujifilm FinePix F11

Fujifilm FinePix F40fd již patří mezi novější generaci digitálů, je o dvě generace novější než F11, což s sebou nese vyšší rozlišení a také několik nových funkcí, jako například detekce tváří. Vzhledem k internetové ceně pod 5 000 korun je horkým tipem pro vánoní dárek.

F40.jpgF40fd_1.jpg
FFujifilm FinePix F40fd

vozak.jpgPetr Vozák
redaktor časopisu DIGIfoto

Vhodným kompaktem je podle mého názoru Canon A650 IS, jeho výklopný displej je prudce návykový. Snímky pořízené při nízké citlivosti jsou vynikající (pravda, až na chromatickou aberaci), při vyšší citlivosti stále dobře použitelné. Tělo snese i méně ohleduplné zacházení... ale není kapesní. Pokud bych chtěl kompakt do kapsy, zvolil bych raději Panasonic Lumix DMC-LX2.

Kovová elegance

Třída stylových ultrakompaktů je stále rozšířenější a výrobci se snaží zaujmout především designem a přidanou hodnotou v různé podobě – dotykový displej, odolnost vůči nárazům apod. Při nákupu podobného kompaktu je velmi důležité znát vkus budoucího majitele, neboť ten krásně červený digitál s dotykovým displejem se mu vůbec nemusí líbit.

Osobně velmi oceňuji, že i do této kategorie již pronikají široká počáteční ohniska objektivu a stabilizace objektivu. Výběr je v tomto případě celkem jednoduchý – Canon Ixus 860 IS nebo Panasonic Lumix FX55, které splňují obě dvě podmínky. Druhý jmenovaný jsme recenzovali nedávno.

IXUS_860.jpglumix_FX55.jpg
Vlevo Canon Ixus 860 IS, vpravo Panasonic Lumix DMC-FX55

Pokud patříte mezi technické hračičky, pak může být dobrou volbou Sony Cyber-shot DSC-T200 s dotykovým displejem velikosti 3" či Samsung i70, který nabídne mimo fotoaparátu také mp3 přehrávač, přehrávač videa, záznamník a další vychytávky.

i70.jpgSony_T200.jpg
Samsung i70 a Sony Cyber-shot DSC-T200

Pro milovníky outdooru, potápění či zimních sportů je ideální volbou odolný kompakt. Tuto kategorii prozatím ovládl pouze Olympus, na výběr máte z dvojice modelů mju 770SW anebo mju 790 SW, které se navzájem liší především mírou odolnosti.

770.jpg790.jpg
Olmypus mju 770 SW a mju 790 SW

hliva.jpgTomáš Hliva
redaktor časopisu DIGIfoto

Jednoznačně Panasonic Lumix LX2, tenhle fotoaparát mě opravdu láká, jako záložní kompakt ho mám v „merku“ již dlouho. Kromě excelentního designu (dost možná bych si z tohoto pohledu připlatil i za „verzi“ Leica) oceňuji samozřejmě výslednou obrazovou kvalitu, použitý objektiv se širokým ohniskem a u této kategorii fotoaparátů rovněž shledávám jako využitelnou možnost natáčení videa v relativně vysokém rozlišení.

Pro toho kdo umí

Kategorií pro náročné fotoamatéry anebo pro ty, kdo mají vysoké nároky na obrazovou kvalitu, avšak nechtějí s sebou nosit objemnou zrcadlovku jsou pokročilé digitální kompakty. Jejich předností je obyvkle možnost připojení externího blesku či snímání do RAWu. Ruku v ruce s tím jde samozřejmě i vyšší cena.

Pokud netoužíte po špičkovém digitálu za částku převyšující deset tisíc korun, pak je vhodn é hledat alternativu u levnějších přístrojů s pokročilými režimy snímání. V tomto případě rozhodně neuděláte chybu, pokud sáhnete po některém z kompaktů Canon PowerShot řady A5xx, A6xx či A7xx. Poslední modelová řada je již vybavena i stabilizací obrazu. Pravdou však je, že fotoaparáty srovnatelných parametrů za podobnou cenu (do 10 000 Kč) jiný výrobce nenabídne.

Nedávno jsme pro vás otestovali modely PowerShot A720 IS a PowerShot A650 IS.

Pokud prahnete po vybaveném a pokročilém komapktu, pak se nabízí několik možností, momentálně je podle mého názoru tou nejvýhodnější Canon PowerShot G7 či PowerShotG9, které nabídnou maximum funkcí společně s vynikající obrazovou kvalitou.

Osobně bych však preferoval kompakt s širším ohniskem, takže bych zvolil Panasonic Lumic LX2, který je po stránce vybavení na velmi podobné úrovni a jeho rozměry jsou přeci jen o chlup menší. Alternatiovou pro méně náročné je pak Nikon Coolpix P5000 nebo Coolpix P5100.

lindner.jpgPetr Lindner
šéfredaktor časopisu DIGIfoto

V kategorii kompaktních digitálních fotoaparátů jsme v DIGIfotu jen jednou použili nejvyšší hodnocení – Vynikající. Bylo to u Canonu PowerShot G7, s nímž jsem od té doby už pár (čti stovek) fotografií pořídil. „Gé sedmička“ už není horkou novinkou, ale ani tak ji neváhám doporučit – pokud ji ještě seženete – protože je postupně nahrazována modernějším modelem PowerShot G9. Ten totiž na můj vkus trpí chromatickou vadou více, než by bylo zdrávo. I když zase vládne RAWem…

Příště se podívám podrobněji na kategorii ultrazoomů. Pokud však máte jasno už nyní, nezapomeňte si projít aktuální přehled cen digitálů, kde najdete všechny zmiňované fotoaparáty a jejich cenu ve vybraných internetových obchodech.

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud