72
Fotogalerie

Bílý ďábel: Panasonic ZX1

Malý a výkonný – tak by se dala charakterizovat povedená kompaktní novinka. Má však i nějaké chyby? Hledali je jsme v redakčním testu.

Tomuto kompaktu jsme již věnovali krátký článek, který vyšel po jeho uvedení na český trh. Označení DMC-ZX1 napovídá, že se patrně jedná o první model nové produktové řady stylových kompaktů. Svým vnějším vzhledem připomíná ultrazoomového kolegu TZ7. Snímač ZX1 má stejné rozměry a stejné nativní rozlišení, ale oproti TZ7 poskytne 2 Mpx obrazu navíc. Objektiv má naopak o 100 mm kratší ohnisko a mírně horší světelnost.

Panasonic DMC-ZX1 základní specifikace

  • snímač: CCD, 1/2,33", 12,1 Mpx
  • procesor: Venus Engine V
  • citlivost: 80 – 1 600, 1 600 – 6 400 v režimu vysoké citlivosti
  • objektiv: 25 – 200 mm, 8× zoom, F3,3-5,9
  • fotografie: max. rozlišení 4 000×3 000, dvě úrovně komprese JPEG
  • video: max. rozlišení 1 280×720, 30 sn./s, monofonní zvuk, Motion JPEG
  • displej: 2,7", 230 000 obr. bodů, automatické podsvícení
  • typ paměťových karet: SD/SDHC/MMC (+ interní paměť 50 MB)
  • napájení: Li-ion akumulátor, cca 320 snímku na jedno nabití
  • rozměry: 98×55×26 mm
  • hmotnost: 138 g
  • barevné provedení: stříbrná, černá, bílá, modrá a červená
  • doporučená cena: 8 295 Kč vč. DPH

Podrobnou specifikaci lze nalézt na stránkách výrobce.

Do kapsy i do dlaně

Začneme u rozměrů, protože ty jsou opravdu malé: přibližně 10×6×3 centimetry. Kolegové zrcadlovkáři hleděli na drobný přístroj se zájmem. Přístroj se snadno vleze do kterékoli kapsy nebo malého pouzdra na kompakty.

Tělo kompaktu má hranaté tvary a je bez zbytečných oblin. Pravá strana těla je válcovitě zakulacená a vzniká tak „grip“ pro lepší uchycení a manipulaci. Na horní stěně najdeme přepínač pro zapnutí přístroje. Pro aktivaci je třeba vyvinout přiměřenou sílu a díky řešení přepínač nedojde k nechtěnému zapnutí a vybití akumulátoru. Dalším prvkem je spoušť s okružím zoomu. Zoom je jen jednorychlostní. Bylo by dobré, kdyby se jeho vychýlením dala regulovat rychlost přezoomování alespoň ve dvou krocích.

Front Slant.jpg Front.jpg Front Slant2.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Několik čelních pohledů na Panasonic DMC-ZX1

Posledním ovládacím prvkem horní stěny je kolečko fotografických režimů. Jako první v pořadí je položka Clipboard (záznamníkové fotografování s rozlišením 2Mpx), následuje natáčení videosekvencí, výběr scénického režimu, mód Moje scéna s uživatelsky nastavitelným scénickým módem a normální režim. Nabídku završuje režim inteligentního fotografování. Není mi znám důvod, proč kolečko režimů postrádá mezní polohy a lze jej přetočit i do „neopiktogramované“ polohy, kdy se na displeji objeví varování, že jej nemáme v požadované pozici.

Top Slant.jpg Top.jpg
max. velikost | max. velikost
Horní stěna s vysunutým objektivem | Kolečko režimů s piktogramy

Čelní stěna, kromě vysouvacího objektivu, obsahuje blesk s malým výkonem, který lze použít jako doplňkový zdroj světla při fotografování portrétu za dne, a pomocné AF světlo. Spolehnout se v úplné tmě na světlo z blesku, nedoporučuji u žádného malého kompaktu.

Rychlý přístup do menu

Pravá strana kompaktu obsahuje úchyt pro připevnění poutka a krytku konektorů. Krytka je plastová s precizním chodem a působí bytelným dojmem. Přístroj má dvě rozhraní: mikroUSB pro komunikaci s počítačem a HDMI pro přehrávání videa na televizorech. Kabel HDMI není součástí balení.

Left.jpg Right.jpg Konektory.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Levá stana je holá | Krytka konektorů | Konektory USB a HDMI; úchyt pro poutko

Na spodní straně je společná plastová krytka pro SD/SDHC/MMC paměťovou kartu a 3,6V Li-Ion akumulátor. Přístroj lze napájet i ze sítě přes adaptér. Stativový šroub je umístěn mimo osu objektivu zcela na levé straně, což může působit problém těm, kteří si chtějí vyzkoušet fotografování a skládání panoramat.

Baterie, karta.jpg Bottom.jpg
max. velikost | max. velikost
Pod krytkou je slot pro paměťovou kartu a akumulátor | Stativový šroub je na okraji

Kompakt je koncipován jako bezhledáčkový. Téměř celou zadní stěnu vyplňuje 2.7" TFT LCD displej. Zbytek prostoru patří ovládacím tlačítkům. Jako první odshora uvidíme přepínač režimů fotografování/prohlížení. Následuje tlačítko E.Zoom pro rychlý přístup ke elektronickému zoomu, při kterém obraz zaznamená jen 3Mpx středových bodů snímače.

Back Slant.jpg Back.jpg
max. velikost | max. velikost
Hledáček byste hledali marně | Přehledné rozmístění ovládacích prvků

Piktogramy křížového ovladače se středovým tlačítkem napovídají k čemu slouží a není třeba se o nich dlouze rozepisovat. Tvoří je klasická kombinace makro, blesk, kompenzace expozice, samospoušť a OK/menu. Tlačítko Display ovládá zobrazování doplňkových informací na displeji jak v režimu fotografování tak při prohlížení snímků a videí. Nabídku ovládacích prvků završuje velice užitečné tlačítko Q.Menu pro rychlý přístup k nejdůležitějším a nejčastěji používaným nastavením.

Při fotografování se mi zpočátku stávalo, že palec pravé ruky nechtěně stiskl některé z tlačítek křížového ovladače. Při malých rozměrech a koncentraci „čudlíků“ na zadní straně se není čemu divit. Nicméně, na tento fakt si lze zvyknout a váš palec si časem najde „bezpečnou“ polohu.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Nepřehnaná citlivost

Uvnitř kompaktu je CCD snímač s klasickými parametry: rozlišení 12,1 Mpx a rozměry 1/2,33 palce. Data zpracování procesor Venus Engine V. Rozsah citlivostí se drží v rozumných mezích ISO 80–1 600, v režimu vysoké kompakt nastaví až ISO 6 400 při velikosti snímků 3 Mpx. Sekvenční snímání je s rychlostí 2,3 sn./s. Maximální počet snímků v jedné sérii je 3–5 v závislosti na kompresi JPEG. Vyšší rychlost 10 sn./s je možná pouze v rozlišení 3Mpx.

Redukce šumu je řešena pokročilou metodou oddělení jasové a barevné složky a rozdělení na nízko a vysokofrekvenční šum. Procesor je také vybaven algoritmy pro rozpoznání tváří a do fotoaparátu lze uložit jména konkrétních osob.

Dlouhý, avšak málo světelný objektiv

Objektiv Leica Vario-Elmar, který obsahuje devět prvků v sedmi skupinách včetně čtyř asférických čoček a dvou ED prvků, překvapí širokým rozsahem ohnisek 25–200 mm (8× zoom) a poměrně nízkou světelností F3,3 na širokoúhlém ohnisku a F5,9 na teleohnisku. Zákonité prodloužení expozičních časů kompenzuje optická stabilizace Power I.O.S., která by měla být až 2× účinnější než u předchozích modelů. Vzhledem k tomu, že fotoaparát nemá nastavitelný expoziční čas, nebylo možno tento fakt objektivně ověřit.

Objektiv ostří od půl metru, v makro režimu od tří centimetrů. Extra zoom 15,6× je řešen softwarově na úkor rozlišení snímků.

Zoom W.jpg Zoom T.jpg
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 25 mm | Ohnisko 200 mm

Režimů ostření je v nabídce několik: AF jednoduchý, AF kontinuální, AF sledování objektu nebo užitečné „předostření“ pro rychlejší odezvu po stisknutí spouště. Ostrost se vyhodnocuje na jednom středovém nebo jedenácti bodech nebo dle detekce tváří. Při nedostatku osvětlení se aktivuje pomocná přisvětlovací AF LED dioda.

Display má úhlopříčku 2,7 palců a 230 tisíc obrazových bodů. Jeho jas lze uživatelsky ovládat nebo svěřit automatice, která jej řídí podle okolního světla. Obraz je ostrý a jasný i za slunečného dne.

Vyšší inteligence expozice

Fotoaparát je koncipován jako stylový společník na cesty a záznamník událostí. Manuální režimy na něm nenajdete, za to nabízí širokou podporu pro nadšence fotografie, kteří chtějí pouze fotografovat a nestarají o nastavení expozice. V nabídce jsou scénické i inteligentní režimy, které například automaticky zvýší citlivost, pokud se snímaný předmět rychle pohybuje.

Inteligentní režim dovolí nastavit pouze sekvenční snímání, vypnutí blesku a nastavení barev na normální, BW a sépie. O zbytek se postará elektronika. Scénických a kreativních režimů je celkem 28 a postihují většinu fotografických situací. Některé z nich mají ještě doplňkové nastavení, jako například Hvězdná obloha, u které je možné prodloužit expoziční čas až na jednu minutu. Z kreativních režimů bych zmínil Dírkovou komoru s přidanou vinětací, Filmové zrno a Orámování s několika nevkusnými rámečky.

I když piktogramy jsou dostatečně názorné, rozhodně by neuškodila nápověda, resp. několik krátkých vět, jak konkrétní scénický režim pracuje.

Většinu fotografií jsem pořídil v režimu Běžné snímky za pomocí miniaturního živého histogramu, blokace a kompenzace expozice.

V bohaté nabídce inteligentních funkcí jsem postrádal inteligentní konstrast – digitální projasnění tmavých partií. U tohoto typu kompaktu je to celkem běžná funkce.

Čtvrt hodiny na video musí stačit

S kompaktem lze natáčet krátké ozvučené videosekvence v rozlišení HD. Během natáčení je možno zoomovat v celém rozsahu ohnisek objektivu. Přezoomování pomalé, tiché a v nahrávce není slyšet zvuky mechanismu pohybu objektivu. Kromě rozlišení lze zvolit nastavení bílé a typ expozice. S 2GB kartou lze teoreticky natočit 8 minut a 25 sekund záznamu. Díky komprimaci je reálná hodnota času až dvojnásobná dle obtížnosti scény, avšak maximální délka je 15 minut. Pokud plánujete natáčet video pravidelně, doporučuji zakoupit kartu s vyšší kapacitou i náhradní akumulátor; ten se vybíjí rychleji než u fotografování.

 cap.jpg
Video: Mumlavský vodopád

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Citlivost

Při fotografování testovací barevné scény jsem zkoumal míru šumu při různých citlivostech. Citlivost ISO 80 a ISO 100 je bezproblémová, fotografie jsou bez šumu. U ISO 200 se začíná projevovat zvýšený šum na hranách a barevných přechodech. Hrany při ISO 400 jsou pochopitelně ještě více rozmazané. Po zmenšení fotografie na webovou velikost nebo při tisku fotografie na klasický formát 10×15 cm snímek by mohl být stále kvalitní a bez pozorovatelných nedostatků. Barevné plochy zůstávají bez větších změn, šum je příjemně monochomatický. Rozpad barev se projeví až u ISO 800, citlivost ISO 1 600 lze použít jen v krajních případech.

Citlivost na testovací scéně

ISO 0080.JPG ISO 0100.JPG ISO 0200.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 80 | ISO 100 | ISO 200

ISO 0400.JPG ISO 0800.JPG ISO 1600.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 400 | ISO 800 | ISO 1 600

Citlivost v praxi

live ISO 0080.JPG live ISO 0100.JPG live ISO 0200.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 80 | ISO 100 | ISO 200

live ISO 0400.JPG live ISO 0800.JPG live ISO 1600.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
ISO 400 | ISO 800 | ISO 1 600

Vyvážení bílé

Vyvážení bílé má tendenci uhýbat k teplejším odstínům. Testovaná scéna, nasvícená halogenovou žárovkou, je nahnědlá při automatickém vyvážení bílé. Při nastavení světelného zdroje „halogenová žárovka“ naopak jde do studenějších odstínů. V menu jsem postrádal nejčastější zdroje umělého světla – klasickou žárovku nebo zářivku. Nastavení bílé u tohoto kompaktu shledávám méně kvalitním, ale tento nedostatek lze lehce kompenzovat i v běžných fotoeditorech a navíc – fotoaparát má manuální nastavení bílé, které je přesné.

Auto.JPG Denní.JPG Deštivo.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
WB Auto | WB denní | WB deštivo (zataženo)

Halogen.JPG Přítmí.JPG
max. velikost | max. velikost
WB halogenová žárovka | WB přítmí

Kresebnost objektivu

Dvanáct megapixelů a kvalitní objektiv Leica Vario-Elmar s ohniskem 25 mm vykreslil v optické ose velice dobrých 1 800 lph. V okrajích je kresebnost lepší než 1 000 lph, což je mezní hodnota našeho testchartu. Na teleohnisku 200 mm u ultrazoomů kresebnost obvykle rapidně klesá, ale zde je opět výborných 1 700 lph.

200 mm.JPG 25 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 200 mm | Ohnisko 25 mm

Sférické zkreslení

Mírná soudkovitost je pozorovatelná v celém rozsahu zoomu. Při fotografování běžných scén tato chyba nebude pozorovatelná a lze ji úspěšně korigovat v fotoeditoru.

200 mm.JPG 25 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 200 mm | Ohnisko 25 mm

Vinětace

Ztmavení okrajů, které se nejčastěji ukáže na záběrech s čistě modrou oblohou, se projevuje více na teleohnisku. U námi testovaného vzorku vinětace nebyla rovnoměrná. Nejintenzivnější ztmavení bylo v levém dolním okraji. Pokud by bylo ztmavení rohů fotografie rovnoměrné, šlo by jej odstranit nebo alespoň potlačit v fotoeditoru.

200 mm.JPG 25 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 200 mm | Ohnisko 25 mm

Chromatická vada

Další obrazovou nectností, kterou způsobují nedokonalosti optické soustavy objektivu, je chromatická vada – zelené nebo fialové kontury kolem kontrastních hran. Nejčastěji je nalezneme při okrajích snímků. Testovaný kompakt vykazoval minimální chromatickou vadu.

Chom. vada 200 mm.JPG chom. vada 25 mm.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 200 mm | Ohnisko 25 mm

Odlesky

Máme-li v záběru silný zdroj světla, vznikají odrazy na povrhu čoček a na fotografiích můžeme pozorovat různé „duchy“ nebo závoj přes celý obraz. Objektiv si dobře poradil i s touhle situací a odlesků bylo minimum.

25 mm.JPG 200 mm.JPG P1000447.JPG 
max. velikost | max. velikost |max. velikost
Ohnisko 25 mm | Ohnisko 200 mm | Detail ohnisko 200 mm

Blooming

Blooming je efekt, který vzniká při fotografování velmi kontrastních detailů a projeví se ztrátou kresby. Osvícené světlocitlivé buňky jsou přebuzené a ovlivní sousední. Tento nedostatek se nedá opravit v žádném fotoeditoru. Je ctí Panasoniku, že kompakt ZX1 touto vadou netrpí.

P1000466.JPG
max. velikost
I drobné větvičky jsou vykresleny detailně

Naměřili jsme

Kompakt má velice dobrou odezvu. Po zapnutí můžete pořídit první snímek po dvou sekundách (cca doba vysunutí objektivu). Přezoomování z ohniska 25 mm na 200 mm trvá zhruba čtyři sekundy. S namáčknutou spouští je prodleva mezi stisknutím a expozicí prakticky nepozorovatelná. Poněkud delší prodlevy vykazuje ukládání snímku na kartu.

Panasonic DMC-ZX1
první snímek1,89 s
snímek bez namáčknutí0,41 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku2,89 s
rychlost sériového snímání0,5 sn./s
max. počet snímků v sérii3
měřeno s paměťovou kartouSD Transcendent 80× 1 GB

 

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

Ukázka zoomu

ZommW1.JPG ZoomT1.JPG
max. velikost | max. velikost
Ohnisko 25 mm  | Ohnisko 200 mm

Sekvenční snímání

Sekvence 1.JPG Sekvence 2.JPG Sekvence 3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Detail a makro

Macro1.JPG Macro2.JPG
max. velikost | max. velikost

Macro4.JPG P1000660.JPG
max. velikostmax. velikost

Stabilizace při expozičním času 0,5 sekundy

Stabilizace Auto 0,5s.JPG Stabilizace Off 0,5 s.JPG
max. velikost | max. velikost
Režim auto | Vypnuto

Stabilizace Mode1 0,5s.JPG Stabilizace Mode2 0,5s.JPG 
max. velikost | max. velikost
Mód 1 | Mód 2

Noční fotografie

Noční1.JPG Noční2.JPG Noční3.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Další demosnímky

Exp. komplikovaná scéna.JPG P1000586.JPG
max. velikost | max. velikost

P1000592.JPG P1000638.JPG
max. velikostmax. velikost

P1000643.JPG P1000645.JPG
max. velikostmax. velikost

P1000647.JPG P1000655.JPG 
max. velikost | max. velikost

P1000663.JPG P1000682.JPG
max. velikostmax. velikost

 P1000714.JPG 
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Panasonic DMC-Z1 je kompakt s velice pěkným vzhledem a nabitý funkcemi. Je vhodný jak pro začínajícího fotografa tak pro majitele zrcadlovky jako doplňkový záznamník statických obrazů i videa. Mezi jeho přednosti patří velký rozsah zoomu, rychlost a snadné ovládání. Horší vlastnosti, které je třeba brát v potaz a přizpůsobit jim fotografování, jsou šum na vyšších citlivostech ISO a málo světelný objektiv.

Plusy:

  • široký rozsah ohnisek
  • optická stabilizace
  • minimální chromatická vada
  • živý histogram
  • záznam videa v rozlišení HD

Minusy:

  • malá světelnost objektivu
  • šum při citlivosti ISO 400 a vyšší
  • absence digitálního projasnění stínů

Cena:

  • na internetu od 7 500 Kč vč. DPH

Zdroj:

Panasonic ZX1.jpg 

Určitě si přečtěte

Články odjinud