Rychlá retuš portrétu v Zoner Photo Studiu

Rychlá retuš portrétu v Zoner Photo Studiu

Většina fotografů má za to, že Zoner Photo Studio je fotoeditor vhodný spíše na katalogizaci a archivaci fotografií nebo velmi jednoduché úpravy či použití speciálních a kreativních filtrů. Není to úplně pravda.

Retušování portrétů je čím dál tím populárnější a mýlí se ti, kteří si myslí, že dobrou práci při jejich úpravě je možné odvést jenom v editoru Adobe Photoshop. ten je však upřímně řečeno určen spíše profesionálním fotografům a především grafikům.

Nedokonalosti pleti nebo různě poletující a neposedné vlasy je možné velmi jednoduše odstranit za pomoci několika nástrojů i v Zoner Photo Studiu. Velmi snadno tak vytvoříte portrét s nádechem glamour atmosféry.

Stejně jako při editování většiny fotografií, prvním krokem je vyvolání digitálního negativu RAW v záložce Editor. Už v tomto kroku je možné vyvážit bílou barvu a dodat fotografii potřebné oživení, prosvětlit stíny nebo změnit kontrast snímku. Stačí jenom využít posuvníky, které jsou k dispozici v panelu Rychlé úpravy (Q).

01.JPG 
Panel rychlých úprav

Po vyvolání fotografie dle libosti, následují úpravy pokožky. K tomu jsou zapotřebí dva nástroje. Retušovací štětec (J) a Klonovací razítko (S). Oba fungují na podobném principu. Prvním krokem je definování zdroje, odkud chcete poškozené místo uzdravit. Nastavte si průměr štětce v pravém panelu, jeho krytí a hustotu. Jestli si nejste jisti nastaveními, klidně je nechte na těch výchozích. Pro retuš pokožky nechte Režim štětce na Normální.

02.jpg 
Nastavení parametrů Retušovacího štětce

Následně za pomoci klávesy Ctrl a kliknutím levého tlačítka myši označte zdravou oblast, kterou chcete kopírovat, a za pomoci myši překryjte poškozenou oblast. Používejte spíš menší průměr štětce a častěji „nabírejte“ zdravou texturu. Vyhnete se tím vytváření opakujících se vzorů nebo ovlivňování tónů pleti.

 

Retušovací štětec nebo Klonovací razítko?

Rozdíl mezi Klonovacím razítkem a Retušovacím štětcem je v tom, že první dělá přesně to, co jeho název napovídá – klonuje. Označenou oblast beze změny kopíruje na požadované místo a nebere do úvahy barvu ani světlost. Retušovací štětec naproti tomu použije jenom texturu zdrojového místa a barevnost se světlostí dopočítá automaticky.

Všeobecně je výhodnější používat Retušovcí štětec, protože přináší lepší a přirozenější výsledky. Jediným zádrhelem bývají oblasti poblíž kontrastních hran, třeba přechod čelo-vlasy. Tehdy je lepší využít klonovacího razítka, protože barvy se na hraně nespojí v nepřirozenou šmouhu.

 

Při retušování „létajících“ vlasů je postup víceméně stejný. Pro co nejlepší výsledky ponechte Krytí štětce na 100 % a Režim štětce na Ztmavit. (Létající vlasy jsou ze zásady o něco světlejší). Průměr štětce by měl být co nejmenší kvůli přesnosti retušování.

Pro zvýraznění očí a zubů je možné využít nástroje Laso (L) na označení oblastí, které chcete zesvětlit a následně v menu rychlých úprav využití posuvníku Expozice. Druhou možností je využití klasického Štětce (B) nastaveného na bílou barvu a 5–10% krytí. Následně stačí oblasti, které chcete zesvětlit, jednoduše zamalovat. Pamatujte ale, že tyto úpravy není dobré moc přehánět.

Posledním krokem je doladění barev za pomoci nástroje Upravit barvy (Ctrl + 1). I když jste už upravovali vyvážení bílé barvy hned v úvodu, nikdy není na škodu si s barvami trochu více pohrát i později.

03.jpg 
Nastavení parametrů funkce Upravit barvy

Výhodou úprav v nástroji Upravit barvy je rozdělení barevných kanálů na červenou, modrou a zelenou barvu. Je tak možné lépe ovládat barevnost snímků za pomoci posuvníků a dodat jim tak něco na ozvláštnění, nebo naopak dosáhnout co nejvěrnější podobu.

edit.jpg 
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po úpravách

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud